lilJiTKiNLAiNDSCIIK HKHir.TKN Haarlem is benoemd de lieer dv van der Ven, directeur der hoogere bur gerschool aldaar. Frederick Moore, oud 53 jaar, geboren in Schotland, is, naar het Hbl. meldtten gevolge van een slagaderbreuk in de cellulaire gevangenis te Amsterdam plotseling overleden. Zijn ware naam was Martin, llij werd in Junij 11. gearresteerd, omdat hij gepoogd had stukken, voortspruitende uil den grootcn efleclendicfstal. in 1876 tnsschcn Dover en Calais gepleegd, te gelde te maken en zijne medepligtigheid daaraan of wetenschap van de herkomst der stukken werd vermoed. Hij reisde met een pas, door hem niet getcckendzooals hel gebruik vereischt en zonder signalement. Fran- sche en Engelsche «detectives", daartoe herwaarts gezonden, herkenden in hem een bcruchien boef, een loonbankdief, die uil een groole hoeveelheid artikelen veinst wat uil te zoeken en ten slotte iels koopt dat hem be haagt, zonder echter hetgeen hij middelerwijl wegnam te heialen. Pas voor eenige dagen is de lijvige instructie tegen Martin alias Moorc betrekkelijk zijne verhouding lot den effcctendiefstal aan den officier van justitie op gezonden. Door de polieie te Amsterdam is dezer dagen een wijnkoopcrsknecht op heelerdaad betrapt, dat hij eenige flessehen wijn in een mandje uit de bergplaats van zijnen meester naar een buurman overbragt. Hij werd naar he; poiicicbureau overgebragt, waar uit een nader ingesteld onderzoek bleek dat hij zich had schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen van verschil lende soorten van wijn, lot zelfs champagne, welke hij ten geschenke gaf of zeer goedkoop verkocht. Ook tegen den buurman van den wijnhandelaar is eenc vervolging ingestelddaar hij vermoedelijk bekend was met de on eerlijke afkomst der goederen. •Uit liet ingesteld geregtelijk onderzoek zijn eenige bijzonderheden be kend geworden omtrent den diefstal, door een kashouder van de Crediet- vereeniging te Amsterdam gepleegd. Deze bediende, zekere P., moet de daad in den betrekkelijk korten lijd, dat hij de functie van kashouder waarnam, hebben uitgedacht. Toen heeft hij terstond met groote scherp zinnigheid een geheel stelsel van administrative controle weien te ontdui ken en van het eenige zwakke punt in dit stelsel misbruik gemaakt om zich cei.e aanzienlijke som toe te eigenen. Hij had zijne maatregelen zoo getroffen, dat ontdekking eerst na verloop van een tiental dagen kon ge schieden, en in tijds een week verlof weten te verkrijgen, zoogenaamd om naar de tentoonstelling te Parijs te gaandoch waarschijnlijk om den buit in Amerika in veiligheid tc brengen, (iV. v. d D.) Eergisteren had bij de schietproeven op het stoomschip Guinea, lig gende te Nieuwe Diep, het volgende ongeval plaats. Een granaat met schok - buis sprong onmiddellijk na bet verlaten der monding van hel stuk, zoodat het schip aan de verschansing enz.vrij belangrijk beschadigd werd en een paar schepelingen door houtsplinters ligtclijk gewond werden. Te Carneveld heeft dezer dagen eene vechtpartij plaats gehad. Een der personen, die daaraan deelnamen, een ingezetene van Ede, werd zoo deer lijk mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Voor de benoeming tot lecrares in de Fransche taal aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te Groningen zijn door burg. en wetli. aan den ge meenteraad voorgedragen mej. F. J. van Uildriks, te Groningen, en mej. A. M Will, te Leiden. Volgens de Asser Cour. is, sedert de opening van de jagt, in de pro vincie Drenthe voor 15000 aan wild geschoten. De hazen en patrjjzen wor den meest naar België verzonden. 