LEIDSCHE COURANT. IS78. V. 214, WOENSDAG II SEPTEMBER. ST ADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. IIIN NEN LAN DSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3t>, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapeditiekosten. Afzonderlijke nortiiners der Courant siju verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde palenlbladen over liet dienstjaar 1878/9, voor wijk VI, bij liet College van zetters, in een der vertrekken van hetraad- huis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot drie uren, en wel van den ÏO'" tol en niet den 14'" September 1878; lerwjjl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 9 September 1878. DE FREMERY, Weth'. I*. B. LEIDEN, 10 September. Bij kon. besluit van 3 Sept. is de gemeente Smilde aangewezen als standplaats voor een postkantoor. De manoeuvres van de le divisie in vereeniging met de zeemagt zijn j eerst gisteren morgen geëindigd met de wapenschouwing over al de troepen, die er aan hebben deelgenomen. Die wapenschouwing werd gehouden nabij Loosduinen. De divisie was opgesteld ten westen van den Slapersdijk, met het front naar de zeezijde. Na afloop van de wapenschouwing vertrokken de troepen onmiddellijk naar hunne garnizoenen. Door het grootste gedeelte dir troepen werden die nog op dcnzelfden dag bereikt, liet le bataillon van het 7e reg. infanterie vertrok heden naar Njjmegen. Bij het einde der gecombineerde manoeuvres van de land- en zeemagt heeft de generaal-majoor divisie-kommandant bij dagorder aan de hoofd officieren, officieren en minderen zijne tevredenheid betuigd over den ijver daarbij aan den dag gelegd, llij brengt daarin hulde aan de prijzenswaar dige volharding, waarmede zij vele vermoeienissen en ontberingen hebben doorstaan. Hoewel niet voorbijziende, dat gedurende deze manoeuvres op tactisch gebied hier en daar fouten van meer of minder belang zijn begaan, neemt de opperbevelhebber daarentegen in aanmerking dat het doel der plaats gehad hebbende oefeningen juist was het vormen cener leerschool om die fouten te doen opmerken en te voorkomen. Ook aan de zeemagt heeft de generaal zijne tevredenheid te kennen gegeven over den ijver en de juiste opvatting der haar opgedragen taak. cu hij hoopt verder dat in lijden van gevaar de vruchten der oefeningen in vredestijd zich mogenopen- baren. Hij houdt zich overtuigd dat daarbij aller leuze zal zijn: leve de koning De ontvangst van 1111. KK. 1111. prins en prinses Hendrik le Utrecht, bij hunnen dooriogt naar Soestdijk, was allezins luisterrijk. Tegen 10 uur verzamelden de daartoe aangewezen autoriteitende leden der eerewaclileu enz. zich op het perron van het station van den Rijnspoorweg en een half uur later kwamen de prins en de prinses aldaar aan. Zjj werden door de mu ziek met het Wilhelmus verwelkomd en daarop door den commissaris des konings in Utrecht en den burgemeester der gemeente gecomplimenteerd. De liedertafel "Kunstmin" (60 zangers en zangeressen) zong hun bij het verlaten der wachtkamer een lied toe en een der dames-leden bood der i prinses een bouquet aan. Vervolgens begaf men zich in optogl naar de woning van den commis saris des konings, die prachtig versierd was. Door de aldaar verzamelde volksmenigte zoowel als door de duizenden nieuwsgierigen, die langs den weg geschaald waren, werden 1111. KK. IIII. herhaaldelijk luide toegejuicht. Bij den commissaris werd een ontbijt gebruikt en daarop begaven prins en prinses Hendrik zich naar het insgelijks fraai versierde station van den Oosler-spoorwcgvan waar zij om vier uur naar Baant stoomden. De vorstelijke personen kwamen even na 4 ure te Baarn aan. Ofschoon de geheele omgeving aldaar een lustoord vormt, had men die toch iii feest dos gestoken. Van het perron van den spoorweg was hel grootste gedeelte algesclioten met oranjevlaggen, waar lusschen slingers van groen, enz. Boven de wachtkamer van den prins was een monogram geplaatst, II. M.j in elkander geslingerd, met tropeën omgeven en met groen en vlaggedoek versierd. Op hel perron zelf waren fraaije planten gezet. Aan hel hek i ..-.li...!....in.