PER TELEGRAAF. Loreilo Mac Kenzic en Marie Keenan, die in het Charity hospital werkten. Van de geneesheeren der stad was schier geen een meer in het leven. Dien dag stierf ook dr. Ulysse de Villeneuve, een jonge Fransche geneesheer, de eerste vrijwilliger die zich had aangeboden. Te Memphis was dr. Grunville Dowell, een geneesheer van veel ervaring, aangekomen met 29 geacclima tiseerde verpleegsters uit Texas. Zij, die niet aan het klimaat gewend zijn, hebben zoo weinig kans om gespaard te blijven, dat men hunne diensten voorloopig niet aanneemt. De ziekenoppasier, hetzij zij in geestelijk gewaad of in eenvoudig calico gekleed is, heeft den moeijelijkslen pligt van allen. Zij heeft geen afwisseling; zij komt niet in de lucht; zij heeft het meest afschuwwekkend werk te doen; zij heeft den zieke aldoor te behandelen en toch bieden brave zielen zich bij menigte aan, om te Memphis, New- Orleans, Mobile enz. ter dood te gaan. Een der zusters van St. Mary schrijft uit Memphis aan een harer bloed verwanten Gij kunt u de verlatenheid en verschrikking in deze stad niet voorstellen. Hel lot van Grenada bedreigt ons, verergerd- door het aantal van hen, die niet" weg kunnen. Ik heb van nacht naar //Howard's com mons" gezondenmet verzoek om een negerin, die zusterjTheela kon helpen in de verpleging van 4 zieken, doch het antwoord was: »12 aanzoeken voor de uwe ontvangen. Geen hulp beschikbaar." Wij vonden heden in de huizen 3 gevallen van lijders, die allen aan hun lot waren overgelaten. Ik ben den geheelen dag alleen met 5 hevige koortslijders geweest. De doctor was er eens. Niemand kan helpen en de negers weigeren een hand uil te steken, of eenigen bijstand hoegenaamd te geven. Gisterenmorgen om 5 uur werd ik geroepen bij een der directrices van het //Church home", wier echtgenoot in zijn kantoor aan het spoorwegstation gestorven was. De beambten wisten niet wat te doen. Hel lijk lag in het kantoor. De begrafenis moest onmiddellijk plaats hebben. Elke minuut uitstel bragt meer levens in gevaar. Ik wist mevrouw Shelly, de ongelukkige weduwe, mede te krijgen. Hel lijk vverd onmiddellijk in een kist gedaan en naar het kerkhof gedragen. Wij volgden in een rijtuig. Een heer las ten gebed uit een boek en zond ons zoo spoedig mogelijk weg, zeggende dal iets wat op een lijkdienst leek even scherp verboden was als de toelating van een rijtuig. Op een open kar werden dan ook de meeste lijken in der haast gebragt. FRANKRIJ K. De lieer Louis Blanc heeft den brief openbaar gemaakt door hem aan den minister de Marcèrc gerigt, waariu hij kennis geeft van de vergade ring, door de meeste kamerleden der Seine en andere afgevaardigden ge houden, ten einde te beraadslagen over de schending van het regt van ver- eeniging den 5[|en dezer ten aanzien van het socialistisch congres volgens hen gepleegd. In dien brief wordt betoogddat dit ten hoogste betreurens waardige feil werkelijk heeft plaats gehad. Ik mag het u niet verhelen, mijnheer de minister, zegt de heer Blanc, dat het de afgevaardigden, uit wier naam ik li schrijf, levendig getroffen heelt. Hoe groot onze begeerte moge wezen om eener regeringwelke ons van de ministers van den Mei verlost heefthare taak gemakkelijk te maken zoo zouden wij echter mecnen in onze pligten als lasthebbers des volks te kort Ie schieten, indien wij, bij de afwezigheid der kamer, zonder protest lieten voorbijgaan wat ons voorkomt eene aanranding te zijn van de reglenwelke wij geroepen zijn te verdedigen. Dingsdag middag werd aan het wisselkantoor van de bh. Monteaux in de galerie-Monlpensicr (Dalais Royal) een stoute diefstal gepleegd. Met één slag werd een groole glasruit ingeslagen en een pak bankbilletten weg genomen. Door de voorbijgangers achtervolgd, ijlde de dief naar den naast hel wisselkantoor gelegen schouwburg en poogde de deur te openen. Dit mislukte hem echter, en in dien tijd waren twee bedienden van het kan toor toegesneld. Door krachtige armen gegrepen, werd den dief de vlngt onmoge'ijk gemaakt. Terwijl men zijn zakken doorzocht, haalde hij een revolver voor den dag, doch gelukkig werd deze gegrepen vóór hij er ge bruik van kon maken. Aan het bureau van politie