inviitiac deorum opinione apud Graecos en Romanos", de tweede »de Litle- rarnm liumaniorum siudiis hoc tempore colendis." Daarna heeft de rector lien geluk gewenseht niet de wijze, waarop zij den gymnasialen cursus ge ëindigd hebben. Onmiddellijk vóór de vacantie, den 1 leD Julijis het examen van toelating geweestwaartoe 18 examinandi aangemeld waren. Hiervan zijn tot de 1" klasse 16 toegelaten, t. w Th. P. van Eek, 1). A. 11. van Eek, J. Th. FeunF. G. H. Gerlings, J J. Hagen, J. B. Knotnerus, J. W. C. KoKI, J. P. Kuenen, 51. Mulder, C. O. Segers, J. A. Sprayt voorwaardelijk voor de wiskunde, J. Suringar, J. Visser, G. Visse ring, P. L. E. Vijzclaar, W. Th. 51. Weebers. Tot de 3e klasse is toegelaten II. K. J. van Noorden. Den 2'° September is een tweede examen van toelating geweest, waartoe van hh. Curatoren vergunning was gevraagd voor 6 examinandi. Hiervan zijn 4 toegelaten tot de 1' klasse, t. w.R. Barmen TLoo, P. J. Dagevos, V. A. F. Harlot!C. W. D. Lans. De vorige cursus begon met 50 leerlingen. Gedurende den cursus zijn 4 leerlingen naar elders vertrokken. Vóór den aanvang van den nieuwen cursus hebben, behalve de twee jongelui die lot de academie bevorderd zjjn, nog 5 leerlingen hei gymnasium verlaten. Bovendien is berigl ontvangen dat één der toegelalenen nog niet op het gymnasium zal komen en dat een tweede op de 11. B. school zal blijven. De nieuwe cursus begint dus met 58 leerlingen. Gisteren avond ten 7 ure viel de dienstbode van den heer Roodenburg aan den Nieuwen Rijn in het water. De heer 51. 11. Fonteinop het angst- géroep uit zijne woning komende, zag haar reeds zinken en begaf zich onmiddellijk te water. Hij mogt het genoegen smaken haar behouden aan wal te brengen. Gedurende de maand Augustus 1878 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 1682% portiën warme spijs, 337 porliën vleesch, 44% portiën spek, totaal 2064 porliën. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat ter opleiding tol de betrekking van opzigter hij den rijkstele graaf, na vergelijkend onderzoek in de maand December aanstaande, drie adspirant-opzigtrrs kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een maand geld van 50 gulden. Deze adspirant-opzigters kunnen, na een diensttijd van minstens twee jaren en na voldoende blijken van geschiktheid te hebben gigeven, dingen naar de betrekking van opzigter 2' lel. hij den rijkstele graaf, aan welke betrekking aanvankelijk eenc jaarwedde van 800 gulden is verbonden. Zij, die zich aan het bedoelde onderzoek wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 30 November aanst. bij het departement daartoe aanmelden door een op zegel geschreven verzoek. De Staatscourant geelt nadere inlichtingen omtrent de vereischten. De Midd. Cour. deelt het volgende berigt mede: Z. 51. de koning lie ft aan het gala-diner officieel zijn aanslaand huwelijk met prinses Adelaide Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont aangekondigd. Ook de Rott. Cour. en de Arnh. Cour. deelen een dergelijk berigt mede. -- Tot secretaris der vereeniging //Eigen Hulp", is door het hoofdbestuur benoemd de heer J. C. van Goens, gepens. le luit. der infanterie te Breda. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 Sep tember Kaap St. Vincent gepasseerd. Gisteren was het voor de schooljeugd van Voorburg een regt genoegc- lijk feest. II. K. 11. prinses 51arianne had, ter geleccnheid van het huwelijk van prins en prinses Hendrik, omstreeks 500 kinderen van de scholen te Voorburg op Hd. buitenverblijf aldaar vercenigd. De jeugd werd bij afw is seling door verschillende spelen aangenaam bezig gehouden: de heer A. D. Bamberg, van 'sGravenhagevoerde tal van toeren uil; de oud-vaderland- sche poppenkast ontbrak niet; voor caroussel-rijden bestond eene geschikte gelegenheid; en dat de kleinen hij tusschenpoozen ook op versnaperingen enz. werden onthaald, behoeft wel niet te worden gezegd. Te Ilellevoetsluis heeft Zondagavond II. eene vechtpartij plaats gehad tusschen eenige machinist-leerlingen van het wachtschip en slampampers, j De plaatselijke pólicie heeft een onderzoek ingesteld. 