huitk.nlamisciie »i-;hh;tkn. Sen 4 U.lol eomtniesen der posterijen 4- kl. A. de Kok en W. F. van Oldeuborghihans surnumerairs. Voorls is aan den heer J. Vilringa de Wal. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van betposlkiin- loor te Ilarlingen. f)e sehroelsloomschepen van Galen, Zilveren Kruis en tUarnixlig gende te Willemsoord, worden lot eene divisie vereenigd, met beslemming tot het doen eener reis naar Oosl-Iudië en terug, en hel hevel daarover is opgedragen aan den kapitein ter zee W B. F. Escher. Bjj de buitengewone voorstelling ter eere van IIII. KK. 1111. prins en prinses Hendrik, gisteren avond in den kon. Franschcn schouwburg gegeven, ontbrak hel noch aan kunstgenotnoch aan nationaliteitszin. Even na half negen ure verscheen het vorstelijk echtpaar, begeleid door IIH. KK. HII. den groothertog oh de groothertogin van Saxen Weimar Eisenach, om niet in eene der hotloges, maar in de midden-loge. op den eersten rang plaats te nemen. Bij hel binnentreden hief het vol orchest het Wilhelmus aan. Het gansche publiek (alle plaatsen der comeilie waren bezet en zells de anders ledige vakken met stoelen ingenomen) rees van zijne zetels om het doorluchtig echtpaar ie verwelkomen. De prins en prinses waren blijkbaar getrollen door de plegiisheid van het oogenblik, welke nog verhoogd werd, nu mme Maxime in eeniee welgekozen dichtregelen, met veel uitdrukking voorgedragen, hel echtpaar begroette en 's hemels besten zegen alsmeekte "pour la princesse jeune el belle et pour Ie prince qui l'aime." Het publiek gaf door luide toejuichingen met dit hartelijk woord zijne instemming te kennen. Wat hel kunstgenot van den avond beircft. de Vereeniging "Kunstoefe ning" droeg door haar krachtig en indrukwekkend mannenkoor tot op luistering daarvan zeer bij. Inzonderheid was het inlusschen de liefelijke, bevallige, geestige muziek van Ambroise Thomas, die hel rijkste kunstgenot verschafte. »Lc songe d'unc nuit d'été" is een van de beste opera's van dien meester. De eerste tenor Lhérie. die de rol van Shakespeare ver tolkte, zong met zijn krachtig stemgeluid onafgebroken met groolc geest drift en overtrof zich zeiven in het duo met Elisabeth in het slottooncel van het tweede bedrijf. Het was reeds half twaalf ure toen het tweede bedrijf dezer opera was afgespeeld en men vermoedde, dat de vorstelijke personen reeds te elf ure den schouwburg zouden verlaten. Maar het zeldzame genot, om na afloop van het tweede bedrijf, het Nederlandsche volkslied in den Ncderlandscheii tongval door Fransclie kunstenaars te hooren zingen, mogten zij zich niet ontzeggen. Hel was eene wezenlijke verrassing, den tenor Lhérie. en de chanteuse légère, rnmt' Desgoria. in bijkans onberispelijk Nederduitsch twee schoone coupletten van het hekend volkslied te hooren aanheffen Zij sleep ten door hui) weiluidenden zang en opgewekte voordragt het publiek mededat door een herhaald applaus de zangers loonde voor hunne inspan ning en hun kunsttalent. Het was middernachttoen de voorstelling was geëindigd. Z. M de koning heeft lieden aan de directie van hel Nederlandsch tooneel kennis segeven. dat hij morgen den kunstavond, ter gelegenheid van het huwelijk van IIII. KK. I1II. prins en prinses Hendrik, in den kon. Holl. schouwburg, met lid. tegenwoordigheid zal vereeren. Behalve het bruidspaar zullen ook Z. K. II. prins Frederik, alsmede de prins e.i prinses van Wied. de tooneelvoorstelling en het concert in den schouwburg bij wonen. Z. K. H. prins Frederik zal aanstaanden Zalurdag ter eere van l!II. KK. 11H. prins en prinses Hendrik op lid. buitenverblijf het Huis de Paauw een déjeuner geven, na afloop waarvan een matinée dansante zal plaats hebben. De vorstelijke familie zal bij dit feest tegenwoordig zijn terwijl uitnoodigingen zijn rondgezonden aan de leden van het corps diplo matique, de leden der hofhoudingen en verschillende autoriteiten. Hel geschenk van de gemeente 'sGravenhage, vroeger vermeld, is heden IIH. KK. 1111. prins en prinses Hendrik door eene