opbouwen J 1500 uitgetrokken. Als bijdrage van de gemeente iu de kosten !aii aanleg der duinwaterleiding wordt weder liet volle bedrag der rente- èarantie, 22500. voorgedragen. Voor liet reinigen van riolen, stelsel Lier- wordt ƒ1760 uitgetrokken. Voorde dag- en weekgelden der werklieden j'n dienst der gemeente en verdere kosten der fabricage wordt 15100 uitge trokken. waaronder thans 600 voor een smid, waar tegenover staat gelijke vermindering van andere posten. Voor den algemeenen marktmeester wordt eene verhooging van jaarwedde ad ƒ100 voorgesteld. Voor aanschaffing en herstel van slangen voor de brandstoflen wordt als buitengewoon 700 uitgetrokken Voor de verbetering van het lokaal van de openbare bewaarschool in de Scheistraatdie gevorderd wordt, en waarvan de kosten geraamd zijn op Z3500 is een memorie-post gesteld, in afwachting de beslissing omtrent de rijks-subsidiën in zake het onderwijs. Als subsidie aan bet werkbuis is voorgesteld de som van /1840, terwijl ƒ1160 zal worden uitgekeerd als rente van het legaat Buzzi. 's GRAVEN1IAGE, 3 September. Door Z. M. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanlongeregten in hel arrond. Maastricht, ter standplaats Maastricht, de heer mr. A. A. Pelerin, thans substituut-griffier bij de arrond.-regt- bank aldaar. Tot lid van het collegie voor de zeevisscherijen is benoemd de heer P. Kikkert Hz., te Vlaardingen. Door Z. M. is de gouverneur-generaal van Nederl. Indië gemagtigd, om den 2" luit. jhr. A. H. M. M. Pabsl van Bingerden, die voor den tijd van vijfjaren werd gedetacheerd bij het wapen der infanterie van helleger in Nederl. Indië, al dadelijk naar Nederland te doen terugkeerenen be paald dat die luitenant zal zijn ontheven van zijne detachering bij het Ne derl. Indisch leger. Bij liet corps ingenieurs, mineurs en sappeurs zijn benoemd tot 1"> luitenantde 2' luitt. M. Onnen, J. Z. Sluten en VV. J. A. Colthoff, allen van het corps. De officier van gezondheid 2» kl. Y. Bakker, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en belast met de waarneming der ge neeskundige dienst bij het kon. instituut voor de marine, bij 's rijks werf en hel gedeelte van het corps mariniers aldaar, wordt op non-activiteit ge steld en vervangen door den officier van gezondheid le kl. W. Littel. De deputatie van 7 officieren van het keizerl. Pruissische 5e Rheinische regiment infanterie n°. 65, waarvan Z. K. H. prins Hendrik lot chef is benoemd, is gisteren door Z. M. den koning en door Z. K. II. den groot hertog van Sakscn-Weimar Eisenach voor haren terugkeer naar Keulen in alscheids-audicntie ontvangen. Beide vorsten onderhielden zich geruimen tijd met de Duitsche officieren, waaronder eenigen zijn, wier borst met het IJzeren Kruis, de belooning wegens dapperheid in den strijd, gesierd is. Z. K. H. prins Hendrik bood den leden van liet Duitsche officiercorps gis teren middag een dejeuner aan. 'LK. 11. prins Frederik vereenigde gisteren de zes officieren van het 15e regiment, dat zijn naam voert, aan een dejeuner op het huis de Paauw. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In eene gisteren door liet geregtshof alhier gehouden openbare alge- meenc vergadering is de nieuw benoemde raadsheer, mr. J. J. van Geuns, als zoodanig geïnstalleerd. Gisteren avond heeft de kon. nationale zangschool voor handwerkslie den, onder leiding van haren directeur den lieer Marinus, 1111. KK. tlH. prins en prinses Hendrik eene serenade gebragt. liet bestuur werd door den prins ontvangen en bij herhaling vertoonden de prins en zijne gemalin zich op het balkon. Niettegenstaande de ontzaggelijke menschenmassa heerschle er gedurende de uitvoering de diepste stilte, welke dan weder werd afgebroken met handgeklap en juichtoonenwaaraan geen einde scheen te komen, te meer daar