Duilschers meeslei' waren van een gedeelte van Frankrijk. De Lavigerie be vond zich toen te Tours. In de kathedraal werd eene collecte gehouden ten behoeve der gewonde soldaten. Mevr. Thiers ging met een zakje rond. Toen zij bij den heer de Lavigerie kwam, die zijn beurs niet bij zich had (hij had niet geweten dat er gecollecteerd zou worden), nam hij den ring van den vinger en wierp dien in het zakje. Te huis gekomen, vond mevr. Thiers den ring van den priester bij het geld. Zij gaf er haren echtgenoot kennis van. Op raad van dezen ging zij met den ring naar een juwelier, liet hem schattenvernam van den juwelier dat hij eene waarde had van 1800 fr.vulde de collecte uit eigen beurs met 1800 fr. aan en zond, uit haren naam en dien van Thiers, den ring aan den heer de Lavigerie terug. De op de paardententoonstelling bekroonde paarden hebben, aan de hand hunner geleiders, voor den president gedefileerd. De maarschalk was door den voorzitter der Russische commissie van hel Elysée afgehaald met een open rijtuig, bespannen met drie prachtige schimmels, waarvan de mid delste op zijn Russisch draaft in een gareel, terwijl de beide buitenste paarden, die enkel met strengen zijn aangespannen, galopperen. Het défilé van de schoonste paarden der tentoonstelling verschafte den liefhebbers veel genot. Nog nooit was een zoo groote verzameling kostbare paarden te Parijs bijeen geweest. Bij de plaats gehad hebbende wedrennen (paarden voor het rijtuig ge spannen en paarden onder den man) is de eerste prijs van 7000 fr gewon nen door het Fransche paard Gurko (voor hel rijtuig), de tweede prijs van 3000 fr. insgelijks door een Fransch paard, en de derde prijs van 1000 (r. door een Bussisch. Hierna had het wedrennen van de paarden onder den man plaats. De groote ptijs der regering van 15000 fr. werd behaald door het Russische paard Jubernyde daarop volgende prijs van 10000 fr. werd gewonnen door het Fransche paard Toüjours. Ten slotte werd gekampt om den zoogenaamden «grooten prijs der tentoonstelling", ten bedrage van 15000 Ir. De af te leggen afstand was 6000 meter. Een Amerikaansch paard. Lady Annie, was op een afstand van 4000 meter alle andere paar den ver vooruit; doch toen verflaauwde hel plotseling en werd ingehaald door 6 a 7 paarden. Een Engelsch paardStar Gazer, won den prijs. Naar het Journ. Off. mededeelt heelt eene vrouw in een veld bij Michalkov, aan de Dniester, in Gallicie, allerlei gouden sieraden, een veld heerstaf enz. gevonden, welke volgens dr. Praglovski en andere oudheid kundigen naar allen schijn behoord hebben aan Cyrus, die omtrent 529 v. Chr. in eeu veldtogt tegen de Massageten omkwam. De vondst wordt op 100,000 fl. geschat. DVITiCHLAND. Bij de opening van den rijksdag in de Witte Zaal van het kon. paleis was niet meer dan een 100-tal leden aanwezig. Bij de daarop gevolgde zitting in de zaal van den rijksdag waren reeds 271 leden bijeen, waaruit blijkt dat men weinig belang stelde in de officiële opening. Bjj den rijks dag is ingediend het bekende wets-ontwerp tegen de socialisten. Eene me morie van toelichting is er bij overgelegd. Daarin wordt aangetoond, dat het ontwerp in de gronddenkbeelden overeenstemt met het vorige. De mo- tiven zijn echter breedvoeriger ontwikkeld dan in de vorige memorie. De höln. Zeit. meent dat hel boven allen twijfel verheven is, dat de nieuwe rijksdag, de vierde sedert 1871, er beter dan zijn voorganger in slagen zal, de socialisten-wel tot stand te doen komen. Het blad erkent echter, dat de moeijelijkhedendie zich tegen het vinden van de middelen verzetten, eer toegenomen dan verminderd zijn. In den.nieuwen rijksdag zijn de gematigd liberale groepen, die sedert 1871 het levenselement waren van rijks-regering en rijks-wetgeving, aanzienlijk verzwakt; daarentegen zijn de groepen van de constitutionele oppositie en de groepen van