BUlTËNLANDSClllS BEKIGTEN. waardoor eene opening van ongeveer Uvee meters ontstaan is, moet in den verregaand slechten toestand van den gang gezocht worden. De Indische begrooting voor 1879 is aan de kanier rondgedeeld. Uit de toelichtende memorie blijkt dal de Indische diensten van 18C7 lot en met. 1870 een beschikbaar saldo opleverden van circa 14 ton en de dienst van 1877 naar voorloopigc opgaven een saldo zal opleveren van ongeveer '2,988.000. liet tekort op de begrooting voor 1878 uithoofde van Alchin wordt zonder overdrijving geschat op minstens 7 millioen, dat. naar het zich laat aanzien, echter zal worden opgewogen door eene meerdere koffij- opbrengst hier en in Indië, door een vermoedelijk overschot op den post "inkoop van koffij" en meerdere opbrengst van verpachtingen in Indië. Men kan dus aannemen dat Indië tot einde 1878 geheel uil eigen middelen in hare uitgaven voorziet en dan nog een beschikbaar overschot van ruim 438.000 zal opleveren uit vroegere diensten. De begrooling voor 1879 is geraamd op ƒ144,609.454 aan middelen en ƒ154,609,454 aan uitgaven en sluit dus met een tekort van 10 millioen. De begrooting voor 1879 is 10 millioen hooger dan die van 1878 door de kosten voor den aanleg van spoorwegen op Java en eene hoogere raming der Atchin-uitgaven (met 354 millioen). De post voor de bezetting van Atchin is gebragt op ruim 9 millioen. Ofschoon er eene stellige verzekering gevraagd is of deze raming geheel voldoende zal wezenmag de belangrijke verhooging de hoop wettigen dat de uitkomst geen groote teleurstellingen zal veroorzaken. De regering heeft de Indische begrooting met 4 millioen beiast ten bate der Nederlandsclie, en zulks bij wijze van schadeloosstelling voor uitgaven op de Nederlandsclie begrooting ten bate van Indië voorkomende. Ter dekking van het tekort van 10 millioen, meent de regering dat vooralsnog geen ander middel dan geldleening ken worden aangewezen. Zij heeft hel voornemen een nader ontwerp tot definitieve regeling daaromtrent in te dienen. Als lijdelijke maatregel wordt voorgesteld het verstrekken van voorschot uit 's rijks kas aan de koloniale geldmiddelen van hoogstens 10 millioenzoo noodig te dekken door uitgifte of bcleening van schal- kisl billellen. Aangevraagd worden o. a. 3 Ion voor afschaffing der slavernij in de resi dentie Ternate. De invoering van nieuwe belastingen geeft aanleiding tot verhooging van het Bnantie-departement en aanstelling van 30 algemcene ontvangers op Java en Madura. Enkele posten van het departement van algemeen bestuur zijn verhoogd ten behoeve der voorgenomen vestiging van ons bestuur in cenige landschappen op Sumatra, grenzende aan Tapanoeli en de Padangsche Bovenlanden; voorts voor subsidie voor een stoomvaart dienst tusschen Java en China en voor onderwijs 3% ton meer. Voor open bare werken wordt 3 millioen meer aangevraagd en voor de marine 2 mil lioen en wel ten gevolge der reorganisatie van dat departement en aanbouw van schepen. De te veilen hoeveelheid koflij wordt geschat op 765,000 picols. üc on gunstige beriglen van den koffijoogst zijn door de Indische regering weer sproken De oogst wordt geschat op 820,000 picols en de prjjs der koffij geraamd op 48 cent per half kilogram. 's GRAVENIIAGE10 September. i De veearts L. van Hullen, te Veendam, is voor den tijd van drieja ren benoemd tot adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. - De le luit. VV. P. van der Schalk, van het 6e reg. infanterie, is op pensioen gesteld. De kapitein bij hel corps mariniers D. C. W. Sutherland, behoorende tot de rol van het fregat Evertienen belast met het bevel over het op dien bodem ingescheept detachement mariniers, wordt ter beschikking ge steld van den 'kommandant van het corps en vervangen door den kapitein M. C. Koning. Z. M. de koning zal zich