commissie aan geboden. De eereboog bij gelegenheid van de inkomst van HH. KK. Hll. prins en prinses Hendrik, in de Rhjjnstraat opgerigt, zal lot na het vertrek van het echtpaar naar Saestdijk den toegang tot het slation blijven versieren. Den 4ddezer is alhier onder voorzitting van den heer A. 11. Eige- man gehouden de 67' algentccne vergadering van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen. Met een hartelijk woord van deelneming in de openbare vreugde, waarvan gansch Nederland, maar vooral de resi dentie dezer dazen het tooneel was ter gelegenheid van het huwelijk en den plegtigen inlogt van Hll. KK. IIII. prins en prinses Hendrik der Neder landen opende de voorzitter de vergadering. Hel bewind had in zijne ver gadering van 27 Augustus besloten het vorstelijk echtpaar namens de ver eeniging eene bcscheidctie verwelkoming aan te biedengedachtig aan de talloozc blijken van belangstelling, die de vaderlandschc nijverheid van prins Hendrik reeds ondervonden heeft, en aan dat besluit was den morgen van 31 Augustus gevolg gigeven. Het aan HH. KK. IIII. gerigte schrijven werd daarop voorgelezen en de vergadering schonk aan de warme ontboezeming van haren voorzitter, am het door het bewind genomen besluit en aan de wijze van uitvoering hare meest ondubbelzinnige goedkeuring. Berthold Auerbach, thans in Scheveningen gelogeerd, prof. Zimmer- mann en de heer Campbell, bibliothecaris der koninkl. bibliotheek, hebben alhier hel huis gekocht, waarin Spinoza kamers had van 1652 tot aan zijn dooil (1678) Het is n». 28 in de Doubletstraat. In den gevel zal nu een gedenksteen worden geplaatst. ESIGELA X LONDEN, 4 September. Er worden thans uitvoerige bijzonderheden medegedeeld omtrent liet reeds gemelde ongeluk, dal op de Theems heeft plaats gehad. De Princess Alice, een der grootste passagiersbooten van de /'London SteamboSl Com pany", met 600 a 700 personen aan boord, die meerendeels een pleizier- toglje deden van Londen naar Gravesend of Sheerness, verliet Gravesend des avonds omstreeks 6 uur en kwam te 8 ure te Woolwich in hel gezigt. Eene groote stoomboot, de Bywell Castle, kwam toen van de tegenover gestelde zijde opsloomen. Beide vaartuigen waren in het midden der rivier nabij de Londenschc gasfabriekenbijna op dezelfde plaats, waar voor een tiental jaren ook eene noodlottige aanvaring plaats had. Wat gebeurde, is onmogelijk met naauwkeurigheid op te geven. Al wat men in de ontroe ring van het oogenblik met zekerheid weet, is dat de bywell Castle op bakboordzijde van het voorsehip der Princess Alice inliep. Er volgde nu een tooneel, zooals de.Theems nog niet te aanschouwen had gegeven. Ecnige weinige personen klommen op de bywell Castle over. Bijna al de anderen stoven naar de achterzijde van de Princess Alice, daar de boeg gaandeweg onder water liep. De angstkreten vervulden de lucht, doch er kon nage noeg niets gedaan worden tot redding. Er waren een dozijn of iets meer sloepen aan boord en eenige dier booten hingen in de davits; doch ook al had men die in een ongelooflijken korten tijd te water kunnen brengen, zij zouden te midden der algemecne radeloosheid slechts weinig ol geen perso nen gered hebben De Princess Alice zonk al dieper en dieper, en er waren nog geen vijf minuten na den noodlottig en schok verloopen, of het stoomschip sloeg overzij en zonk in de diepte. Eenige bootjes, die in de nabijheid lagen, werden in allerijl naar de plaats van het ongeluk gebragt. (lok schoot een stoomschip de Duke of Teek, die op dal oogenblik nabij kwam, ter redding toe; maar de rivier was reeds over eene lengte van honderd meter vol drenkelingen. Niettemin werden eenige personen gered, naar men verneemt ongeveer 100. De opgevischle lijken werden naar een wachthuis op de werf van de stoomboot-maatschappij gebragt, dat alzoo tijdelijk in een lijkenhuis werd veranderd. De kapitein en nagenoeg de ge- lieelc bemanning zijn omgekomen. De superintendent was met zijne vrouw en zijne vijf of zes,kinderen aan boord, maar hij is onder weg