BUITENLANDSC1IE BËRIGTËN. l'KP. TELEGRAAF. postkantoor te Breda. Dc commies der posterijen 3' kl. U. Feenstra is uit 's rijks dienst ontslagen. Tol telegraphist 2' kl. zijn benoemd J. C. Ditmarsch, thans leerling- teiegraphist, en II. W. Iluysman, II. VV. Biitenuth, J. H. Bödeker. F. T. Viel. B. J. kinschoten, C. F. Jibben, W. R. J. llackfoort en J. D. Kelder, allen thans telegraphist 3e kl. De telegraphist 3® kl. P. J. Smits is, op zijn verzoek, eervol uil die betrekking ontslagen. Tot opzigter van den waterstaat 2e kl. is bevorderd J. G. Lugten en lot opzigter 3e kl. J. llaringx. -- Door Z. M. is pensioen verleend: aan den officier van gezondheid ie kl. J. G. Bruns en aan den officier van gezondheid 2' kl. C. G. Lnytthans op non-activiteit; aan den kolonel G. B. C. Stoop, kommandant van het 3e reg. infanterie, op zijne aanvrage; aan den majoor J. F. van Regleren, prov. adjudant in Utrecht; en aan den kapitein L. II. Limburg, van het 3e reg. infanterie. Door Z. M. zjjn benoemd: bij den groolcn staf: tot kolonel, Zr. M'. adjudant, de luit.-kolonel II. J. baron Taets van Amerongen; en de luit.- kolonel J. D. A. Barre, adjudant van Z. K. II. prins Frederik der Neder landen bij het wapen der infanterie: tot generaal-majoor, bij den staf van het wapen, de kolonel P. M. Nelscher, van dien staf, inspecteur van het militair onderwijs; tot kolonel en kommandant van het 3e reg.de luit.- kolonel A. J. W. van der Scïirieck, van het 7® reg.; tot Zr. M®. adjudant in gewone dienst, de majoor F. M. B. Alewijn. van den generalcn staf, die, in verband daarmede, in zijnen rang wordt overgeplaatst bij den groo- ten staf. Voorts is tijdelijk a la suite van de VU'afdeeling vesting-artillerie geplaatst de kapitein A. L. W. Seyffardt, thans van den staf van het wapen, en zulks in vervanging van den kapitein P. J. In de Betou. die, in verband met zijne benoeming tot onder-inspecteur der draagbare wa penen, tevens chef van 'srjjks geweerwinkclis overgeplaatst bij den staf der artillerie. De luit. ter zee 2' kl. A. G. Ellis, uit 0. I. teruggekeerd, en dc offi cier van gezondheid le kl. II. van Stoekum, dienende aan boord van het ramsclnp Guineazjjn op non-activiteit gesteld. Tot burgerleeraren aan de krijgsschool alhier zijn benoemd de vol gende hccren: dr. A. II. Pareau, lecraar aan het gymnasium, voor het on derwijs in natuurkunde, scheikunde en warenkennis; J. Klein, leeraar aan dc hoogerc burgerschool, voor het onderwijs in de lloogduilsche taal; C. A. Hofman, voor hel onderwijs in de Fransche taal; en W. Ch. Phillips, pri vaat-docent, voor het onderwijs in de Engelsche taal. In de zitting van de tweede kamer van heden is de heer van Swin- deren, nieuw benoemd lid in het hoofdkiesdistrict Dokkum, beëedigd en toegelaten. Aangenomen zijn de ontwerpen tot goedkeuring eencr dading omtrent het schip Quintet, betreffende de grensverandering van Hekelingen, tol goedkeuring van Indische credieten over 1876 en 1877 en tot naturali satie van Vermeulen en negen anderen. Tegen morgen ten 11 ure zijn aan dc orde gesteld het ontwerp tot goed keuring van het huwelijk van Z. M. den koning en dat regelende de voor waarden lot verkrijging der bevoegdheid van arts, enz. In de geheime raadszitting, door den gemeenteraad den l"el1 October jl. gehouden, is vastgesteld een adres van gelukwensching aan Z. M. den koning met zijne verloving met 11. K. 11. mevrouw de prinses van Waldeck- Pyrmont. Dit werd in de vergadering van heden door den voorzitter open baar gemaakt. li G 15 X X LONDEN, 7 October. Eene vereeniging. die zich gevormd heeft voor het bestuderen van buitenlandsche toestanden, is voornemens aan de koningin een adres te zenden, houdende verzoek tot benoeming eencr kon. commissie, welke een onderzoek zou moeten instellen naar de vroegere en tegenwoordige betrek kingen tusschen Engeland