LEIDSCHE COUR A AT. 1S?S. R#. 22C>. WOENSDAG 25 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mei liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eipediiiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 rebels f\. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 24 September. Bij kon. besluit van 16J September jl. zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging tot hulpbetoon aan behoeftige zieke Israöliten te Leiden. Bij het comité voor den togt naar de IJszee is van den kommandant de liruyn uit Hammerfest (Noorwegen) het telegraphisch berigt ontvangen, dat de Willem Barends daar was aangekomen. De bemanning genoot een goeden welstand. Van 1 tot 10 Augustus waren voor de ijsvaart belang rijke waarnemingen gedaan. Voorts berigt de kommandant. dat Matoesch- kiu was aangedaan. Verder dan Troostkaap is men niet geweest- de hoog ste breedte, die bereikt is, was 78 graden 18 minuten, en wel op 7 September. Uit hel programma van het Haagsche Genootschap tot verdediging van de Christelijke Godsdienst voor 1878 blijkt, dat aan de antwoorden op de prijsvragen over de Christelijke paedagogie en over het Islamisme en het Christendom geene bekrooning is ten deel gevallen De laatstgenoemde vraag is voor de tweede maal uitgeschrevenen daaraan zjjn de twee vol gende vragen toegevoegd: 1*. Welke is de Christelijke beschouwing van hel huweljjk en laat deze zich nu nog handhaven tegenover de daarvan afwijkende denkbeelden, die lieden ten dage worden voorgedragen 2". Hoe ntoet op Christelijk standpunt worden geoordeeld over den eed tn zijne instandhouding in den modernen staat De antwoorden op deze vragen worden ingewacht vóór 15 December 1879. liet stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 22 September Kaap Vincent gepasseerd. De Prinses /imalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 23 September van Suez vertrokken. Door burg. en weth. van Brielle is aan den gemeenteraad voorgesteld, ter vervanging van het gymnasium, van gemeentewege eene hoogere bur gerschool op te rigten met 3-jarigen cursus, waarvoor door den minister van binnenl. zaken een jaarlijksch subsidie van J 5000 is toegezegd. Nabij Vreeswijk werd Zondag morgen een schuit, roet zand geladen, overvaren door de Dordsche stoomboot n°. 2. De schuit is terstond gezon ken. De schipper en zijn knecht begaven zich ijlings in den mast, doch de mast sloeg om en beiden vielen in het water. Door spoedig aangebragte hulp zijn zij met groote moeite gired. Men meldt uit Wageningen: De tabaksoogst is als geëindigd te be schouwen; nog slechts eene geringe hoeveelheid bestgoed staat te velde en binnen enkele dagen is ook dit binnengehaald. De oogst is bevredigend en, begunstigd door goed weder, vrjj goed binnengekomen. De qnalileit is ntede gunstig, hel blad is echter niet Ie groot. Men voorziet echter nog weinig handel, aangezien de pakhuizen nog wel voorzien zijn met het genas' van hel vorige jaar. Te Ter-Apel is bij nacht brand ontstaan in dc woning van A. de Haan. Alles lag in diepe rust. De vrouw was uit logeren. Toen de man door de kinderen gewekt werd, viel er reeds een stuk vuur op zijn bed, zoodat men zich met levensgevaar redde. Te Breda werd gisteren het 50-jarig bestaan der kon. militaire akadeaiie op luisterrijke wijze gevierd. Nadat des morgens de feesten door kanongebulder, liet luiden der klokken en muziekuitvoeringen waren aan gekondigd, had ten 10 ure aan het spoorwegstation op plegtige wijze de ontvangst der reünisten plaats, met een welkomstgroet van den majoor A. Pompe, en vervolgens de inlogt in Breda. Aan de akademie had de schit terende ontvangst der reünisten, in tegenwoordigheid van Z. K. 11. prins Frederik, plaats door den gouverneur, den luit.-kol 51. C. F. Simons, die daarbij een kernachtige toespraak hield tot de vertegenwoordigers van al de studiejaren. Nadat de gouverneur gesproken had, nam prins Frederik het woord Hij sprak lang en gevoelvol over het heden en verleden der akademie en herinnerde met diepe ontroering aan hel geluk, dat hem ten deel gevallen was, ook dezen dag te mogen beleven, nadat hij 50 jaren ge leden bij de oprigling was tegenwoordig geweest. Zijne toespraak wekte een onbeschrijfelijke geestdrift. Na de aanbieding van den eerewijn, werden dc kadetten aan Z. K. 11. prins Frederik voorgestelddaarna hield Z. K. II. eene revue over hel corps, dat vervolgens voor lid. defileerde. Hierop geschiedde de plegtige aanbieding van het huldeblijk, namens de otid-kadetten van het Ned. Indisch leger, door eene deputatie van ver scheidene hoofd- en subalterne officieren, bij monde van haren voorzitter, den gepens. luit.