COURANT. LEIDSCHE n\ 237. DINGS i) AG 8 OCTOBER. ST ADS-BERICHT EN. PATENTBLADEI. MINNEN L A N DSCIIE ME I i IGTEN De ourant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, huilen de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelezen de mededeeling van den Inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in de provincie Zuid-IIolland van den 5deo October 1878, N°. 791; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat het roodvonk in de gemeente epidemisch voorkomt, dat het aantal der in de afgeloopcn week, van 30 September lot en met 5 October, aan die ziekte aangegeven aangetasten bedraagt 17. en dat der aan die ziekte overledenen 1. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 October 1878. V. d. BRANOELER. De WETllOUDEB, Voorzitter van het College van Zeilers, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1878/9, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de verschillende wijken, voor komende onder de artikelen 3109 tol en met 3130, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd den Zon dag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 3 tot en met 9 October c k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wel homier voornoemd. Leiden, 2 October 1878. Mr. 1'. C. L1BRECI1T LEZWI.IN. LEIDEN, 7 October. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren; 116 kinderen, als: 52 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee- linggeboorlen. Overleden 96 personen, als: 19 mannen, 10 vrouwen, 34 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 23 pareu. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hecioliters, waren de hoogste prijzen ƒ28, 15.00, /3.20 en ƒ1.60; de laagste 27, ƒ14 00, /2.90 en ƒ1.45. Gisteren namiddag omsirceks 1% uur beeft een 32-jarig varensgezel in de Kaiscrstraat zich zoo bedronken, dat hij ter opwekking van de levensgeesten naar het akademisch ziekenhuis moest worden overgebragt. Om ongeveer 4 ure trof een polderwerker hel ongeluk dal hij door een zoogenaamden lorwagen over het linker been werd gereden, ten gevolge waarvan dat ligchaamsdeel een weinig is gekneusd. Op Vrjjdag 18 October aanst., des namiddags ten 1 ure, zal, onder goedkeuring van den minister van waterstaat enz, aan het gebouw van let ministerie van waterstaat te 'sGravenhage, worden aanbesteed: de levering van hel voor de dienst van 1879 voor de uniformklecding van postbeambten bcnoodigd laken. .-De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven lot het afleggen der examens, vermeld in art. 9 der wel van 1 Jiinij 1865, ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als apotheker. Dag en uur dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. J W. Gunning, Ie Amsterdam. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden Zaturdag voor de acte in de Hoogduitsche taal geëxamineerd 3 candidaten waarvan 1 werd toegelaten, de beer G. van Rijn uit 's llage. Van de 14 candidaten voor de hulponderwijzers-acte slaagden er 7, te weten de hh. J. van den Berg uit KralingenJ. Fillckes en G. Scheper uit Berkel, II A. J. Schweitzer, J. Verschuren, 1'. A. Viertelhausen en J. Weert, uit Rotterdam. Door de te Amsterdam zitting houdende staatscommissie zijn toegelaten als hulpapotheker de bh.: N. A. Ballentijn, te Breda; J. L V. Wermesker- ken. te Tiel; G. J. Vanier, te Rotterdam; J. C. H. Mackay, te Leeuwar den, M. J. L. Root, te Leiden; 11. Meijer, te Heerenveen. Het stoomschip Conrad is op 3 October te Batavia aangekomen. Het Ubl. verneemt dat bij Z. M. den koning het voornemen bestaat ter gelegenheid van de voltrekking van zijn huwelijk, dat waarschijnlijk nog voor Febrnarij zal plaats hebben, te Amsterdam feesten te geven. Naar men verneemt is het ontwerp, houdende toestemming tot 'sko- nings voorgenomen huwelijk, reeds bij den raad van state. De wensch schijnt te bestaan, dat