-,. i J van hel Amaliapark naar de stationzrjde had men twee eerepoorlen, van toepasselijke opschriften voorzien, verhonden door een reeks van wapen schilden, waaronder die van het Huis van Oranje en het Huis Hohenzollerii van Baarnvan de provincie Utrecht en de overige provinciën en van Luxemburgalles aangevuld met vlaggen tropeën en wimpels. De prins en de prinses werden aan het slat ion verwelkomd door den burgemeester van Baarnen aan de prinses werden bloemruikers aangeboden door mej. Rut gers van Rozenburg en de vijfjarige Uillegonda Mooyaart. Kortelijk beant woordde de prins dc toespraak. Na eeu klein oponthoud stapte de prins en de prinses iu hel met vier paarden bespannen rijtuig. Op dat oogenblik verhief zich uit de duizenden kelen van de menigte, die op de groote vlakte voor het station was geschaard, een daverend hoezee! Deeerewacht maakte zich gereed den prins en zijne gemaliu te begeleiden. Vriendelijk groetten de prins en prinses allcrwege, aangenaam verrast door de lieve bloemen- slrooisterljes, die hun pad tot een rozenpad maken, liet ritnig, vooraf gegaan door de muziek der rijdende artillerie, stelde zich, onder de hoezee's der menigte, tnsschen de beide eerew achten, een van lieeren cn een vau landbouwersin beweging. Aan de trappen van liet lustslot wachtten der prinses weder, evenals op j bet station, een 12-tal jeugdige strooislertjes; in het palcis boden de kleine freule Thcsa van Limburg Stirum cn jonker Ernst Taels van Amcrongon bouquetten aan en stond een koor van 30 jonkvrouwen om de jonggehuw den met eene feestcantate het welkom toe te zingen in hun vorstelijk ver- i btjjf. Aangedaan door zooveel schoons, dankten de prinses en de prins deze t dames. Daarna had eene korte receptie en een cour plaats op het paleis, waarbij de adel en vele aanzienlijke familiën uit den omtrek aan de prinses werden voorgesteld. Te Amsterdam is gisteren namiddag even na 4 ure een hevige brand uitgebarsten op den Zeedijk, in perceel 26, zijnde het van ouds bekende café chantant «Scandinavië." In een oogenblik, nog vóór dat de brandweer was aangerukt, sloegen de vlammen uit het oude, doch nog hechte gebouw, zoodat den bewoners van het bovenhuis le naauwemood tijd overbleef langs den trap hunne wouing te verlaten. De vrouw van den bewoner der tweede verdieping werd uit een raam aan de achterzijde van het huis naar beneden gelaten. Toen deze van schrik in zwijm gevallen vrouw behouden naar een huis in de nabijheid was gebragt, deelde zij mede, dat de otule gebrekkige vrouw van 74 jaren, die op de derde verdieping woonde, nog in het bran dende gebouw was. Anderen meenden dal zij even vóór liet uitbarsten van den brand was uitgegaan. Een inwonend zeeman, die bezig was de meubelen te bergenliep naar boven en vond de vrouw op haar kamer. Op zjjn geroep om zoo spoedig mogelijk naar zijne kamer te komen, waar zij dan ook uit het raam zou worden gelaten, gaf zjj teil antwoord, dat zij eerst nog moest pakken, en zij nog wat vertoefde; hij ging nogmaals naar bovendoch vond haar nergens, llij moest toen op levensbehoud bedacht zijn en liet zich met een louw afzakken. Later heelt men het verkoolde lijk van de vrouw gevonden. f Door het vuur werd ook nog een belendend perceel aangetast, maar door dc krachtige pogingen van de brandweer slaagde men er in den brand meester te worden. Te» Dieren gingen Zondag II. twee broeders zich in de rivier baden; een hunner had het ongeluk in een draaikolk te komen en te verdrinken. Te Zwolle heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan dat bij een reke ning en verantwoording iu een faillissement aan de crediteuren 100 pCt. is uitbetaaldterwijl er nog iels voor den gefailleerde overschootdie dit ook dadelijk in ontvangst nam. Voor de l' serie ad f 60000 der door de gemeente Leeuwarden uitge schreven 4% pCt. geldleening is voor ƒ220,000 ingeschreven. In de gemeente Gaasterland heeft men ccnigen paarden de staarten afgesneden. Men vermoedt dat de daders het schandelijk feil bedreven heb ben om in het bezit van paardenhaar voor lijsterstrikken te konten. In een huis le Middelburg is Vrijdag avond op het oogenblik, dat eene der bovenbewoners, eene oude vrouwden trap afkwam, plotseling een ge deelte van den gang ingestort, ten gevolge waarvan de vrouw van eene hoogte van ongeveer twee meiers viel Op haar geroep om hulp kwam een der buren toeloopendie eveneens in de opening viel. Twee kinderen trol hetzelfde lol. Beide vrouwen zijn, ofschoon niet gevaarlijk, gekneusd. De kinderen kwamen er met. den schrik af. De oorzaak van de instorting,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1