PK It TELEGRAAF. 's GRAVENIIAGE, 16 September. Boor Z. M. is aan den bij liel leger in Nederl. Imlië dienenden fuse lier II. II. Lobe vergunning verleend 101 bet dragen der berinneringsieeUenen voor de veldtoglen tegen Oostenrijk in 1866 en ic»en Frankrijk in 1870/71 alsmede van het onderscheidingsteeken 2e kl. voor de dienst bij de land weer, hem in Pruissische dienst toegekend. Door den agent en consul generaal der Nederlanden ie Alexandria is lot vice-consul der Nederlanden te Suez benoemd de heer. W. VV. C. Faulkner; als consul van Peru ie Rotterdam is erkend en toegelaten de heer G. II. van Dam aldaar, en als vice-consul van Spanje te Batavia is erkend en toegelaten de lieer A A. \V. Brewer. De minister van oorlog zal Donderdag aansl. geen gehoor veileenen. In eene vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal heefl Z. M. de koning heden de zitting 1878/79 geopend met de volgende rede: Mijne IIef.ren Hel verheugt Mij bij de opening dezer zitting aan de Stalen-Generaal gunstige mededeelingen te kunnen doen aangaande den toestand des lands. Ik waardeer de levendige belangstelling in het geluk van Mijnen bemin den Broeder allerwege betoond en de ontvangst, door de liefde der natie voor Mijn Huis aan Zijne Gemalin bij Hare komst op den Nederlandschen bodem bereid. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmagt onderscheiden zich bij voortduring door ijverige pligts- belrachtins. De inspanning verdient allen lof, waarmede onze krijgslieden in het Noorden van Sumatra zich kwijten van hunne moeijelijke laak. De meeste takken van volksbedrijf leveren slof op tot dankbare tevreden heid. Vooral de landbouw bloeit en verblijdt zich in het vooruitzigt op een ruimen oogst. De staal onzer financiën wijst aan, dat het oogenblik gekomen is om op versterking der rijks middelen ernstig bedacht tc zijn. Voorstellen, in dien geest ontworpen zullen 11 worden voorgelegd en verband houden met de plannen omtrent eene hervorming der beslaande belastingen, welke wordt voorbereid. Het onderzoek van een wetboek van strafregt is zoover gevorderd, dat de indiening van bet ontwerp nog in deze zitting mag worden tegemoet gezien. Op de belangen van hel openbaar onderwijs blijft Mijne aandacht aanhou dend gevestigd. Tot uitvoering der wel op het hooger onderwijs en lot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs zal op Uwe medewerking beroep worden gedaan. De algcmcene gesteldheid onzer Oost-Indische bezittingen mag bevredigend worden genoemd. Werd de rust elders niet verstoord, de goede verwach ting werd niet verwezenlijkt, die in bet vorig jaar scheen tc mogen wor den gekoesterd omtrent den loop der zaken in bet Noorden van Sumatra. De handhaving van ons gezag aldaar vorderde op nieuw buitengewone maatregelen. Voor Suriname werd voorloopig de gelegenheid tot hel vermeerderen der werkkrachten weder geopend. Zoowel bier te lande als in Nederlandsch- lndië bragt de weldadigheidszin milde ofiers tol leniging der ratnp, welke het eiland Curasao get rollen heeft, dat zwaar door een orkaan werd ge teisterd. We:s-ontwerpen van verschillenden aard zullen II worden aangeboden. Belangrijke werkzaamheden. Mijne lleeren, wachten U. Mogen Uwe beraad slagingen, ouder Gods zegen, in bet algemeen belang lot gewenschte uit komsten leiden. Ik verklaar de gewone Vergadering der Staten-Generaal geopend Z M. de koning wird bij de opening der kamers van de stalen-gcne- raal vergezeld van IIH KK. illl. prins Hendrik en prins Frederik. Prins Hendrik is beden weder naar Soesldijk teruggekeerd. Zaturdag jl. is te Voorburg op het buitenverblijf van H K. II. prinses Marianne aangekomen 11D. kleindochter, 11. It. H prinses Maria van Saksen- Meintingen. De prinses woonde heden met hare gast de opening der ka mers bij. De heer F. Duiikler, inspecteur van de militaire muziekcorpsen, is lieden middag overleden: Deze droevige mare bragt groote verslagenheid teweeg. Het is een slag voor zijne kapel, die hare