BUlTENLAiNDSCIHb UKItlGTK.N. in de wieg, dal hij insgelijks het geluk had aan een anders wissen dood le onttrekken en vervolgens, met de 2 andere geredde kinderen, 1 van 2 en 1 van 4 jaren, naar zijne woning liet brengen. 's GRAVENIIAGE, 7 Oetober. In de zitiing van de tweede kamer van heden zijn ingekomen eenigc wits-ontwerpen, waaronder lot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname en dat houdende mededeeling van het voorgenomen huwelijk van Z. M. den koning met H. D. 11. mevrouw de prinses Emma van Waldeck-l'yrmont. Morgen ten 1 ure zijn de jl. Vrijdag niet behandelde ontwerpen aan de orde. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Den lcn dezer is de krijgsschool voor officierenvroeger te Breda ge vestigd alhier in het daarvoor bestemde gebouw in het Noordeinde (Konings poort) geïnstalleerd, Zalurdag II. is het examen afgeloopen van de onderofficieren dingende naar den rang van 2'" luitenant der infanterie voor hier te lande en voor Oost-Indië, door middel van het zoogenaamd verligt examen. Die onder officieren zijn: de sergeant Brand, van het reg. grenadiers en jagers; de sergeanten Ebbinga en van den Hoonaard, van hel 1' reg. inf.; de sergean ten Blokzijl en Rogier, van het 3e reg. inf.; de sergeanten Joncker en Lup- pes, van het 4C reg. inf.; de sergeant-majoor van der Meulen en de sergeant Gerdessen, van het 5' reg. inf., en de sergeant-majoor Frederiks, van het 6' reg. inf. Allen hebben aan de eischen voldaan. In het algeloopen badsaizoen is de badplaats te Scheveningen bezocht door 3706 badgasten. ENGELAND. LONDEN, 6 Oetober. liet gereg lelijk onderzoek in zake de aanvaring tusscben de By well Castle en de Princess Alice heeft nog zeer weinig licht verspreid over de vraag, aan wien de schuld lag. De gehoorde getuigen spreken elkander lijnregt tegen. Zooveel slechts blijkt, dat er van beide kanten slordig uit gekeken en gestuurd moet zijn. Op de Bywell Castle schijnt bovendien het gewone euvel van uitvarende schepen geheerschl te hebben, namelijk dat de bemanning voor de hellt onbekwaam was tot arbeiden, liet aange monsterde volk komt dronken aan boord, en slaapt zijn roes uit terwjjl het schip zee kiest. De Whitehall Review deelt als echt mede een brief van den Emir van Afghanistan aan den Sultan van Turkije, van 19 Jan. 11., waarin het volgende voorkomt: Wetende, dat sedert eenigen tijd de Engelschen opzettelijk den band van vriendschap en opregtlieid verzaken, span ik voort durend mijne krachten in om hen op een afstand te houden. Ik ben ten eencmalc builen staat in Entelsche beloften het geringste vertrouwen te stellen, ik acht, dat de Russen evenveel geestkracht bezitten als de Engelschen en hen altijd overtreffen, wanneer het aankomt op goede trouw. Ik weel wel, dat uwe Hoogheid niet instemde met heigeen ik in mijn laalsten zeide, dat namelijk de vriendschap der Engelschen slechts een woord is, een woord, geschreven in ijs; maar nu heeft uwe Hoogheid er zich zelve door eigene ondervinding van kunnen overtuigenhoe weinig staat men op hunne vriendschap maken kanen ziet gijdat de Engelschen hunne vrienden in nood altijd aan hun lot overlaten. Ik twijfel er dan ook niet langer aan, of sij zult aan mijne nederige meening aangaande de En gelschen de vereischte aandacht schenken. Indien hunne handelingen met de geregligheid strookten, zouden mijne; zijds alle moeijelijkheden zonder den minsten twijfel worden weggeruimd. Maar, vertrouwende op hunne magt, hebben zij steeds op aanmatigende en minachtende wijze gehandeld. Uit verschillende gesprekken met den Russischen zendeling, die sedert eeni gen tijd hier geweest is, heb ik de overtuiging gekregen, dat in elk geval de Russen meer eergevoel en opregtheid bezitten dan de Engelschen. Daarom acht ik het mijnen pligluwe Hoogheid te smeekenelk bondgenootschap met