-generaal G. M. Verspyck. Het kostbare geschenk bestaat in eene zilveren zuil, gekroond door den Indischen leeuw, een wapenschild omklemmende, waarop de woorden staan: "Groet uit het Oosten." Het bedoelde geschenk was door onvoorziene omstandigheden thans nog niet afgewerkt. 's Namiddags te 1 uur werd in de Groote kerk eene feestrede gehouden door dr. J, J. de Hollander, hoogleeraar aan de akademie, en tevens eene feestcantate uitgevoerd do-r 250 executanten, koor met orchest. Z. K. H. prins Frederik vereerde deze festiviteit met Hd. tegenwoordigheid. Ten öy2 ure vercenigden de reünisten zich aan een feestmaaltijd in het prachtig gedecoreerde leestlocaal. Op het feestterrein in de stad, de Groote Markt, hadden den ganschen dag door afwisselende gezelschappen muziek uitvoeringen plaats. Des avonds was de stad schitterend geillumineerd. Door de hh. C. A. Jeekel, oud-adelborst, en O. Nieuwenhuyzen,oud-kadet (Ier kon. militaire akademie, thans aan het hoofd staande der fabrieken van hardglas te Leerdam (firma Jeekel. Mijnssen en O), is aan de akademie een fraai bewerkte kristallen feestbokaal geschonken, met het deksel hoog 38 cM.rustende op een voet, welke een regelmatig zeshoekig fort voorstelt met 6 bastions Nabij Roermond waren Vrijdag II. eenige kinderen van 9 tot 11 jaar in een naast den openbaren weg gelegen onafgesloten boomgaard gegaan, «au welke boomen dc appelen reeds geplukt en weggevoerd warenvermoe delijk met het doel om nog een appel te vinden. Zekere v L., eigenaar van den boomgaard, kwam daarop uit zijn woning, gewapend met een ge laden geweer, en ging op de kinderen los, die echter, zoodra zij hem zagen, de straat opliepen. Doch toen v. L. hen op een afstand van ongeveer 30 meter had ingehaald, legde hij zijn geweer aan en loste een schot op de kinderen, waarvan het gevolg was, dat de huisvrouw van den aldaar wonenden v. 11., die naast haar woning aan de pomp werkzaam was, ge troffen en verwond werd, gelukkig niet gevaarlijk. Bij hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1879 heeft de minister van bin nenl. zaken, wat betreft het liooger onderwijs, zich voorloopig bepaald lot het voordragen: voor Leiden van de jaarwedden van een hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit; van een adsislent in de heelkunde en van een amanuensis voor den hoogleeraar in de geologie en mineralogie; tot verhooging van de jaar wedden van ondergeschikte personen en van de jaarw edden der hoogleeraren van Bemmelen en Franchimont. De hulpmiddelen voor het onderwijs zijn mede eenigzins verhoogd; voor Utrecht is gerekend op nog een hoogleeraar in de faculteit der regts- gcleerdheid, ten einde de talrijke vakken, thans aan den hoogleeraar Vrecde opgedragen, bij diens emeritaat in 18/9 tusschen twee hoogleeraren te kun nen verdeelen, en op een hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde voor hel onderwijs in de geologie en mineralogie. Voor twee hoogleeraren (de Jong en Wijnnc) is een verhooging van jaarwedde gebragt, welke w ordt opgew ogen door de evenredige vermindering hunner personele toelage. Voor een der lectoren, dien in de verbandleer en de operative chirurgie, is een personele toelage van 500 uitgetrokken. De jaarwedde van den bibliothe caris is van 1200 tot 3000 verhoogd. De bezoldiging van den custos bij de bibliotheek wordt verhoogd. De uitgaven voor de hulpmiddelen bij het onderw ijs zijn eenigzins verhoogd en aanvankelijk is 50000 uitgetrok ken voor de stichting van een gebouw voor de polyklinieken, voor het on derwijs in de hygiëne, de tandheelkunde en de chemische diagnostiek. Voorts is ƒ25000 bestemd om een aanvang te maken met dc uitbreiding der biblio theek; ƒ6000 voor een gebouw ten behoeve van hel astronomisch onderwijs, terwijl het overige dienen moet tot bestrijding der gewone kosten van on derhoud, meubilair en verdere kleine uitgaven; voor Groningen moet het evenwigt tusschen de andere rijks universiteiten worden hersteld. Doch voor 's hands wil de minister zich bepalen bij de aanstelling van een lector voor de tandheelkunde, een apotheker in het gasthuis en vermeerdering der adsislenten tol 9 en der bedienden tot 10. De hoogleeraren Tjaden 51odderman en Mees zullen verhooging van tracte- ment erlangen. De zoogenaamde akadcmische fondsen worden opgeheven, de gelden in

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1