ondervraagd, gaf hij zijn naam en de redenen voor zijn diefstalgebrek aan de noodigste levens behoeften *oor zich en zijne vrouw, op, en vei klaarde daarbij, dat hij den revolver had medegenomen, om een einde te maken aan zijne ellende, als hij bij ecnige vrienden geen hulp most krijgen Bij hel passeren van het kantoor werd hij verblind door de daar uitgestalde schatten en beging hij den diefstal. I> (J I T C 91 1, 4 IJ. De zoon van prins von Bismarck, Wilhelm von Bismarck, is bij de herstemming teLangensalza lol afgevaardigde voor den rijksdag gekozen Op hel laatste oogenblik zond het nltramontaansch comité aan graaf Wil helm een telesram, met de vraag ol hij van plan was zijn invloed te doen gelden tot staking van den //Kultnrkampl". Hierop antwoordde Wilhelm, dat hij niet geloofde dal de rijksdag zich in deze zitting met de zaak in qtiaestie zou bezighouden Mogt het echter het geval wezen, dan zou hij zijne houding inrigten naar den raad van den. hem persoonlijk en van nabij hekenden rijkskanselier, wiens verzoenende gezindheid hem bekend was. Omtrent het overlijden van Nobiling verneemt men dat in zijn toe stand reeds Zondag zulk een verandering was gekomendat de geneeskun digen zijn spoedigen dood te gemoet zagen, waarna zij Dingsdag middag ten 12 ure verklaarden dat hij nog slechts weinige uren kon leven. Zijne moeder was bij ontvangst van dit hcrigt naar de gevangenis gekomen. Of hij in zijne laatste oogenblikkcn nog iels heelt gesproken, daaromtrent loo- pen de berigten uiteen. Volgens sommigen liet hij slechts nu en dan een onverstaanbaar gemompel hooren. Te Rinteln. in Neder-Hessenhad voor eenigen tijd de gemeenteraad een algemeen slagthuis doen oprigten en den slagers der plaats verboden elders Ie slagleu op eene boete van 60 mark voor elke overtreding. Den fsOD dezer trad de verordening in werking en den eigen dag slaakten de slagers den arbeid. Sedert moesten de burgers zich met viscli en eijeren j gene-en. Toen den 31"1 het gerucht ging. dat er van buiten af vleesch zou worden ingevoerd, maakten zich de slagers als één man met knuppels en ander wapentuig op en liet vleesch bleef weg OOSTENRIJK. Men wil weten dat de opperbevelhebber in Bosnië aan den keizer een rapport heeft ingediend, waarin van den algemeenen toestand rene ongun stige schets wordt gegeven. Volgens dat rapport was de veldtogt met on voldoende krachten begonnen en zijn de inmiddels ontvangen versterkingen ontoereikend om de in de gevechten en door ziekte geleden verliezen geheel le herstellen en om hel uitgestrekte terrein overeenkomstig de eischen der veiligheid afdoende te bezetten. Vooral moet de opperbevelhebber ernstig klagen over de wijze, waarop de gemeenschap onderhonden wordt; hier mede moet bet zoo gesteld zijndat aan snel opereren niet gedacht kan worden en dat men bij bet onderhoud der troepen en de verpleging van zieken en gewonden herhaaldelijk met de grootste belemmeringen te kam pen heeft. Op deze gronden verklaart de opperbevelhebber, dat het hem raadzaam voorkomt de operaties niet te ver uit te breiden en er niet naar te streven nog in dit jaar geheel Bosnië met het vilayet Novibazar in de magt der Oostenrijksch-Hongaarsche troepen le brengen, maar er zich toe te bepalen het tot dusver bezette grondgebied tegen eiken aanval der aan alle zijden vereenigde benden opstandelingen te beveiligen. Te Tegernsee, in Opper-Bcijerenhebben de zeventigjarige ouders der keizerin, hertog Maximiliaan 'van Beijeren en zijne gemalin Louise, prinses van Beijeren, hun gouden huwelijksfeest gevierd. Tegen tien uur des och tends begaf zich het vorstelijk echtpaar met de tot het feest zamengekomen familieleden naar de slotkapel om aldaar, waar vijftig jaren gelcdeu hun huwelijk gesloten werd, de stille mis bij te wonen. Daarna werd receptie gehouden voor de hertogelijke beambten en verscheidene deputatiën. Van alle hoven waren brieven en telegrammen van gelukwcnsching ontvangen. RCSLAVD. Het Russische blad Siberia maakt gewag van een vreeselijken brand te Verkinudensk in het Trans-baekal-dislrictwaardoor 175 huizen een prooi der vlammen werden. Juist bij het uitbreken van den brand woei een hevige