l3Um<:.NLANDSCIll<; BERIGTiiN. slali'ons chef te Kruiningen naar liet huis van arrest aldaar oveggebragl als verdacht van spoorwegdieverij. Dc justitie uit Middelburg heeft te Kruiningen een onderzoek in loco ingesteld naar ecne aldaar ontdekte spoorwegdieverij. De uitslag van het onderzoek is nog niet bekendeeltige kusseusloopeneen zakdoek en een hoeveelheid zeep, als vermoedelijk van diefstal afkomstig, zijn in beslag genomen. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IV der slaatsbegrooling voor 1877. De hoogerc uitgaven, voor geregtskosten in strafzaken daarbij aangevraagd, zijn een gevolg van de invoering der reglerlijke wetten en der nieuwe tarieven van geregtskosten in strafzaken De toegenomen bevolking in liet huis van correctie voor jongens te Alkmaar maakt eene verhooging van ƒ10500 noodzakelijk, liet maken van een ringmuur om een gedeelte van het terrein van het tuchthuis te Leeuwarden en eenige nadere voorziening aan die gebouwen, eischt een verhooging van ƒ25300 van den post: gevangenisgebouwen. 's GRAVENHAGE, 3 October. De luitenant ter zee le kl. C. J. de Jong Hzn., behoorende tot de rol van het fregat Evertsen en belast met het bevel over de stoomkanonneer- boot Dog, wordt op non-activiteit gesteld. Eveneens worden op non-acti viteit gesteld de luit. ter zee le kl. J. F. M. Langi, die der 2e kl. J. Luytjes en K. J. Bal, dc officier van gezondheid le kl. M. Steensma en de officier van administratie 2 kl. L. C. Duhne, dienende aan boord van het ramschip Stier-, de luit. ter zee 2e kl. W. A Palm, dienende aan boord van hel ramschip Guinea-, de luit. ter zee 1' kl. \V. E. Hazenberg, die der 2e kl. J. H. Wouters en P. F. II. Volckc, en dc officier van administratie 3' kl. F. J. Olivier, dienende aan boord van den monitor Krokdil, en de officier van gezondheid 2' kl. 11. A. Beekhuis, geplaatst aan boord van het oplei dingschip Admiraal van ffassenacr. Voorts worden geplaatst: op het ramschip Guinea, de luit. Ier zee 2e kl. J. M. M. Pfeill; op de instructie- brik Zeehond, de luit. ter zee 2' kl. J. van Scheer, en op hel opleiding schip Admiraal van IVassenaerde officier van gezondheid lc kl. K. G. F. Sloos. D or den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne tunctieii zullen uitoe fenen als volgt, te weten: de commies 2e kl. C. C. Vrendenberg ten post kantore te Maastricht; de commies 3" kl. J. G. van Nes van Meerkerk ten spoorwrg-poslkantore n". 1; de commies 3' kl. G. Koens ten poslkantorc te Amsterdam; de commies 4" ki. A. de lvok ten postkantore te Rotterdam; de commies 4e kl. W. F. van (lldenborgh ten post kantore te Zwolle; dc surnumerair D. Mentz ten poslkautore te Alkmaar. Door den minister van koloniën is de telegraphist 2* kl bij den rijks- telegraaph A C. llissink gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot adjunct-inspecteur bij de post- en telegraaphdienst daar te lande. Naar men verneemt zal Z. K. H. prins Alexander vooreerst niet hier te lande terugkecren, doch zich geruimen tjjd in Wurtemberg vestigen. 11. K. II. prinses van Saksen-Meinungen, kleindochter van II. K. II. prinses Marianne, zal morgen de terugreis naar Duitschland aannemen. liet geregtshol alhier deed heden ochtend uitspraak in de zaak van N. Westeriuk c. s. uit Amsterdam, betrekkelijk een diefstal van cambrics en shirtings, welke in de vorige week werd behandeld. Het hof heeft het den beschuldigden ten laste gelegde niet bewezen geoordeeld en hen mits dien vrijgesproken. De in deze strafzaak niet verschenen getuige Richter werd in eene geld boete van 10 veroordeeld. Door de arrond.