de con- servativen versterkt en zeer waarschijnlijk zullen de regeringen en de rijks kanselier deze laatste groepen tot gemeen overleg kunnen overreden, waar toe het centrum eu de Polen moeijelijker te bewegen zullen zijn. De libe rale groepen verlangen een wet, die waarborgen oplevert, dat zij door een eventuële reactionaire regering niet kan worden misbruikt tot onderdruk king van de liberale givoelens en lol het verkrijgen van een reactionaire meerderheid in de Duitsche volksvertegenwoordiging. OOSTENRIJK. Volgens de Ifien. .ibendpost waren de aanvallen van generaal Szapary te Doboj, ofschoon voor een groot deel met goeden uitslag bekroond, eene j gedwongen fraaiigheid. Aan de uiterste spits van hun linkervleugel hadden de Bosuiërs beproefd den weg te bezetten, welke langs de Bosna naar Miglaj voert, de rivier over te steken en zoo de gemeenschap der Oosten rijkers over den grooten weg langs den linker oever af te snijden. Dit moest tot eiken prijs voorkomen worden en daartoe had de verkenning in de rigting van Lipacz en Trbouk plaats, waardoor de poging om den opstand aan de andere zijde der rivier over te planten in de kiem verslikt is. Eene bepaalde nederlaag uioet generaal Zach voor Bihacz, eene sterke vesting aan de Unna, ten westen van Banjalouka. geleden hebben. Na 2 der gewigtigste builenwerktn van Bihacz ten gevolge van een hevig gevecht genomen te hebben, moest hij na een htrhaalden aanval aftrekken. Zijne verliezen zijn aanmerkelijk geweest. RVILAN De keizer heeft 25000 medailles gezonden om Ie worden verdeeld onder de Rnmeensche troepen, die deelgenomen hekben aan de belegering van Plewna. Uit St. Petersburg wordt tegengesproken het berigt uit Konstanlinopel, door de Engelsche dagbladen verspreid, dat hel Russisch gouvernement zou hebben besloten zijn bezettingsleger in oostelijk Rumelië en Bulgarije te verdubbelen, omdat die slrijdmagt, welker sterkte door het Berlijnsch ver drag is bepeald, volstrekt ouvoldoende zou zijn in verhouding tot die van het Oostenrijkse!) bezettingsleger in Rosnië. TURKIJE. Uit Adrianopel wordt gemeld dat nog steeds allerlei gruwelen door de Bulgaren in de dorpen van het district Adrianopel bedreven worden en eene menigte Muzelmannen, van alles beroofd, in de stad hunne toevlugt komen zoeken. De Russen hebben troepen naar het platteland gezonden om aan die gewelddadigheden der Bulgaren paal en perk te stellen. De Mutessarif van Speka en tien ambtenaren aldaar zijn door de Albanesche opstandelingen vermoord. Laatstgenoemden hebben door middel van petroleum het huis in brand gestoken waarin zich het lijk van Mc- hemet-Ali bevond.. Er heerscht bij voorduring groote gisting in Albanië, ten gevolge van de schikkingen welke door hel Berlijnsche congres ten opzigte van Albancesch grondgebied zijn gemaakt. Naar aanleiding van den moord op Mehemed Ali-pacha gepleegdheeft de Porie besloten tot krachtige militaire maatregelen tegen de muitelingen in Oud-Servië en Albanië. Ook naar Macedonië, waar zich bedenkelijke verschijnselen voordoen, znllen versterkingen worden gezonden. Betreffende Mehemel-Alidie dezer dagen door de Albaniers werd vermoord, wordt door iemand die hem te Berlijn leerde kennen medege deeld dat men hem onmogelijk voor een Turk houden kon. Vooral wan neer hij zijn fez afzette had hij een volmaakt Duitsch uiterlijk en vreemde talen sprak hij ook met een Duitsch accent. Zijn levendige aard verried zijne Fransche afkomst. Onder de leden van het congres had hij zekere populariteit. Het kostte Item echter vijj wat moeite, om zijne wezenlijk valsche positie te handhaven. Prins Bismarck zcide eens van hem; "Men zou gaarne eens wat met Mehemet-Ali babbelen, en reeds dat hij het zoover heeft gebragt, bewijst dat hij een schrander man is. Maar ik mag niet vergeten, dat ik de vertegenwoordiger ben des keizers, die natuurlijk