PEK TELEGRAAF. Parijs t!« lijkdienst van den lieer Thiers bijwonen en zijn zij op liet laalsle oceublik weggebleven. Volgens de !Vat., geschiedde dit, zoodra de aarts bisschop hoorde, dat .de maarschalk niet alleen niet zou verschijnen, maar ook zich niet zou laten vertegenwoordigen. Terstond werd de nuntius ge waarschuwd en na een langdurig onderhoud in hel aartsbisschoppelijk paleis, besloten de heeren het voorbeeld van den maarschalk te volgen. De Indus, een Fransch stoomschip, van Marseille naar Londen be stemd, is te Lagos op strand geraakt, liet is lek geslooten en er bestaal weinig uitzigt op vlot komen. Men hoopt een groot deel van de lading te bergen, liet geborgen deel der lading zal aan boord genomen norden van de stoomboot Ebre, welke derwaarts zal Worden gezonden en de Indus op hare terugreis zal vervangen. De Indus is een boot van 1626 tons en behoort aan de vMessageries marilimes van Marseille". ITALIË. Drie-en-twintig bandieten stonden 26 Augustus voor het geregtshof te- regt. De behandeling hunner zaak had veel vertraging ondervonden, door dien men moeijelijk een jury heeft kunnen bijeenbrengen, om regt over de roovers te spreken. De schrik voor de Maffia heeft velen voor het lid maatschap der jury doen bedanken. Eindelijk was de jury zamengesleld. Maar thans is er op nieuw vertraging gekomen in het regtsgeding Acht der bandieten zijn uit de gevangenis ontsnapt, en onder deze Salpietra, Randazzo en Passaftume, de gevaarlijkste en wreedste van den troep, llan- dazzo en Salpietra zijn beschuldigd van niet minder dan twaalf misdaden en van twee moorden buitendien. Hunne ontvlugting heeft den schrik ver spreid onder het landvolk in den omtrek, en de policie, die jaren lang naar de roovers had gezocht, kan nu op nieuw aan hel werk gaan. D U I T 8 C II L, A W I». Aan de *Wilhelmspende", het fondsdat ter herinnering aan de geluk kige ontkoming des keizers uit de handen zijner moordenaren is bijeenge- bragt, is naar de voorloopige opgaven deelgenomen door 11,130,000 personen. De gelden, door hen gestort, beloopen 1,800,000 mark. Als een bijzonder heid wordt medegedeeld, dat er zelfs bijdragen ten behoeve van dit fonds zjjn ingekomen uit Frankrijk. Uit Hamburg wordt gemeld dat ongeveer een dertigtal socialisten uil Berlijn, Brcslau. Hamburg, Dresden, zoomede een zeker aantal vertegen woordigers der socialistische dagbladen, dezer dagen in Bohemen een bijeen komst heeft gehouden. Het hoofddoel was om te beraadslagen over de maatregelenwelke behooren te worden genomen met het oog op de ver wachte aanneming van de zoogenaamde socialistenwet. Nopens de gehou den beraadslagingen wordt geen mededeeling gedaan. OOSTENRIJK. De regering heeft besloten een aanvang te maken met den aanleg van een spoorweg van Brodt naar Serajewo. Deze lijn zal loopen langs het défilé van Branduk, ongeveer 135 a 140 kilometers lang zijn en naar men rekent in twee maanden geschikt voor het gebruik. De spoorwijdte zal zijn 76 centimeters, gelijk alles er op ingerigt wordt om met den aanleg zoo min mogelijk tijd te doen verloren gaan. De gronden, voor den spoorweg noodig, worden niet onteigend, maar eenvoudig gerequireerd. De generaal Szapary meldt uit lloboy dat de geslagen vijand deels ver strooid, deels achter de Sprezza teruggetrokken is. Szapary heeft Gracanica, Trbuk en Maglaj bezet en bevestigt deze stelling. Het verlies op 5 Sept. bedroeg: 5 officieren en 60 man gedood. 