LEIDSCHE COURANT. 1878. 2M, VRIJDAG 4 OCTOBER. STADS-BERICHT EN. PATENTBIADEK. BINNENLANDSCIIR BEBIGTEN. l)e nurant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.80; met het Verslag dtr Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, huilen de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prjjs der Advertentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1878/9voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de verschillende wijken, voor komende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij bet College van Zet ters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd den Zon dag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 3 tol en met 9 October e. k.; terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 3 October. Heden 3 October had naar gewoonte de gedachtenisviering van Lcidens ontzet in 1574 plaats. In de bekhuizen der Ned. hervormden en der Christ, gereformeerden hadden godsdienstoefeningen plaats, waarin dat glorierijke feit uit onze historie dankbaar werd herdacht. Allerwege wap perde de vaderlandsche vlag, zoodat de stad een regl lecstelijk aanzien had. Des namiddags, van 2 tot 4% ure, had op de Koornbeurs eene muziekuit voering plaats door de muziek van het 4de reg. infanterie en gelijktijdig liet de muziek der dieustd. schutterij zich voor de sociëteit Amicitia op de Breêstraat hooren, terwjjl inmiddels het carillon werd bespeeld en de fon tein op de Vischmarkt hare waterstralen uitwierp. Een en ander had in den omtrek dier plaatsen eene groote menigte bijeengebragtwaartoe ook het zoo fraaije weder niet weinig bijdroeg. Ook aan het stedelijk mu seum werd door velen een bezoek gebragt. Aan den avond van den dag zal nog aan de Beestenmarkt eene uitvoering plaats hebben door de muziek der dienstd. schutterij, waarmede de viering van deze herinneringsdag in opgewekte stemming zal worden besloten. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal het in het hotel aan den Burg alhier tentoongestelde «aapmensch" morgen voor het laatst te bezigtigeu zijn. Te 's Ilage zijn gisteren de acleexamens voor het lager onderwjjs aan gevangen. Voor de Eransche taal deden 8 candidaten examen. 4 werden afgewezen en 4 toegelaten, als: H. J. Delfgaauw, G. B. Lalleman. H. Nieu- kerkc en G. F. Stuttcrheim, allen uit 's Ilage; voor de landbouwkunde wer den geëxamineerd en toegelaten 4 candidaten, als: II. van Efïeren, uil Oud- Alblas; W. W. Schipper en A. van der Steen, beiden uit Leiden; W. in 't Veld, uit Mijnsheerenland; voor de wiskunde 8 candidaten; afgewezen wer den er 7 cn toegelaten 1: J. Teune, uit Sliedrecht; voor hel teekenen vin gen 4 candidaten het examen aan. - Tot lid der provinciale staten van Zuidholland is in bet hoofdkiesdistrict Schiedam gekozen de heer P. J. van Dijk van Mattenesse, burgemeester van Schiedam. Bij de reeds ingekomen antwoorden op de prijsvraag voor twee fon teinen te Soestdijk zijn nog 22 bijgekomen. Het geheele aantal ingekomen ontwerpen bedraagt dus 52. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 2 October van Port-Saïd vertrokken. Gisteren is het kunst-album, waarvan reeds vroeger melding werd ge maakt, door de commissie, bestaande uit de bh. graaf van Limburg Stirnm voorzitter; W. i Hofdijk, vice-voorzilteiN. Redeker Bisdom en P. H. Witkamp, secretarissen; dr. G. F. Westerman, penningmeester; A. J. de Bull. A. Caramelli, Willem Gruyter Jr.. W. Hekking. J. W. Kaiser, L Lingeman, C. Phlippeau, J. Taanman en mr. Henri Viotta. aan prins en prinses Hendrik op den huize Soestdijk aangeboden. De beer W. J Hof dijk voerde daarbij het woord. Het album bestaat uit cartonnen bladen die eene oppervlakte hebben van 77 bij 58 decimeter, met eene donkerkleu rige portefeuille, waarop een door den heer F. Stracké ontworpen en ge modelleerde «Genius der kunsten" in zilver js uitgevoerd. De bewerking en rangschikking was opgedragen aan de firma Buffa. Een door den heer A. J. de Buil geschreven oorkonde vormt het titelblad. Het bevat bijdragen van 52 schilders, 39 beoefenaars der fraaije letteren, 12 componisten, 9 graveurs. 