van tijd tot tijd van eene naburige woning in het Voorhout eu ook van het voorplein van het paleis bengaalsch vuur werd ontstoken. uuimNLAiM)s<:ni<; BKMÜTK.V FHAXkBIJ K. De rouwversiering in de Notre Dame aangebragt bij de plcglige lijk dienst voor Thiers moet allerprachtigst zijn. Er zijn voor die versiering 25000 meter fluweel en laken, 6000 meter zilveren franje en 12000 meter galon gebruikt. Aan vier hoekeu van de katafalk zijn vier allegorische standbeelden opgerigt. Twaalf toortsdragers, door slingers van kristal onderling verbonden, vormen met de lusters, de candelabres en de fakkels een gezamenlijke lichtkracht van meer dan 4000 waskaarsen. Het koor zal door liedei'tafels en het muziekcorps der republikeinsche [garde worden bezet. Meer dan 10000 toegangskaarten zijn uitgereikt. De harddraverijen, op 2 en 4 October te Parijs te houden, zullen worden opgeluisterd door de muziek van de kapel van den heer Joh. M. Cocnen, uit Utrecht. De heer Coenen is uilgenoodigd andermaal met zijne kapel op te treden. De reiskosten zullen hem worden vergoed, terwijl de verdere uitgaven kunnen bestreden worden uit de opbrengst van een of meer uilvoeringen op het Trocadero. Het Jour», off. meldt dat een internationaal congres voor een alge meen decimaal stelsel van gewiglen, maten en munten iu het Trocadero is geopend. Het zal drie dagen duren en, ofschoon het geen officieel ka rakter draagthebben verscheidene regeringen vertegenwoordigers gezonden. Het congres van Oriëntalisten is Zaturdag te Lyon geopend. De Chi- nesche gezant en drie zijner secretarissen woonden de opening bij. -- Volgens lijdingen uil Goree. in de kolonie Senegambie, heerschl aldaar de gele koorts in vreeselijke mate. In de stad Goree waren slechts twintig Europeanen in het leven gebleven. Men verwijt aan hel bestuur in de kolo nie, dat het aan zijne verkeerde maatregelen le wijten is, dat de ziekte zoo hevig is geworden. In plaats van de zieken naar het hospitaal op Kaap Manuel te brengen, heelt het die alle in het gasthuis te Goree ge bragt. Daar nu brak de ziekte uit en verspreidde zich snel. Alle lijders, die sedert 25 J tl lij er werden verpleegd, zijn overleden. Ook de gences- heeren en apothekers stierven. In de stad was er nu gedurende eenige dagen noch geneesheer, noch apotheker te vinden. Van St. Louis heeft men een doctor derwaarts gezonden; doch deze werd spoedig na zijne aankomst ziek. Elke gemeenschap van Goree met een ander punt der kolonie is streng afgesneden. DUITSCIILAND. Volgens de Köln. Zeit. blijft de wapeniabricatic in Prnissen steeds bloeijen. De grootste wapenfabrieken zijn voor rekening van Rusland ijverig bezig, vooral met het fabriceren van mitrailleuses. Deze naar Zweedsch model vervaardigde moordtuigen, die sneller en meer kogels te gelijk wer pen dan eenig ander geschut, dragen zeer ver en moeten bestemd zijn om torpedobooten onschadelijk te maken. Uit Gotha wordt gemeld, dat 1 October aanst. de inrigting voor lijk verbranding zal worden geopend, liet lijk van den onlangs overleden inge nieur Stier, die voorloopig op hel kerkhol was bijgezet, zal het eerste zijn, hetwelk er de verbranding ondergaat. De inrigting slaat niet alleen ten dienste van ingezetenen des lands, maar ook vreemdelingen kunnen er lijken doen verbranden. Op 29 Augustus is des avonds boven Genève een met zwaren regen vergezeld onweder losgebroken, hetwelk lol den volgenden middag duurde. Alle stroomen en rivieren zijn er zeer gezwollen en hel meer is hooger dan het den geheelen zomer geweest is. Een gedeelte van den weg naar Chamounix is weggeslagen. OOSTE1VRIJ K. De berigten van het oorlogstooneel in Bosnië, langs officiëlen weg openbaar gemaakt, blijven onbeduidend en versterken het vermoeden dat de regering niet voor den waren staat van zaken