I'lkll TEL KG!* A A F. ADVERTENTIES. grnde: "Wij zijn hier vereen igtl lol ren even vva.ir als veelzijdig dankfeest, in dc eersle plaats behoor! onze dank aan de Voorzienigheid, die na bloe dige zegepralen Rijnland in zijn tegenwoordige uitgestrektheid bragt onder den scepter van koning Frederik Wilhelm den derde, waarmede Pruissen de taak werd opgelegd met zijne magt de wacht aan den Rijn te houden, en deze taak heeft Pruissen in vereeniging met geheel Duitschland roemrijk vervuld. Ik ben gekomen, om de Rijnprovincie persoonlijk mijn dankbaar heid hiervoor te betuigen, dat zij mijn vader een gedenkteeken slichtte uit dankbaarheid voor de zegeningen van den vrede, waarmede hij een vierde van een eeuw over dit schoone land regeerde. Dal ik kon komen, dank ik na smartelijke ervaringen aan de genade van den Almaglige. die mij zoover herstellen liet, dat ik als zoon van hem, wien het feest van heden geldt, den schoonen pligt kan vervullen, dit zoo beteekenisvolle feest bij te wonen. Zoo valle dan het omhulsel van dit gedenkteeken en verheffe zich onze dankbare stem ter eere van den dierbaren afgestorvene". Op het teeken, dat de keizer gaf, viel het omhulsel. De keizer begroette het gedenkteeken zijns vaders met ontbloot hoofd; de volksmenigte barstte los in stormachtig gejubel. Aadat dc keizer en de keizerin om het gedenkteeken waren ge wandeld, begroette de keizer het feestcomité. Tegen 1 uur keerde het kei zerlijk paar naar het station terug en vertrok weder naar Coblenz. In alle straten bewogen zich digte volksdrommen. Het keizerlijke paar werd met geestdrift toegejuicht. De kroonprins woonde het feestmaal bij. Het gedenkteeken is niet slechts gewijd aan de nagedachtenis van Frede rik Wilhelm III, maar tevens aan de verheffing van Pruissen en de bevrij ding der Rijn-gewesten. Ten dien einde prijkt het met het ruiterstandbeeld des konings en de beeldtenissen van verdienstelijke legerhoofden, staats mannen, geleerden, kunstenaars, industriëlen, enz. De koning is voorge steld in een rustige bonding te paard, met den hermelijnen koningsmantel om, den scepter in de regterhand, met de linkerhand den teugel houdende. Het beeld weegt 11570 kilo en heeft eene hoogte van ongeveer 22 voet. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus weder een brief aan den keizer van Duitschland geschreven, waarin hij Z. M. geluk wenscht met zijn herstel en hem een lang en gelukkig leven toewenscht. Te Xanlen, in de Rijnprovincie, zijn door een brand 17 huizen en veel roerend goed vernield. Twee huizen moesten worden afgebroken, om de vlammen te stuiten. OOSTENRIJK. Volgens het IV. Wien. Tagcbl. heeft het ministerie van financiën bij de Weener spaarkas, afdeeling hypotheken, een hypothecaire schuld van 9 millioen fl. aangegaan. Ten behoeve dezer schuld zijn verbonden drie in aanbouw zijnde gebouwen: hel gebouw voor de universiteit, het paleis van justitie en hel parlementsgebouw. Officiéél wordt omtrent de zaken in Bosnië herigt dat den 25slf" Sept. cene deputatie uit Zwornik voor generaal Zsapary tc Üolnje-Tuzla ver scheen. om de onderwerping der stad aan te bieden, en te verzoeken, dal de keizerlijke troepen Zwornik zoo spoedig mogelijk bezetten zonden. Gelijk vroeger reeds vastgesteld was, begonnen de troepen den 25<lf" 's ochtends den marsch naar Zwornik. üeputatien uit Petrovac, Kulenvakuf en Rjelai boden eveneens de onderwerping dezer plaatsjes aan en verklaarden zich bereid tol vrijwillige afgifte der wapenen. De