12 officieren cn 330 man gewond, 34 man vermist Generaal Zach meldt uit Zavalje, dat hij een hardnekkig gevecht heeft gehad aan den reglervleugel. Twee der gewigligsle voorwer ken van Bihacs zijn genomen. De position vóór den linkervleugel zijn nog in het bezit van den vijand. De fester Lloyd deelt het volgende mede omtrent de overslrooming, waardoor Miskolez in Hongarije is getroffen. In den nacht van den 30"™ op den 31»,en Augustus 11. brak over die stad, welke ruim 21000 inwoners telt, cene wolkbreuk los, waardoor de ingezetenen op de schrikkclijkste wijs uit hunnen eersten slaap werden opgewekt. Zelfs in de hoogere dee lt n der stad sloeg het water met geweld door de vensters de huizen in, meubelen, bedden en menschen dooreenslingerende, Ie midden der duister nis, welke slechts door bliksemstralen werd ulgcbroken. Volgens de laatste berigten waren 150 lijken gevonden, maar werden nog 200 personen ver mist. Nog den 3'1™ September liet de overheid met trommelslag bekend maken, dal tol den middag van dien dag de nog overige lijken konden worden afgehaald, welke anders in een gemeenschappelijk gral van vijftien kubiek meter zouden worden Ier aarde besteld. Menig huis is met al zijne bewoners verdwenen. Iemand, die, behalve zijne woning, zijne vrouw en zijne vier kinderen verloren heeft, is krankzinnig geworden. De schade, aan openbare gebouwen, bruggen enz., magazijn- en winkelwaren aangc- rigt, is onberekenbaar. Ecne dergelijke ramp heeft drie weken vroeger het vlek Mad, met omstreeks 4000 inwoners, getroffen, alwaar 40 huizen ge heel vernieldvele andere zwaar beschadigd werden en tal van menschen omkwamen. Dr. August Fischer, leeraar bij het gymnasium te Praag, is in het physisch kabinet dier inrigting dood gevonden. Bij het vermengen van salmiac met cyankali, voor eene scheikundige proef, had hij van het meng sel geproefd en was daarop ongesteld geworden. Onmiddellijk zond hij om een geneesheer. Deze kwam dadelijk, maar vond hem reeds bezweken. RV8LAND. De keizer heeft van den grootvorst Michael Nicolajeviteh hel volgende berigt ontvangen van 6 Sept. des avonds: Ik heb het voorregt, Uwe Majes- teir met de bezetting van Balum te kunnen gelukwenschcn. Ik ontving zooeven ecne dépêche van den generaal adjudant Swiatopolk Mirsky, lui dende: lieden ochtend 11 uur zijn de Russische troepen Balum binnenge trokken. Terstond werd op de poort van Batum de Russische vlag gelie- schen en werd hel bestuur door de Russische autoriteiten overgenomen. Derwisch-pacha ontving mij aan hel hoofd eener deputatie uit de bewoners en van de Christelijke en Mohammedaausche geestelijkheid. De Turksche burgerlijke autoriteiten verwijderden zich nog vóór den inlogt der Russen. In Batum zijn nog omstreeks 15 tabors gebleven. Derwisch-pacha neemt zich voor, die zoo spoedig mogelijk te verwijderen. De generaal-majoor Nurid is voorloopig lot gouverneur van Batum benoemd. In hel land heerscht volkomen rust. TURK IJ E. Naar men uil Adiianopcl aan de Pol. Corr. meldt, stelt men aldaar in militaire kringen weinig vertrouwen in de vrcdesgeruchten en spreekt men het tegen, dal de Russische troepen San Stefano zullen ontruimen. Men beweert zells, dat generaal Todtlebcn uit St. Petersburg hel bevel ont vangen heeft niet voordat hij van de Russische regering officieel berigt ontvangen heeft, dal Batum in handen der Russen is overgegaan, terug te trekken op Hademkani en Tschataldia, waar hij dan tot nader order moet blijven. 's GRAVENHAGE9 September. Berigten uit Alchin van 9 Sept. Sedert de vermeestering van Moenlassi hebben de troepen hoofdzakelijk het terrein aan de linkerzijde der Atchin-rivier gezuiverd. De kampongs waaruit onze transporten waren beschotenondergingen eene tuchtiging en eenigc ver sterkingen werden genomen. Bij de tuchtiging van Lamkrak werd den vijand groote schade toegebragt. Namens de drie Sagies zijn stappen tot onderhandeling gedaanmogt deze niet volgendan zou de gestaakte tuchtiging van het vijandelijk gebied worden voortgezet. De gezondheids toestand der troepen was vrij gunstig. NEW-ORLEANS, 7 September. De koorts blijft zonder eenige verminde