ontwikkeling en baren roem aan den talenIvollen directeur verschuldigd is Haar verlies is schier onherstelbaar. De muziekuitvoering der kon. kapel in den zoölogischen tuin is onmiddellijk, bij het vernemen dezer droevige tijding, gestaakt Gisteren ochtend vroeg is door een paar werklieden op de Prinsegracht alhier gevonden een pasgeboren kind, dat netjes gekleed en in een doek gewikkeld was. UUITEMLAiNOSCUK BKIIIGTK.N. K x s<; e, IV 5ï, LONDEN, 15 September. De voorzitter van de //Board of Trade" heeft bepaald, dat er eene commissie zal worden benoemd om te onderzoeken, welke nieuwe bepalingen omtrent de vaart op de Theems noodig zijn. De naald van Cleopatra is Donderdag 11. aan den oever van de Theems op haar voetstuk gezel. Dit moeijelijke werk is binnen korten tijd naar wensch geslaagd. In hel voetstuk onder de obelisk zijn twee tinnen trom mels neergelegd. De eene bevat eene verzameling van de thans gangbare Brilsche munten. In de andere rust een geschenk van het Britsche bijbel genootschap, bestaande in een Franschen bijbel, een Engelschen by beleen boek Genesis in het Arabisch, de vijf eerste boeken van hel Oude Testament in het Hebreeuw sellen een vers uit het 3de hoofdstuk van het Evangelie van Johannes in 215 verschillende talen. Volgens berigt uit New-Orleans van 14 Sept. begon de gele koorts te verminderen ten gevolge van het koelere weder. Vrijdag waren er 58 doo- delijke gevallen, te Memphis 93. FKANHK IJ H. De heer Botigaud. vicaris-generaal der diocese van Orleans, heefl on langs een werk uitgegeven, getiteld: //liet groote gevaar voor Frankrijks kerk in de negentiende eeuw", waarin geklaagd wordi over hel tegenwoor dige gebrek aan priesters in Frankrijk. Twintig jaren geleden telde hel groote Seminarie van Nitnes 80 leerlingen, thans slechts 34; in de diocese van Troyes zijn er 91 priesters te weinig, in die van Sens 68 en het Se minarie aldaar heelt 50 leerlingen in plaats van 120. In de diocese van Orleans ontbreken 120 priesters. De leerlingen van bet Seminarie ie Reims zijn van 230 tot 150 verminderd, enz. Een banketbakker te La C hét re, in het dep. der Indre, een man, die met kerk en godsdienst weinig opheeft, had een eigenaardig middel uitge dacht om deze gevoelens lucht Ie geven en tevens eene door geestelijke zusters geleide school in kwaden reuk te brengen. Bij gelegenheid van een feest Ier eere van de eerste communie der leerlingen namelijk moest hij, hetzij de ouwels, hetzij een zeker aantal taartjes leveren, hierover ver schuilen de berigtan, en bij vond goed, een kleine hoeveelheid rottenkruid dan in te doen. Zeslig personen, nonnen, leerlingen en ouders, werden ziek. De man is tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. DiriTSCllLAN O. De heer Mosle heefl in den rijksdag de regering geïnterpelleerd over bet vergaan der Crosser Kur/ürst. De vraag was: 1". Zijn de oorza ken van de aanvaring tusschen dat schip en de König IJ'illielm bij de regering bekend? Zoo ja, welke zyn het? 2". Zijn er maatregelen geno men om eene herhaling van zulk eene ramp zooveel mogelijk te voor komen? Zoo ja, welke? De heer von Stoscli, chel der admiraliteit, ver klaarde nog niets te kunnen mededcelen. De oorzaken der ramp waren geconstateerd, maar de behandeling der zaak was nog niet afgeloopcn, en zoolang dit het geval is zou een verdere openbaarmaking in strijd zijn met de drukpers-wet. Dat hem inmiddels in de pers allerlei verwijtingen wer den toegevoegddaaraan kon hij niets doen. Het eenige wat hij hier kon zeggen, was: dat het niet aangaat, de ramp toe te schrijven aan bet stelsel der admiraliteit en aan den bevelhebber van het eskader. Hij eikent dat er bier en daar nog leemten beslaan, maar wenscht wederkeerig erkend te zien. dat er ten opzigte der vloot groote dingen zijn tot stand gebragt en en men niet alles op eens en volmaakt kan hebben. Te Lyck, in Oost-Pruissenzijn dezer dagen 50 ingeënte kinderen, die met dezelfde stof waren gevaccineerd, ziek