PER TELEGRAAF. ADVER I E CV T i E IN. Volgens de olfieieele opgaven, die lot half September loopen, bedroe gen de verliezen der Oostenrijkers in Bosnië en de Herzegouina 3076 ge wonden, 652 dooden en 354 vermisten, welke laalsten ook lot de dooden kunnen gerekend worden. Hel getal zieken wordt niet opgegeven, maar het moet zeer groot zijn, wanneer men nagaat, dat in den laalsten tijd meer dan 2000 zieken per week door Agram zijn gekomen en alleen in de steden van noordelijk Hongarije 1400 in behandeling zijn. Men kan gerust aannemendal er drie- a viermaal meer zieken dan doodengewonden en *ermisten te zamen zijn. Een prachtig doch huiveringwekkend schouwspel leverde Zondag jl. de haven van Triest op, tengevolge van den brand in den Amerikaanschen driemaster Jeremiah Simoitson, die met 2969 vaten petroleum was gela den. Alle pogingen om het schip lek te schieten en zoo te doen zinken mislukten, waarom het tot buiten de haven werd gesleept naar een plaats, waar het voor andere schepen niet gevaarlijk kon wezen. Hel brandende wrak met hoog opgeheven boegspriet leverde een zeldzaam tooneel op, waarvan het tooverachtige nog werd verhoogd door het telkens nederdruk- ken der vlammen door den wind op het water. TlHtH IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Oostenrijksche gezant aldaar jjverig bezig is met de Porte over eeue overeenkomst te onderhandelen, die alleen betrekking zou hebben op de bezetting van Novibazar. Oosten rijk is bereid in deze de oorspronkelijke voorwaarden der Porte aan te nemen, uiet uitzondering evenwel van een enkele, die betrekking heeft op di u duur der bezetting. Van een bepaalden termijn wil de Oostenrijksche regering niets weten. Ten opzigte van bet overige Bosnië en de Herzego- wiua kan, volgens de Oostenrijksche regering, thans van eeneovereenkomst geen sprake meer zijn, daar hier het regt geldt van den veroveraar. 00§T-IKDIE BATAVIA. 21 Augustus. In het A Iff. Dbl leest men: Uit Alchin zijn de berigten eentoonig, en in veler oog teleurstellend Steeds verdere bijzonderheden omtrent appro- viandering van magazijnen te Senelop en Anak Galocng, aanleg van belang rijke wegen naar de nieuw bezette kampongs, bouw van bruggen en tuch tiging in de buurt. Teleurstellend zijn zeker de steeds ongunstige berigten omtrent den gezondheidstoestand, ondanks het nog gunstige weder; leleur- sleilend is ook eenigzins de lange tijd, dien de toebereidselen voor verdere beweging der troepen vereischten. Oorzaak daarvan is het gebrek aan goede wegen, waardoor het gebruik van karren onmogelijk wordt en het gebrek aan dwangarbeiders en koelies. Uit een der brieven in het Bat. Ilbl. blijkt, dat men getracht heeft Alchinezefi uil bet bevriende gebied te gebruikendoch zonder succes. Zij waren onwillig. Hier zou men er toe komen onze lezers in Nederland te benijden, die bij de lezing hiervan reeds per telegraaf zullen welen, wat de afloop van al die toebereidselen zijn zal. Bat echter die toebereidselen degelijk getroffen worden, is het tegenover gestelde van een teleurstelliug. Zoowel de Java-Bode als het Bat. IJbl. hebben herhaaldelijk ten opzigte van de tegenwoordige excursie het woord waagstuk gebezigd. Uit de wijze, waarop zij ondernomen wordt, blijkt intusscheu dal het waagstuk met alle voorzigtigheid wordt ondernomen. Het resultaat zal misschien tegenvallen, üocli dit zal aan niemand te wij tim zijn. Er morst gehandeld worden; men zal gedaan hebben wat men kon en op eene wijze, waarop de resultaten, schoon nog niet afdoende, toch van beleekenis zullen zijn. Het resultaat, waartoe de loop van den oorlog den opmerkzamen be schouwer telkens