en den Emir van Afganistan. Deze vereeniging acht een oorlog tegen Shere-Ali onbillijk en keurt het zenden van een ge zantschap onder militair geleide af. liet faillissement der Glasgowsche bank is, volgens de Times, een der verderfelijkste en minst eervollewelke ooit zijn voorgekomen. Aan niet meer dan drie firma's had de bank in geld of crediet 5 millioen ver strekt, d. i. in elk van twee dier gevallen meer dan het gehcele bedrag van haar kapitaal en hare reserve en in één geval bijna even zooveel Terwijl de aandeelhouders bezig waren met hun geheele kapitaal te verliezen en het tekort aan het toenemen was, deelden de directeuren dividenden uit van 10 lol 11 pCt. en bedroeg het laatste dividend zelfs 12 pCt. Zoo voortdurend werd het crcdiet der bank in bel openbaar opgehouden, dat ondanks het want reuwen in de bankwereld zelve de aandeelen van 100 nog eene weck vóór de catastrophe 243 stondend. i. niet verre beneden de aandeelen der Engelsche bank zelve. Maar al te veel reden is er om aan té nemen, dal het faillissement groote ellende in wijde kringen na zich slepen zal. De negeropstand, waarvan melding werd gemaakt, is niet uitgebroken in Santa-Cruz op Jamaica, doch op het eiland Santa-Cruz, een van de kleine Antillen. Dc opstandelingen hebben een aantal plantages in brand gestoken en verwoest en de eigenaars er van deels vermoord, deels op de vlugt ge dreven. De gouverneur was terstond naar het eiland vertrokken, doch daar hij slechts 50 man ter zijner beschikking had, kon hij niet veel uitrigten Later is er echter een Fransch fregat aangekomen, dat troepen aan land heeft gezet. Bij een eerste botsing met de militairen kwamen omstreeks 200 negers om het leven. FRAIVKRIJK. In de aanstaande zitting der kamer zal, naar men verzekert, door de regering een ontwerp worden aangeboden, strekkende om voortaan de dood vonnissen niet meer in het openbaar te doen voltrekken Sommige dagbladen melden, dat de heer Gambetta zijn uitgesteld be zoek te Grenoble tusschen den 10dcn en 15Jea dezer zal afleggen en daarbij weder eene redevoering zal uitspreken over de aanstaande verkiezingen voor den senaat. Te Algiers werd ter post gebragt een brief, geen ander adres bevat tende dan deze drie woorden: >>h mon père.." Deze brief werd, zonder dat dit gemerkt wasgestempeld met al de andere naar Frankrijk gezonden en bleef eindelijk aan het postkantoor te Parijs. Toen de onbekende adressen door een hoofdbesteller aan dc andere bestellers voorgelezen werden, zegt een der laatstgenoemden; /'Geef mij dien brief mede; op Montmartre woont een oud man, die mjj al sedert verscheidene maanden vraagt of ik niet een brief van zijn zoon te Algiers heb, misschien is de brief wel voor dien ouden man" En zoo was het. O U I T 8 C 111< A Ni D. De fraction van den rijksdag beraadslagen over de socialisten-wet, zooals die door de commissie gewijzigd is. Men zegt dat de Fortschritts- parlij en het centrum, hoewel niet aaneengesloten, voor de amendementen der commissie op de verschillende artikelen zullen stemmen. Maar bij de stemming over de geheele wet zal hel centrum tegenstemmen en evenzoo het grootste deel der Forlschrilts-partij. Alles bij elkaêr genomen gelooft men, dat de gewijzigde wet met eene meerderheid van ongeveer 20 stem men zal worden aangenomen. Voor de uitvoering der wet zijn reeds voor bereidende maatregelen genomen; vooral te Berlijn schijnt de policie bijzon der werkzaam te willen zijn en dientengevolge zjjn verscheidene hooge posten bij de policie door nieuwe personen bezet. Te Berlijn is een dienstmeisje om het leven gekomen, dat de gewoonte had het huis barer meesters des avonds heimelijk te verlaten, om een dans huis te bezoeken. Wanneer dc deur gesloten en iedereen in huis in slaap was, legde zij eene plank van haar keukenraam op de tweede verdieping naar een