LË1D8CIIE COUBANT. i srs. V. 213. D1INGSDAG 10 SEPTEMBER. l)e i uur ant verschijnt dagelijks, Zen- vn Feestdai/en uitgezonderd, De j/rijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der li ami el uitjen tan den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslatafzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, huiten de espeilitiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICBTEIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2'1' alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N° 10) Djen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2Jru tol en met den 14Jr" September e. k. in de schoollokalen in «Ie Rijnstraat, inde Braudewijnsteeg, op de Binneuvestgracht aan het Plantsoen, aan de Ma- rendorps Achtergracht en op de Gedempte Korte Langegrachl (ingang Korte Mare), des voormi lilags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tol twee urenbehalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school n° 1 voor minvermogenden behoort dal deel der gemeente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de Ijjii: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsleeg. Zonneveldsteeg, Kelelhoetersteeg. Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn lot de voormalige Uoogewoerdspoori. Tot de wijk voor de openbare school n". 2 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en len oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgraclit. Tol de wijk voor de openbare school np. 3 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, llapcnbnrg, Nieuwsleeg. Zonneveldsteeg, KelelboelersleegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwonde (Koepoort) belmoren bij n°. 1 voor minvermo genden; leerlingen uit Oegslgeest bij n". 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE ER EMERYWelh'. I". B. Leiden, 29 Augustus 1878. E. KIST, Secretaris. PATETiTBLADElV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over hel dienstjaar 1878/9voor wjjk VI, bij het College van zetters, in een der vertrekken van betraad- huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dageljjks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 10" tol en met den 14'° September 1878; terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden alge- geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing' in de Leitlsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden 9 September 1878. DE EREMEBY, Welli'. 1». B. 131N N EN LA N DSC 11E 15 KI 31(3 'E.N. LEIDEN, 9 September. De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de ver gadering der staten-gcneraal, te 's Gravenhage. op Maandag 16 September aanst. Die plegligheid zal op de gewone wijze plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragtdat de commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Julij 1874, en van j liet natuurkundig examen voor hulp-apothekers, vermeld in art 5 dier wet, zitting zal houden op Donderdag 12 September e. k. en volgende dagen ie Utrecht; de commissie belast met het examineren van lien, die eene acte van bevoegdheid als arts of als tandmeester wenscheu te verkrijgenof hunne vroeger verkregene bevoegdheid w enschen verder uil te breiden overeenkomstig arlt. 27 en 28 der wet van 1 Junij 1865-, gewijzigd bij de wet van 8 Julij 1874, zitting zal houden op Woensdag 11 September e. k. en volgende dagen te Leiden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /26, /13.50, 2.80 en ƒ1.35; de laagste ƒ26, ƒ13.50, 2.70 en ƒ1.35. Zaturdag namiddag viel al spelende in het water aan het Utrechtsche Veer Thettnis Ottwerkcrk, oud 6 jaren, die door eenige aldaar ter plaatse bezig zijnde werklieden zonder bekomen leisel daaruit is gered. Even daarna is al spelende in liet Galgewater gevallen de 3-jarige Maria Kruldoch gered door Willem van der Wilk met behulp van een haak. Een andere van der Wilkmede pogingen willende aanwenden om het kind te redden, viel daarbij zelf in het water, maar wist zich door zwem men te redden. Maria Krulopgehaald zijnde, gaf geen tcekenen van leven meer, doch door de goede zorgen van den gepensioneerden adjudant-onder- oflicier der artillerie Marqtienie en den oppasser der infirmerie Cornelis Klamer mogt