Tol hoofdonderwijzer aan de openbare school Ie Rijnsalcrwotidc is lie- noiin.l de heer L .1. Linlhorsl, ihans hulponderwijzer ie Gouda. Hoor het prov. kerkbestuur van Gelderland is lot de evangeliebedie ning bij de Ned. herv. kerk toegelaten de cand. L. J. van Rliijn Jr. Te Gronningen is in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer mr. J. II. Philipse, emeriltis-hoogleeraar in de rcgtsgcleerde faculteit aan de hoogcschool aldaar. Te Almelo is eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van de Evangelische maatschappij. Naar gewoonte werd zij voorafgegaan door eene bijeenkomst in de kerk, die Dingsdag avond plaats vond. Aldaar werden redevoeringen gehouden door de hh. A. G. Roon en E. C. Jungius, predi kanten te Enkhuizen. I)e vergadering zelve werd geopend door den heer van Hoorn, prcd. te Hoorn, die in zijne rede allereerst dacht aan de groote verliezen, door de maatschappij geleden in het afsterven van de Kcyser en Paniekoek; vervolgens herdacht hij de 25 jaren van haar bestaan met de lotgevallen die zij in dien tijd heeft doorleefd en spoorde hij de aanwezigen aan, met het oog op de teekenen der lijden, met vernieuwde kracht werk zaam te zijn. De maatschappij telt 3894 leden en ontving aan lega ten 1100. Naar wij vernemenmeldt hel Bbl.is bij de jongste manoeuvres op de vloot een matroos door de giek over boord geslagen en verdronken; en werden aan een eersten machinist-leerling twee vingers door de machine af gesneden. Rij de troepen zijn, naar men beweert, drie soldaten ten gevolge van vermoeijenis bezweken. - Eergisteren overleed de oudste visscher en tevens de oudste bewoner van Pernis, Jacob Versteeg. Ilfj bereikte den ouderdom van 91 jaar en 9 maanden, waarvan hij er 65 op zee doorbragt. Versteeg heeft in zijn leven treilende blijken van menschlievendheid gegeven. Viermaal was hij de red der van menschenlevens en soms met eigen levensgevaar. Het Ubl. deelt mede dat in het geheel uitgebrande perceel op den Zeedijk te Amsterdam, waarin het «café-chantant scandinavien" was geves tigd, alle na den brand vermiste gouden en andere sieraden, benevens eene som tan duizend gulden, die in zilveren en gouden munt op verschillende plaatsen was geborgen, door de brandweer is teruggevonden. De eigenares was zoo verheugd toen zij het verloren gewaande ontving, dal zij aan het brand vvcerfonds 50 heeft geschonken. De pogingen, sedert drie weken in het werk gesteld, om den bescha digden telegraafkabel tusschen Texel en den Helder te ligtcn, zijn voor- loopig geslaakt. Het is reeds de derde maal dat men met dit doel aan den kabel werkzaam geweest is. Op sommige plaatsen zit hij zoo diep onder het zand, dat men met geen mogelijkheid weet hem er onder vandaan te halen. Naar men verneemt, zal men hel nog eenmaal beproeven, en in dien dan de ligting niet gelukt, in het volgend jaar een nieuwen kabel leggen. Eergisteren is aan prins en prinses Hendrik ten paleizc te Soestdijk ook het geschenk der gemeenten Raarn en Soest aangeboden, namelijk een zwaar zilveren, met goud ingelegd kofïij- en theeservies. Jhr Martini van Gcffen, burgemeester van Soest, betuigde in zijn toespraak, dat de inge zetenen der beide gemeenten met erkentelijkheid terugzien op al de weldaden, zoo mild verspreid door de leden der vorstelijke familie in het belang van opvoeding, beschaving en welvaart, ook in deze gezegende streek. Tot de prinses sprak hij eenige woorden in het Fransch. Door den kerkeraad van Raam is aan 1111. KK. HM. een pracht bijbel aan geboden. Uit Grave meldt men het volgende: Woensdag morgen ontving de luitenant van de maréchaussé alhier de medcdeeling, dat in de naburige gemeente Reek vermoedelijk een kindermoord had plaats gehad ten huize van W. B.. die tnel zijne zuster Allegonda zamenwoonde. Men vond deze laatste te bed liggen en ontdekte lefens, dal er een bevalling had plaats gehad en dal het kind