aanstaanden Donderdag ten 9% ure per extra- tri in van de Rijnspoorwegmaatschappij naar Soesldijk begeven om, na den dag bij 1111. KK. IIII. prius en prinses Hendrik te hebben doorgebragt, nog denzelfden avond alhier terug le keeren. Z. M. de koning heeft mejufvrouw Anne C. J. F. Born, ex-pensionaire van Z. M benoemd tot HO. canlatrice. Omtrent het feest, jl. Zaturdag door Z. K H. prins Frederik gegeven, verneemt het Dhl nader, dat Z. K. H. reeds lang het plan koesterde, een groote partij op het Huis de Paauw te geven; doch de ruimte was le klein. In overleg met den hofmaarschalk graaf van Limburg Slirum kwam nu echter hel denkbeeld tot rijpheid om het paleis met de oranjerie te verbin den door een houten noodlunnel, Het denkbeeld werd door den heer J. L. Werdes, bouwkundig opzigter der paleizen van den prins, tot uitvoering gebragtzoodat aan hel verlangen van Z. K. 11. werd voldaan en de schit terende feesten ter eere van prins en prinses Hendrik konden, naar den innigen wensch van den grijzen vorstwerkelijk plaats hebben De tunnel was in afmetiug lang circa 40 meters, breed 4 meters, bij een hoogte van 6 meiers. De vloer was bedekt met een fijn gestreept tapijt, wanden en tapijt wa ren rijk met plooijen van witte stoffen bekleed en met vergulde lijsten afgezet. Langs de wanden hingen vergulde lustres met wit kristal, waar- lusschen ovale spiegels met wil-vergulde lijsten Bloemtafels, dragende de heerlijkste bnuquetlen en porcelaine de sèvres bloempotten op rijke bron zen en vergulde standaards, waarin de vreemdste en kostbaarste planten, prijkten iu de zaal en wekten ieders bewondering op. Aan het plafond hingen vier vergulde kristallen kroonen, lewijl de tunnel des avonds, toen de soiree-promenade plaats greep, met honderden waskaarsen was verlicht, hetgeen een tooverachtig effect le weeg bfagt. De oranjerie, waarin Egyp tische hoornen en Ooslersche palmen worden gekweektmaakte den indruk van e n kleine kerk. met haar hooge ramen en glazen dak. De grond was tnel een fijn en dik wollen tapijt gedekt. Langs de wanden waren gedvkte tafels voor de dienstprijkende met kristallen roemers en bokalen, wit-vergtilde borden en zilverwerk om de gasten te bedienen. In bet midden stonden tafels en stoelen voor de p. m. 350 gastenterwijl er toch nog plaats genoeg overbleef voor het dienend personeel. Hieruit kan men gerecdelijk afleiden, welk een verbazende ruimte dit gebouw oplevert en hoe er voor ontwerpers en uitvoerders van het plan moed en kracht vereischt werd, om de zaak niet op te geven. Aan elke dame werd namens den prins een fraaije bloemruiker vereerd. De grijze gastheer was regt feestelijk gestemd en toonde zich vooral verblijd over de omstandigheid daL het weder zoo gunstig medewerkte. BELGIË Te Mechelen heeft een treurig voorval plaats gehad. Een werkman had zich begeven in een gedeelte eener brouwerij, waar bet aan werklie den streng verboden was te komen, omdat daar gedurende de gisting doo- delijke dampen opstijgen. De ongelukkige viel plotseling neèr en ondanks de spoedige hulp heeft men hem niet tot het leven kunnen terugroepen. EN (i ELAND. LONDEN, 9 September. liet voorste gedeelte van de Princess Alice is geligl en aan wal ge bragt. Men vond in het vooronder 17 lijken zamengedrongen onder eene tafel. Met het ligten van het achterschip, dat een veel grooter aantal dren kelingen bevatten moet, is men druk bezig. Duizenden menschen komen van Londen, om het wrak te zien. Er wordt een drukke handel gedreven in relieken; snippers hout. flesschen, glazen en andere voorwerpen, alles reeds overdekt met eene laag rivierslib, werden tot hooge prijzen verkocht. Er is eene inschrijving geopend ten behoeve der nagelaten betrekkingen. De meeste verongelukten waren lieden uit den kleinen burgerstand. Voor tal van weezen en