T E E KE N A C A DEfflflE 3lre nrtnuln Ilaturne. PER TELEGRAAF. onlwerp zelve op hel regt van particulieren eigendom inbreuk maakt, en niet slechts dagbladen en drukkerijen, maar ook genootschappen benadeelt. In antwoord op den wensch van den heer Bebel naar mededeeliug der resul taten van het regterlijk onderzoek omtrent de moordaanslagen, verklaarde de minister Eulenburg dat de justitie zal moeten beslissen of de stukken uit het proces-Nobiling kunnen worden openbaar gemaakt. Ik weetzeide hij, dat Nobiling heeft verklaard, socialistische vergaderingen te hebben bijgewoond en de beginselen van hel socialisme te zijn toegedaan. Be socia listische pers heeft de handelingen der moordenaars vergoelijkt en aan de moordaanslagen in Rusland hare goedkeuring geschonkenterwijl de bui- tenlandsche pers dier partij de misdaad van Hödel en Nobiling heeft toe gejuicht. Marx heeft gezegd: "ons doel kan alleen door eene gewelddadige omverwerping worden bereikt," en dergelijke uitspraken vindt men ook in Rebel's geschriften. Van vroegere betrekkingen lusschen de regering en het socialisme weet ik niet, en dat de regering in den jongsteu tijd ge tracht zou hebben betrekkingen er mede aan te knoopendit kan ik ten stelligste tegenspreken. De heer Bamberger vond in de rede van den heer Bebel een onwedcrlegbaar bewjjs van de noodzakelijkheid om de gevaren die van socialistische zijde dreigen, te keer te gaan. Tijdens het verblijf des keizers te Gastein had een aldaar vertoevend vreemdeling het verlangen te kennen gegeven om den keizer eens te zien en tevens met een in het oogloopenden ijver navraag gedaan om te vernemen, wanneer en waar hiertoe gelegenheid bestond. Aan de policie kwam dit verdacht voor en zij liet den vreemdeling in hechtenis nemen. Bij de daarop gebruikelijke vragen naar naam en woonplaats had hijgeljjk spoe dig was gebleken, een valschen naam opgegeven. Zoo ook had hij op de vraag, of hij van geld voorzien was, verklaard slechts 12 gulden bij zich te hebben, terwijl men in zijne zakken voor 200 gnlden alleen aan Dnitsche vijfmarkstukken had gevonden. Bovendien had hij visitiekaarljes bij zich met een geheel anderen naam dan hij had opgegeven en die, bij onmiddel lijk onderzoekook bleek niet de zijne te zijn. Eindelijk echter gaf hij zijn waren naam en woonplaats op en werd officieel geconstateerd, dat hij, uil Hanover afkomstig, te Gralz als koopman was gevestigd. Dat hij zijn waren naam had willen verzwijgen, was omdat hij wegens vroegere handelingen niet zeer gunstig bekend stond. Daarop is hij, wegens zijne valsche verklaring aan de policie, lot eene korte gevangenisstraf veroordeeld. Deze zaak heeft echter aanleiding gegeven lot allerlei geruchten omtrent een aanslag op het leven des keizers. De zoogenaamde //Wilhelmspende", ten bedrage van 1,800,000 mark, is overgedragen aan den kroonprins, die omtrent de bestemming dezer gelden zal beslissen. Het bedrag is zoolang gedeponeerd bij de «Seehandlung." Het ontleedkundig onderzoek van het lijk van Nobiling heeft lot de volgende uitkomst geleid: 1°. Er was niet meer dan één kogel in Nobilings hoold gedrongen en wel aan de regter zijde van het voorhoofd; de kogel was gesprongen en hel grootste stnk was dwars door de twee voorste helften blijven steken, zonder den schedel nog te kunnen doorboren. 2°. Een langen tijd bestaande etterholte werd aan de regter zijde der hersenen gevonden. 