vermoedelijk geleefd had. Een geneesheer, uit Grave ontboden, verklaarde dan ook onmiddellijk dat genoemde Allegonda B. voor ongeveer 4 dagen bevallen was, vermoedelijk van een levend kind, Hoewel de beklaagde in den beginne alles ontkende, kwam zij echter spoedig tot bekentenis, toen haar werd voorgehouden dat zij den geneesheer geld had aangeboden om het feit te verzwijgen. Zij verklaarde toen, dat zij niet wist waar het kind gebleven was, want dat haar broeder Willem het kind had weggenomen van haar zijde en in een kistje gedaan om hel naar het kerkhof te brengen. Deze verklaring is later door haar herroepen. Haar broeder 'ontkent echter ten sterkste van iels te weten, en dit doen ook de moeder en een dienstmeisje van 15 jaar. Des namiddags kwamen uit 's Hcr- togenhosch de subst.-officier van justitie, de regler-eommissaris en griffier om bet onderzoek verder te leiden. De door den luitenant der maréchaussee reeds ingestelde pogingen tot ontdekking van het lijkje en de daarop ge volgde nasporingen door de justitie uit 's Hertogenbosch hadden geen resul taat. De verdachte is naar 's Hertogenbosch vervoerd. Aan den heer F. B. van Leeuwen, laatstelijk adsist.-resident van Bod- jonegoro op Java, thans te Breda wonende, is, namens de Europeschc inge zetenen en inlandsche hoofden dier residentie, door den heer J. T. C. de Graauw, agent der stoomvaart-maatschappij «Nederland", te Breda, als bewijs van hoogachting en waardering, een sierlijk kristallen met zilver gemonteerd pièce de milieu aangeboden. Aan het voetstuk bevinden zich twee zilveren schilden met opschrift, behelzende het doel der schenking. 's GBAVENIIAGE13 September. Aan den heer W. G. Hoffmann is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger te Gouda. Tot rijkshavenmeester aan de haven te Breskens is benoemd G Si mons, en de klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis A. M. Duhne is bevorderd tot adjunct-commies. Door Z. M. zijn bij het corps ingenieurs, mineurs en sapprurs be noemd: tot kapitein 2C kl. de lc luit J W. N Cramer, van hel corps; tot lf" luit. de'2'' luit I. R. Se heffer en W. J. Rahder, beiden mede van hel corps. Voorts is de kapitein G. S. A. de Ronde, van hel 8e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dal omtrent hem nader zal wor den beschikt. Naar men verneemt zullen ook de prins en prinses von Wied morgen het geboortefeest van prinses Hendrik op Soestdijk gaan bijwonen. In eene vereenigde zitting van de beide kamers is heden de gewone vergadering der staten-generaal, door den minister van binnenlandsche za ken, in naam des konings, gesloten. Z. E. hield daarbij de volgende rede. Mijne lleeren! Het gemeen overleg tusschen kroon en vertegenwoordiging droeg in dit zittingjaar heilzame vruchten. De regeling van verschillende onderwerpen waartoe de medewerking der staten-generaal werd ingeroepen, was daarvan de gewcnschle uitkomst. Gewigtige beslissingen werden gcnnmen. Belangrijke financiële maatregelen kwamen tot stand. Door wijziging der kiestabel werd aan de voorschriften der Grondwet voldaan. De herziening der wet op het lager onderwijs bragt een moeijelijk vraag stuk tot oplossing. De koning draagt mij op aan de staten-generaal zijnen dank te betuigen voor den ijver ter bevordering van 's lands belang betoond. In naam des konings sluit ik deze vergadering der staten-generaal. Aan den heer dr. L. B. Beynen, die als rector van het gymnasium zijn ontslag heelt gevraagd en op de meest eervolle wijze bekomen, wer den eergisteren door oudlcerlingen en vrienden kostbare geschenken aange boden die eerst bestemd waren voor de hulde, die hem over een maand zou gebragt worden, wanneer het 40 jaar zon zijn geleden sedert hij aan het gymnasium als leeraar optrad. De feestviering werd met een vriend schappelijk diner, in een zaal van hel stedelijk badhuis te Scheveningen. op de aangenaamste wijze