liUITEISLANDSCIlK BK151C.TEN •slag verleend nil de militaire dienst, en de lp luit. J. Doornbos, van bet 5' i'rg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. De luit ter zee I' kl. H. K. J. J. Tborbecke wordt geplaatst aan boord van bet schroefstoomscbip van Galen, ter waarneming der betrek king van adjudant bij den divisie-kommandant; de luit. Ier zee 2e kl. jhr. R. W. .1. van Pab-t van Bingerden dienende aan boord van bel opleidings schip Admiraal van assenaer, wordt op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2e kl. J. H. Bencker Andrcae; de scheeps klerk W. S. van der Noordaa. int O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De verjaardag van 11. K. II. prinses Hendrik der Nederlanden, geb prinses Maria van Prttissenzal aanstaanden Zalurdag 14 dezer te Soestdijk worden gevierd. Z. M. de koning, de groothertog en groothertogin 'van Saxen-Wcimar zullen op dit feest tegenwoordig zijn. Na eenigen tijd op het lustslot van HD. broeder te Soestdijk te hebben vertoefd zullen de laatstgenoemden van daar de terugreis naar Weimar aannemen. De heer mr. 1'. R. Feith laatstelijk regter in de arrondisscments-regtbank te Amsterdam, zal aanstaanden Zalurdag, des middags ten half twee ure, in eene pleglige openbare algemeene vergadering van den hoogen raad, als raadsheer in dat collegie worden geiustalleerd. Voor den hoogen raad werd gisteren behandeld hel beroep in cassatie door den procureur-generaal bij het hof Ie Amsterdam ingesteld legen een arrest van dit hof, waarbij zekere Hendrik Roeper was vrijgesproken van de beschuldiging van valschheid. Deze persoon, die reeds eenige zware vonnissen had ondergaanw erd in den zomer van 1877 gearresteerd we gens een diefstal met braak te Velzen en gedurende de instructie gaf hij op genaamd te zijn Jan Bakker. Met dezen valschen naam onderleekcnde hÜ ook de processen-verbaal en wel, gelijk hij opgaf, opdat men zijne vroegere veroordeelingen niet zou in aanmerking nemen eu hem deswege zwaarder strafïen. Het hol had in deze den dolus (opzet) niet bewezen geacht en hem deswege vrijgesproken. De procureur-generaal beweerde in zijne memorie van cassatie, dat de vraag of de daad van Roeper valschheid opleverde niet aan de beslissing van den hoogen raad mogt onttrokken worden en beweerde nu schending van art. 147 C. Pénal, doordat het bof in bet als bewezen aangenomen feit geen valschheid had gezien. De verdediger mr. B. J. Polenaar trachtte aan te toonen dat het beroep van den proc. generaal niet ontvankelijk was. Wat de zaak zelve betreft achtte pleiter 's liofs arrest volkomen juist gewezen. De adv.-gen. Polis zal den 17Je" dezer conclusie nemen. Vóór eenige maanden werd door een aantal voorname bandelaars en nijveren in deze gemeente een comité gevormdten einde middelen te bera men hoe het best aan den kwijnenden toestand van handel eu industrie in de residentie een einde kon worden gemaakt en nieuwe bronnen van welvaart konden worden gecreëerd. Naar men thans verneemt is dal comité tot een goed resultaat gekomen en heeft het, na ernstige overweging, als uilkomst van zijn pogingen aan den minister van waterstaat, handel eu nijverheid ingezonden uitgewerkte en met een zeer groot aantal door den heer Waldorp vervaardigde leekeningen toegelichte plannen voor eene zee haven te Scheveningen en een nieuwen waterweg van 'sGravenhage naar de Maas bij Vlaardingen. Mogt, naar aanleiding daarvan, aan de aanvra gers concessie voor een en ander worden verleend, dan geven de namen en positie van de leden van het comité deze zekerheid, dal. met ernst en in spanning naar de uitvoering van dat groole plan zal worden gestreefd. De concessie ïs aangevraagd door de heeren P. Craus c. s. en aan den minister van waterstaat mondeling toegelicht, die, zijne ingenomenheid met bet plan betuigende, liet in handen der commissie van waterstaat beeft ge steld ten fine van onderzoek. Hel doel is de aanleg van eene handelsha ven, levens dienstig voor de packelvaarl, en. door