LEIDSCHE COURANT. D1NGSDAG 1 OCTOBER. *31, BLNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Itiuraut verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mil hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verstar] afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn ver k rijg Ijaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertcntiën is van 1-4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cetus. LEIDEN, 30 September. Een buitengewoon nommer van de Staatscourant meldt:? Gisteren heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Z. M. koning Willem III met II. D. H. mevrouw de prinses Adelaide Emma Wilhelmina Therese van Waldeck Pyrmontdochter van Z. D. 11. den regerenden vorst van Waldeck- Pyrmont en van 11. D. II. mevrouw de prinses Helene, geboren prinses van Nassau. -- lieden ochtend had te Kalwjjk op de begraafplaats der Israëliten de be grafenis plaats van prof. Polano. Vele belangstellenden, vereerders en vrien den van den overledene waren daarheen gegaan, om de laatste eer te bewij zen aan hel stoffelijk omhulsel, dat der aarde zou worden toevertrouwd. Aan de groeve gekomen sprak de rector magnificus Modderman een warm woord van waardeering en hulde. Dc academie had in den overledene een groot verlies geleden en dit wel in hem, die door eigen energie het zoo ver gebragl had. Treffend was de toespraak tot de zonen gerigt. De rector wees er op dat, alhoewel zjj nu gescheiden zouden zijn van het stoffe lijk omhulsel, toch de geest huns vaders hun zou mogen bijblijven, wanneer zij na deze dagen van groote droefheid tot kalmte zouden zijn teruggekeerd. Hierna nam prof. Simon Thomas het woord. Nog geen jaar geleden had hjj niet vele aanwezigen gestaan om het graf van Boogaard en nu rustte op hem weder de treurige taak, ook hier, als oudste der faculteit, de laatste eer te bewijzen aan een ontslapen vriend en ambtgenoot. Hij wees er op, hoe Polano in alle zaken, waarin hij hier gewerkt had, wist wat hij wilde, en wat hij wilde was goed. Zijn ijver en zijne werkzaamheid waren zoo groot, dal zelfs in de laatste dagen de regeling omtrent de hier te houden staatsexamens door hem was gedaan, ofschoon hij reeds ernstig ongesteld was. Slechts negen jaren had Polano hier werkzaam kunnen zijn, maar met regt kon men zeggen dat hij hier niet te vergeefs had geleefd. Zijne nagedachtenis zou in eire blijven, zoo ook eindigde hij, even als de rector voor hem dit onder andere bewoordingen gezegd had. Uit naam der studenten bragt de heer Korteweg een woord van hulde aan de nagedachtenis van den beminden overleden hooglccraar, waarna de beer Pijnappel, door een paar leerlingen daartoe aangezocht, als leerling van den overledene, zijnen dank aan den afgestorvene bragt. Dr. Polak, uil Rotterdam, wilde een paar woorden zeggen bij het gtaf van hem, die meer dan een vader voor den spreker geweest was. Gevoelig riep hg nog zijn werkzaam leven in de herinnering terug en eindigde met spreken, wat hem blijkbaar zwaar werd. Ave anima Candida was de op welling en de appreciatie, die deze litterator den hooggeachien man in zjjn laatste verblijf toeriep. Uit naam van het bestuur van het doofstommen-instituut sprak dc heer Mees. Hij bragt in herinnering, hoe Polano het initiatief had genomen om hier te lande dc Duitsche manier bij het onderwijs van die door de natuur misdeelde» aan tc wenden, terwijl hij zelf onder zijne kinderen er twee telde, die zeker onder de allerbeste leerlingen van deze inrigting kun nen gerekend worden. Hjj wees verder op de achting cn liefde, die den overledene in Rotterdam waren ten deel gevallen cn de droefenis, die zjju alstcrven had verwekt. Nu trad een der warmste vrienden van prof. Polano naar de groeve. Prol. lloseustein gaf zjjn overkropt gemoed eindelijk lucht door woorden nit het hart tot het hart te spreken. Wegslepender en aandoenlijker werd niet gehoord. De hoogleeraar sprak Duitsch, omdat hij bij zulk eene treurige plegtigheid niet anders kon en wilde spreken dan de taal, die zijne moeder hem geleerd had. Hij had gedaan wat menschelijke kracht ver- mogt te doen en had aan de sponde gestaan, toen het stervensuur-was ge komen. Danzcidc de welsprekende vriendziet men wat het beteekent een mcnsch te zien sterven; hij had de overtuiging, dat Polano leed en zijn leed .verkropte om zijne kinderen niet te bedroeven. Dc woorden van den lieer Polak maakte hij tot de zijne: Ave anima Candida, en hij voegde nog een attribuut hieraan toe. Ave anima pia, riep de man bewogen uit en ontwikkelde meesterlijk zijn idee: Und er war fromm. Deze woorden door een vriend gesproken op het graf van