's GRAVENI1AGE, 30 September. Door Z. M. is aan den beer W. A. Virnly Verbrttgge, lid van de tweede kamer, vergunning verleend tot het dragen der vetsierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Aan den heer W. Bekker is, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bedum, en lol burgemeester dier gemeente is benoemd de heer R. J. van Bruggen. De heer W. L. M. van Hellen, te Rotterdam, is benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Warffum, en de heer L. P. C. Luyten, lijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Winterswijkbenoemd tot leeraar aan die school. Z. M. de koning zal, naar men verneemtnog eenige weken in üuitsch- land doorbrengen en daarna op het Loo terugkeeren. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning een kostbaar met tal van juwcclen bezette parure als verlovings-geschenk aan prinses Emma van Wal- deek-Pyrmont aangeboden. De ministers van financiën eu van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Het militaire huis des konings heeft een zijner hooggeplaatste offi cieren verloren. De generaal-majoor A. O. 11. baron Gansneb genaamd Tcngnagel is Zaturdag, na eene kortstondige ongesteldheid, op 63-jarigen leeftijd overleden. Op last der justitie is Zaturdag avond het lijk van een Donderdag nacht jl. plotseling overleden jufvrouw uit het sterfhuis aan hel Groenwegje naar het gemeente-gasthuis overgebragt en geschouwd. Deze verrigting werd bevolen op grond van geruchten, dal de dood door vergiftiging zou zijn veroorzaakt. Het onderzoek heelt dit vermoeden in geenen deele bevestigd; de dood moet het gevolg zijn geweest van eene beroerte. De agent van polieie L.die aan het hoofdbureau alhier dienst deed, is dezer dagen met de noorderzon vertrokken met achterlating zijner vrouw en 2 kinderen en. naar men reden heeft te vermoeden, met medeneming van een gouden en zilveren borologie, welke als gevonden voorwerpen aan het poiicicbureau waren gedeponeerd. Het badsaizoen te Scbeveningen wordt aanstaanden Zaturdag 5 Octo ber gesloten. E K O E li A. ST D. LONDEN, 29 September. De Times bevat een brief van generaal llavelock, waarin deze als zijn gevoelen te kennen geeft, dat den Emir van Kabul tot 15 October bedenk tijd meet worden gegeven en dat in dien tijd zooveel mogelijk troepen naar de grenzen moeten worden gezonden. Had de Emir op dien datum niet op voldoende wijze de beleediging weêr goedgemaakt, dan moesten de Brilsche troepen in vier kolonnen oprukken; door den Khyber-, den Koerem-, den Gomul- en den Bolan-pas, gelijktijdig tegen Kandahar en Kabul. De gene raal acht het mogelijk, zich daarvan vóór den winter meester te maken. Maar met de meest mogelijke voorzorgen moet men tc werk gaan. Want niet alleen moeten vóór 10 December Kabul en Kandahar genomen zijn, maar de troepen moeten voorzien zijn van voorraad voor zes maanden. Tot April toe zijn de passen onbruikbaar en tot zoolang zouden de troepen dus van gemeenschap met Britsch-Indië verstoken zijn. FRANKRIJK. De prijzen, uitgeloofd voor de Nederlandsche harddraverijen te Parijs op 1 en 3 October, bestaan, voor den wedstrijd van den eersten dag, uit eene keurig bewerkte roomvaas met inscriptie en toepasselijke attributen, gekroond door den Neder! Leeuw, 's lands wapen omklemd houdende, en voor dien van den tweeden dag uil ren monumentaal voorwerp, op het voetstuk waarvan insgelijks een opschrift is aangebragt, terwijl op het bovengedeelte eene Hollaudsche harddraverij is voorgesteld, geflankeerd door daarop betrekking hebbende attributen ItVITMC» LAND. Naar men uit Berlijn aan de Köln. Zeit. meldt, houdt de regering zich meer en meer overtuigd, dat de aanhangige socialistenwet lot stand zal komen. Zij verwacht dat de tweede' lezing in den rijksdag zal plaats kunnen hebben op Dingsdag e. k. en dat hoogstens 2 zittingen aan de behan deling der voordragt gewijd zullen behoeven te worden. De sluiting van het huis wordt tegen half October te gemoet gezien. In de nabijheid van de Russische stad Ssoewalki. gelegen