afgestapt en alzoo gespaard gebleven. Zijne vrouw en kinderen hebben echter, naar alle waarschijnlijkheid den dood in de golven gevonden. In het Woolmer Forest is Zaturdag liet lijk van een welgekleed man gevonden, die klaarblijkelijk door den bliksem gedood was. Zijne kleederen waren gedeeltelijk verbrand cu zijn horlogie was tol een vormeloozc klomp gesmolten. FltANKR 1.1 K. Maandag II. heeft hel instituut van internationaal regt te Parijs de eerste vergadering zijner jaarlijksche zitting gehouden, waarop o. a. de hoog. leeraar T. M. C. Asser van Amsterdam tot een der vice-presidenten verkozen is. Onder de nieuwe leden worden genoemd het senaatslid Laboulaye en de hoogleeraar Brussa van Amsterdam. Bij de lijkplegtigheid aan de nagedachtenis van Thiers gewijd, die Dingsdag in de Nölre-Damc plaats had, leverde het inwendige van dat kerk gebouw een indrukwekkend aanzien op. In het midden was de katafalk opgerigt van zwart fluweel met zilveren figuren er op geborduurd en ver sierd met honderden waskaarsen, met groene palmtakken, met witte beel den en met groen brandende fakkels. Vóór elven begonnen de autoriteiten, alle in zwarten rok en witte das, toe te stroonien. -De ministers, de ka mer, de senaat, de Fransche akademie, hel instituut, de raad van state, het corps diplomatique waren vertegenwoordigd. De vice-president van den Parijschen gemeenteraad had in een brief Ie kennen gegeven, dat die ge meenteraad geen deputatie hij de plegtigheid zond. Indien sommige leden van den raad er bij verschenen, dan kwamen zij in hun privaat karakter. Te twaalf ure kwam mevrouw Thiers in de kerk met hare zuster, mej. Dosne. Beiden werden naar haar plaats geleid door den heer Mignet, den ouden vriend van Thiers. De dames, geheel in zwart krip, namen plaats links achter de katafalk, naast de ministers en den adjudant van den maar schalk en naast diens zoon. Daarnevens zal het' corps diplomatique, waar onder ook de Chinesche gezant in nationaal costmim. Regis van de kata falk zag men de leden van de kamer en den senaat, terwijl regt er voor de raad van state, de Fransche akademie en het instituut hunne plaats hadden. Het geheelc koor was ingenomen door de muziek, zamengesteld uit het aanzienlijk versterkte corps van de Nötre-Danie en de uitstekende muziek der garde républicaine. De kerkelijke plcgtighedcn werden verrigt door den aartspriester van Nötrc-Dame. De muziek, die ten 12 ure begon, was ten 2 ure geëindigd. Vóór dat de plegtigheid begon was er een stroom van deputaties uil alle deden des lands de kerk binnengekomen met kran sen ian bloemen, van immortellen, van zwarte en witte kralen, en voorzien met toepasselijke opschriften. Een krans van violetkleurige asters met witte rozenwas zoo grootdat hij door zes man op een berrie werd binnenge dragen. De krans, die Belfort had gezonden, was iets kleiner. Al deze kransen werden achtereenvolgens in het rond van de katafalk gehangen, en toen de plegtigheid was afgeloopen, gingen vele deputaties hare kransen brengen naar Pèrc-Lachaiseop het graf van Thiers. Alles liep in de beste orde af. De aartsbisschop van Parijs was bij de plegtigheid niet tegenw oordig. In weerwil van het verbod der policie zijn Zondag II. ettelijke hoofden van het socialistisch werklieden-congres bijeengekomen. Een commissaris van policie deed de vergaderden, 30 in getal, uiteengaan. Met den "ballon captif" te Parijs zijn van 28 Julij tot 31 Augustus in 271 keeren 7750 personen opgestegen. De ontvangst beliep 222,600 fr., waarhij 90000 fr. aan entrees voor de gereserveerde ruimte op de binnen plaats der Tuileriën. Uit Lyon worden treurige berigten medegedeeld omtrent een marsch, die drie baiaillons manschappen der reserve, in het geheel 1800 man tel lende, te midden van een gloeijende hitte gemaakt hadden. Nadat de man schappen Woensdag jl. Lycn hadden verlaten, een weinig vermoeid van den togt van den vorfgen dag, bleek het al spoedig dat velen door de hitte zoo-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2