5Ioore. meldt hel libl.de man, die te Amsterdam in het Bible-hotel 1 werd opgespoord en op straat gevangen genomen, omdat hij gestolen effec ten had getracht te gelde te maken, zit nog altijd in de cellulaire gevan genis. Langdurig en breedvoerig zijn de onderzoekingen in de ingewik kelde zaak. waarin 51oore, naar thans blijkt, zeer zeker bewust van het geen hij deed, een rol heeft gespeeld. Zijn verleden is niet onberispelijk, want pohcieautoriteitenuit Londen en Parijs daartoe hierheen gekomen, hebben hem als een vroeger veroordeelde herkend. Het Hll. meldt, dat Zondag op de bovenkamer van hel Calé Apollo, in de Warmocsstraat te Amsterdam, aan een vijftigtal personen de eerste //sociaal-democratische cursus" is gegeven door een bestuurslid der Vereeni ging van dien naamdie de //misdeelden" en //verongelijkte leden der maatschappij" toesprak«een toestand van jammeren en grieven" blootlegde en de middelen ter verbetering besprak in het midden dezer vereeniging, die »de behartiging aller regten, het heil der menscliheid" voor oogen heeft. De vergadering was door den voorzitter geopend onder de leuze van Karl 5!urse: //Proletariërs, gordt u aan, ge kunt niets dan uwe ke tenen verliezen!" Uit Amsterdam meldt men aan de IV. R. C: Men spreekt hier sinds eenige dagen veel over een catastrophe, die zelfs de aandacht heeft getrok ken van buitenlaudsche bladen. De heer E. I».handelaar in en bewaarder van ansjovis, genoot een groot vertrouwen en was wat men noemt een eerste man in zijn vak. Zijn zoon was makelaar in hclzellde vak. Kocht hij. dan was het veelal voor zijn vader; verkocht hij, dan waren het door gaans goederen van zijn vader. Nu is intusschen gebleken dat hij een aan tal eeelen heeft uitgegeven zonder dat er ansjovis voor aanwezig was en dat, naar men zegt, 16000 ankers ontbreken; dat is: ongeveer de helft van deu geheelen voorraad ansjovis, die van anderen daaronder begrepen. Een aantal personen, onder welke uit Monnickendam Edam, Voletulam, Harderwijk en andere Zuiderzee-plaatsenzijn daardoor geheel of nagenoeg geheel geruïneerd. Zoo moet er een visscher zijn te Volendamdie zijn overwinsten steeds in ansjovis belegde en deze den heer O. in bewaring gaf. Hij moet zelfs een som gelds hebben geleendom zijn voorraad ansjovis te vermeerderen en zou zich nu genoodzaakt zien om, ten éinde die som terug te betalen, zijn huisje en zijn botter te verkoopen en dan weder als knecht bij een visscher te gaan dienen. Naar men verneemt, zijn er perso nen bij, die voor 30 a 40 mille bij deze ramp verliezen. De makelaar 0. heeft de hoofdstad reeds vóór 14 dagen verlaten. De vader is door de arrond.-regtbank in staal van faillissement gesteld. Zaturdag nacht zijn onder Vreeswijk twee koeijen op eene weide doodeljjk getroflen, terwijl eene andere koe door den bliksem kreupel werd geslagen. De gemeenteraad van YVageningcn heeft besloten tot opheffing der La- tijnsche school aldaar. De oprigting van een pro-gymnasium zou de krach ten der gemeente te boven gaan. Eergisteren morgen was men bezig in het huisje van den visscher B. te Avereest een muur weg te brekenplotseling viel een deel daarvan om ver, met liet gevolg dat een kind, een meisje van 5 jaar, er onder ge raakte en op de plaats dood bleel. Men verneemt dat in een gehucht onder de gemeente Ambt Harden- berg de justitie lot de ontdekking zou zijn gekomen, dat een landbouwer zijn zuster eenige jaren lang gruwelijk heeft behandeld, door haar in een hok op le sluiten, waar de ongelukkige in den treurigsten toestand zou zijn gevonden. Te Leeuwarden is Vrijdag in een der lokalen van de rijks hoogere burgerschool geopend de algemeenc vergadering der vereeniging van leeraren, aan inrigtingen van middelbaar onderwijs, onder voorzitting van den heer dr. II F. R. llubrecht. De eerste zamenkomst was bestemd tot afdoening van huishoudelijke