3°. De dood is het gevolg geweest van eene in den laatsten tijd nieuw ontstane etterige hersenvliesontsteking. OOSTENKIJ K. De dagbladen spreken op weinig bemoedigende wijze over de moeije- lijkheden waarmede men zal te worstelen hebben om de troepen in Bosnië gedurende den winter te verzorgen, die ten deele ook het gevolg zijn van vroegere onachtzaamheid. De IV. freie Presse zegt: Hoegenaamd niets werd voorbereid om het succes der troepen in de hand te werken. Aan den aanleg van de voor de intendance-dienst zoo onontbeerlijke spoorweglijntjes Sissek Novi en Dalija-Brod, waardoor het spoorwegnet der monarchie met de noordelijke en de noordwestelijke grenzen van Bosnië verbonden zou zijn, werd zelfs niet gedacht. Ook verzuimde men, hoezeer deze maatregel ook voor de hand lag, in de grensplaatsen van Slavonie dépots van levens middelen en andere legerbehocften Ie vestigen. Bovendien was de legertrein onvoldoende en gebrekkig; daarin werd voorzien door het requireren van slecht vervaardigde Croatische boerenkarren, getrokken door slecht gevoede en meest oude werkpaarden, die voor een groot deel op de wegen onder hun last bezweken, zoodat, terwijl de troepen, die het verst voortgedrongen waren, honger leden, de weg van Brod tot Serajewo met allerlei proviand en gebroken wagens bedekt was. Indien de verpleging van 50000 man ge durende den zomer zulke bezwaren ontmoette, hoe zal het dan zijn gedurende den aanstaanden winter, als ongeveer 200,000 man zich in Bosnië bevinden zullen? Bosnië is ten gevolge van den jarenlangcn opstand een geruïneerd land, en de tienden, die onze bevelhebbers thans in hel bezette gebied trachten te innen, zullen naauwelijks voldoende zijn voor het onderhoud van kleine afdeelingen. laat staan van 4 legercorpsen gedurende den winter. En als hel in den zomer reeds zoo moeijclijk was een geregelde transport dienst langs de slechte wegen te organiseren, hoe zal dit dan mogelijk zijn, als niet slechts de wegenmaar geheele streken door den regen doorweekt en onbegaanbaar zijn geworden, als de inhcemsche sneeuwjagten berg en dal tot ellene vlakten gemaakt zullen hebben? Hoe zal men onze soldaten beschuiten tegen het klimaat, dat in ruwheid met onze bergstreken wed ijvert Men verbetert wel is waar op het oogenblik den weg van Brod naar Vranduk en slaat barakken op. Men stelt zich echter aan groole teleurstelling bloot, indien men meent, dat deze werken voor het invallen van het slechte jaargetijde voltooid kunnen zijn, nog afgezien hiervan, dat de omvangrijkste voorzorgsmaatregelen onvoldoende zullen zijn om te ver hinderen dat rondzwervende opstandelingen onze verbindingswegen vernielen. Het iV. Wiener Tagebl. bevat het volgende bcrigt uit Bosnië, waaruit blijkt dal de Oosten rijkschc troepen steeds op eenen hardnekkigen tegen stand zullen moeten rekenen. //Het Paschalik van Novibazar is in een leger kamp herschai en. Alle goede positiën zijn door de opstandelingen versterkt en op verscheidene punten zijn talrijke strijdkrachten bijeengetrokken. Bo venal wijdde het hoofd der opstandelingen, Beg'Ratic, zijne aandacht aan het avor-gebergte. Oostelijk en noordelijk daarvan werden aarden verster kingen opgeworpenwelke eene bezetting van een paar duizend man kun nen opnemen. Groote en kleine verschansingen bedekken de noordelijke helling. In het gebergte zelf zijn tot dusver 3000 gewapende Bosniërs en 5 bataillons Arnauten geconcentreerd. Deze natuurlijke vesting zal de ope ratie-basis vormen. ROME, 16 September. De regering heeft geen enkele tijding ontvangen, die als eene bevestiging kan worden beschouwd van het verhaal, dat om trent den moord van den Italiaanschen consul te Serajewo in omloop ge- bragt is. De afgevaardigde Moszi is naar Tunis gegaanzonder met eene zending belast te zijn. die de gevoeligheid van Frankrijk zou kunnen opwekken. PARIJS, 17 September. Uit Ragusa is berigt ontvangen, dat generaal Ragy een aanval der opstandelingen bij Goritz afgeslagen en den weg van Bilik naar Trebizonde hersteld heeft. BELGRADO. 