tegenover gelegen venster van het achterhuis, waaruit zij op straat kon komen. Zjj had dat reeds meermalen gedaan en wilde zoo ook II. Zondag-avond legen middernacht hare keuken verlaten. In baltoilet stapte zij op de plank, maar door de duisternis misleid stapte zij mis, de plank kantelde en zij viel met een gil op de binnenplaats neder. De uit hunnen slaap opgeschrikte huisgenooten vonden haar nog levend; maar zwaar ge kneusd moest zjj naar liet gasthuis worden overgebragt, waar zij weldra overleed. -- Te Kopenhagen is een torpedo ontploft, op het oogenblik dat zij in een torpedo-boot- ovcrgepakl werd. De schok was geweldig, de huizen dreunden, dc boot werd zwaar beschadigd, maar het ergste was dat tien manschappen en twee officieren zwaar gekwetst werden Een der manschap pen verloor beide beenen. ttOIT-I ND I E. BATAVIA, 4 September. Het Bat. HM. deelt mede dat de berigten omtrent den koffij-oogst niet gunstig zijn. De opbrengst zal betrekkelijk gering zijn; van sommige anders rijke oogsten afwerpende landen wordt zelfs naauwelijks een derde verwacht. De handel klaagt zeer over de monsters der gouvernements-Java- koffij, welker slechte sortering wijst op de hoogst slordige bewerking. In een artikel onder het opschrift: //Ons gouvernement op weg naar den Islam" wijst de Javabode op het volgende berigt van het dig. Dagbl. v. Ned. Indië: »Naar wij vernemen, is door den ingenieur-hoofddirecteur der Bataviasche havenwerken op dc plaats van het spoorwegongeluk gisteren een sedekah gegeven, waarbjj verscheiden karbouwen geslagt zijn en de locomotief, die den ongelukkigen trein gelrokken heeft, met bloed bespren keld en geëxorciseerd werd". Luister wel toe, zegt dc Javabode, neem er wel nota van, wat dil raadselachtig berigt zeggen wil. Niels meer of min der toch wordt u berigt dan dit: Er was een trein ontspoord. Dat kon op den inlander den indruk makendat de duivel in dien spoorweg zat. Dan zou hij er niet meer meerijden Daardoor zou de kas leegloopen. En nu, om dat leegloopen der kas te voorkomen, stelt de overheid zich in haar hoogste ambtenaren aan, als geloofde zij dat dierenbloed dien duivel bannen kon, en zij slagt een schandelijk afgodisch offer en sprengt het bloed op de locomotief en laat het spoormaterieel door afgodische formules ontduivelen. Te Buitenzorg heeft op 2 Sept. een vreeselijk onweder gewoed; zware donder en bliksem, vergezeld van hevigen slagregen en geduchte stormvla gen. Er is veel schade veroorzaakt aan gebouwen en loodsen, hoofdzakelijk aan die van bamboe. llit Samarang wordt gemeld dat in den nacht van 28 Aug. een hevige brand is uitgebarsten in de kampong Kahoeman, waardoor in drie uren tijds 97 met pannen gedekte,, ten decle zeer solide en groote huizen, vernield werden. De schade wordt, volgens dc opneming der inlandsche policie, be groot op 89345. De brand ontstond ten huize van een Javaansehc dok- lercs, die haar leeggebrande petroleumlamp wilde aanvullen, zonder die uit te dooven. De vlam sloeg in dc oliekan, de vrouw liet ze toen vallen en de brandende inhoud verspreidde zich door het huis en stak dit in brand. WEENEN, 7 October. Hel officieel orgaan bevat een brief van den kei zer aan prins Auersperg, waarin Z. M. verklaart, het ontslag van het Cis- leithaanscli kabinet onder dankbetniging voor de getrouwe en ijverige dien sten aan te nemen, met opdragt om tol na de zamenstelling van een nieuw ministerie in functie te blijven. AVEENEN, 7 October. Dc Pol. Corr. zegt: Daar de Snilan nog geen magliging heeft willen verkenen tot hel sluiten eener overeenkomst met Oostenrijk, kan men die zaak beschouwen als definitief vervallen. Het is echter een feil dat de Porte den hoogsten prijs er op stelt, met Oostenrijk- Hongarije op den meest vriendschappelijke!! voet te blijven.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2