7 bouwmeesters en 2 beeldhouwers. Tevens werd afzonderlijk een door den heer Stracké. te 's Hertogenboschvervaardigd ruiterstand- beeldje van wijlen koning Willem II bij het album het vorstelijk echtpaar aangeboden. Als een bijzonderheid wordt uit Lisse gemeld, dat in de tuinen van den heer M. Veldhuizen van Zanten, op Klein-Veenenburg, te Lisse, de aardbeziën thans voor de tweedemaal van dit Jaar in vollen bloei staan. Vele zijn reeds rijp of beginnen te kleuren. -- Te Hellevoetsluis is gisteren aangekomen een miniatuurvaartuigje, de sloep Dorian, groot drie tonnen, onder Amerikaansche vlag, bevaren door de bh. Joseph T. Clarke en Francis II. Baconarchitecten te Boston. Met dit scheepje hebben genoemde heeren de reis van Engeland over de Noord zee gedaan. Of zij er mede van Boston zijn komen varen, is niet duidelijk, maar zeker is het, dat al hunne legitimatiepapieren door autoriteiten aldaar waren afgegeven. Door wjjlen den heer mr. S. E. Nijkerk is een legaat, groot ƒ10,000 4 pCt. Nat. Schuld, besproken aan het Nederl. Israël, meisjesweeshuis te Amsterdam. Een koetsier en een sectie-brandmeester bij de «Amsterdamsche brand weer," stonden gisteren voor de arrond.-regtbank te Amsterdam teregt, beklaagd van op 11 Juljj 11. in de Molsteeg een meisje te hebben overreden, met het treurig gevolg dat zij dienzellden dag aan de gevolgen overleed' De heeren dr. Merkus Doornik en Chr. Boom, die het lijkje onderzocht haddenbevestigden als getuigen hunne verklaring bij het visum repertum atgelegd. De verklaringen der overige getuigen (er waren 16 a charge en 8 a décharge gedagvaard) liepen nogal uiteenofschoon het feit van het overrjjden algemeen werd bevestigd. Het kind, dal de straat wilde over steken, was eerst door de paarden omvergeworpen, daarna door de wielen overreden. Als verdediger der beklaagden trad op mr. Katz. Bij het onweder, dat Maandag II. gewoed heelt, is nabij Broek in Wa terland eene koe in de weide door den bliksem getrollcn. Op Terschelling is een knaap op het duin getroffen; het gevolg was, dat zijne kleederen in brand geraakten. Eene vrouwdie in de deur stondwerd mede ge- trollen en geraakte bewusteloos. Naar men van den Helder meldt had zich daar Maandag ochtend eene groote schare «dames' uit de achterbuurten op hel Westplein en langs den Dijkweg geschaard, om drie wijven, beschuldigd den vorigen avond een klein kind in het lleldersche kanaal te hebben geworpen om het te ver drinken, naar het commissariaat van policie te zien gaan, alwaar deze ter verantwoording waren gedagvaard. Alle mogelijke bijzonderheden werden verhaald aangaande het verschrikkelijk leit. Toen men lang en vruchteloos had gewacht, vroeg een veldwachter naar hel doel van den oploop; toen hij daarop had medegedeeld dat er bij de policie niets van de geheele ge beurtenis bekend was, dropen de «dames" schoorvoetend en blijkbaar teleur gesteld naar haar woningen terug Een schalk had in de achterbuurt het praatje uitgestrooid om een «opstootje" te zien, en de grap was gelukt. Te Groningen is Maandag avond door de policie aangehouden een 17-jarige Duilsche handelsbediende, die zich te Bremen ten nadeele van zjjne patroons had schuldig gemaakt aan diefstal van eene belangrijke geldsom. Bij zijne komst in een hótel aldaar werd hij aangehouden en in het bezit gevonden van bet grootste deel van het ontvreemde. Hel ontbrekende was door hem besteed aan een stel nieuwe kleederen, waarmede hij zijne op sporing had getracht moeijelijk te maken. Te 's Hertogenbosch viel Maandag avond eene dienstmaagd met een brandende petroleumlamp in de hand van de trappen. In een oogwenk stonden haar kleederen in vlam Onder hulpgeschreeuw liep zij de straat op, waar een heer de tegenwoordigheid van geest had zich onmiddellijk van zijn jas te ontdoen en daarmede de vlam te smoren. De meid is in deerniswaardige!! toestand naar bet gasthuis vervoerd. Te Goirle bij Tilburg is een persoon in hechtenis genomen, verdacht van eenige dagen geleden een ander een slag op bet hoofd met een billart- stok te hebben toegebragt, ten gevolge waarvan de getroffene jl. Zalur- dag zou zijn overleden. Naar men uit Middelburg meldt zijn de vrouw en de dochter van den

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1