KUlTKiNLAMkSCIIK IIKIUGTK.N. stoomtram. Deze proefneming had plaats in tegenwoordigheid en onder loe- zigt van een l"1 rijks ingenieur bij het stoomwezen, en heeft zeer goed voldaan. Zalurdag II. is Artis te Amsterdam weder verrijkt met een ijsbeer, welke sedert geruimen lijd in de verzameling werd gemist. Gedurende de vier laatste weken zijn uit den omtrek van Hoorn naar Amsterdam verscheept 19056 manden peren13700 manden appelen en 36500 kilog. hazelnoten. Dezer dagen werden te Alkmaar, op last van den stationschef, wegens dronkenschap uil den spoortrein verwijderd een korporaal en een soldaat der mariniers; beiden verkeerden in een zoo opgewonden toestand, dat de policic zich verpligt zag, hen te ontwapenen en in bewaring te nemen. Zij waren, belast met het transport van een matroos naar Nieuwe Diep; doch hun arrestant had op een vroeger station den trein verlaten, zonder dat de geleiders er iels van hadden bemerkt! Onder Arnhem is eergisteren een werkman zoodanig in aanraking ge komen met een zandireindat bij op de plaats dood bleef. Te Bakhuizen, in Friesland, heelt men eenc bejaarde, alleen wonende vrouw dood in hare woning gevonden. Een buurman, die had opgemerkt dal de woning langer dan gewoonlijk gesloten bleef, vond, bij zijn binnen treden, het reeds verstijfde lijk bij een stoel liggen. De tafel in het vertrek was gedekt voor het middagmaal. Te Arlon is een treinwachter, die zich op den reizigerstrein bevond van Luxemburg naar Brusselin het station te Sterpenick lusschen het perron en de trede der wagens geraakt, terwijl de trein reeds in gang was. De ongelukkige gaf weinige oogenblikken later den geest; hij laat eene weduwe en drie kinderen achter. 's GRAVENHAGE27 September. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eiken kroon, tot kommandeur, den kapitein ter zee VV. K. van Gennep en tot ridder, den heer E. von Weber, letterkundige te Dresden. Door den minister van waterstaat, enz. is de hoofdingenieur van den waterstaat 1" kl. H. S. J. Rose eervol ontheven van het beheer der groole rivieren en van het tijdelijk beheer der werken van den Rotterdamschen weg en belast met de dienst in het G' district, provincie Noordbrabant; en de hoofdingenieur van den waterstaat 2' kl. J. van den Toorn belast met hel beheer der groole rivieren en met het tijdelijk beheer der werken van den Rotterdamschen waterweg. Door den minister van koloniën zijn de heeren R. A. I. Snethlage, T. F. A. Delprat, II. J. Dubottrcq, G. J. Brant Jr.E. C. .1. van der Horst, M. H. C. baron dn Tour, H. Koopmans, VV. T. Gol, A. C. F. Vanderstrae- ten, A. .1. Schrattwen. P. 11. Soeters, L. E. Jacobs, F. de Vink, II. Swat't, J. P. van Stenis. N. C FrohnJ. van Hamel. T. M. G. Keuletnans, D. A. F. Nolebos, T. Boon van Ostade, J. E. de Meijier, I. Sluiter, A. F. van Beek Jr.J. J. Loke, VV. de Zwaan, II. J. Volkmaars, T. Piper, G. J. Ver- mrys, S. Struyvenberg en J. VV. Ross gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië. om bij de dienst der staatsspoorwegen op Java te worden geplaatst; de heeren Snethlage en Boon van Ostade als tijdelijke ambtenaren en de overigen als vaste ambtenaren. De luit. ter zee 2' kl. VV. C. P. E. de Klopper wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. De prins von Wied. die Woensdag tol bijwoning van de plegtige ont hulling van het standbeeld van koning Frederik Wilhelm naar Keulen ver trok, is heden alhier teruggekeerd. In de volgende week zal Z. K. H. met zijn gemalin en kinderen Scheveningen verlaten en op het Huis de Paauw verblijf gaan honden. Hel onderzoek der Indische begrooting voor 1879 wordt in de afdee- lingen van de tweede kamer voortgezet. Voor den hoogen raad werd heden bepleit eene vordering der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tegen den staat der Neder landen. In