HUITEN LA N DSCIIE BGKIüTIS ltees- en riatuiickiinde tot vier jaren ie beperken en liet 3,le studiejaar op het gymnasium aan wis- en natuurkundige propacdeusc te besteden. 01- sehoon de maatschappij de geneeskunde liefst door gegradueerden, door doctoren derhalve, zag uitgeoelend, heeft zij er geen bezwaar tegen dat leer lingen der hoogere burgerscholen tot de universiteit worden toegelatenom dat deze zóó zijn voorbereid dat zij met vrucht de lessen kunnen volgen, haar zij verzet zich tegen de toelating van leerlingen der pro-gymnasia, die niet behoorlijk zijn voorbereid, en om wier wille men het peil van het universiteits-onderwijs toch niet mag verlagen. Van de acht candidalen bij het litlerarisch gedeelie van het natuur kundig examen, eergisteren te Utrecht gehoudenzijn drie geslaagd: de hh. M. S. Kleijer, 1'. G. E. A. Kauling en P. N. de Vries. Aan de kweekschool der Doopsgezinden te Amsterdam zijn, na afge legd examen, tot proponent bevorderd de hh.P. K. Bijl, R. Kuiken, R S. Kuperus. V. Loosjes en S. de Waard. De gemeenteraad van Uithoorn heelt een adres gerigt tol den minister van waterstaat, naar aanleiding der aangevraagde concessie voor den spoor weg AmsterdamRotterdam over Aalsmeer, Alkemade, Alphen en Zevenhui zen De raad doet uitkomen, dat deze lijn het volkrijkste gedeelte tusschen de llollandsche en Rijnspoorwegen en de lijn LeidenWoerden van hel spoor wegverkeer versloken laat en beveelt in plaats van het noordelijk deel der ontworpen rigling twee andere lijnen aan, de eene nagenoeg regt van Am sterdam op Alphen loopende, over Uithoorn, Nieuwvcen en. Ter Aar; en de tweede van Haarlem of Heemstede door de Haarlemmermeer, over Aalsmeer, de drooggemaakte LegmeerplassenUilhoorn, Mijdrecht en Wilnis naar Bretikelenwaardoor de meeste plaatsen behoorlijke gemeenschap met Am sterdam, Haarlem, Utrecht en Leiden zullen verkrijgen. Te Gorinchem is ter beschikking der justitie gesteld eene aldaar wo nende weduwe, beschuldigd van moord op het kind, waaraan zij onlangs heimelijk het leven geschonken had. De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam heeft aan de leden dier gemeente eene circulaire gerigt, waarin eene vrijwillige bij drage van minstens één gulden of meer per hoold gedurende 5 achtereen volgende jaren wordt gevraagd ten einde eene kerk te kunnen laten bouwen in eene der nieuwe wijken dier gemeente. Te Sloterdijk had eergisteren een knaap, die bij een rietdekker in dienst was, bet ongeluk boven van de kap van een in aanbouw zijnden korenmolen te vallen, tlij was oogenblikkelijk dood. Het collegie van toezigt in de provincie Groningen heeft dezer dagen goedgekeurd het door kerkvoogden en nolabelen der Ned. herv. gemeente Ie Groningen genomen besluit, waarbij is vastgesteld een plaatselijk reglement op de heffing en invordering van een hoofdelijken omslag in die gemeente Kerkvoogden zijn gemagtigd om tot de uitvoering daarvan over Ie gaan. In 1879 zal nu een hoofdelijken omslag van hoogstens ƒ10000 geheven wor den, waarin alleen zullen betalen zij die een inkomen van 400 en meer hebben. Het door meer dan 400 leden der gemeente tegen dezen maatregel ingediend protest heelt niet gebaat. Bij hoofdstuk IX (dep. van waterstaat enz.) van de staatsbegrooting voor 1879 wordt voor onderhoud en herstel der landsgebouwen te 's Gravenhage eene som uitgetrokken van ƒ185,000 legen 63000 voor het loopende jaar. Daarbij is voor gewoon onderhond gerekend op ƒ56000 en voor de vol- tooijing der restauratie van den voorgevel der Hofzaal op ƒ16000. Verder wenscht de minister een aanvang te maken met de restauratie van het Binnenhof. Daarbij zal op den voorgrond moeten staandat bet histo risch karakter van het geheel zooveel mogelijk behouden blijve en dat dus ook bij gedeeltelijke vernieuwing aan hel bestaande worde aangesloten. De minister stelt voor, in de eerste plaats over te gaan