weder terugbrengt is dit, dat die oorlog misschien nooit had moeten begonnen zijn, maar eenmaal aangevangen, zijn verderen loop als een fataliteit achter zich aangesleept en geen andere keuze dan staken of di orgaan overlaat. Beveiliging van Kotla-Radja en onmiddellijke omge ving blijve vcorloopig, gelijk lot nu toe, het einddoel onzeroperatiënwelk meer onmiddellijk doel geacht moet worden bereikt te zijn, wanneer op onze expeditien nu, gelijk na de togten onder de generaals Wichers en Diemont een tijd van rust, en met iedere nieuwe expeditie een telkens langer tijd van rust volgt. Onzes inziens zal men zich er bij moeten neer leggen om op deze wijze den Atchin-oorlog zeer langzaam zijn einde te zien naderen, zorgende in de tusschenliggende tijdperken van rust zich niet, gelijk de laatste maal, tot zorgelooze bezuiniging en ontblooting onzer posten te laten verleiden. Volgens particuliere brieven uit Edi, te Batavia ontvangen, wonen de daar aanwezige officieren nief meer buiten, maar binnen de benting, en is het niet geraden zich daar builen te begeven. Hel groote ijzeren droogdok der Droogdokmaatschappij op het eiland Amsterdam is in de diepte weggezonken. De oorzaak moet, naar men ver neemt, gezocht worden iu de levering van slecht materiaal uit Europa. Voor de aandeelhouders, waarvan zeer vele in Holland gevestigd zijn, en onder welke prins Hendrik een eerste plaats inneemt, is het ongeluk zeer Ie be treuren. Maar niet minder voor de scheepvaart alhier. Blijkens een brief in het Bat. Ubl. heeft de tweede logt van luit. Cornelissende Tambesi-rivier op, wegens de vijandige houding der bevol king het hoogste bevaarbare punt dier rivier niet kunnen bereiken. De schoonzoon van den Sultan Raden Hassan, die den logt medemaakte, ging aan wal te Landung-Pandjang, maar werd zelf bedreigd. Op 18 Aug. is te Rau de bliksem geslagen in het kruidmagazijnten gevolge waarvan dit geheel vernield werd. Het grootste gedeelte der ge bouwen, waaronder ook de apotheek van het garnizoen, is zwaar be schadigd. Menschen zijn er niet bij omgekomen, doch eenige militairen, die iu de ziekenzaal, in de nabijheid van het kruidmagazijn, verpleegd werden, bekwamen alle min of meer ligte verwondingen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-ludië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura F. llal- bertsma; aan den controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura L. G. J. Heller; aan den houtvester 2' kl. bij hel boschwezen A. U. Warren; aan den commies op het adsist.-resid-kantoor te Banda J. Land man. Ontslagen: eervol, de le commies op het resid.-kantoor te Batavia O. K. *an der Meer Mohr, en H. Th. van den Broek, laatstelijk betaalmeester bfj de staatsspoorwegen op Java. Benoemd: lol arts voor de krankzinnigen verpleging in Ned.-lndië, de gewezen officier van gezondh. le kl. dr. L. B. E. Ledeboer; tot 3 11 subst.-griffier bij het geregtshof, de ambtenaar op non activiteit mr. B. II. van Dehlen; tot machinist bij de havenwerken te Bata via, R. Donaldson; bij hel binnenl bestuur op Java en Madura, tot contro leur 1' kl., de ambtenaar op non-activiteit C. P. II. Bachienc; lot contro- troleur 2' kl.de adspir. controleur C. Lok; tot adspir.-controleur L. A. Blanckenhagen. Departement van oorlog. Bevorderd: bij hel wapen der cavalerie, tol 1(D luit., de 2' luit. A. M. Hoogeveen, met bepaling dat hij ook in dien rang bij zijn wapen blijft gevoerd a la suite; bij de mil. geneesk. dienst; tot officier van gezondh. 1' kl.de officieren van gezondh. 