een contract tusschen beide in 1866 gesloten was bepaald dat o. a. op de daarin genoemde lijn Venlo—Eindhoven voor het gebruik der in exploitatie gegeven wegen noch door den staat, noch door de provincie en evenmin door de gemeente eenige tol of andere regten zou mogen worden gelieven. Niettemin werd later bij een kon. besluit goedgekeurd eene ver ordening op het heffen van tolgeld voor het passeren der spoorwegbrug bij Venlo. Die brug bevatte nl. in het midden de spoorbaan en aan beide zijden daarvan een pad voor rijtuigen en voetgangers. Na langdurige klaglen en correspondentie werd zelfs het tolgeld gehand haafd voor degenen die niet slechts van de voetpaden gebruik maakten, maar ook van hen die tusschen de rails liepen. Alleen werden vrijgesteld de beambten der maatschappij, voor zoover zij in hunne functie als zoodanig over de brug liepen. Dit begon natuurlijk de maatschappij te vervelen, die daarop den staat aansprak lot schadevergoeding. De gedaagde beweerde dal eischeres in deze vordering niet ontvankelijk was, omdat die tegen de gemeente Venlo had moeten worden ingesteld en dat de vordering bovendien was ongegrond. Voor de maatschappij werd gepleit door jhr. mr. E. N. de Brair.v en voor den siaat door mr. G. M. van der Linden. ENGELAND. LONDEN, 26 September. Volgens de Daily News hebben de maatregelen, welke de regering tegen den Emir van Afghanistan neemt, ten doel den Emir te toonen, dal hij hulpeloos is, omdat Engeland door eene vrienschappelijke behandeling bindgenooten zal vinden in de verschillende grensstammendie de verdruk king van den Emir moede zijn en het juk willen afschudden. - Men meldt uit Larnaca, dat de transportschepen iaconia en Abbotsforcl daar zijn aangekomen met 139 hutten voor de troepen. De chef van den staf der marine is op Cyprus aangekomenoin de haven van Famagusta te inspecteren. De koorts is aanmerkelijk verminderd, dank zij het koe lere weêr. Men verneemt dat hel Engelsche consulaat en liet Marokkaansche tol kantoor te Tanger door eene gewapende menigte werden aangevallende llaliaansche consul om een oorlogschip geseind heeft en een gepantserd vaartuig derwaarts zou gezonden worden. FRANKRIJK. De indruk, dien de rede door Gambctta te Romans gehouden op de conservative partijen heeft gemaaktis niet weinig verhoogd nu de ultra- radicaal Madier de Monijan er de beteekenis van nader heeft toegelicht. Op een te Valence gehouden feestmaal liet deze zich o. a. aldus uil: »üe groote in onze dagen verkregen vooruitgang maakt onze taak te gemak kelijker naarmate wij het beter dan onze vaderen eens zijn over het door ons nagejaagde doel. lloevelen hunner, die naauwelijks de eerste schreden op den weg der revolutie gezel hadden, werden verschrikt toen men de hand sloeg aan het koning-chap, het leger, het katholicisme! Is het met ons ook nog zoo gesteld? Voorzeker neen! Opportunisten en intransigenten zijn geheel en al van hetzelfde gevoelen ten aanzien .van al de verlangde hervormingen. Hetgeen wij bedoelen, hetgeen wij willen is hetzelfde. Ver deeldheden zijn in onze partij niet meer te duchten. En, om daarvan slechts één voorbeeld aan te halen, ik ben gelukkig te zien, dal op alle punten, waaromtrent wij van gevoelen zouden kunnen verschillen, o. a. de con stitutie, uit de te Romans gehouden rede van het hoofd der opportunisten blijkt, hoe er tusschen ons niets is dan eene quaestie van tijd - De minister van oorlog heeft bepaald, dat de reservisten. Ie beginnen met overmorgen. Vrijdag, naar hunne haardsteden zullen terngkeeren. De oproeping van het eepste contingent der ligting 1877 zal voor het leger te lande geschieden van 1 tot 10 November. Hel tweede contingent zal tegen 20 Nov. worden opgeroepen. De reeks van congressen en conferentiëndoor de tentoonstelling in het leven geroepenloopt haar