|{U!TI<NLAM)SCIIK BIItlGTI De manoeuvres, die Vrijdag en Zaturdag op de kust hebben plaats gehad, waren zeer belangrijk. Vrijdag morgen, meldt, een correspondent aan let HU.kwam een vijandelijke vloot opstoomen tot voor den ingang van den Nieuwen Waterweg; onmiddellijk werd de vloot aangetast door de monitors en kanoneerbooten van onze zijde. Het zeegevecht, dat zich hier geheel onder de kust ontwikkelde, wordt door alle deskundigen ten zeerste geroemd liet geschut, dat van alle zijden de ramschepen onder een 011- ophondelijken kogelregen omringde, was echter niet bestand legen de veel zwaardere vuurmonden der groolere vijandelijke schepen en eindelijk waren dan ook de onzen genoodzaakt af te trekken en der vijandelijke vloot vrij spel te geven. Nadat onze schepen geweken waren ging een der rampschepen stil liggen voor den ingang van den Nieuwen Waterweg en begon de ontscheping der landingstroepen, die spoedig volbragt was. Op dit oogenblik stond er juist in den Hoek; van Holland een bataillon infanterie op met wille doeken ont de schacots en stelden zich onmiddellijk op als landingstroepen. Deze troepen werden nu onmiddellijk door eenige, op de gewone wijze door vlaggen voorgestelde haltaillons versterkt, zoodat spoedig een geland leger zich in slagorde stelde en op onze iroepen aanviel. De aanval der gelande Iroepen geschiedde zeer geregeld en de deployering kon uitstekend worden genoemd. Met tillailleurslinies, soutiens en flank dekkingen was reeds spoedig een groot gedeelte onzer kuststreek overwon nen en bezet. Het gevecht, nog eenigen lijd voortgezet, eindigde zoodanig, dat de gelande troepen in verschillende dorpen konden post vatten en in kwartiering nemen. Nu werden groote wachtposten en voorposten uitgezet en schildwachten geplaatst, die overal met de uitgezette schildwachten der tegenoverliggende vijanden de voeling bewaarden en de grootste waakzaam heid moesten in acht nemen, om niet weer te worden aangevallen en het met veel moeite veroverde gebied weer te moeten ontruimen. Men meldt uit Katwijk aan de N. R. C. dat dezer dagen nabij die plaats een matroos, tot de schepen behoorende, die aan de manoeuvres deel nemen door eene patrouille werd gevangen genomen. Onze Janmaat echter wist zich weder los te rukken en zette het op een loopen. Door de man schappen der patrouille vervolgd, springt hij, zonder de minste aarzeling te doen blijken, in zee en bereikt zwemmende de marinesloep, welke te zijner redding was afgezonden. Dit heldenstuk van Janmaat lag natuurlijk builen het programma van den geïmiteerden oorlog. Te Amsterdam is bij de brug aan den Amstelhoek een met touw omwonden sigarenkistje opgehaald, waarin de overblijfselen gevonden wer den van een kind, dat blijkbaar onmiddellijk na de geboorte om het leven is gebragt. Een manufacturer te Amsterdam miste dezer dagen by het nazien zjjner goederen negen shawls, ter waarde van ƒ600. Bij onderzoek is ge bleken, dat een zijner bedienden zich aan dien diefstal heeft schuldig ge maakt. Hij heeft die shalws stuk voor stuk weggenomen en in de banken van leening beleend. Donderdag ochtend, bij het exerceren met gewapende sloepen der marine op de reede aan den Helder, hebben vier miliciens brandwonden en andere kwetsuren bekomen, doordat men bij hel herhaald laden van een stuk geschut de lucht niet behoorlijk had afgesloten door het digi houden van het zundgat. Twee der matrozen, wier kleeding geheel in brand stond, zijn ter blussching over boord gesprongen, doch weder gered. Ook moet hel vuur de ammunitie-kist bereikt hebben, waardoor een hevige ontplof fing ontstond. Ten gevolge van een dezer dagen genomen raadsbesluit, dat de bank van leening te Utrecht als een op zichzelf slaand ligchaam zal worden ge administreerd, worden thans sollicitanten gevraagd naar de betrekking van directeur voor genoemde inrigting. Daaraan is verbonden een jaarlijksch tractemcnt van ƒ2000, vrije woning en 50 pCt. aandeel in de winst, met storting van ƒ70000 tot ƒ80000, waarvoor 5 pCt. per jaar wordt vergoed. Voor het geregtsliof te Leeuwarden zal eerstdaags een jongen van 16 jaar teregtslaan. beschuldigd van moedwilligen manslag. Hij heeft namelijk een 17-jarig meisje, bij wier vader hij met zijn familie een lijd lang inwoonde en met wie by voortdurend twistte, zoodat de gezinnen uileen moesten gaan, by een nieuwen twist een schop in de zij loegebragl, met het onge lukkig gevolg dat het meisje een half uur later overleed. 