het reeds de volgende weck beide kamers der staten- gencraal zal hebben doorloopen. De heer dr. J. M. J. Valeton, docent aan hel gymnasium te Rotter dam, is door burg. en welh. van Amsterdam voorgedragen om benoemd te worden tot gewoon hoogleeraar in de algemceuc geschiedenis (oude) en de Romcinsclie oudheden aan de universiteit aldaar. Ook hebben burg. en welh. aan den guneenteraad voorgesteld, het oudemannenhuisook door gedeeltelijken verbouw, in te rigtcn tot gebouw der universiteit, en het tegenwoordige gebouw der universiteit, ook door bijbouw, in te rigten tot bibliotheek der universiteit. l)e kosten voor het eerste gebouw worden gc- fc' raamd op ƒ105.000, en die voor het tweede op ƒ65000. Gisteren morgen bevond zich aan 'sGravenweg de hotul van een bakker uit Kralingen in eene weide, waar schapen graasdende hond heeft een der schapen dood gebeten. Nog 2 schapen, die vlugtten, zijn in de sloot ge raakt en verdronken. Te Amsterdam heeft de onvoorzigtigheid in het omgaan met petroleum gisteren weder een slagtoffer gekost. Een 14-jarig meisje in de Willem- straat wilde een paar vischjes bakken. Ten einde het vuur spoedig te doen branden, goot zij petroleum in de vlammet het ongelukkig gevolg, dat zij zoo hevig gebrand werd, dat zjj in een wollen deken gewikkeld, die zelfs ook nog in brand geraakte, per brancard naar hel gasthuis moest worden gebragt, waar zij spoedig onder de vreesclijksle pijnen is bezweken. Een uitdrager te Amsterdam is tot de ontdekking gekomen, dat tus- schen de voering van een ouden pelsjas, waarin de motten sedert jaren een goed verblijf vondenoude Fransche banknoten verborgen waren. Te Enschede heeft zich, volgens de Ensch. C.het volgende curicuse geval voorgedaan: Een der ingezetenen bespeurde, toen hij des morgens in zijn tuin kwam, dat men een zijner appelboomen geheel leeg geplukt had. Den boom nader bekijkende, vond hij aan een der takken een cylinder-hor- loge hangen, hetwelk den dief waarschijnlijk door een takje uit den zak getrokken was. In de fabriek van den heer W. A Scholten Ie Foxhol had dezer da gen een droevig ongeluk plaats. De arbeider J. Postema werd onverwachts do ir de vallende ziekte aangegrepen en stortte voorover in de beslagkuip. terwijl de machine in vellen gang was. Ofschoon hij dadelijk uit zijn po sitie werd verlost en in een oogenblik geneeskundige hulp aanwezig was, bleek hij zoo erg gewond te zijn, dat hij kort daarop den geest gaf. Onder verdenking van poging tot moord op zijne vrouw is gevan kelijk naar Middelburg overgebragt zekere M.rustend landbouwer te Wissekerke. De stations-chef te Kruiningen is, in verband met de inhechtenisne ming zijner vrouw en dochter, in zjjne betrekking geschorst. Maandag II. heeft er een brand gewoed ten huize van den landbouwer Clcutjens, te Haelen. Hij ontstond, terwijl de man zich naar zijn werken diens vrouw zich naar een bijgelegen bosch begeven had om brandhout te verzamelen, en wel in hel bed. waarin 2 jeugdige kinderen lagen, terwijl nog een derde kind in de daarnaast staande wieg gelegen was. Dat de kinderen, die zich intusschen tot aan de deur des huizes voortgesleept hadden, niet levend verbrand zijn, is uitsluitend te danken aan de zelf opoffering van den in de nabijheid wonenden landbouwer Theeuwen, die, zoodra hij den brand ontwaarde, er heen liep, eenige ruiten van de gesloten woning stuk sloeg, toen ijlings naar binnen sprong en kort daarna 2 kin deren, niettegenstaande de vlammen en den rook, waarmede het buis gevuld was, door hetzelfde vensterraam naar buiten bragt. Door zijne vrouw opmerkzaam gemaakt dat er nog één kind binnen moest zijn, ijlt de edel- n oedige redder weer zonder een oogenblik te dralen en met eigen levens gevaar liet brandende gebouw in en vond nu ook het kind van 5 maanden

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1