PK It TKLKGltAAF. aanslagen. De keizer lieefi zich verpligt gezien de regeringszaken over ie dragen aan den kroonprins, lot Z. M. weer volkomen hersteld zal zijn Reeds na uen eerslen moordaanslag waren de honds-regeringen overtuigd, dat de euveldaad gepleegd werd onder den invloed van bedoelingen, welke gevoed werden door een agitalie, die de ondermijning ten doel had van de bestaande orde in slaat en maatschappij. De troonrede maakt voorts gewag van het eerste wetsontwerp, dal ten doel had paal en perk te stellen aan de agitatie, die gevaarlijk dreigde te worden voor het algemeen welzijn. De bondsregeringen zijn echter niet minder dan vroeger doordrongen van de noodzakelijkheiddat buitengewone maatregelen genomen moeten worden om verdere uitbreiding van hel kwaad tegen te gaan en de grondslagen te leggen voor een gezonderen toestand. Zij blijven de zienswijze toegedaan, dat bij de keuze van de middelen om in deze rigting werkzaam te zijn de staatsburgerlijke vrijheid in het algemeen ontzien moet worden, maar dat krachtig gewerkt moet worden tegen de misbruiken van die vrijheidwaar mede een verderfelijke agitatie de grondslagen van staat en maatschappij bedreigt. Ten slotte wordt in de troonrede het vertrouwen uitgesprokendat de nieuw gekozen afgevaardigden geen middelen onbeproefd zullen laten om de vreedzame ontwikkeling van het rijk zoowel tegen binnenlandsche aanvallen als tegen aanvallen van buiten te beveiligen. Wanneer dan aan de uit breiding van de rampzalige beweging een einde zal zijn gemaakt, zal men er in kunnen slagen degenen, die zich op een dwaalspoor lieten leiden, op den regten weg terug te brengen. Naar aanleiding van de opening van den rijksdag zegt een Engelsch blad, dal hel moeijelijk te gissen is, met welk gevoel Bismarck het eind resultaat van zijn groote verkiezingsproef aanziet. Waarschijnlijk wacht hij de gebeurtenissen af om zijn toekomstige politiek vast te stellen, want op het oogeöblik is iiel niet regt duidelijk, welke zijde hem het meeste voordeel biedt. Volgens sommigen welen zijn onderhoorige ministers nog volstrekt niet, of zij de katholieken en ullramontanen, ten spijt der te Kissinseu gewisselde vriendelijkheden, over boord moeten werpen, dan of zij de bedreigingen moeten uitvoeren, waarmede zij de nationaal-liberalcn en hun bondgenooten hebben moeten overstelpen. Natuurlijk zullen de so cialisten niet vergeten worden. Tusschen Bingerbrück en Bacharach heelt een wolkbreuk plaats gehad, met het gevolg dat hel spoorwegverkeer gestremd is. Volgens de Köln. Zeit. is aan den Parijschen bankier baron Hirsch concessie verleend voor een spoorweg van Belgrado naar Nisch. Hij legt dien aan op zijn eigen kosten; alleen staat Servië hem aan eiken kant der lijn 8 Km. grond af, zoodal hij ongeveer 4000 vierk. Km. verkrijgt, welke hem kosteloos ter beschikking gesteld worden. THRHIJ E. De telegraaf heeft ree ls den dood gemeld van Mehemed-Ali-pacha. Hij was een Duilscher van geboorte en bad als staatsman zijn aangenomen vaderland belangrijke diensten bewezen. Hij is bij zijne pogingen om ver zoenend op te treden op de grenzen der nog overgebleven Turksche provin ciën in Europa om het leven gekomen. Hij vertoefde reeds eenigen tijd in Albanië en was er in geslaagd te bewerkendat de overgave van Gussinje aan Montenegro zonder botsingen geschiedde, doch in zijn streven om de Albanezen te Prizrendi en elders in Oud Servië te bevredigen, leed hij schip breuk. Hij meldde aan den Sultan, dat hij zijn zending niet kon volbrengen en van plan was van Diakowilza, waar hij zijn leven niet. zeker was, naar Scutari te vertrekken. Doch hij kon dit plan niet volvoeren. Na ontsnapt te zijn aan 150 Albanesche opstandelingendie hem te Yokova wilden omsingelen, vlugtte hij in een schuur, waar hij, op nieuw door de opstan delingen ingesloten. met een 20-tal personen van zijn gevolg werd vermoord. Volgens den correspondent van de Vol. Corr. is er te Konslantinopel een Tarlaarsche prins, Sva.let Gueroi, die zich vóór den oorlog met 2000 Tartaren en Gircassiërs te Sliwno had gevestigd. Hij verlangde thans naar Analolië terug te keeren en door den grootvizier zich eene strook lands aangewezen ie zien om er zich met zijne mannen te vestigen. De heer Layard zou, toen de grootvizier hem daarover raadpleegde, dezen een wenk gegeven hebben om die bende naar Rumelië te zenden, ten einde daar het Mohammedaansche element te versterken. OOST-INU1 E. BATAVIA. 