16 September. Vorstin Nathalie, gemalin van vorst Milan, is van een zoon bevallen. Servië heeft besloten geen deel te nemen aan de militaire bewegingen in het pachalik Novibazar en geweigerd met Oostenrijk een tollinie vast te stellen. Honderdvijftigduizend Bosnische Serviërs hebben zich in het district Posaina bij de opstandelingen gevoegd. BERLIJN, 17 September. Rijksdag. Bismarck wederlegt de gisteren door Bebel in het midden gebragte beweringen betreflende eene vroegere ver standhouding lusschen de regering en de socialisten, verklaart, dat het vol strekt noodig is dat de wet tot stand kome, wijst op het algemeen gevaar van de sociaal-democratie, welke, gelijk erkend werdt, naar eene geweld dadige omverwerping van de bestaande orde van zaken streeft. SINGAPORE, 17 September. Nieuwe Nederlandsche troepen trekken naar «Atcliin. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 16 September 1878. Uitspraak In strafzaken. Kantonrechter-plaatsv. mr. F. Was. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. G. M. te Amsterdam een schip in vaarwater heb ƒ10 of 2 dagen. ben liggen zonder licht. A. V. te 'sHage, idem dagvaarding nietig verklaard. J. R. te Leiden baggeren ƒ10 of 3 dagen. J. V. idem idem idem. J. de B. idem, idem kaartspel op straat, idem. J. pL. idem ƒ1 of 1 dag. 3. W. idem, idem idem. II. v. W. idem idem idem. W. H. T. idem, J. v. d. B. te Stomp- idem idem. los en zonder toezicht laten wijk van een voertuig, ƒ3 of 1 dag. A. S. te Hazerswoude rijden in verkeerde richting, idem. D.N. te Zoeterwonde niet tegenwoordig zij n bij het beproeven der brandspuit, l of 1 dag. W. M. idem. idem 5 of 2 dagen. W. d. B. idem f 1 of 1 dag. J. J. B. idem poging tot diefstal van gras, vrijspraak. ADVERTENTIES. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van onze Dochter ontvangen, beluigen wij onzen hartelijken dank. J. C. GRÜNDEMANN. H. A. GRÜNDEMANN, van Spanje, Mevrouw de Wed. DE ROUVILLE, geboren VISSERING, en de familie VISSERING betuigen hun vriendelijken dank aan vrienden en bekenden voor de deelneming, hun betoond bjj het overlijden van den Heer Mr. JOHAN DE ROUVILLE. Ellecom, 15 September 1878. Zij, die iets le vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Heer JACOBUS VAN DER TANG, in leven Directeur van Stoombooten, gewoond hebbende te Leimuiden, aldaar 5 dezer overleden, worden verzocht daarvan vóór of op den 25"'° dezer maand opgave of betaling le doen ten kantore van J. HEENK, Notaris te Leimuiden. De gelegenheid tot het teekenen naar hel gekleed en ongekleed model, tol eigen oefening, zal worden opengesteld gedurende de maanden October lot en met Maart aanslaande, twee malen per week, waarschijnlijk des Donderdags en Zaturdags des avonds van hal/ zeven tot half tien ure, tegen betaling van ƒ5.— bij den aanvang van den Cursus te voldoenwaar door dan tevens toegang tot de Kunstbeschouwingen wordt verkregen. Zij, die daaraan wenschen deel le nemen, worden verzocht vóór den 25~,in September c. k. daarvan schriftelijk kennis te geven aan den Ondergeteekende (Rapenburg N°. 47). Leiden, 17 September 1878. F. A. VERITER, Secretaris.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3