-reglbank alhier is heden de Stompwijksche dienst bode, die beklaagd werd door onvoorzigtigheid den dood van haar kind te hebben veroorzaakt, bij gebreke van het bewijs dier onachtzaamheid, vrijgesproken. ENGELAND. LONDEN, 2 October. Volgens gerucht zou het kabinet niet eenstemmig zijn wat betreft de zaak van Afganistan. De Daily Neivs verzekert dat lord Beaconsfield bij eenige zijner medeleden in het bewind op verzet stuit. Volgens de door de Daily Neios uit Indië ontvangen bcrigtenwas omtrent Kabul niets bijzonders mede te deelen. Over hel opperbevelhebber- schap is nog geene beslissing genomen, maar de krijgstoerustingen worden met den grootsten spoed voortgezet en reeds zijn verscheideue regimenten gemobiliseerd. Het Indische leger ziet vol geestdrift het oogenblik tegemoet, waarop het te velde zal trekken en de geest der troepen is bewonderens waardig. Wat de mobilisering der Indische regimenten betreft, zoo schijnt dit groolendeels slechts nominaal te zijn wegens het gebrek aan transport middelen. Maandag avond is een geweldige brand in de groote wasfabriek uit gebroken, naast de bureaux van den Standard, welke aanvankelijk gevaar liepen. Het is echter gelukt den brand tot de genoemde fabriek te bepalen. Ten bewijze met hoeveel volharding de Chinesche studenten naar de verschillende graden van liet mandarijnschap blijven mededingenbaalt men de Gaz. de Peking aan. In een nommer van het jaar 1877 komt een lijst voor van 132 candidalenallen boven de 80 jaar, waaraan de regering, na afgelegd examen, den lioogsten graad toekende. Van deze studenten, die dus minstens 60 studiejaren lelden, waren er 42 ruim 90 jaar oud. FKANKRIJK. Hel Journal off. heeft een circulaire bekend gemaakt van den minis ter van onderwijs aan de prefeeten, waarbij eene verandering gebragt wordt in de instructie, die onder het keizerrijk, en ook nog bij eene aanschrij ving van den minister Jules Simon in 1871, aan de prefecten werd gegeven ten opzigle der benoeming van onderwijzers bij de lagere school. Bjj de wel van 1850 kregen de gemeenteraden het regt de onderwijzers te benoe men. Hel keizerrijk bragl hierin verandering: eene wet verleende aan de prefecten de bevoegdheid tot benoeming; doch zij moesten het advies inwin nen van den gemeenteraaddat echter spoedig nagelaten werd. Volgens de instructie, die de prefecten nog van den minister ontvangen hebben, zjjn zij gehouden den gemeenteraad bij elke benoeming le raadplegen en zoo- veel mogelijk te handelen volgens den wensch der plaatselijke vertegen woordiging, zoodra het de vraag geldt of het onderrigt aan een leeken- ondcrw jjzer dan wel aan een geestelijke zal toevertrouwd worden. Aan gaande de benoeming van den persoon des onderwijzers behoudt de prefect volledige vrijheid. De minister van onderwijs heeft aan de rectoren der universiteit eene circulaire gerigtwaarin hij hun de oefening in het overluid lezendie ver waarloosd of in onbruik geraakt is, dringend in de lycea en collegiën aan beveelt. De kunst van goed te lezen, schrijft bij, is vooral nuttig in eene democratische maatschappij, bij een volk dat zjjne eigen zaken bestuurt, dat beraadslaagt in vergaderingen, in comité's, in allerlei bijeenkomsten. Goed te kunnen lezen is de beste manier om goed te leeren spreken. Bij de faculteit der letteren te Parijs had tot dusver de historie twee leerstoelenéén voor de oude geschiedenis en één voor de nieuwe geschie denis. De minister van onderwijs heeft thans, op advies van de faculteit, besloten, den hoogleeraar in de oude geschiedenis, die tevens belast was met het onderwijs in de geschiedenis der middeleeuwenhiervan te ont heffen en een afzonderlijken leerstoel hiervoor op te rigten. In de volgende week zal de gemeenteraad van Parijs in buitengewone zitting bijeengeroepen worden, om te beraadslagen over de stedelijke be grooting voor 1879. Dit budget bedraagt in ontvang en uilgaaf de som van 226.756,672 francs. De grootste ontvangst is die van het octrooigeraamd op 126,500.000 Ir de aanzienlijkste uitgave die voor de gemeenteschuld, waarvan de interest 