's GRAVENHAGE9 September. De stationschef en de onder-stationschef van de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij te Amsterdam zijn benoemd tot ridders van den Gouden Leeuw van Nassau. De heer A. Noorderbroek is benoemd tot burgemeester van Gorinchem en de heer m'. J. Witteveen, tot burgemeester van Kollumerland en Nieuw- Kruisland. Door Z. M. zijn bij het wapen der artillerie benoemd tot le° luitenant: bij het le reg. veld-artilleriede 2e luitt. jhr. A. J. B. Six en jhr. J. Orll, beiden van liet corps; bij de Ie afdeeling vesting-artillerie, de 2' luitt. P. G. L. baron Quarles de Quarles en G. A. de Jong, van die aldceling; bij de lic afd. vesting-artillerie, de 2e luit. C. H. A. R. Schuurman, van die af- deeling; bij de Ve afd. vesting-artillerie, de 2' luit. J. J. A. F. Kannemans, van die afdeeling; bij de Vle afd. vesting-artillerie, de 2C luitt. D. H. van der Poel, van het 1' reg. veld-artillerie, en J. L. Vogel, van het corps pontonniers; bij de VIP afd. vesting-artillerie, de 2' luitt. K. D. Punt, van het le reg. veld artillerie, en 11. F. van Gennep, van de afdeeling; bij de VHP afd. vesting artillerie, de 2' luit. A. W. J. J. baron van Nagell, van het reg. rijdende artillerie; bij de torpedo-compaguie, de 2' luit. L. de Bruynvan die compagnie. Aan den met rang van majoor gepensioneerden kapitein jlt'. L. van Bronkhorst, aan wien bij besluit van 28 Dec. 1857, bij gunstige uilzonde ring en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, de rang van luit.- koloncl w erd toegekendis de rang verleend van kolonel. De luit. ter zee 2" kl. P. II. Pragcruit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld; ook de officier van gezondheid 2' kl G. I'. .1. Then- nissen, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. -- De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Het feest Zaturilag II. door Z. K. II. prins Fredcrik op het Huisde Paauw gegeven ter eere van hel huwelijk van Z. K. II. prins Hendrik met 11. K. II. prinses Maria van Pruissenwas zeer luisterrijk. Ruim 100 gas- gaslen. waaronder ook Z. M. de koning, begaven zich ten 12 ure naar 's prinsen buitenverblijfwaar het feest werd begonnen met een déjeuner- dinatoirc. Hierna maakten de gasten een wandeling door hel fraaije buiten verblijf en vereenigden zij zich ten 6 ure aan een groot diner. Na afloop van hel diner had een soiree plaats, waarop een 300-lal genoodigden tegen woordig waren. 1111 KK. IIII prins en prinses Hendrik hebben gisteren ochtend de godsdienstoelening in de Waalsche kerkonder het gehoor van d'. Bourlier, bijgewoond. Des middags bragten L1H. KK. 1111. een bezoek aan de bloe mententoonstelling der Floralia-vereenigiug en vertoefden korten lijd bij de muziekuitvoering in het Haagsche Bosch, waar zij met het "Wien Neêr- landsch bloed" werden ontvangen. Ook Scheveningen werd door het hooge echtpaar met een bezoek vereerd. lieden morgen ten 9% ure zijn HH. KK. HIL met gevolg naar Utrecht en vervolgens naar Soestdijk vertrokken. Even als bij IUL intrede was de wachtkamer met groen en bloemen versierd. ENGELAND. LONDEN, 8 September. De agenten van de firma Cook and Son hebbennaar de Daily Mews mededeelt, gemeld, dat de geneeskundige, die op haren last onderzoek heeft gedaan naar den gezondheidstoestand op Cyprus, zelf ziek lag aan de koorts, en dat hel resultaat van zijn onderzoek