VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS Mijne Heeben De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mei hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de expeditiehoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. op MAANDAG den 16de" September 1878, tot opening van «ie gewone Vergadering cicr Staten-Generaal. Zittingjaar 18781879. De heer J. A. G. de Vos van Stceuwijk, die den voorzittcrsstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half één ure de ver gadering, en laat een koninklijk besluit van den C™ September 1878, n". 14, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig bet voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, be noemt eene commissie van 18 leden uit de beide kamers, die Zijne Majes teit den koning, bij Iloogstdeszclfs aankomst in het gebouw der staten- generaal, ontvangen en in- en uitgeleide zal doen. De ministers, hoofden van ministeriële departementende kanselier dei- beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich mede ten één ure in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich met de prinsen op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aan gekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl de prinsen naast Hoogstdenzelve gezeten zijn, de volgende openingsrede: Het verheugt Mij bij de opening dezer zitting aan de Staten-Generaal gunstige mededeelingen te kunnen doen aangaande den toestand des lands. Ik waardeer de levendige belangstelling in het geluk van Mijnen bemin den Broeder allerwege betoond en de ontvangst, door de liefde der natie voor Mijn Iluis aan Zijne Gemalin bij Hare komst op den Nederlandschen bodenl bereid. Mijue betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmagt onderscheiden zich bij voortduring door ijverige pligts- betrachting. De inspanning verdient allen lof, waarmede onze kpijgslieden in het Noorden van Sumatra zich kwijten van hunne moeijelijke laak. De meeste takken van volksbedrijf leveren stof op tot dankbare tevreden heid. Vooral de landbouw bloeit en verblijdt zich in het vooruitzigt op een ruimen oogst. De staat onzer financiën wijst aan, dat het oogenblik gekomen is om op versterking der rijks middelen ernstig bedacht te zijn. Voorstellen, in dien geest ontworpen, zullen U worden voorgelegd en verband houden met de plannen omtrent eene hervorming der beslaande belastingen, welke wordt voorbereid. Het onderzoek van een wetboek van slrafregt is zoover gevorderd, dat de indiening van het ontwerp nog in deze zitting mag worden tegemoet gezien. üp de belangen van het openbaar onderwijs blijft Mijne aandacht aanhou dend gevestigd. Tot uitvoering der wet op het liooger onderwijs en tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs zal op Uwe medewerking beroep worden gedaan. De algemeene gesteldheid onzer Oost-Indische bezittingen mag bevredigend worden genoemd. Werd de rust elders niet verstoord, de goede verwach ting werd niet verwezenlijkt, die in het vorig jaar scheen te mogen wor den gekoesterd omtrent den loop der zaken in het Noorden van Sumatra. De handhaving van ons gezag aldaar vorderde op nieuw buitengewone maai regelen. Voor Suriname werd voorloopig de gelegenheid lot het vermeerderen der werkkrachten weder geopend. Zoowel hier te lande als in Nederlandsch- ludië bragt de weldadigheidszin milde offers tot leniging der ramp, welke het eiland Curacao getroffen heeft, dat zwaar door een orkaan werd ge teisterd. Wets-onlwerpen van verschillenden aard zullen U worden aangeboden. Belangrijke werkzaamheden, Mijne Hecren, wachten U. Mogen Uwe beraad slagingen, onder Gods zegen, in het algemeen belang tot gewenschte uit komsten leiden. Ik verklaar de gewone Vergadering der Staten-Generaal geopend. Zijne Majesteit de koning verlaat na het uitspreken dezer rede met de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich, op de be paalde wijze, naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie teruggekeerd is, de vereenigde zitting der beide kamers. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 7