Engeland te verwerpen en met de Russen eene schikking te maken. - Volgens het Athenaeum heeft de Porte aan de directeuren van het «Britsh Museum" te Londen een firman gegeven voor het doen van onder zoekingen in Mesopotamië. Men zal daarbij niet als vroeger tot bepaalde plaatsen bepeikt zijn. De Grieksche bark Antipivan Duinkerken naar Newport, is met avarij aan den voorsteven en verlies van de boegspriet West Cowes binnen- geloopen, om den kapitein en de equipage aan land te zetten van den Engelschen driemaster schoener Seaman, van Huil naar Gibraltar, met welk schip de bark twaalf mijlen van Portland in botsing kwam. De Seaman zonk onmiddelijk. FRAKHRIJ K. Naar gemeld wordt hebben de regtsgeleerdendie geraadpleegd zijn door hel comité der regterzijde van den senaat, beslist, ten eerste dat het mandaat der eerste reeks van senaioren, die den 9,|,D January 1876 gekozen zijn, eerst den 8sl'° Mei 1879 eindigt, ten tweede, dat indien de verkiezin gen eerder hadden plaats gehad, de gekozenen hun mandaat niet konden uitoefenen vóór 8 Maart; ten derde dal de bijeenroeping der gemeenteraden voor de benoeming van senatoriale gedelegeerden niet wettig kan zijn vóór j de heropening der kamers. De minister van financiën heeft eene commissie benoemd voor het onderzoek der middelen, om den namaak van Fransche bankbillettcn en S van muntstukken te voorkomen. Naar men zegt, is ecue hoeveelheid 20 fr. S stukken met het jaartal 1866 uit Spanje in Frankrijk ingevoerd. De directeur-generaal der Parijsche wereldtentoonstelling heeft, in over leg met den minister van landbouw en koophandelaan den commissaris- generaal der Vercenigde Staten van Noord-Amerika een brief geschreven, houdende aanbod een groot feest op bet Trocadero te organiseren, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn ten voordeele van de noodlijdende betrekkin gen van de in Louisiana overledenen aan de gele koorts. Door den heer Mac Cormick is namens zijne regering het aanbod van den heer Krantz met erkentelijkheid aangenomen. De XlXe Siècle verzekert, dat er nog niets bepaald is omtrent de verlenging van den duur der wereldtentoonstelling na 31 Oetober. De mi nister van koophandel zal de zaak in den eerstkomenden kabinetsraad eerst ter beslissing brengen, doch het schijnt dat een wijziging in de oorspron kelijk aangenomen en door de betrokken regeringen goedgekeurde tijdsbe palingen met eigenaardige moeijelijkheden gepaard gaat. Van daar dan ook, zegt hel blad, dat als de tentoonstelling nog na 31 Oct. geopend blyfldit waarschijnlijk niet tol 21doch slechts tot 10 Nov. zijn zal. Msgr. Place, gewezen bisschop van Marseille en onlangs benoemd tot aartsbisschop van Rennes, zal op 10 Oct. zijn plegtigen inlogt te dier stede houden Daar te Rennes steeds processien plagten gehouden le worden, zonder dat die tot rustverstoring aanleiding hebben gegeven, zal de prelaat, in afwijking van hetgeen te Marseille bij de komst van zijn opvolger plaats had, in plegtigen optogt van de geestelijkheid en de kweekelingen van het groot seminarievan het spoorwegstation naar de kathedraal en van daar naar het aartsbisschoppelijk plaats geleid worden. -- Te Marseille zijn voor den acclimatatie-luin te Parijs eenige reusachtige schildpadden aangekomen, wegende van 200 a 300 kilo's. Een dezer dieren heeft reeds den winterslaap begonnen. Twee slaglersknechts, broeders, de cén 19 en de ander 18 jaar oud, hebben zich van Parijs op weg begeven naar Auxerre, om hunne 80-jarige grootouders, die in een dorp nabij die plaats woonden, te vermoorden. Zjj hebben de misdaad volhragt met hunne hakbijl en zich vervolgens meester gemaakt van het gelddat zij in eene lade vonden. De oudste is te Parijs op Tére la Chaise, waar hij zijn vader, die doodgraver is, behulpzaam was in het delven van een graf, door de policie in