2' kl. J. M. W. van der Hoeven en J. C. de Oude. BEBL1JN, 2 October De commissie voor de socialisten-wet heeft de wet in tweede lezing aangenomen; wat de hoofdzaak betreft in denzelfden vorm als bij de eerste lezing. Ook de bepaling, dat zij gelden zal voor den ter mijn van 2% jaar is, ondanks de bezwaren des ministers van binnenland- sche zaken, gehandhaafd. LONDEN, 2 October. Te Glasgow heerschl groote spanning ten gevolge van de staking der betalingen door de City of Glasgow-Bank. Men schat het passief op 8 a 10 millioen BUDA-PESTH, 2 October. De Ellenör kenschetst als onjuist het herigt dat de politieke zijde van de quaeslie der bezetting van Bosnië tot een ministeriële crisis leidde en dat het Ilongaarsche ministerie verklaard heeft, dat hel niet zeker is van de meerderheid in hel parlement. Ten aanzien van de politieke zijde der quaeslie beslaat geen verschil van meening; de moeijelijkheid wordt slechts gevormd door de quaeslie, hoe bet geld te erlangen; ook is onjuist, dat de Ilongaarsche ministers volkomen zich ver- eenigden met de opvatting van den minister van financiën Koloman Szell. Alleen omdat de minister van financiën zijn ontslag indiende, achtte het kabinet het noodzakelijk dat zijn leden eveneens hunne portefeuilles ter beschikking van den vorst stelden Tisza is heden avond van Wecnen naar Pesth teruggereisd. LONDEN, 3 October. Tegen Zalurdag is een kabinetsraad belegd, om de quacstie van Afgauistan le behandelen. Met het oog op de mogelijkheid van een winlerteldiogt is last gegeven tot-de verzending van beddegoed en warme uniformen voor de Indische troepen. De Born. Adv. verneemt dat de regering aan de bevelhebbers van de in Oost-Indië gestationncerdc vloot gelast heeft eenige schepen naar de golf van Perzië le zenden. Daily Sews meldt dat de inval in Afgauistan tot 1 November uitge steld is. PARIJS, 2 October. In den ministerraad werd lieden bepaald, dat de uitreiking van de eereblijken aan de inzenders van bekroonde voorwerpen op de wereldtentoonstelling geschieden zal den 21!,tn October as. Men rekent dal daarbij tegenwoordig zullen zijn: de koning van Spanje, de prins en de prinses van. Wales, de kroonprins van Denemarken, prins Hendrik der Nederlanden, de graaf van Vlaanderen, aartshertog Victor en aartshertog Frederik. Den 22«,e" zal op hel slot te Versailles een grool feest gegeven worden. Op den ls,fn Oktober 1878 overleed le 's Grarenhage ANNA MARIA ADRIANA SUISKENS, geliefde Echtgenoot van J. B. WAKE RL IN. Algemeene kennisgeving. Tol mijne diepe droefheid overleed heden, na eene kortstondige ziekte, de jongste van mijue negen kinderen, mijn zoontje LOUIS, in den ouder dom van ruim vijf jaren. Leioek, 2 October 1878. W. J. VAN ZAANEN. C0NTAGIEUSE ZIEKTEN, BEDERF VAN HET BLOED, HUIDUITSLAG De eenigendie door de Academie der geneeskunde goed- Igekeurd en door het gouvernement geautoriseerd zijn na I jaren lang genomen openbare proeven door 5 commissies met tien duizend biscuits. De eenigen die bij speciaal decreet in de hospitalen toegelaten zijn. Waarachtige genezing van alle ziekten bij mannen, vrouwen en kinderen. Belooning 'van 24 duizend francs. Bereidingen zoo volmaakt mogelijk, die nnn de menscbhoid groote dien-tien ltunnen be wijzen. Uittreksel van her olfieieele rapport. Geen andere methode bezit de getuigschriften van voortreffelijkheid. Aangename, snelle, onge vaarlijke. geheime, economiesche behandeling zonder wederinstorting. (Prijs, II. en fl. 2.60.) In de voornaamste Apotheker, van de wereld en rue de Rivoh,6ï,Parijs. Consultaties gratis per correspondentie. Expeditie. Hoofd depot H. H.*Ulotb •t Ce*Apoth., Amsterdam- le Lelde, bij J. J. REYST en N. K. SWEMER.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3