over zjjn keus tot afgevaardigde slechts gevoelig kan zijn geweest. Ik kan er in komen, dat hij van zijn schip liep; misschien zou ik het ook hebben gedaan; maar dat iemand, die Frauschman en Duilscher is, Turk wordt en dan hier komt, om zich met zijn nieuw gelool voor zijne landslieden te vertoonen, neen, ik kan niet anders, dan tegenover hem mij gedragen, als ik tol dusver deed". Mehemet-Ali klaagde dan wel eens over deze koelheid van prins Bismarck, maar hij wachtte zich wel, in het openhaar te doen blijkendat hij die bespeurde PKR TELKGHAAF. BERLIJN, 10 September. Het overhandigen van deGrieksche nota, waarbij de bemiddeling van de aan het congres deelgenomen hebbende mogendhe den wordt ingeroepen, wordt hier morgen of op zijn laatst overmorgen verwacht. De misdadiger Nobiling is heden namiddag aan de gevolgen van eene long-aandoening overleden. LONDEN, 11 September. Lord Salisbury heelt zich naar lord Beacons- field begeven. De Times meldt uit Ivonstantinopel van gisteren, dal Krani-pacha, minis ter van financiënvervangen is door Ruchdi-cffendi. KONSTANTINOPEL10 September, De laatste beriglen over Mehemet- Ali-pacha zjjn uit Yakowa van den 4lf° dezer. Zij melden, du de bevol king aldaar in groote gisting verkeerde en Mehemel-Ali-pacha verdacht hield van het plan om verraad te plegen ten behoeve van Servië; zyne woning we;d door de vereenigde Albanezen uit Yakowa en lpi-k in brand gestoken. Tusschen dezen en zijn geleide ontstond toen een bloedig gevecht, waarbij van het laatstgenoemde twintig man worden gedood. Tegen den avond werden de ulcmu's het over een wapenstilstand eens. Den 6Jcn werd de strijd hernieuwd en Abdullah-pachaadjudant van Mehemet-Ali, bene vens verscheidene officierenwerden gedood. Hierop volgde de moord op Mehemet-Ali zelven. op de wijze als reeds vroeger gemeld is. BUDAPESTH10 September. In geheel Hongarije worden inzamelingen gedaan ten behoeve van hen. die te Miskolkz en Erlan door de overstroo mingen schade hebben geleden. De schade wordt op meer dan 3 millioen fl. geschat. De keizer heeft 5000 fl. gegeven. BERLIJN, 11 September. De rijksdag heeft den heer Forckenbeck met 240 van de 359 stemmen tol voorzitter gekozen. Hij verklaarde de benoe ming aan te nemen. LONDEN, 11 September. Midhat-pacha vertrekt heden naar Parijs. fittrgcrlijfcc Slant». Tan 6 tot en met 11 September 1S7S. BEVALLEN; C. Tukker, geb. Swinkels, Z. M. Stouten, geb. Pont, D. E. Brieër. geb. Zuurdeeg. D. P. Spierenburg, geb. van der Zon, Z. D. tweel. - J. Breedevelt, geb. Fakkel, Z. -- E. C. Bouler. geb. Krofft, Z. C. Singerling, geb. Vavier, G. Leget, geb. van der Does, D. T. M. Keltenis, geb. Ter Meer, 1). M. P. van Weeren, geb. van Leeuwen, D. - J. H Fakkel, geb. Noest. D. Z. tweel. M. P. Zirkzee, geb. Kreuger, Z. C. Chaudron, geb. van Rossen, Z. J. M. Kanbier. geb. Blansjaar, Z. C. T. van Egmond, geb. Belle- kom, Z. W J. Paauw, geb. Driebergen, D. -- J. M. van der Hey, geb. La Mair, Z. M. van der Pluym. geb. Hof kes, I). A. van den Berg, geb. van Eygen. - C. Zaalberg, geb. Hoogendoorn. D. - A. van Bcinmel. geb. Maleys, Z. W van Vliet, gen. van der Waals, D. A. G. T. Speet, geb. van der Voorden, Z. GEHUWD: II. van Klaveren, jm. en N. Ilttilema,jd. G. van Meygaarden. jm. en A. Waasdorp, jd. W. Bouman, jm. en J. M. van Koperen, wed'. OVEBLEDEN: J. Bey, geb. Robbers. 41 j. II. Ilnogerwaard. Z..2m. J. Plu, 85 j. C. J. Devilee. 1)., 5 m. - D. Lefeber, CO j. W. P. Leunc, R., 5 m. F. Baars, 6 m. C A. Sommeling, D., 5 j. J. van Leeuwen, 80 j. - M. Mors. geb. Schipper, 49 j. A. P. G. Spierenburg. D.. 3d. C. van den Wijngaard, D., 3 m. L. Harlevelt, Z 4 m. A. Zaalberg, Z., 12 j. T D. van der Kamp, Z., 10 m. - S. Pret, D 3 m. J. J. Karstens, Z., 22 m. G. H. Pont, D., 5 j F. 11. A. du Chattel, Z., 8 m. - A. Vrengdcnhurg, 69 j.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3