verzekerde bewaring geno men. De jongere broeder is nog niet in handen der justitie. D III T S» C II L A X D. Men is in regeringskringen nog verre van gerust omtrent het tot stand komen der socialistenwet. Volgens een correspondent van de Köln. Zeit. heeft Bismarck verklaard, dat wanneer de wet, zooals zij door de commissie is verzwakt, mogl worden aangenomen, hij genoodzaakt zou zijn óf dadelijk zijn onlsl.ag te nemen, óf den rijksdag op nieuw te ontbinden. Daaromtrent zou hij den keizer geen andere keuze overlaten. De Post meldt: Als een treurig en opmerkelijk feit wordt ons mede gedeeld, dat de keizer en prins Bismarck tijdens hun verblijl te Gaslein, alsook op hunne latere reizen, overstelpt zijn met boosaardig dreigende brieven. Daarentegen ontvingen zij ook talrijke waarschuwingen tegen nieuwe aanslagen. Ook tegen het verblijf in Keulen werd de keizer ge waarschuwd. De Md. Ally. Zeit. bevestigt dit berigl en zegt dal er ook uit Londen zulke dreigende brieven bij den keizer zijn ingezonden. Buiten dien heeft Z. M. een aantal voorstellen ter verbetering van den toestand ontvangen. Daaronder waren er van hoogst btspoltclijken aard, gelijkbjjv. een gedrukt stuk. waarin in vollen ernst een voorstel werd gedaan, ter benoeming van den kroonprins tol rijkskanselier. In den laalsten tijd was te Berlijn het denkbeeld geopperd, bij ge legenheid van 's keizers terugkomst door de eene of andere feestelijke demon stratie een bewijs le geven vau de blijdschap der bevolking over het herstel zijner krachten en gezondheid. Dit heeft thans bjj het collegie van dage- lijksch bestuur een punt van overweging uitgemaakt, met hel gevolg dat er besloten is, alle straten en openbare gebouwen, die de keizer op weg van het spoorwegstation naar het paleis moet passerenmet vlaggenguir landes en bloemen te versieren en des avonds het raadhuis, de Branden- burgerpoortbenevens eenige andere stadsgebouwen te illumineeren. Tevens heeft het bestuur bij den gemeenteraad een bedrag van 50000 mark aange vraagd ter voorziening in de kosten. Te Berlijn is uitspraak gedaan in de zaak van baron von Loë, gewe zen secretaris van legatie, beschuldigd van beleediging in openbaar geschrift legen prins Bismarck. Het betrof vijf gevallen, o. a. de verklaring van den beschuldigde: dal Bismarck in 1873 in een rapport aan den keizer onwaar heid had gesproken, met te verklaren dat de Britsche reecring had gepro testeerd tegen de benoeming van graaf Arnim tot Duitsch gezant le Londen. Het vonnis in eerste en tweede instantie gewezen, gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, is bekrachtigd. In eene suikerfabriek le Grussbach, in het Moravische district Joslo- witz, zijn twee van de stoomketels gesprongen. Van het geheele ketelhuis, waarin ook de zes andere stonden, is niets dan een stuk muur overgeble ven. Vijf personen zijn bij de ontploffing gedood en 20 gekwetst. De vier kinderen van den schoenmaker Heinrich Kay te Lagerdorf zijn nog in leven. TURK J E. Blijkens bcrigten bij het departement van oorlog ontvangen, is Sadullah- pacha, die door de Porte belast was om l'odgoritza aan Montenegro over te geven, door Albanezen vermoord, met 156 officieren en soldaten. - Men meldt uit Konstantinopel: Sedert de hulpverleening aan de vlug telingen uit het Staflord llouse-fonds en vanwege andere comité's heeft op gehouden zijn de ellende en sterfte onder hen weder zeer toegenomen. Er bevinden zich nog ongeveer 70.000 vluglelingcn le Konstantinopel, gehuis vest in enge woningen, daarvoor door de overheid aangewezen. Eene commissie heeft zich hier gevormd met het doel om den Sultan den afstand te vragen van eene uitgestrekte streek in Klein-Azië, bij Ismid; zij ver bindt zich lot het vormen eener Engelsclie maatschappij, welke zich zou

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2