van dien aard is, dat het niet geraden is om gezelschappen van toeristen derwaarts te brengen, voor dat de lente gekomen is. Kolonel Henderson, chef der Londensche policie, heeft zijn rapport over het jaar 1877 aan den minister van binnenlaiidsche zaken toegezonden. Daaruit blijkt o. a. dat de omvang der wereldstad voortdurend toeneemt. In het afgeloopen jaar werden niet minder dan 14410 nieuwe huizen ge bouwd, 270 nieuwe stralen en 2 squares aangelegd. De sterkte der policie bedroeg thans 10466 manschappen en officieren. In 1877 is het aantal inhechtenisnemingen (77982) en der diefstallen toegenomen, vooral ten gevolge van de algcmeene armoede onder den arbeidenden stand en door een bende boosdoeners, die onbewoonde huizen plunderen. Het aantal in hechtenis genomen dronkaards (38790)' is niet toegenomen, liet gedrag der policie- dienaren is goed geweestslechts 167 werden uit de dienst ontslagen. De aanvallen op policiedienarensoms van ernstigen aard, klommen tot het cijfer van 2847. Het aantal menschen. dat op straat door rijtuigen en karren gedood werd, bedroeg 70; de cabs hebben 9 personen om het leven gebragt, de omnibussen 12, de coupé's 5, ligte wagentjes 19. Gedurende het jaar 1877 zijn 8483 kinderen en 3216 volwassen personen verdwenen, doch 5441 kinderen en 729 volwassenen werden door de zorg der policie teruggevonden, 3017 kinderen en 2274 volwassenen keerden uit eigen be weging terug. 2 kinderen en 60 volwassenen pleegden zelfmoord. Van 23 kinderen en 153 volwassenen heelt men het spoor geheel verloren. Naar men verneemt zullen 3 groote katoenfabrieken te Blackburn over 14 dagen gesloten worden, en willen 3 andere den werktijd beperken. FRANKRIJK. Woensdag II. zijn een paar honderd personen in een zaal te Harijs bijeengekomen, om er het socialistisch werklieden-congres te houden, dat de ontwerpers reeds voor veertien dagen in eene andere zaal hadden bijeen geroepen, doch zonder gevolg, daar de regering de bjjeenkomst had tegen gegaan. Naauwelijks was ditmaal het bureau zamengesteld, of een com missaris van policie verscheen, vergezeld van een vrederegter en een dertig tal policiedienaren, en deed de zaal ontruimen. De leden van het bureau protesteerden tegen dien maatregel. Verscheidene personen werden in ver zekerde bewaring genomen; onder deze een Duitscher, zekere Ilirsch, ver slaggever van een Frankfurter sociaal-democratisch blad. Bij de bedoelde personen werden onderzoekingen in het werk gesteld en vele papieren in beslag genomen. De Soir deelt betreffende deze zaak nog het volgende mede: De eerste persoon, die gevangen werd genomen, was Finance, die bij opening van de deur der zaal den policiecommissaris Fonquetan bij de keel vatte. Na hem werden Chahry, Deville, Conestc en Massard geval en alleen Deville, na een eerste verhoor, weder op vrije voeten gesteld. Eenige papieren, welke in de woningen der gearresteerden in beslag werden genomen, leid den tol de gevangenneming van Hirschde papierenbij dezen gevonden zijn van veel gewigt. Een evenzeer aangehouden DeenSchumann genaamd, erkende tot de internationale te belmoren. Bij al de aangehoudenen vond men brieven, waaruit hunne betrekkingen met het buitenland blijken. Ook twee Russische vrouwen zijn naar de prefectuur van policie overgebragl. De meeste der aangehoudenen slaan onder de beschuldiging van ongeoor- loolde zamenkomst en geheim genootschap. De Russische vrouwen zijn aan gehouden op aangifte van Bussssche agenten, die de vergadering bijwoonden. Ook een Oostenrijker moet gevat zijn. De National gewaagt van een geruchtvolgens hetwelk de heer Krantz, hoofdcommissaris van de tentoonstelling, eene levendige woordenwisseling heeft gehad met den minister van binnenlandsclie zaken en als gevolg daar van zijn ontslag heeft aangeboden. -- Gelijk men weet zouden de pauselijke nuntius en de aartsbisschop van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2