den aanleg van een kanaal lot Vlaardingen in verbinding gebragt met de Maas en de rivier- vaart, terwijl wijders eene gemeenschap wordt gemaakt met de Holl. en Rijnspoorwegen. De haven wordt aangelegd op 2500 meter bezuiden de vuurbaak te Sclie- veningen, zoodal elk bezwaar tegen vroegere plannen, wegens benadeeling van de schoone badplaats en baar gestadig verkeer langs alle zijden met bet dorp, komen te vervallen. Bij de zeehaven behoort eene uitgestrekte binnenhaven, beiden berekend op eene diepte van 7y2 M.en de oprigting van dokken, pakhuizen en ver dere inriglingcii ten behoeve van den handel. KNOEI, A 1* O. LONDEN, 10 September. He dagbladen van verschillende rigting kunnen Rusland nog maar niet loslaten. Zij vinden de houding van Rusland in Midden-Azië en bepaaldelijk zijne onderhandelingen met den emir van Afghanistan zeer bedenkelijk. De Globe en Daily News zijn van oordeel, dat Engeland onmogelijk dulden kan, dat de emir onder Russischcn invloed komt. In dat geval zal Engeland waarborgen moeten zien te verkrijgen tegen allerlei mogelijkheden. In geen geval zou Engeland kunnen dulden, dat de emir, gelijk het gerucht wil, een deel van zijn gebied aan Rusland alstaat. De Globe wijst voorts ook op de vriendschappelijke betrekkingen lusschen Rusland en Perzië. die mede, j naar bet blad oordeelt, gevaarlijk voor Britsch Indië kunnen worden. Uit Calcutta wordt aan de Times gemeld: Men verwacht hier met span- j ning het antwoord van den emir, op den brief van den onderkoning. I Algemeen gevoelt men dat dit een der bedeiikelijksle tijdvakken is in de geschiedenis van Britsch Indië. De minste verkeerde opvatting bij de lei ding der missie kan de regering in ernstige verwikkelingen brengen niet slechts wat betreft een kostbaren grensoorlogmaar in zaken, die voor geheel Europa en Engeland van groot belang zijn. Er is nu eene schoone gelegenheid om onze staatkundige betrekkingen met Afghanistan op een vasten voet te brengen en tevens met Rusland eene afdoende schikking te treffen aangaande zijne veroveringen in Midden-Azië. Dit kan natuurlijk slechts geschieden door gemeeschappelijke handeling van de Indische rege ring en liet ministerie van buitenlandsche zaken. Men dient elkander wel te verstaan. Hel feit dat Batum door de Russen is bezet geworden zonder tegen stand te ontmoeteu, geeft den bladen aanleiding te constateren, dat de aangelegenheden van het Oosten de oplossing nabij komen, welke door het Berlijnsche congres is aangewezen. De Standard verklaart zelfs dal de vrees voor eene nieuwe botsing in Azië nu is weggenomen. Nu Turkije aan zijne verbindtenissen tegenover Europa voldoet behoort Rusland, beweert het blad, óp ^gelijke wijze te handelen, en dus hoopt de Standard dat de Russische troepen huiswaarts keeren, dal ook de Engelsche vloot zich verwijdere en de uilvoering van de Britsch-Turksche conventie volge. De Globe beweert dat door Portugezen in Mozambique eu omstreken slavenhandel gedreven wordt, en dat de Porlugesche overheid dat oogluikend toelaat. De beer Slow, die door de regering van den Oranje-Vrijstaat belast is met het doen van aardkundige onderzoekingen, heeft aan den staatspresi dent een rapport gezonden, waarin hij meldt, dat hij in het district Heil bron aan Vaal-rivier uitgestrekte lagen blinkende en doffe steenkool heeft ontdekt. De gemiddelde dikte in de onderzochte landstreek is vermoedelijk negen voel en men weet stellig, dat zij 20 mijlen lang en 7 mijlen breed ishoeveel meer is voor het oogenblik onzeker. Al neemt men eene ver mindering dezer getallen aan, dan komt men nog tot de overtuiging, dat de reusachtige qtianiiteit van 350,000,000 ton steenkolen zich onder den bodem van dit gedeelte van den staat bevindt. Deze groote hoeveelheid, berekend tegen 5 shilling per ton. stelt voor een verborgen schal, hebbende eene waarde van 87,500,000 - Er worden nit alle deelen van de Vereeuigde Staten giften ontvangen tot leniging van den nood in de streken, die door