besloten. Omtrent een zeventigtal gasten zat daar vriendschappelijk aan. Voorzitter van hel feestmaal was de heer jhr. nr. de Jonge van Ellemcet. In den loop van het diner deelde de voorzitter aan de gasten den inhoud mede van een telegram, door de jonggehuwde vorsten, prins en prinses Hendrik der Nederlanden, aan den man toege zonden. die eenigen lijd geleden te Glicnecke, bij Potsdam, aan de prinses onderrigt hail mogen geven in de beginselen van de Ned. taal en geschiedenis. UUITKM.AMISCIIK UKUKIXKN. e kl x i». LONDEN, 12 September. De mijn nabij New portwaarin Woensdag II. eene ontploffing plaats had, behoort aan de E. Vale Company, eene der grootste eigenaren van ijzer- en kolenmijnen, en ligt een 100-tal ellen verwijderd van het spoor wegstation Abercarne der Monmouthshire-spoorweglijn. De schacht, waarin de ontploffing plaats had, werd in 1862 geopend op den dag van het hu welijk van den prins van Wales en ontleende daaraan den naam van «Prince of Wales Colliery." Tot op hel oogeublik van het onheil werd de mijn zoo veilig geacht als slechts mogelijk was; het gebruik van veilig heidslampen door de mijnwerkers was verpliglend gesteld en van eene ver onachtzaming van dit gebod was nooit iets gebleken. Tien minuten over twaalven deed zich onverwachts een dof gerommel liooren en een vlam en een dikke wolk zwarte rook. die uil de mijn opstegen, lieten geen twijfel meer over omtrent het vreeselijk ongeluk, dat had plaats gegrepen. In den ochtend ten 6 ure hadden 3/3 arbeiders lampen uit de daarvoor bestemde bewaarplaats gehaald en van dit aantal werden na verloop van eenigen lijd slechts 90 uit de mijn te voorschijn gebragt, doch van dezen waren reeds eenigen overleden en een 15-tal zoo deerlijk met brandwonden overdekt, dat voor hun behoud gevreesd werd. Daar de schacht in brand staat, is er alle reden te vreezen dat de rest der arbeiders, die zich in de mijn be vonden ongeveer 280 personenverloren zijn. Deskundigen beraadslaagden langdurig over de pijnlijke quacstie, of zij den brand in de mijn stuiten moesten, maar dan ook onherroepelijk aan hen, die zich daarin bevinden alle kans op levensonderhoud ontnemen zouden, dan wel of zij ter wille van dezen, hoe onwaarschijnlijk het ook was dat een hunner de ramp overleefd had, eerst alle mogelijke middelen tot redding moesten beproeven, hoewel hel mijngas alle pogingen verijdelde om in de schacht door Ie drin gen. De meerderheid was van meening, dat men eerst meer zekerheid moest hebben dat geen der ongelukkigen in de mijn meer in leven was, vooraleer men tot afsluiting der lucht zou overgaan om den brand te blusschen. Onder de passagiers aan boord van de stoomboot Cupid was Dingsdag een 23-jarig jonkman, Alfred Barnes, die met zijne 22-jarige zuster van Londen naar Woolwich reisde, om zoo mogelijk de lijken te vinden van eene moeder, twee zusters en een broeder, allen bij het verongelukken der Princess Alice omgekomen. Barnes leunde achterwaarts tegen het ijzeren hekwerk rondom de machine. Op eens verloor hij hel evenwigt, en viel tusschen de wentelende massa's metaal, die hem in een oogwenk verscheurd en vermalen hadden De zuster is thans de éénig overgeblevene uil een kortelings nog gelukkig gezin van zes personen. Tc Bristol hielden Maandag II. 500 werkstakende katoenspinners een meeting, waarin besloten werd het werk te hervatten legen het met 5 pCt. verminderd loon. De bladen van de Vereenigde Staten zijn vol van treurige mededeelingcn omtrent de verwoestingen, in de zuidelijke staten door de gele koorts aan- gerigt. Het heete weder deed de ziekte dagelijks toenemen. Den 29 Aug. stierven te Memphis de moeder van het gasthuis la Salet te en paters Martin, Walsh, Mac Garvey, Bokel en Maher, 2 Franciscaner broeders cu 2 proles- tanischc predikanten. Te New-Orleans overleden den zelfden dag de zusters

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2