7 Augustus. Op 26 Julij is door den gouverneur van Atchin en onderhoorigheden uit het hoofdkwartier Lambaroe, hel volgende berigt verzonden. Dingsdag 23 Julij met drie kolonnes, de Graeff, Demmeni, Godin en reserve operatie tegen XXII Moekims begonnen. Kolonne de GraefT zonder tegenstand tot Lantengah missigit gekomen. Kolonne Demmeni tegenover Lambaroena overstelpend artillerievuur, rivierovergang geforceerd en met brugslaan be gonnen; was des avonds bijna geheel te Lamgaroet op regteroever; 1 doode en 12 gewonden, minderen. Kolonne Godin voor Oleh-karang tusschen Tjopoetjoe en rivier door tot Pakanbaroe gekomen en verbinding met tweede kolonne verkregen; bijzonder op bivouac Pakanbaroe verliezen geleden, 3doo- den en 21 gewonden, allen minderen. Woensdag 24, brug voltooid; kolonne de GraefT langs linker-Atchin-rivieroever stroomopwaarts gemarcheerd tol Anakbatoe; weinig tegenstand«1 gesneuvelde, 3 gewonden. Kolonne Dem- menni langs regieroever stroomopwaarts gemarcheerd tot Lamdjamboe, 12 gewonden, minderen; kolonne Godin tot nabij Lamdjamboe gekomen, 8 gewonden, minderen. Donderdag 25. kolonne de GraefT van Missigit Anak batoe, 2 gewonden, minderen. Kolonnes Demmeni en Godin rukten dooi en namen stormenderhand de versterking Senelop, niet ver van Atchin- rivicr; 3 gesneuvelden, minderen, waaronder vaandeldrager elfde balaillon, die, met het vaandel in dc hand, binnen de versterking viel; 61 gewon den, waaronder luitenant Voltl der mineurs ligt en opnemer Lngt zwaar; van de overigen, allen minderen, 2 overleden; troepen bivouacqueren in Sent Lip niet ver van Missigit Mentasik; bevelhebberen reserve bleven Ie Lambaroe. Vrijdag 26 Julij. Kolonne de GraefT bekwam in bivouac Anakbatoe 10 minderen gewond. Toekoe Bait zond zendelingen aan kolonne de Graeff en vroeg uitstel lot onderwerping, geweigerd; zond daarop een brief naar het hoofdkwartier, waarop een zelfde antwoord volgde. Zondag 28. Kolonne Godin rukte op naar kampong Mentasik en de Mis sigit na weinig tegenstand, 1 gesneuveld, 4 gewond, allen minderen. Door bandjir rivier bij Mentasik ondoorwaadbaar. Van Lambaroe rukte een patrouille uit ter beveiliging gemeenschap langs regter-oever. Door de in neming van Mentasik is vuorloopig object bereikt. Wordt overwogen wat verder te doen staat. Voorraden worden met alle middelen naar Senelop opgevoerd. De directeur van binnenlandse!) bestuur heeft bekend gemaaktdal de eerstvolgende kofïijveiling niet in de maand Augustus, maar op een zoo spoedig mogelijk nader te bepalen dag in de maand September zal gehou den worden. Volgens het Bat. Ilbl. is door hel legerbestuur een voorstel aan de regering gedaan, om beperkende bepalingen in het leven te roepen ten op- zigte van huwelijken van officieren. - Te Samarang is een treurig regtsgeding aanhangig: eene dame, C. A. S.gescheiden echtgenoote van een aannemer, woonachtig teil huize harer ouders, slaat leregt onder beschuldiging van bij hare bevalling baar kind te hebben verstikt. Den 2d,D Aug. is aan den Boom alhier aangehouden een kist of mand met drie petroleumblikken vol bereidde opium900 thails te zamen. Dit pak was gemerkt als passagiersgoed van een officier, die uit Atchin kwam. De inhoud werd door den 1»"° stuurman ontdekt, omdat de blikken lek geworden waren. De officier was met zijn goed reeds aan wal, toen het bewuste colli aan den Boom gebragt werd. llij verklaarde van dit pak niets te weten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den omg. regter in de 4e aid op Java en Madura mr. IT. Wichers; aan den secretaris der resid. Kediri A C. Herderschee; aan den 1™ commies bij bel depart, der burg. openb. werken J. A. Aeckerlin; aan den leeraar in de Ind. taal-, land- en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia mr. A. Th. Heyligers. Ontslagen: eervol, uit de dienst der Bataviasche havenwerken, de superint. voor het drijvend mat. J. C. Veenhnizen. Be noemd: tot adsist.