geworden, waarvan 15 over leden. Men heefl nog niet kunnen ontdekkenwaarin de oorzaak van dat feit gelegen is. OOSTENRIJK. Te Belgrado was uit Bosnië het berigt ontvangen, dat generaal Philip- povich tc Serajewo over 46 Serviërs en.Bosniërs eu ongeveer 200 Muzel mannen liet doodvonnis had geveld. Deze Serviërs en Bosniërs werden ver oordeeld wegens de hulp, die zij, naar bet heet, gedwongen waren aan de opstandelingen te bewijzen, toen Hadji Loja nog de magt in handen had. TURK IJ K. Aan Midhat-p cha is vergunning verleend Turkije weder te betreden. Hij zal zijn verblijf houden, hetzij op Metelin of op Candia. -- Te Konstantinopel zijn groote transporten Turksche soldaten aange komen, die een tijd lang in Rusland in gevangenschap hebben doorgebragt en over het algemeen zeer tevreden zijn over de wijze, waarop men hen behandeld heeft. Tot dusverre hebben 46000 man Russische troepen zich naar Rusland ingescheept. Hel geheele aantal, dat huiswaarts bestemd is, bedraagt80000. Waarschijnlijk zullen de Russen, behalve het bezettingsleger van 50000 man, by het verdrag van Berlijn bepaald, nog 60000 man houden in Rumelië, in de districten van Enos en Rhodope, als reden daarvoor aangevende, hetzij de quaestie der oorlogsschatting, of de overeenkomst met de Porie tot onderdrukking van den opstand in het Rhodope-gebergte. PARIJS, 15 September. Engeland weigert toe te treden tol het voorstel van Duitschland om collective stappen te Konstantinopel te doen, en Italië wil alleen toetreden in het geval dat eenparig daartoe besloten wordt. Men verzekert nu, dat Dnitschlands voorstel verdaagd is. PERA, 15 September Midhat-pachadie vergunning verkregen heeft om naar Turkije terug te kc-erenzal op Metelin of op Creta zijn verblijf houden. GASTEIN14 September. De keizer is lieden vertrokken. De bevolking gal hem met geestdrift blijken van hare belangstelling. De kuur heeft den keizer zeer goed gedaan en hare uilwerking gaat alle verwachting te boven. De keizer kan weder met de regterhand schrijven. WEENEN, 15 September. Officieel. Gisteren hebben de operatiën aan de Save een aanvang genomen. Onze troepen zijn over deze rivier getrokken. Over den verderen loop dezer operatiën kunnen in de eerstvolgende dagen berigten openbaar gemaakt worden, alleen voor zoo verre dit geschieden kan met liet oog op de geheimhouding welke militaire bewegingen ver- eischen. ROME, 14 September. De Paus is reeds twee dagen ongesteld en verleent geen audiëntie. Heden is zijn toestand iets beter. BERLIJN, 16 September. Zitting van den rijksdag. Socialisten-wel. De vice-kansclier Stolberg zegt o. a.De regering is er verre van verwijderd de voorgestelde maatregelen voor toereikend te houden. Ook op ander ge bied is werkzaamheid noodig. Het doel van de voordragt isdat de sociaal democratische beweging van eiken schijn van wettigheid beroofd worde. Geeft gij ons scherpe doeltreffende wapenen. Met halve maatregelen wordt slechts nadeel aangebragt. £urgct*Jijjkc ONDERTROUWD: W. P. West, jm. 26 j. en J. E. de Bink, jd. 24 j. - J. W. P. Licht, jm. 29 j. en G. W. Wassenburg, jd. 26 j. H. J. Snel, wed». 28 j. en J. van Es, jd. 28 j. P. van Roon, wed'. 41 j. en J. Korenhof, jd. 25 j. J. van der Sluis, jm. 23 j. en S. van der Steen, jd. 22 j.W. van den Broek, jm. 32 j. en C. Verkruissen, jd. 32 j. P. Buis, jm. 22 j. en 11. J. du Pon, jd. 25 j. N. Taverne, wed'. 34 j. en J. E. van Kooperen. wcde. 34 j. J. A. Uding, jm. 25 j. en H. Welling, jd. 20 j. C. A. A. van Rossum, jm. 30 j. en A. van der Meer.jd. 33 j. AÜVEKiENTI E JN. lieden overleed mijne geliefde Echtgeuoole JOHANNA MARGARETHA STOOP. Leiden, 14 September 1878. J. C. JANSEN. Eenige kennisgeving. De Ondergeteekendcn betuigen hunnen oprechten dank voor de vele be wijzen van deelneming, ontvangen bij liet overlijden hunner Zuster en Be huwdzuster Mejtifvr. M. J. HOLTIÜS. Uil aller naam, Leiden, 16 September 1878. G. HOLTIUS.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3