LEID8CHG COURANT. ZATURDAG 28 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. IW8. !T. 229, De ouranl verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met hel Verslat/ der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35franco p. p. f 3.85. liet verslat) afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de eapeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. lie prys der AdverteniiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 September. Door de staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer H. Treub, med. doctorandus. De universiteit alhier, en in het bijzonder de medische faculteitleed weder een gevoelig verlies door hei overlijden van den hoogleeraar M. Polano. Eene ernstige ongesteldheid, waardoor hij was aangetast, deed sedert cenigen tijd eenen treurigen afloop verwachten Hij was van Rotterdam, alwaar hö vele jaren met roem werkzaam was, herwaarts gekomen, als opvolger van den emeritus geworden hoogleeraar Krieger, die hem thans nog mag overleven. Zijnen gevestigden naam als theoretisch en practisch chirurg heeft hij ook hier met lof gehandhaafd Gisteren avond werd in het gebouw tot Nut van 't Algemeen de jaar- lyksche algemeeue vergadering gehouden der leden van het Genootschap Mathesis Scieniiarum Genitrix, welke door den burgemeester en den wethou der de Fremery werd bijgewoond. De voorzitter van het bestuur, de heer A. L. de Sturler. opende die vergadering met een verslag, waaruil o. a. bleek dat de school in bloei toenam en de zomer-cursus met het belangrijk cijfer van 151 leerlingen, meerendeelsvan de lagere scholen afkomstig, gehouden was. Op zulke uitkomsten mogt gewezen worden. De minister van binnenl. zaken had dan ookdoor de bekrachtiging van de wet op het lager onder wijs te handhaven, een schoone daad verrigt. Wel werd, dank zij dc goede zorgen van den directeur, het schoolverzuim met ijver te keer ge gaan, doch van andere zijden, ook van die van godsdienstleeraars, vond men nog niet de gewenschte medewerking om het uit te roeijen. De ten toonstelling van de teekeninaen der hand- en bouwkundige teekenscholen had veler belansstelling gelrokken. Er was prijsselijk gewerkt en er was schier een onnoemelijk aantal teekeningen geleverd. Bevorderd werden van de le klasse lot de 2' klasse 5 leerlingen; van dc 2' tot de 3® 10 leerlin gen, van de 3e tot de 4' 18 leerlingen, van de 4* tot de 5e 21 leerlingen, van de 5' lot de 6e 9 leerlingen. Zes leerlingen namen deel aan een eind examen. dat allezins loflelijk werd volbragt. Voor het admissie-examen hadden zich 3G leerlingen aangemeld, waarvan 21 werden toegelaten. Bekroond werden: Voor het vervaardigen van een ornament in modern-renaissance-siijl, vol gens schetsteckeuingA. J. Bodbard, gewone zilveren medaille, M. de Jongh, groote bronzen medaille, J. Bijtel, groote bronzen medaille. Dupuis-sehool. Voor een pleister-kop (Alexander de Groote): J. Bijtel, gewone zilveren medaille. M. de Jongh, groote bronzen medaille. Bouwkundige school. Houten bekappiug op 1/10 der ware grootte: Th. Sprcy, kleine bronzen medaille; een deurkozijn met loogdorpel op eenen ronden hoekwaarbij ook deureuen bovenraam alles op 1/4 der ware grootte, G. van der Horst, gewone zilveren medaille, II. A. van Ingeu Schenaugroote bronzen medaille; het op grooter schaal overteekenen van twee togtpnjfen, 11. J. Jesse, kleine bronzen medaille, O. S. Knottnerus, boekgeschenk; het op grooter schaal overteekenen van een gedeelte van een kerkgevel, 11. S. Keuls, ge»one zilveren medaille, G. Kranenburg, groote bronzen medaille Hel eind-diploma werd uitgereikt aan M. de Jongh, 11. S. Keuls, 11. J. Wade Jz.G. Kranenburg, J. Bijtel en P. Colpa. Loffelijke vermelding verdienden in de le klasse: W. 11. van der Nat, J. de Nie, A. van der Mark, A. Renier; in de 2' klasse A: P. N. Kriek, J. N. Doornbcrg, B. II. Willebrands, G. dc Blaauw, P. W. Loeber, P. van Hooydonk; in de 2' kl. B11. Verstratcn, L. Kikkert, M. van Gelderen, N. Piket; in de 3' kl.: C. Groenendijk, A. A Schreuder, A. D. Sala, II. J. P. F. van Ewijk, A. F. Verhoog, W. K. Lefeber, ,1. de Vink; in de 4e kl. A: S. Wijn, 11. Goldberg, O. S. Knottnerus, J. Vlaanderen; in de 4C kl. B: 11. J. Jesse. J. B. Riebeek; in de 5e kl.: A. Spaanderman, W. van Steenbergen, J. van Weizen, G. Bolt; in de 6» kl.11. S. Keuls. II. J. Walle Jz., M de Jongh, J. Bijtel, G. Kranenburg, P. Colpa, J. Koudijs, C. van der Zaal. C. van der Horst. Th. Sprey, J SlegtenhorstW. J. Verstra ten, II. A. van Ingen Schenau, P. Muscb. Met een hartelijk woord werden zij, die den eerepenning behaald en het eind-diploma verworven hadden, door