-resident van Temanggoeng (Kedoe), de controleur le kl. bÜ. het binnenl. bestuur op Java en Madura W. G. J. Hastens; tol adsist.- residtnl van Demak (Samarang), de controleur le kl. bij het binnenl. be stuur op Java en Madura D. de Wit; tot gezagv. bij de dienst der Batavia sche havenwerken, J. van Hoboken; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Makasser, de griffier bij den omg. regter in de le aid. op Java en Madura mr. A. E. Pool; lot subsi.-officier bij den raad van justitie te Soerabaija, de 1' subst.-griffier bij het hooggertgtshof mr. C. S. Buys Ballot; tot 1" subst.-griffier bij het hooggeregtshofde griffier bij den land raad te Pati mr. W. A. P. F. L. Winckel; tot 2™ hulponderw. aan de opeub. 3e lagere school te Soerabaija, J. J Werst, onderw. voor de Indi sche dienst. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. R. J. G. M. de Bruyn. Ontslagen: op verzoek, eer vol, de luit.-kolonel der inf. M. A. E. Phafl; de kapt. der inf. M. Kcrrebijn; de officier van gezondh. lc kl. J. B. Dumont, onder toekenning van den titul. rang van dirig. officier van gezondh. 2e kl. Benoemd: tol mil. kom- mandant van Palembang. de luit.-kolonel der inf. A. Litymes, thans kom- mandanl van Batavia. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, lot lro luit de 2" luit J. B. Hillerman. Vergund: aan den van hel leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedet.sedert tot le° luit. bevorderden, 2e luit. der inf. A. J. F. van Gorkumom naar Nederland terug le keeren. Ontheven: uit zijne betrekking van chef van den staf der troepenmagt, in Atchin en onderh.de luit. kolonel W. J. .1. Docters van Leeuwen, zullende hij derhalve bij zijn wapen niet meer worden gevoerd a la suite. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlot naar Neder land, aan den klerk bij hel marine-etablissement op Onrust H. Gornelis; aan den commandeur voor scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soe rabaija A Kooy. WEENEN, 8 September Volgens berigt van den generaal-majoor Zach moest hij gisteren na 3 ure des namiddags den verderen aanval op de slerk bevestigde positie van den vijand bij Binnc opgeven en weder naar Zavalje terngkeeren; over hel niet onbelangrijk verlies ontbreken nog bijzonder heden. BERLIJN, 9 September. De Duitsch regering heeft aan dc mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend. eene circulaire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd, gemeenschappelijk hij de l'orlc stappen te doen om de uitvoering van het tractaat le verkrijgen. Alle mogendheden hebben daaraan reeds hare adhaesie geschonken, behalve Engeland en Italië Het antwoord van Italië wordt verwacht na een conferentie tusschen den koning en Gorli. Omtrent Engeland's besluit is men nog in het onzekere. Men gelooft dat het bezoek van lord Salisbury te Parijs met de zaak in verband staat. PARIJS, 9 September. Naar aanleiding van het gebeurde met hel socia listisch congres is in eene bijeenkomst van radicale leden der kamer aan Louis Blanc opgedragen, den beer Marcère hun leedwezen te betuigen over de houding der openbare autoriteit ten opzigte van het regt van vergadering en vereeniging, ofschoon zij de socialistische leerstellingen volstrekt niet goedkeuren. PARIJS, 9 September. De prins van Wales heeft geschreven dat hij de uildeeling van de bekrooningen op de tentoonstelling hoopt bij te wonen. LONDEN. 10 September. De Times meldt uil Koustantinopel van gis teren. dat eergisteren (8 Sept.) aldaar zeer vele personen in hechtenis zijn genomen ten gevolge van hel ontdekken eener nieuwe zamenzwering ten behoeve van den ex-Sultan Murad. liet volk verkeert in gisting. Dc paleis wacht is versterkt. NEW-ORLEANS, 9 Seplembcr. De toestand te Memphis wordt van uur tot uur meer hopeloos, liet getal aangetasten en het getal dooden nemen toe.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3