tot verbetering van den noordelijken vleugel, waar zich de lokalen van de eerste kamer der staten-generaal bevinden. Nu de voormalige r. kalh. kerk aldaar aan het rijk is overgegaanbestaat daartoe de gelegenheid. Behalve deze verbouwing wenscht de minister een aanvang te maken met de restauratie van het voormalig stadhouderlijk kwartier, die onmogelijk langer kan wachten. De kosten eener volledige herstelling zijn op ƒ80000 geraamd. De minister stelt voor deze herstelling over drie a vier jaren te verdeelen en daarvoor op de begrooting voor 1879 eene som van ƒ20000 beschikbaar te stellen. Voor den aanbouw van nieuwe lokalen wordt 260,000 uitgetrokken, die bestemd zijn voor den binnenbouw van hel nieuwe departement van justitie, waarmede in het volgende jaar een aanvang zal worden gemaakt. Het geheele gebouw zal ruim f 840,000 en met inbegrip van de inwen dige inrigting. die globaal op 75000 wordt geraamd, ruim 900,000 kosten. De steeds toenemende zeer aanzienlijke uitbreiding van het postverkeer, in die male dat de opbrengst van deze dienst over 1879 ƒ200.000 hooger is kunnen geraamd worden dan over 1858, maakt hel noodig voor de trac- tementen der ambtenaren over eene boosere som te kunnen beschikken, en zulks voornamelijk om aan hel personeel zoodanige uitbreiding te geven als noodig is om aan de drukkere dienst hel hoofd te bieden en de verbeterin gen in te voeren, die mogten gevorderd worden. 's GllAVENIlAGE26 September. Tot burgemeester der gemeente Schageu is benoemd de heer G. Lan- genberg, gepen*, kapitein van hel leger in O. I en aan den heer J. Sic- kenga is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Weststellingwerf. De opperstuurman ter koopvaardij II. F. Fraser is benoemd tot adjunct commissaris der loodsen te Rotterdam. Aan den met verlof hiér te lande aanwezigen luit.-kolonel der infan terie van het leger in Nederl. Indië F. P. Cavaljé is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Door den minister van koloniën zijn de civiel-ingenieurs J. Heken, W. B. van Goor, A. J. Cohen Stuart. L. G. de Val, R. A. van Sandick, A. F. G. Mallinkrodt en T. J. van Buuren gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tol adspirant- ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Z. M. heeft op het adres der tweede kamer, in antwoord cp de troon rede, 111), door eene commissie aangeboden, het volgende ecantwoord: Mijne heerenIk verzoek u aan de tweede kamer mijnen dank te betuigen voor haar adres van antwoord. Ik waardeer de daarin uitgedrukte gevoe lens, en verneem met genoegen dal de kamer de omvangrijke taak, die haar wacht, met moed aanvaardt. Eene dienstbode uit Slompwijk stond heden voor de arrond.-rcgtbank alhier teregt, beklaagd van op 10 Julij jl. door onachtzaamheid den dood te hebben veroorzaakt van een pasgeboren kind. uoor haar levend ter wereld gebragt. Mogen al aanvankelijk gronden aanwezig zijn geweest lol het instellen eener vervolging wegens kindermoord, de omstandigheid dat zij niet moedwillig, doch d or nalatigheid den dood van haar kind had teweeg- gebragt was de oorzaak dat deze vrouw ten correctionele is verwezen. Na hare bevalling had zij liet kind uit benaauwdheid voor haren vader onder het hoofdkussen van haar bed geborgen en 24 uren later, gewikkeld in doekenin de Stompwijksche vaart geworpen, lie geneesheerenals des kundigen gehoord, verklaarden geen uiterlijke leekeneu van geweld aan het lijkje bespeurd te hebbenkonden geene bepaalde oorzaak van den dood opgeven, maar waren het beiden eens, dat het kind geleefd had. Demoeder hield vol geen levensteekenen te hebben gehoord. Zonder aanneming van verzachtende omstandigheden eischte hel 0. M. eene celstraf van 3 maanden en eene boete van 25. Donderdag 3 October uitspraak. »Een traan op haar graf," zoo heette de titeldien wijlen Dunkier eenmaal aan een treurmarsch van eigen compositie