durft uitkomen. Vooral maakt het een ongunstigen indruk dat graaf Szapary nog altijd verstoken is van de versterking die hij zoo zeer behoeft, zoodat hij zich bepalen moet' tot het nemen eener defensive houding. De consul van Italië te Serajewo, de heer L. Perrod, van Serajewo over lïrod en Oostenrijk-Hongarije naar zijn vaderland willende vertrekken, is door manschappen, behoorende tot de Turksehe ongeregelde troepen, overvallen, uitgeschud en ten slotte vermoord. Het getal der te Serajewo gesneuvelde soldaten is volgens de ont vangen opgaven, betrekkelijk zeer gering; het beloopt ten hoogste veertig. Dat der gekwetsten was 350 en deze waren meerendeels zwaar gewond, hetgeen men toeschrijft aan de woede, waarmede in de straten werd ge vochten. In verhouding tot dat der Oostenrijkers moet het verlies der Tur ken zeer aanzienlijk zijn. Men verklaart dit hieruitdat het bombarde ment vreesselijke verwoestingen in de stad had aangerigt. Ongeveer 300 lijken van Turken waren in de stad gevonden en de Oostenrijkers hadden meer dan 7000 krijgsgevangenen gemaakt. Gewonde Turken zag men be trekkelijk weinig. In de eerste plaats namelijk hadden de Turken hunne gekwetsten zooveel mogelijk medegevoerd en bovendien gaven de verbitterde Oostenrijksche soldaten gedurende de laatste oogenblikken van het gevecht in de stralen geen pardon meer, maar schoten en sabelden zij allen neder, die zich niet vrijwillig overgaven. TURKIJE. Men spreekt van de terugroeping van Midhat-pacha. De grootvizier zou, per depêche van 23 Aug., aan Midhat-pacha kennis hebben gegeven dat de Sultan hem met hel oog op zijne langdurige afwezigheid en als be wijs van groote welwillendheid veroorlooft naar Konstantinopel terug te keeren, waar Z. M. zich voorbehoudt van zijne diensten gebruik le maken. Midhat-pacha nam dankbaar de mededeeling aan, doch hij riglle een uit voerig schrijven aan Safvet-pacha, wiens antwoord hij voor zijn vertrek zou wenschen af te wachten. l'Hli TFLFGI5AAF, 's GRAVENIIAGE3 September. Door Z. M. is de heer mr. 11. C. Verniers van der LoefT, lid van de tweede kamer, benoemd tot lid van den raad van state. WEENEN, 2 September. De Polit. Corr. meldt uit Ragusa, onder dag- teckening van lieden: Een aantal in Bosnië aanwezige geregelde Turksehe troepen zijn op marscli in de rigting van Novibazar. Te Kolaschin heeft eene botsing plaats gehad lusschen de Mahomedaansche bevolking en twee bataillons nizams. De eerstgenoemde heeft er de fortificatiën bezet, lerwjjl de troepen naar Novibazar op marsch zijn gegaan. LONDEN, 3 September. De Times meldt uit Konstantinopel van eergis teren, dat het berigt, volgens hetwelk de inscheping van de Russische troepen werd gestaakt, ongegrond is. De Daily News berigt uit Trebizonde van gisteren: Een poging van de Lazen om den voorraad munitie in Balnm meester te worden is verijdeld. De Russen weigeren langer uitstel le verleenen tol de reeds begonnen ontruiming. NEW-ORLEANS. 2 September. De gelckoorts-epidemie heerschl onop houdelijk met toenemende heiligheid. Te Port Gibson, in den staat Mis- sisippizijn van de 555 mensehen die daar gebleven waren 400 ziek55 zijn overleden1200 hebben de vlugt genomen. De ellende is groot. Men doet zijn best levensmiddelen daarheen te zenden. WEENEN3 September. Officiéél. De Oostenrijksche troepen bezetten gisteren, zonder tegenstand le ontmoeten, llrieno op den weg naar Trebinje. KONSTANTINOPEL3 September. Safvet-pacha beriglte aan Midhat- pacha, dat hij teruggeroepen zou worden, zoo hij den Sultan daarom ver zocht. Midhat-pacha heeft dal gedaan. ST. PETERSBURG, 3 September. Volgens een berigt uit Rutschuek heb ben de Bulgaren van Silistria Tirnova en Rutschuek besloten Ignatiefl tot vorst van Bulgarije te kiezen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3