op 3 uren afslands van de Oosl-Pruissbche grenzen, zijn eolorado-kevers ontdekt in een aardappelveld. Terstond is op last der plaatselijke overheid het loof dier planten afgemaaid, met petroleum begoten en verbrand, waarop onmid dellijk de bodem op zoodanige wijze is behandeld, dat de daarin aanwezige larven zjjn onschadelijk gemaakt. OOKTENRIJK. De regering zit, wal de financiën belrelt, in de grootste moeijelijk- heden. Zij moet terstond geld hebben om in de loopende behoeften te voor zien. Daartoe heeft zij een middel tc baat genoten dal algemeen afkeuring vindt, namelijk het nemen van hypotheken op drie rijksgebouwen, waar door zij 9 millioen is maglig geworden. Naar men verneemt zou men ook de proef willen nemen met een «gemeenschappelijke" premie-Iccning ad 100 millioen, rentende 4 pet., terwijl het 5,le percent voor premiën besleed zal worden. Men vleit zich die in Oostenrijk en Nederland te kunnen plaatsen. Een ander plan bestaat in eenc zoogenaamde belasting-leening. Reeds voor een 12-tal jaren heeft men daarmede proeven genomen en is men geslaagd; deze lecningen bestonden in hel uitgeven van titels, ten bewijze van voor den tijd van 5 jaren vooruitbetaalde belasting, waaraan coupons, welke jaarlijks ten bedrage van 20 pel. van hel bedrag vervielen en in betaling konden gegeven worden. De bevelhebber van het 13,le legercorps, hertog van Wurtemherg, seint uit Livno. van 28 Sept.: De 7de afdeeling onder den generaal-majoor Muller en de brigade van den generaal-majoor Csikos, na een meestal zeer moeije- lijken weg over het gebergte, bereikten op 26 dezer den omtrek van Livno, welks insluiting volkomen gelukt is. Onze hoofdcolonne werd door den vijand met geschutvuur ontvangen. Reeds op dien dag deed de vijand eene vruchlelooze poging om in de rigling van Glasnoe te ontkomen. Op den 27eD werd de insluitingskring geheel gesloten en eene naauwe verbinding met de brigade-Gsikos lot stand gebragt. Te 7% uur des morgens nam de algemeene beschieting een aanvang, doch wegens den sterken regen en den sterken nevel moest zij worden gestaakt door de veldbatlcrijcn ten oosten van de stad opgesteld. Ten 4 uur in den namiddag trok de nevel op, en werd de beschieting uit al de 38 stukken hervat. De artillerie werkte met den besten uitslag. De versterkingswerken en het hooger gelegen deel der stad, waar de rijke Turken wonen, leden veel schade en op verscheidene punten ontstond brand. Na korten strijd werden al de vijandelijke voor posten, in alle rigtingen, naar de vestingwerken en de stad teruggeworpen. De schrik onder den vijand en de moorddadige werking van het geschut waren zoo geweldig, dat toen het geschut meer in de nabijheid der stad gunstige stellingen had ingenomen, om hel beschieten voort te zetten, eene deputatie verscheen om de overgave aan te bieden. Te 9 uren wapperde de keizerlijke vlag van den toren van het kasteel, hetgeen door de troepen met algemeen gejuich werd begroet. Onze verliezen zijn gering. De vier divisiën, waarmede de veldtogt in Bosnië werd begonnen, zullen huiswaarts keeren en vervangen Worden door de jongste ligtingen die gedurende den winter in de steden en dorpen in garnizoen zullen gelegd worden. Mukt Eflendi, een der hoofden van den opstand, is met 6000 man in vollen aftogl, daar hij Zwornik is voorbijgetrokken, zonder de stad aan te deen. De generaal-majoors Rheiulander en Zach trekken voorwaarts, zomhr tegenstand tc ontmoeten'. Vele opstandelingen overschrijden dagelijks de Servische grenzen en leggen de wapenen neder. Een raad van bestuur is belast met de regeling van zaken in de streken, welke dcor de Oostenrijksch-Hongaarsclie troepen bezet zijn. Bi T E A Ni lï. Men meldt uit St. Petersburg: Wat aanleiding kan hebben gegeven tot

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2