ontwapening van Rogalica is geheel afgeloopen; er werd een groot aantal geweren en zeer veel am munitie gevonden. Het /V. Pesther Journ. deelt hel volgende mede als een bewijs van de verbittering, waarmede in Rosnië en de Herzcgowina wordt gestreden: Gedurende het gevecht hij Stolac werden wij met dc opstandelingen hand gemeen. Niemand gaf noch vroeg pardon. Onder de opstandelingen zag men eene vrouw, eene gestalte als eene Juno, die nut verwonderlijke snel heid haar Snidcrgewcer loste en, toen men handgemeen raakte, als eene leeuwin streed, haren yatagan met groote vaardigheid gebruikende, zoo om links en regis slagen uit te doelen als om de bajonetsteken en sabelhouwen af te weren, die op haar gemunt waren. Eindelijk viel ook zij; zwaar gekwetst lag zij in de rijen harer gesneuvelde landgenooten. Toen des avonds de gekwetsten door de manschappen onzer ambulance werden op gezocht vond een der -geneesheeren de heldinbleek en badende in haar bloed. Zij kon niet ouder dan 23 jaren zijn. Toen de doctor hare hand nam om den pols te voelen, opende zij de oogen. Men vroeg haar, of zij iets versterkends verlangde. Maar hetzelfde oogenblik duwde zij den geneesheer van zich en trachte zij een revolver op hem af te schieten, dien hare andere hand nog krampachtig vasthield. Men ontrukte haar bet wa pen. Stervende sprak zij: "Terug, hond van een ongeloovige! Ik heb niets met uw hulp en versterkende middelen van noode." Gij hebt mijn man vennoord; laat mij ook heengaan! Weinige oogenblikken daarna gaf zij den geest. Een ambtenaar van den veldtelegraaf in Rosnië deelt het volgende roe rende voorval mede. Vele soldaten, die in het gevecht gingen, namen tele grafisch afscheid van de hunnen en, als zij ongedeerd terugkwamen, zon den zij weder berigl. Een door borst en rug geschoten jonge officier liet zich van het slagveld in het bureau dragen. Hij dicteerde met gebroken stern en een kameraad schreef het afscheidstelcgram aan zijne bruid. Nooit zal ik dal droevig schouwspel vergeten. Allen in het bureau schreiden als kinderen. Naattwelijks was het telegram geschreven en nog was men met de draagbaar niet op straat, of de ongelukkige officier had den adem uit geblazen. Hel eerste nommer van het Ooslenrijksch officieel orgaan is in Rosnië verschenen. Het is getiteld: "Rosansko-Ercegovacke Novinc" (Nieuws van Rosnië en dc Herzegowina); boven den titel is de keizerlijke adelaar met de twee koppen afgebeeld. T l R 51 IJ E. Dc krijgsraad te Konstantiuopcl heeft llnssein-Sabri-pachagewezen kommandant van Ardahan, tot degradatie en drie jaar vestingstraf veroor deeld. Hij werd dientengevolge op het plein van het ministerie van oorlog *an zijn waardigheden vervallen verklaard en ter beschikking van den mi nister van justitie gesteld. 'sGRAVENIIAGE. 27 September. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: bij het eerste regiment, tot lf0 luit., de 21' luit. K. G. van der Mandele; lot kapitein, de lslt luitenant-adjudant II. P. Muller, beiden van het vierde reg bij het vierde regiment, tot majoor, de kapitein Janson van het achtste reg. RERLIJN, 26 September. De commissie voor dc socialisten-wel nam he den paragraaf 20, belreO'ende den toestand in staal van beleg, met amen dementen aan. Volgens de gewijzigde paragraaf wordt afkondiging van den staat van beleg slechts geoorloofd geacht wanneer de openbare veiligheid onmiddellijk door gevaar wordt bedreigd. Het verbod van vergaderen mag niet betreflen de bijeenkomsten