zaken. Vooraf echter werd besloten een felicitatie-telegram te zenden aan den inspecteur van hel middelbaar onderwijs, den heer dr. Steyn Parvé, die zijne 25-jarige huwelijksvereeniging vierde. Bij de voort zetting der werkzaamheden op Zaturdag morgen was het eerste punt van behandeling: Het middelbaar onderwijs voor meisjes. Het lokte eenc zoo brcede discussie uit, dal de vergadering te 4% uur hel onderwerp nog slechts ten deele had behandeld en de verdere bespreking er over aanhield tot een volgend jaar. De bcgrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor de dienst van 1879 beloopt in ontvangst en uitgaaf ƒ598242. De inkomsten zijn geraamd als volgt: Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 19683; II. Opbrengst van belastingen en heffingen 381080 (waaronder 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ƒ22653. 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel 55630, 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel 106810, plaatselijke directe belasting ƒ118000); III. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen ƒ76262; IV. Ontvangsten van verschillenden aard cn toevallige baten ƒ17407; V. Buitengewone ontvangsten ƒ103810 (waaronder 10600 door verkoop van inschrijvingen op het groot boek der nat. werk. schuld 2y2 pet., ter tegemoetkoming in de kosten van den aanleg der duinwaterleiding De uilgaven zijn geraamd als volei: Hoofdstuk I. Huishoudelijk beheer ƒ54955; II. Kosten voor werken en inrigtingen tol openbare dienst be stemd ƒ66010: III. Kosten voor eigendommen en de deswege verschuldigde lasten ƒ19970; IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen ƒ12035; V. Kosten van de openbare veiligheid en van de brand weer ƒ73011; VI. Kosten der plaatselijke gezondheidspolicie ƒ1300; VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschap pen ƒ194292: VIII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën enz. aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen ƒ44600; IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, pensioenen enz. 89625; X. Andere uitgaven niet in de vorige hoofdstukken begrepen 36725 (waaronder ƒ13100 voor aankoop van inschrijvingen op het groothoek der nat werk. schuld 2y2 pel.); XI Onvoorziene uitgaven ƒ5719. Bij de raming der inkomsten wordt het overschot van de exploitatie der gasfabriek geraamd op ƒ45000, en de opbrengst der fecale sloffen, stelsel Liernur op ƒ650. Bij de raming der uitgaven wordt voorgesteld aan den 1« opziener der gemeentewerken, die 21 jaren dienst heeft, eene tractements-verhooging van 100 toe te kennen, en aan den derden gemeeutebode eene dergelijke verhooging van 50. Voor jaarwedden van sluis- en brugwachters enz. wordt thans 8550 uitgetrokken. Voor eenige buitengewone herstellingen aan het raadhuis wordt ƒ405 uitgetrokken, cn voor buitengewone onkosten aan meubelen enz. 200. Voor den concierge van het museum in de La kenhal wordt eene tractements-verhooging van ƒ100 voorgedragen. Voor het besproeijen van stralen gedurende de zomermaanden, het water le leve ren door de duinwater-maatschappij, wordt 1000 noodig geacht. Het onder houd der plantsoenen enz. wenscht men, in plaats van aanbesteding, op le dragen aan een vast werkmandie tevens als onbezoldigd agent van policie of rijksveldwachter toezigt houdt, tegen eene belooning van 10 's weeks. Als buitengewoon werk wordt 3500 geraamd voor het verlagen der Groe- nebrug over hel Sleenschuur, welke post echter voor memorie wordt uitge trokken, in afwachting van de te nemen beslissing aangaande de rijks- snbsidiën in zake Onderwijs. Voor het onderhoud van riolen onder eigen beheer wordt 6000 uitgetrokken. Betredende de schietbaan wordt voorgesteld die te slechten, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ530. Voor hel verstrekken van duinwater aan het raadhuis, aan de scholen en aan onvermogende!) wordt ƒ1100 en voor aanleg van leidingen in gemeente-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2