schonk dertien jaar later waren het dezelfde treurtoonenwelke thans Ie zijner herinnering wer den gehoord. Wel te regt was de heer Völlmarvoorloopig belast met de leiding der kon. mil. kapeler op bedacht geweest om in den eersten avond dat de hoogvereerde leider niet meer voor de lessenaar zou verschij nen om de «muziek in '1 Bosch" te besturen zijner nagedachtenis hulde te brengen ten aanhoore van zoovelen, die den kunstenaar hebben hoogge schat. De plaats, die voor den aanvang van het tweede gedeelte der avond concerten in de societeitstent in den regel door buukler werd bezet, zag men gisteren avond door den onder-kapelmeester innemen te midden van eene eerbiedwekkende stilte. De treffende rouwtooneu, eenmaal uit Dunkiers gemoed geweld, wekten eene plegtige en ernstige stemming en onwille keurig werden de herinneringen verlevendigd aan wat in den componist en leider was verloren. 11. K H. prinses Marianne woonde met haar klein dochter, de prinses van Saksen-Meinungcndit concert bij. Gisteren voormiddag heelt met buitengewone plegligheid de inwijding plaats gehad van de nieuwe St. Jakobskerk in de Parkstraat. De plegtige pontificale mis, bij deze gelegenheid opgedragen, werd bijgewoond o a. door mgr. den bisschop van Haarlem; mgr. Capri, pauselijk nuntius alhier met zijnen secrelarius; onderscheidene leden van bet corps diplomatique, waar onder de Italiaansche en Spaansche gezanten, zoomede door tal van genoo- digden en belangstellenden. B K Li 44 I K. Bij de te Brussel, in tegenwoordigheid van den koning en de ko ningin, gehouden groole internationale roeiwedstrijd door de Brusselsche Union Naulique hebben de volgende Ncderlandsche vereenigingen prijzen behaald. Bij den eersten wedstrijd (vierriems gieken) verkreeg de roeiver- ceniging Amstel, van Amsterdam, met ite Pnns Alexander den derden prijs. Aan de bemanning der Voorwaartsvan de roei- co zcilvereeniging de Hoop, viel in den derden wedstrijd (tweeriems gieken) de eerste prijs (150 frs. en 3 gouden medailles), tegenover twee mededingers uit Brussel, één uit Parijs en één uit Doornik, en aan die der Hoop, van diezelfde ver- eeniging, in den vierden wedstrijd (vierriems gieken) een tweede prijs ten deel (200 frs. en 5 zilveren medailles), terwijl Gent den eersten prijs be haalde. De studenten-vereeniging Njord, van Leiden, slaagde er in met de Minerva in den zesden wedstrijd (tweeriems gieken) den eersten prijs van 500 frs, door den koning aangeboden, te behalen, en de vereeniging de Hoop, van Amsterdam, bekroonde ten slotte in den zevenden wedstrijd (zesriems gieken), met de IJ muiden], haar glansrijk succes door het behalen van den eersten prijs (350 frs. en 7 gouden medailles) en overwon Parijs, Brussel en Gent. De door de Précurseur en andere bladen verspreide berigten omtrent den moord, op de leden der Belgische zending in Midden-Afrika gepleegd, worden niet bevestigd. EItGELAN». LONDEN, 25 September. De Standard, die de conservative partij is toegedaan, dringt aan op krasse maatregelen teil opzigte van Kabul. Thans, zegt dat blad, nu de Emir de naar zijn land gezonden Engelsche mis*ie op honende wij"ze ont vangen heeft, moet die beleediging snel gewroken worden en den Emir in de eerste plaats en met hem het geheele Indische volk te verstaan gegeven worden, dat althans aan gene zijde van het llindoe-Kuhgebergte Engeland de heerschappij voert en dat vorsten, die naar den raad van Rusland luis teren, spoedig gewaar zullen worden, dat die mogendheid niet bij magte is hen te behoeden tegen het zoo liglzinnig over eigen hoofd gebragt gevaar. Afghanistan heeft openlijk en overmoedig de Britscbe magt helccdigd en moet snel en gevoelig getuchtigd worden. Het blad eisebt verder niets min der dan dat de Russische sezaul zijn paspoort erlange en de Britscbe gezant te Kabul worde ontvangen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2