het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Gisteren namiddag, tusschen 3 en 3% uur, is in eene alhier aan den Nieuwen Rijn liggende schuit, waarvan de bewoners afwezig waren, een stoute diefstal gepleegd. Nadat men zich den toegang lot het achter-onder verschaft hadis een gesloten kastje opengebrokenen daaruit ontvreemd een zakje met 200 aan specie, benevens een paar gouden oorbellen eu dito haarring. De policie deed onmiddellijk onderzoek, eerst zonder gewenscht resultaat, maar naar wjj vernemen zou zjj later op het spoor van den dader zijn gekomen. Gisteren avond, ongeveer 8% lire, is een paard, bespannen voor eene vigilante, waarin twee dames en een lieer gezeten waren, toen de lieer en een der dames aan het station waren uitgestegenop hol gegaanden Rijnsburg- schen weg af, totdat het ter hoogte van de sociëteit Amicilia werd gegrepen. De dame, die zich nog in het rijtuig bevond, is met den schrik vrijgekomen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen weck zijn er 7 schuilen aangekomente zamen met 575 kantjes pekel- en 15000 stuks slem-haring, na afwezigheid van 10 weken reis. Met de visscherjj slaat het nog zeer ongunstig; sedert vier weken werd er geen haring gevangen. Voor pekelharing werd 17.25 a ƒ17.50 per ton, voor sleurharing ƒ32.50 per 1000 besteed. Omtrent de Gelderland is bjj de recderjj het volgende telegraphiscb berigt ontvangen: 7 September ten 5.30 ure: De Geldcrlaud bevindt zich in een gevaarlijke positie, maar met het oog op het schoone weder en de hulp door stoombooten verleend, koestert men eenige hoop om hel schip naar Cadix te slepen. De passagiers en de troepen zjjn allen aan land gezet. Volgens later berigt is de Gelderland vlot geraakt en onder eigen stoom Ie Cadix aangekomen. De hh. J. II. van den Brock, II. C. Dibbits, A. van Ilennekelcr, C. K, Hoffman, J. W. Gunning, C. A. J. A. Oudemans, R. A. Mies en 11. G. van de Sande Bakhuyzen, allen leden der commissie, die voor bet jaar 1877 1878 belast was met bet afnemen van hel eerste natuurkundig examen voor aanslaande artsen en hulpapothekers, hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, om aan te dringen op het brengen van eenige wjjzigingcn in het wets ontwerp, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van arts. apotheker, enz. Zij meenen, dat de leerlingen der hoogere burgerschool niet lol hel eerste natuurkundig examen moeten worden toe gelaten, dan nadat zij bewijzen hebben geleverd gemakkelijk verstaanbaar Laiijnsch proza goed te kminen lezen; verder zouden zij wenschen, dat de leerlingen der pro-gymnasia slechts lot bedoeld examen werden toegelaten, indien zij ook eenige kennis hebben van goniometrie, vlakke trigonometrie en stereometrie. Ten slotte dringen zij ook op eenige wjjziging in de vak ken van het eerste natuurkundig examen aan. De hoofdzaak der door de synode ontworpen bepalingen omtrent de regten cn de bevoegdlieid der minderheden wordt door de Kerk. Cour. aldus medegedeeld: "De hoofdzaak der bepalingen is, dat in gemeenten van twee ouderlingen en twee diakenen een minderheid van 2/5 der slemhebbende lidmaten regt heeft tot de benoeming van één ouderling; dat in gemeenten van twee predikanten diezelfde minderheid aanspraak heeft op één predi kant; in gemeenten van meer dan twee predikanten heelt zij aanspraak op één predikant, indien zij een zooveelste deel stemgercgligde lidmaten heeft, als er predikanten in de gemeente zijn. Het getal predikanten, waarop eett minderheid aanspraak heeftwordt berekend naar hare getalsterkte". De Kerk. Cour. voegt hieraan toe: "Wat voor vjjf jaren door de middenpartij in de commissie van negen werd voorgesteld, wordt dus nu door de synode overgenomen. Den 23'° Augustus jl. is te Ten Boer in beslag genomen een rijks daalder met de bceldlenis van koning Willem II en hel jaartal 1847, welk muntstuk door het muntcollegie is verklaard te zijn echt, maar geschonden. Het municollegic heeft daarentegen valsch verklaard een den 2'" Augustus jl. te Wageningen in beslag genomen rijksdaalder met de beeldtenis van koning Willem III en liet jaartal 1873, welk sluk bleek te zijn vervaardigd in na: bootsing cener echte rijksmuntspccie.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1