ring woeden. De officiële rapporten meldendat sedert het uitbreken der ziekte te dezer plaats 4609 personen ziek werden en 1305 gestorven zijn. KONSTANTINOPEL7 September. Mehemed-Ali heelt, na aan 150 Alba- nesche oproerlingen, die hem te Djakowa wilden omsingelen, ontkomen te zijn, de wijk genomen in een loods. Daar werd hij omsingeld door op standelingen en met een twintigtal personen van zijn gevolg vermoord, omdat hij weigerde een aanvallende beweging tegen de Oostenrijkers te organiseren. Gisteren heeft het gemeentebestuur van Batum de stad aan de Russen overgegeven, die zonder eenigen tegenstand te vinden haar binnenrukten. PERA, 8 September. Meheuted-AIi is te Djakowa vermoord door inwo ners van Djakowa cn Ipec. Er heerscht groote agitatie onder de Albane- sche bevolking. RAGUSA, 8 September. De Oostenrijkers zijn gisteren Trebinje binnen gerukt. Zij ontmoetten slechts geringen tegenstandhet garnizoen heeft zich op genade en ongenade overgegeven. WEENEN. 8 September. Officieel berigt van den bevelhebber der 36" divisie. Gisteren werd Priedor bezet, nadat te Novi en in de omstreken de bevolking, zonder wederstand te bieden, ontwapend was geworden. Den 6" werden de opstandelingen in hunne sterke stelling te kluic aangetast, en op den linkeroever der Sau teruggeworpen. Na een hardnekkig gevecht, dat tot in de nacht duurde, werden twee schansen, benevens het dorp Klijtte en verscheidene blokken huizen bemagtigd. Het verlies bedroeg on geveer 150 man. Den 7e hebben Turksche trotpen, die uit Livno kwamen, de uiterste voorposten der brigade Cikos bij Ilamprelog aangevallen doch zij werden door ons afgeslagen, zonder dat wij verliezen leden. NEW-ORLEANS8 September. Gelekoorts-epidemie. Gisteren 95 dooden te Memphis. Daar neemt zij schrikbarend toe. De toestand wordt hopeloos. Een veiligheidscomité zal waarschijnlijk gevormd worden, om de bevolking te dwingen in haar eigen belang de stad te verlaten. Te Vicksburg zijn gisteren 33 menschen aan de ziekte overleden. BERLIJN, 9 September. De opening van den rijksdag had heden plaats. In de troonrede wordt herinnerd aan de moordaanslagen cn melding ge maakt van de tijdelijke waarneming der regeringszaken door deu kroon prins en de verwerping van hel eerste wels-ontwerp ter beteugeling van een algemeen gevaarlijk streven. Zij verklaart dat de bondsregeringen over tuigd blijlven van de noodzakelijkheid dier beteugeling, met eerbiediging van de staatsburgerlijke vrijheden. De regering hoopt daarbij op de medewer king der afgevaardigden. Zij verwacht later den terugkeer der verdoolden op den regten weg. ISntrgcrlijfcc £»tat>b. ONDERTROUWD: C. C. W. F. Schnabel, jm. 23 j. en W. B. C. van Leeuwen, jd. 25 j. P. M. Ie Nobel, jm. 18 j. en M. van Diitiren, jd. 19 j. E. A. T. Vo gelenzang, jm. 19 j. en C. de Vos, jd. 23 j. 11. N. Labree, wedr. 36 j. en M. Jonker, jd. 23 j. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 9 September 1878. Uitspraak ln strafzaken. Kantonrechter tnr. M. d'Aumerie. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier nir. F. G. van iiinsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. zoeken van eijeren, idem J. N. te Ocgtgeest, J. N. idem Kantonrechter Mr. H. L. A. Obreen. Griffier nis boven. Gevallen uitspraak. D. A. te Noordwijk H. E. te Katwijk, C. v. d. B. idem W. v. Z. te Bijnsbiirg, T. G, G.'te Leiden, J. de V. te Katwijk F. F. M. te Voorhout dronkenschap idem klimmen achter op een rij tuig, dronkenschap en zitten op een hondenkar, rijden met aan elkaar ver bonden wagens poging tot diefstal van groen hout doen sclnobben der traat 10 of 2 dagen. 3 of I dag. Ambtenaar als boven. 1 of 1 dag. idem. idem. 1 of 1 dag en ƒ3 of 1 d 1 of 1 dag. 1 dag. v.ijrpraak.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3