den voorzitter toegesproken. Mogt het verkreacne goede vruchten dragen en het Genootschap begin en eind doel van hun streven zijn. Een welverdiend woord van lof werd gebragt aan den heer P. Dikshoorn voor den onverdroten ijver, dien hij steeds be toonde bij het beheer over de scholenwaarbij ook den leeraren dank werd gezegd voor de opvolging hunner ambtspliglen. Na den afloop van dit aan het onderwijs gewijde deel der vergadering, werd de rekening en verantwoording van den penningmeester ter tafel ge bragt. Die rekening, onderzocht en in orde bevonden zijnde, bedraagt in ontvangst 8702.60%, in uitgaaf 839543. Het batig saldo van/307.17% zou, op voorstel van den voorzitter, tot eenig doel gebezigd worden. Daarna werd overgegaan tot het verkiezen van nieuwe bestuurders. In de plaats van de aftredende leden, de heeren J. van Lith, II. A. Bakker KorfT en dr. Bierens de Haan, werden de heer J. van Lith met 24, d'. D. Bierens de Haan met 28 stemmen herkozen. Voor den heer H. A. Bakker Korfl, die om verschillende redenen niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer P. J. Groen AJz.met 19 stemmen. De gekozenen lieten zich de benoeming welgevallen. Alvorens de vergadering gesloten werd nam de voorzitter van de school commissie aan het Genootschap, de heer J. A. van Dijk, het woord, om te betoogen, hoe noodzakelijk het was dat ieder in zijn kring medewerkte om de leerlingen, die de lagere scholen verlaten hadden en de lessen aan het Genootschap zonden volgen, terstond daarheen te zenden, hetgeen zoo dikwjjls bij menigeen het geval niet was, ten gevolge waarvan, juist uit dat schromelijk schoolverzuimwaarbij dc ouders zoo vaak de grootste vijanden van hunne kinderen bleken te zjjnde telkens zoo allertreurigste uitkomsten van de overgangs-examina werden waargenomen. Meer dan gewoonljjk werd deze vergadering door een aantal leden bijgewoond, Het Staatsblad n°. 139 bevat het kon. besluit van 23 September jl. houdende wijziging van het kon. besluit van 17 July 1877, ter uitvoering van art. 118 der wet van 28 April 1876, tot regeling van het hooger onderwijs Bij kon. besluit van 23 September jl. is de gemeente Lochem aange wezen als standplaats van een postkantoor. In de Nederlandsche afdeeling der Parijsche tentoonstelling zjjn o. a. gouden medailles toegekend aan de kon. fabriek van goud- en zilverwerken van de hh. van Kempen te Voorscholen, aan de kon. stearinefabriekaan de firma Wijnand Fockink en aan de Erven Lucas Bols te Amsterdam. Met zilver zijn de hh. van ZuylekotnLevert en C°. aldaar bekroond. Voorts zijn de hh Ilajenius en Reynvaan met het zilveren eermetaal, de hoogste onderscheiding in deze tcntoonstellings-klassevereerd. {HU.) Uit Batavia wordt gemeld dal hel Nederl. schip Ary Scheffer, gezag voerder L. Vliedorp, van Amsterdam met kolen naar Java, in Straat Sepoe- die aan den grond geraakt is. Met behulp van eene stoomboot zal het wei- ligt vlot komen. Dc goederen van het gestrande stoomschip Gelderland worden met de Drenthe en de Overijssel van Cadix verder vervoerd. De herstelling van het schip zal drie maanden duren. Terwijl men gisteren middag aan het Kralingsche Veer bezig was met het laden van ijzerwerk in een stoomboot op Amsterdam, brak de mast. De machinist, die aan de lier stond, sprong ijlings den wal op, maar kwam tusschen eenige manden teregtdie flesschen gevuld met vitriool inhielden. Een der flesschen brak, waardoor de machinist ernstige brandwonden be kwam. Hij sprong hierop te water en werd met moeite gered. Te Tienhoven, nabij Ameide, had Dingsdag avond de volgende onge hoord brutale diefstal plaats. Eene nog jeugdige vrouw zat met haar kind aan de borst in haar huis, terwijl haar man zich vlak in de nabijheid in eene aangrenzende woning bij zijne familie bevondtoen eensklaps een per soon, die zijn aangezigt zwart had gemaakt, binnentrad en de vrouw dreigde haar te zullen vermoorden, zoo zij hem geen geld gaf. De doodelijk verschrikte voouw wees hem waar het geld lag, en vlugtte met haar kind de deur uit. Toen zij slechts eenige oogenblikken daarna met haren echt genoot terugkwam, bleek hel, dat de dief een bedrag van ƒ30 aan geld had medegenomen en spoorloos was verdwenen. -- Onder de gemeente lleenvlict zijn eergisteren avond eene landbouwers woning met stalling en eene met hooi en graan gevulde schuur een prooi der vlammen geworden. De brand wordt aan hel broejjen van het hooi toegeschreven. Te Haarlem werd gisteren door de directie der Ilaarlctnsche tramway- maatschappij op hare lijn eene eerste proef genomen met de Merryweather's

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1