einde te gemoet. Opdat al het daarop ver handelde niet verloren zal gaan voor de toekomst, heeft de minister van landbouw en koophandel bepaald, dat al de verslagen zullen worden uitge geven in ongeveer 30 deelcn. De eerste uitgave zal spoedig verschijnen. Onder de personen, die te Darijs met den "ballon captif" opstegen, had men sinds eenigen tijd eene jonge Engelsche dame opgemerktdie eiken dag herhaaldelijk in het schuitje plaats nam en vervolgens door een sierlijk gekleed heer met een houten been naar huis werd geleid. Het is thans gebleken, dat de dame eene behendige zakkenrolster en de lieer haar handlanger was. Het 2-tal is in hechtenis genomen en bij den laatstge noemde werden 20 portemonnaies gevonden waarin een bedrag van 3000 fr. De man beweerde, dat hij uit liefhebberij eene verzameling van deze voor werpen had aangelegd. Na vele onderzoekingen is de policie te Parijs er in geslaagd, een razzia te houden onder de beruchte dievenbende, die sedert eenigen tijd eenige buitenwijken van Parijs met haar bezoeken vereerde. Het huis, waar de dieven zamenschoohien en de gestolen goederen verborgen, werd door een twintig agenten en een paar afdeelingen "Sergeants de paix" om singeld, maar het gelukte eerst na een geregelden veldslag tol hel gezel schap door te dringen. De bende had zich gebarricadeerd en de agenten moesten de vesting stormenderhand innemen, waarbij verscheiden stompen en houwen werden uitgedeeld. Een uur later zaten Napoleonde naam van het bendehoofd, en zijn vijftien helpers achter de tralies. In de woning van Napoleon, wiens ware naam bleek te zijn Hervé. werd een groote hoe veelheid winkelwaren, kleinoodiën en andere artikelen, gevonden. Te Marseille zal den 30e" September de plegtige inlogt plaats hebben van bisschop Robert. De overheid heeft strenge instructiëu ontvangen, om de wet ten uitvoer te leggen, die de officiële ontvangst van bisschoppen voorschrijft, benevens de eerbewijzen, welke aan de prelaten bjj die gele genheid gebragt moeten worden. Men is niet zonder vrees voor storing dei' orde. Het spel heeft weder een slagtoffer gemaakt. Te Ranelagh heeft zich een jongman van aanzienlijke familie wegens speelschulden van het leven beroofd. De shach van Perzië is op 7 Augustus in zijn palcis teruggekeerd. Bij zijn aankomst in de hoofdstad is deze gebeurtenis gevierd met salvo's van het geschut, illuminatie van Teheran, de hoofdstadvuurwerk en feeste lijkheden van zeer verschillenden aard. Toen hij zijne hoofdstad betrad bestond zijn escorte uit meer dan 40,000 lastdieren, kameelen, muilezels en paarden en minstens een even groot aantal personen behoorende tot zijn gevolg, zijn hofstoet, zijn bijzondere lijfwacht en het leger. Daags na zijn terugkeer is met het bankiershuis Alléau een overeenkomst aangegaan lot het aanleggen van een spoorweg over Teheran naar Enzeli, een haven van de Kaspische zee. Wijders zal een spoorweg worden gemaakt ter verbin ding van de hoofdstad met Tauris. Binnenkort zal een gasfabriek te Tehe ran worden gebouwd. In den St. Gothard-tnnnel zijn dezer dagen drie kisten buskruid ont ploft. Omtrent de gevolgen van deze ramp is men nog in hel onzekere. EI V I T N C II L A N D. Te Keulen heeft de onthulling van het standbeeld van koning Frederik Wilhelm III op plegtige wijze plaats gehad. De keizer, de keizerin en de kroonprins kwamen aldaar met een extra-trein aanonder het donderen van het geschut en het luiden der klokken. Zij begaven zich door de prachtig versierde straten naar de Hooimarkt, waar de onthulling zou plaats giijpen. De plegtigheid begon met een koraal, waarop een feestlied van de Keltische mannenzangvereeniging volgde. Daarna hield de eerste burgemeester Becker eene toespraak. De keizer antwoordde daarop het vol-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2