van den rijksdag, den landsdag en de kies- vergaderingen. Aan personen, die wonen in de plaats, welke in staat van beleg wordt verklaard, mag niet verboden kunnen worden, dat zij zich daar ophouden. Op paragraaf 22 stelde de heer Schauss een amendement voorvolgens hetwelk de wet van kracht zal zijn tot 31 Maart 1881. Het, werd aange nomen met 13 tegen 7 stemmen. Morgen zal de commissie besluiten over de paragrafen betreflende het indienen van bezwaren bij den bondsraad, i LONDEN, 27 September. Een kabinetsraad is tegen de aanstaande week belegd, om de quaeslie van Afganistan te behandelen. Naar men verneemt laat de gezondheidstoestand van lord Reaconsfleld Ie wenschen over. De ochtenbladen bevatten hoofdartikelen tegen Rusland. De Times stelt Rusland verantwoordelijk voor het gedrag van Shere-Ali. Het blijkbare doel, Engelands aandacht van de Oostersche quaestie af te leiden, zal mis lukken. Door zijne handelwijze in Afganistan maakt Rusland zich schuldig aan trouwbreuk. SIMLA. 26 September. Niettegenstaande de militaire maatregelengelooft men dal de regering voornemens is den loop der gebeurtenissen af te wachten en de houding van den Emir gade te slaan, alvorens een inval op het grond gebied van Afganistan te doen. In Seistan op de grens lusschen Perzië en Afganistan, zou een opstand uitgebroken zijn. Niemand heeft er nog berouw over gevoeld, dat hij „Dr. Airy's Na tuurgeneeswijze" heeft aangeschaft. De waarde van dit geneeskundige, begrijpelijk geschreven boek, wordt door duizende brieven van dankbe tuiging erkend. Als de meest getrouwe raadgeving moest dit werk niet alleen bij opkomende ongesteldheden, maar ook over hel algemeen, in elk huisgezin als nuttige lectuur bij de hand zijn, want talrijke brieven van dankbetuiging spreken ten gunste van de waarde der Geneeswijze. Het over 500 bladzijden dikke Geïllustreerde boek, wordt tegen franco toezen ding van slechts één gulden (het gemakkelijkst in postzegels) rechtstreeks door RICHTER's boekhandel te Rotterdam verzonden. Ook is het in de meeste Rockwinkels voorhanden. AHADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE UNIVERSITEIT. Den 27»t,n September de heer J. W. Doijer Jz.geb. te Arnhem, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschriftOver een product van de inwerking van broom op tolunitril. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 29 September, ten twee ure, door de Staf- mttziek van het 4* Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. 1« Afd.: 1. Marsch, Coenen; 2. Ouverture "La Renaissance", Nihoul; 3. Im- mortelIen-Walzer, Gungl4. Fantaisie »Le Mousse des Ardennes", Richard. 2C Afd.: 5. Ouverture "Fleurs d'Amilié", Nihoul; 6. Fantaisie "Goppelia", Deslibes; 7. Aria "Stabat Mater", Rossini; 8. Potpourri »Le Muletier de Tolédo", Clement. Ondertrouwd: CONRAD EMIL WANSLEBEN. van Crefeld, Wedr. van Mej. Bertua Spilman, Leiden, 26 September 1878. met MARIE MADELAINE FEUN. Familie en betrekkingen worden beleefd verzocht deze algevieene voor bijzondere kennisgeving te willen aannemen. Ondertrouwd: SIMON HENDRIK WIJNNOREL en ALIDA ADRIANA NORENRURG. Leiden. J 2? g lcmber lg78 Godcum, J Eenige en algemeene kennisgeving. lieden overleed, in den ouderdom van 65 jaren, onze geliefde Vader en Behuwd-vader Dr. M. POLANO, Hoogleeraar aan de Leidsche Hoogcscbool, Ridder van de Orde van den Ned. Leeuw. Uit aller naam Leiden. 27 September 1878. E. POLANO. Eenige en algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3