de gele koorts zijn aan getast; ook de regering der Vereeuigde Staten helpt wat zij kan. Een 1000-tal negers wordt thans te New-Orleans door haar onderhouden. De sterfte neemt in de kleinere steden toe, behalve te Grenada, waar de koorts beeft uitgewoed uit gebrek aan slagiofifers; die stad is zoo goed als ont volkt door den dood of de vlngl barer bevolking. Al de troepen der Ver eeuigde Staten zijn uit de besmette streken naar gezonder oorden verplaatst. De gouverneur der Chinesche provincie Fo-kiu beeft voor eenigen tijd eene proclamatie legen het vervalseden van thee openbaar gemaakt, waarin hij o. a. het volgende zeide: Ons is onlangs Ier oore gekomen, hoe zekere lieden, wetende, dat gedroogde en bereide wilgebladen van theebladen moei- jelijk te onderscheiden zijn, de aankomst der nieuw geoogste thee afwachten om die te vermengen en aldus oneerlijke winsten te behalenOns is bekend, dat deze lieden talrijk zijn. Ieder, die een van hen voor mjj brengt met bewijzen voor zijne aanklagtzal eene belooning ontvangen van 100 piasters. Wie slechts inlichtingen geven kan zal 50 piasters ontvangen. Zij, die om wal geld te winnen, vaischc aanklagten mogten doen, zullen streng gestraft worden. Dat allen sidderen en gehoorzamen. FRANHKMK. De Nat. zegt ten opzigle van de maatregelen door de regering geno men omtrent het congres der socialisten, dat die zijn genomen met hel oog op het vreemde element, hetwelk de hand gehad heeft in de bijeenkomst. De regering heeft hel bewijs geleverd, dat zij aan de Fransche socialisten, als deze willen bijeenkomen, geen hinderpalen in den weg legt; zij heeft hen vrijelijk laten beraadslagenmaar de tegenwoordige toestand van Europa is niet van dien aard, dat men ten aanzien van vreemdelingen de deugd der gastvrijheid zoover kan uitstrekken. Om verschillende redenen, die elk goed Franschman zal begrijpen, kan men zich die weelde niet veroor loven. Frankrijk kan niet toelaten, dal d"e hoofdstad bet uitgangspunt worde van eene internationale agitatie, hoe bespottelijk die ook zijn moge. De minister van onderwijs woonde dezer dagen te Dreux de inwijding van nieuwe scholen bij. In bet schoolgebouw heeft de minister een rede gehouden, en de stad, die 7000 inwoners lelt, geluk gewenscht met het geen zij voor bet onderwijs doet, daar zij voor hare scholen en collegie 400,000 fr. had uitgegeven. De minister stelde voorts het hooge gewigt van bel onderwijs in bet licht en de wenschelijkhcid van leerpligt. Tc Boulogne is met plegtigbeid de eerste steen gelegd van een gedenk- lecken, ter herinnering aan de goedkeuring door de wetgevende kamers van het wels-cntwerp, waarbij wordt bepaald dal te Boulogne in diep water eene nieuwe haven zal aangelegd worden, tot vergemakkelijking van de stoomvaart, vooral lusschen Folkestone en Boulogne. Dp het bij die ge legenheid gehouden feestmaal beeft de heer Frcycinct de mogelijkheid be toogd tot uitvoering van groote werken, welke strekken om de republiek op hechter grondslagen te vestigen. Het congres voor bet internationale regt heeft in zijne vijfde zitting de verklaring afgelegd, dal hel belang van alle volken eischt, de scheep vaart? op het Suez-kanaal door internationale maatregelen legen eiken vijan- delijken aanval tijdens een oorlog te beveiligen. Naar aanleiding van de walgelijke tooneelen, die er bij de teregtstel- ling van Barré en Lebiez op de Place de la Roquèlte hebben plaats gehad, wordt er van verschillende zijden op aangedrongen voortaan de teregtstel- lingen niet meer in het openbaar te doen plaats hebben. Een voorstel daar toe werd reeds in 1848 bij de kamer ingediend, maar het werd verworpen. De Ulon. de l' Algérie brengt, naar aanleiding van dc persoonlijk door den aartsbisschop te Algiers, mgr. de Lavigerie, verrigte lijkdienst voor de nagedachtenis van Thiers, een voorval uil liet leven van dien pre laat en van Thiers iu herinnering Hel was in 1870, in de dagen toen de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2