ecu vriendlieten niemand zelfs den kalmste, ongeroerd. Uit naam der familie bedankte de zoon des overledenen, de heer Polano. uit Hamburg. Toen de groeve met den grond gelijk was gemaakt, greep er iets plaats, wat men niet met droogc oogen kon aanzien. Twee dochters van den overledene kwamen gesluijerd en in diepen rouw door de eerbiedig plaats makende omstanders en legden een krans op het graf van hun onver- gctelrjken vader, die voor hen alles geweest was. Wij eindigen dit verslag van de treurige plegtigheid en zeggen nog, als onze overtuiging, dat een der ijverigste hoogleeraren der akademie en een der nuttigste menschen der maatschappij ontvallen is, terwijl de familie in zulk een vader een onherstelbaar verlies lijdt. Requiescat in pace. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 27, 13.50, 2.90 en ƒ1.40; de laagste 27, ƒ13.50, 2.70 en ƒ1.40. Vrijdag namiddag viel aan de Oostdwarsgraeht een 10-jarig knaapje in het water, dat spoedig in gevaar verkeerde. De heer de Ia Bije, zoon van den broodbakker de la Bije, aan den Ouden Singel woonachtig, die zich juist voor eenige oogeublikken ter ruste had gelegd, aarzelde niet, toen hij het gebeurde vernamzich oogenhlikkelijk te water Ie begevenhij mogt er in slagen het kind Ie redden. Op Vrjjdag 25 October aanst. zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz te Amsterdam, bij inschrijving, in het openbaar, worden aanbesteed de levering van een gedeelte van het voor de dienst van het jaar 1879, bij de landmagt noodige ordinair-, onderofficiers- en uitmonsteringlaken. De aan te besteden stollen bestaan uit: ordinaire lakens: 30000 meter donker- blaauw, in 10 percelen, ieder van 3000 meter; 10000 meter lichtblaauw, in 10 percelen, ieder van 1000 meter; 2000 meter groen, in ée'ne partij; onderofficiers-laken: 5500 meter donkerblaauw, in 11 percelen, ieder van 500 meter; 2500 meter lichtblaauw, in 5 percelen, ieder van 500 meter; 000 meter groen, in ééne partij; uitmonsteringlaken: 2000 meter geel, in 5 percelen, ieder van 400 meter; 900 meter rood, in 3 percelen, ieder van 300 meter; 50 meier lichtblaauw, in ééne partij450 meter zwart, in 2 percelen, ieder van 225 meter. Te Amsterdam is Vrijdag 11 de vierde jaarvergadering gehouden van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Uit het jaar verslag bleek o. a.dat door de maatschappij thans 74 weezen worden ver- zorad, onder welke 22 haar door den staat zjjn toevertrouwd. De maat schappij telt 11 comité's, 543 leden en 494 begunstigers; langzaam breidt zij zich uit. De staat van ontvangst en uitgaaf wasontvangst 5635.71%, uitgaaf 4932.57; voordeelig saldo 703.14%. Door het bestuur werd voor gesteld, eene tontine-leening te sluiten tot een bedrag van 140,000; de meerderheid der vergadering evenwel achtte deze poging te gewaagd en onzeker, zoodat het voorstel werd afgestemd. Toch werd het algemeen als noodzakelijk geacht, èn voor den bloei dezer maatschappij èn voor den werkkring van den directeurdat de financiële krachten versterkt worden. Velen oordeelden het o. a. al aanstonds noodig, een doorgangshuis, ter ont vangst van de weezen. in het centrum des lands op te rigten. Aan het bestuur werd het beramen van nieuwe pogingen opgedragen. In de te Arnhem gehouden algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding zijn herkozen als leden van het hoofdbestuur de hh. dr. Campbell, dr. Egeling, Hooykaas Herderschee, D. de Loos, dr. F. I. Du- pont prof. C. A. I. A. Oudemans en mr. 11. E. Karsten. De volgende alge meene vergadering zal te Utrecht plaats hebben. Op de door de vereeniging uitgeschreven prijsvraag waarbij eene weten schappelijke. in algemeen bevattelijken vorm en in de Nederlandsche taal geschreven verhandeling van den omvang van minder dan vijf vel druks over de lijkverbranding werd gevraagd, is één antwoord ingekomen. Inge volge het rapport van dc commissie van beoordeeling uit het hoofdbestuur, bestaande uiL de hh. A. P. N. Franchimont, Mac Gillavry, G. P. Tiele en D. de Loos, besloot de vergadering het stuk niet te bekroonen, en op nieuw een prijsvraag uit te schrijven De vorige vergadering had magtiging gegeven een verplaatsbaren lijkoven aan te koopen, in de gedachte dat daarmede verbrand zouden kunnen wor den de overblijfselen, die ge»onden worden bij het ruimen van begraafplaat sen. liet bleek echter, dat de wet dit verbiedt, en dat de prijs van een zoodanigen oven nog te hoog is f 6600 a 7800 en 2500 mark voor het ontwerp) voor de middelen der vereeniging. Tot conservator van het physisch kabinet van Teylers genootschap te

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1