broodeloozen moet gezorgd worden. Een der weeshuizen heeft hare deuren geopend om de kinderendie vader en moeder verloren hebben, provisioneel op te nemen. II. M. de koningin ontvangt driemaal daags op haar bijzonder verlangen telcgraphisch berigt. Tot op dit oogenblik zijn 224 lijken teruggevondenwaarvan een groot aantal nog niet opgevorderd zijn en als onbekend zullen begraven worden. Op bet stadhuis le Woolwich, alwaar de lijken ter herkenning worden nedergelegdzijn drie zakkenrollers aangehouden. Zij zochten quasi ge liefde brtrékkingen pnder de tentoongestelde lijken. Maar ten prooi aan bittere teleurstelling keerden zij legen den avond terug. Men vond echter door toevallige omstandigheden, dat deze roiiwdragenden een groot aantal gouden horloges bij zich hadden, die zij niet den dooden, maar den leven den ontfutselden, namelijk hun, die in hun leed, bij het opsporen hunner betrekking, alles om zich heen vergaten. Te Oughtbridge, bij Sheffield, heeft een dolle bond vier koeijen gebe ten, die ten gevolge daarvan gestorven zijn. Bij een onderzoek van de ge storven dieren kreeg een slager, die ze opende, eene betrekkelijk kleine wond aan de hand. Zijne hand en arm zijn spoedig hevig gezwollen en hij verkeert in een gevaarlijken toestand. FR1WHRIJH. De Duitscher Hirsch, die gevangen genomen is bij de sluiting van het socialistisch werklieden-congres, bad de vergadering niet bijgewoond, maar werd eerst den volgenden morgen aangehouden. Hirsch is correspoiident van een paar Duitsche bladen, en schijnt in naauwe betrekking te slaan met de Duitsche socialisten. De Fransche policie heeft hier zeker gehandeld op aanwijzing der Duitsche policie. Mevr. Thiers heeft een brief gekregen van den aartsbisschop van Al giers, waarbij deze meldt dat hij zelf de plegtige lijkdienst voor Thiers op 3 September in de kathedraal te Algiers heeft verrigt. Het gerucht dat de heer Krantz, commissaris-generaal der tentoon stelling, zijn ontslag heeft aangeboden, mist allen grond. Aan de beide moordenaars van de melkverkoopster Gillet is Zaturdag morgen de doodstraf voltrokken. Er was daarbij eene groote volksmenigte tegenwoordig, die reeds des avonds te voren bad getracht zich van goede plaatsen te voorzien. Parijs is thans overvuld van vreemdelingen. Het "Grand Hölel". dat in het laatst der maand Julij 430 logeergasten had, heeft er thans 750. Onder hen bevinden zich minstens 600 vreemdelingen. Het "Hotel continen tal" is volgepropt, en soms melden er zich nog per dag 100 logeergasten aan, die. wegens gebrek aan plaalS, afgewezen worden. De jury voor de paardententoonstelling op de Esplanade des Invalides heeft haar werkzaamheden ten einde gebragt. Alle leden erkennen een parig, dat zij op geen tentoonstellingin welk land dan ook, ooit zulke schoone exemplaren bij elkaar gezien hebben. De uitgeloofde prijzen werden dan ook levendig betwist en de jury was meermalen in groote onzekerheid, aan welk dier de onderscheiding toe te kennen. Ondanks den hoogen entree prijs van 5 fr., werd het concours Zaturdag door meer dan 10000 personen bezocht. De meeste llongaarsche paarden zijn verkocht HUITRCH I.AND, H. M. de keizerin heelt de tot haar gerigle uitnoodigingtegenwoordig te zijn bij de onthulling van hel gedenkteeken van koning Friedrich Wil helm III te Keulen aangenomen. Mogt de keizer wegens redenen van ge zondheid niet aan hel feestmaal bij die gelegenheid kunnen deelnemen, zoo zal dit toch plaats hebben. In alle geval hoopt men dat de kroonprins dit met zijn tegenwoordigheid zal vereeren. De opening van den rijksdag had plaats door graaf Stolberg, namens den kroonprins van Duitschland. De troonrede, zooals reeds met een enkel woord is vermeld, maakt in de eerste plaats gewag van de gepleegde moord-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2