stormwind, die de vlammen met vreeselijke snelheid verspreidde. Nadat het vuur was gebluscht, werden 35 personen van onder de puin- hoopen gehaald en een nagenoeg even groot aantal werd nog gemist. De Novoe Vremya heeft een brief ontvangen uit Omsk, waarin bijzon derheden worden medegedeeld over een aardschudding in Siberië. De schok werd over de geheele lengte van de Irtish-rivier gevoeld. De oevers werden ver scheiden voeten opgeheven en twee nieuwe eilanden werden in de rivier opgeworpen. TDRHIJE. Een correspondent van de Daily News heeft een bezoek gebragt {aan de opstandelingen in het Rhodope-districtwier hoofdkwartier gevestigd is op den top van den berg Kara Farla, die 5000 voel hoog is, en waar zij wegens de steilte der wegen zeer veilig zijn. Hij is daar zeer goed ont vangen beeft eene afzonderlijke tent en is op zeer goeden voet met den aanvoerder, kolonel St. Glair, die volgens hem een zeer energiekbeschaafd en bekwaam man is. De kolonel handhaaft eene strenge lucht onder zijn volk en hij heelt tevens allerlei doeltreffende maatregelen genomen om het inwendig bestuur van hel district op meer geregeldcn voet te brengen. De correspondent acht hel waarschijnlijk, dat hij door de Porte ondershands met geld gesteund wordt. 'sGRAVENIIAGE, 13 September. Z. M. heeft dr. L. R. Beynen benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. KONSTANTINOPEL12 September. Ruhdi-Effendi is lot minister van financiën benoemd. De belasting op het brood is ingetrokken. De commis sie voor de intrekking der kaimes heeft beraadslaagd over een ontwerp lot vestiging van een annuiteitsfouds van 600.000 pond ter inwisseling der kaimes. ROME, 12 September. Daar verscheidene katholieken in de Balkan-pro vinciën vermoord zijn, heeft de Paus aan kardinaal Nina opgedragen de aandacht van de mogendheden daarop te vestigen en tegelijk bescherming ten behoeve der katholieken te vragen. PARIJS, 12 September. Ilabeneck, onderprefect van Carpentras, die een brief geschreven heeft aan Ducoudray, den superieur der Dominicanen, is ontslagen. De directeur van de Pays is veroordeeld lot een boete van 2000 fr Regat tot drie maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete. Het vonnis is, voorzoover de boeten betreftvoorloopig ten uitvoer te leggen. WEENEN, 12 September. Het Fremdenblatt verneemt, dat generaal Phi- lippovic den 28cn dezer zijn hooldkwartier van Serajewo naar Brod zal overbrengen, daar de gemeenschap tusschen Brod en Weencn gemakkelijker is en tevens het hoofdkwartier van daar uit de bevelen aan de verschillende legercorpsen in Bosnië sneller kan doen geworden. WEENEN, 12 September. Het geschil tusschen Rumenië en Rusland is bijgelegd. Oostenrijk erkent de onafhankelijkheid van Rumenië. NEW ORLÊANS, 12 September. Gele koorts-epidemie. In Memphis is de toestand onveranderddoch een frissche koelte geelt eenige hoop. Hier vermindert het getal aangetasten; lieden zijn aangegeven 212 gevallen en 57 overledenen. PKOGRANIIIA VAN UI7.I EKIÜT V«K ItiXCi IC Zonierzorg. Zaturdag 14 September, des avonds ten acht ure. door het Muziekcorps der Leidsche dd. SchutterijKapelmeester de lieer G. G. Lociier, bij gelegenheid van de Bloemententoonstelling van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. le Afd.1. Festmarsch, Kuhlau2. Concert-Ouverture. Till; 3. //Der kleine Kamcrad", Walzcr, Basquil4. Fantaisic «Zaar und Zimmcrmanu", Lort- zing. 2e Afd.: 5. Ouverture //Zampa", Gerold; 6. Scène und Aric aus «Tilus", Mozart; 7. Lied Duett, Mendelssohn; 8. Fantaisic //Das Naclillager", Kreutzer; 9. Freuden Galopp, Faust. AIusis Sacrum. Zondag 15 September, ten iwee lire, door de Slaf- muziek van het 4J Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grf.ktz.ius. le Afd.: 1. Marelie, Nihoul; 2. Ouverture Soleunelle, van der Biest; 3 Wal zcr: //Neuigkeiten aus Wien", Saltan4 //lïn jour de Fête", Divertissement champêlre, M. Krein. - 2C Afd.: 5. Ouverture //Frcischiitz", von Weher; 6. //Les Chanteurs du liois" (Polka de Concert ponr deux lliiles) picolo. van Praag; 7. "I.e Rève", Dunkier; 8. Souvernir de l'opéra //Le Domino Noir", Dunkier.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3