106,370,498 fr. bedraagt. De jury der tentoonstelling heelt de gouden medaille toegewezen aan de «Inman-Steamship-Companyte Liverpool, voor hel ingezonden model van het prachtige schtoefstomnschip City of Berlin. Dit vaartuig is het grootste passagiersschip, dat op de stoomvaartlijnen in dienst is. Bij de Nederlandsche barddraverij met paarden onder den man, die Dingsdag in het Bois dc Boulogne plaats had, is de prijs, eene monumentale zilveren vaas, versierd met toepasselijke emblema's (uit dc fabriek van de lib. van Kempen le Voorschoten), behaald door het paard Prinses, van den heer P. Smit Jz.bereden door den pikeur P. van Santen. Pc laatst over gebleven mededinger was de IFilhelminavan den heer H. van Haren, pikeur P. Koek. De muziek der "garde republicaine" luisterde hel feest op. De maarschalk-president en een talrijk publiek was bij de harddraverij tegenwoordig. De maarschalk, die plaats had genomen op eene sierlijk in- gerigte tribune, was omgeven door een groot deel van het corps diploma tique, onder anderen van den Nederlandschen, den Spaanschen, den Russi- sclien gezant, twee Arabische Imofden in nationaal costuumden kommandant van Parijs, den minister van landbouw en diens zoon, den prefect van de Seine, een groot aantal leden der jockey-club, lal van vreemde commissa rissen der tentoonstelling en daaronder de Nederlandsche hoofd commissie en de leden der barddraverij-commissie. De maarschalk betuigde bij herha ling zijne ingenomenheid met het feest en noodigde den secretaris der hard draverij den heer Waldeckbij zich op de tribune. Aan den heer Martin Coster, den Ned consul-generaal, komt de eer dezer zaak loc. Dij was het, die hel plan van de barddraverij ontwierp, en die de zaak mogelijk maakte. Hij was het, die de prijzen uitloofde, die twee premies ieder van 500 gulden beschikbaar stelde, die voor den berijder van het winnende paard buitendien een prachtig gouden horloge gaf, die in één woord op eigen kosten nagenoeg de geheele zaak organiseerde. De deelne mers hebben kosteloos vervoer en terugtogt van dc paardenen kostelooze stalling in het paviljoen van Ermenonville, dat bij de baan gelegen is. Tusschen 16 en 25 September zijn er 17817 vreemdelingen te Parjjs aangekomen, waaronder ruim 600 Nederlanders. DVITIC11LAND. Te Berlijn meent men, dat de keizer den 17,!'D Oct. aldaar zal aan komen om zeer spoedig daarop de teugels van hel bewind zelf weder in handen te nemen. Volgens de fFeser Zeit. zijn niet minder dan 145 plannen bij het ministerie van marine te Berlijn ingediend, em de Grosser Kur iirst vlot te maken. De l.orelcyeen oorlogsbodem te Wilhelmshaven liggende, beeft bevel ontvangen om zich gereed te houden, ten einde spoedig naar Enge land terug lc kceren. Men weet tot heden niet of de poging, om het wrak le ligten, zal geschieden door werkvolk van de marine en onder de leiding van Duitsche ingenieurs of dat het werk zal worden uitbesteed. Hel wrak weegt 5600 ton of 5,600.000 kilogr. Uit Barmen worJt gemeld dat le Rittershausen een bejaard man on der eene locomotief van een spoortrein is geraakt, met bet gevolg dat hel hoofd bent letterlijk werd afgescheurd. OOSTENRIJK. Volgens een ministerieel blad is de crisis in het Hongaarscbe kabinet een gevolg van de buitengewone en overdreven eischen der militaire partij in verband met den oorlog in Bosnië. Na een onderhoud met den keizer hebben de Ilongaarsche ministers Tisza en Wrenckheim W'ccnen verlaten, en werd de heer Szell, de minister van financiën, naar Weenen ontboden. Laatstgenoemde verklaarde, dat het hem onmogelijk was zich de geld middelen te verschattenwelke men van hem eischle, en hij zag zich daarom genoodzaakt zijn ontslag te nemen Men gclroft echter nog dat de bestaande moeijelijkheden vereffend zullen worden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2