BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag H September d878, JPW6. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. wordt gekroond door een schilderwerk: de zinnebeeldige voorstelling van de vereeniging der dynastie van Oranje met het huis van llohenzollern. Hoog in de lucht zweeft de Faam, wier bazuin het heugelijke feit van den dag den volke verkondigt; eene gebeurtenis die door het beeld der geschiedenis geboekstaafd wordt, terwijl een maagd het vorstenpaar kran sen en bloemen vlecht. De entree tegenover den Bezuidcnhoutschcn weg is verfraaid door een vier tal vlaggentropeën op de brug. De dragers van de schilden met de ineenge strengelde naamcijfers van het bruidspaar zijn met guirlandes omwonden en eindigen in lauwerkransen. Op de Princessegracht trekt een kolossale slin ger, die langs den voorgevel van de woning van jhr. van der Velden afdaalt, zeer de aandacht en ongetwijfeld zal aan de oplettendheid van den prins en zijne gemalin de rijke versiering niet ontgaan van het paleis van lid. oom Z. K. H. prins Frederik aan den hoek van Boschkant en Korte Voorhout. De langs den voorgevel geschaarde lantaarnen zjjn verborgen achter slanke kolommen, wier kapitelen lauwerkransen dragen, welke de naamcijfers van de hooge feestelingen omgeven. Deze pilarenrij is voortgezet tot voorbij den nieuwen zijvleugel van het paleis, terwijl zich aan de ingangen van deze vorstelijke verblijven twee hooge poorten verheffen, gekroond met het Ne- derlandsche wapen, rustende op een wapentropee en voerende de wapenschil den van I1H. KIL HH. prins en prinses Hendrik. In het licht van duizenden lampions zal des avonds deze vorstelijke hulde des te beter uitkomen. Ove rigens belooft deze plek ruimschoots in het feestlicht te zullen deelen, daar het naastgelegen gebouw van het provinciaal bestuur over het geheele front tot zelfs langs de gevellijn geillumineerd wordt. Eenige schreden verder treedt uit het boomengewelf de poort, gesteld door de afdeeling Weslland der Holl. Maatschappij van Landbouw, te voorschijn. Het middenstuk vertoont de wapenschilden van I1H. KIL HH. prins en prinses Hendrik, gedekt door de koninklijke kroon, en is bijna 2 meter in omvang. Daaronder zijn twee medaillons bevestigd met deze inscriptie: "de afdeeling Westland der Holl. Maatschappij van Landbouw" en '/aan het Doorluchtig Echtpaar," omvat door twee hoorns van overvloed, boordevol geladen met bloemen en vruchten, o. a. meloenen, druiven, perziken, appelen, peren, pruimen enz. De twee pilasters, in hun goudgeel kleed, bevatten geladen koornhalmen, waarin men verschillende tarwe-, haver-, gerst en roggesoorlen kan onderscheiden, terwijl de langwerpig vierkante openingen van de pilas ters medaillons vormen van aardappelen, appelen en peren, groenten, kool soorten, zuivelbereiding (boter), druivenmanden en vlas. De eigenaar van het hotel Paulez heeft het vorstelijk echtpaar eene schoonc hulde bereid. Op de hoogte van het balcon van dit etablissement is een prachtvol decoratief gesteld, dat rustende op een muur van vlaggen de meer genoemde wapens, omgeven van rozenvlechtenvertoont te midden van de wa penschilden en naamcijfers. Het geheel munt uit zoowel door fijne tecke- ning als prachtige nuancering. Bij de intrede van het Voorhout geven al dadelijk de vlaggentropeën aan den ingang der voetpaden aan dit lustoord den feestelijken aanblik, waarop het heden zoozeer zijne aanspraken mag laten gelden, want ginds aan den zoom van deze schoone plaats zullen de hooge feestelingen uit Hd. verblijf kunnen gadeslaan hoe de juichende menigte den ganschen dag daar dooreenwoelt. Hier zwaait Flora met onbegrensde magt haren scep ter. Al wat tuinbouw en planlen-kweekkunst schoons en kostbaars kan verschaffen, is in den vorm cener piramide opgestapeld. Het is de zigtbare hulde, die de Ilaagsche Tuinbouw-Vereeniging den prins brengt. Het bloe- menstuk verheft zich ruim 7 meter boven den beganen grond. Dc breed uitgewerkte voet prijkt met de volgende opschriften van bloemen gestoken: «Hulde aan het vorstelijk echtpaar door de 's Gravenhaagsche Tuinbouw- Vereeniging." Aan de zijkanten wordt de nationale en Pruissisclie vlag op dezelfde wijze in bloemen te aanschouwen gegeven. Zóó opgetooid wacht de residentie de komst van het doorluchtig echtpaar. De ontvangst en intogt van I1H. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden, in de residentie, hebben heden, ingevolge het voorgeschre- vene bij het programma, in de meeste orde plaats gehad. Duizenden en duizenden van hier en elders waren op de been, ondanks het ongunstige weder, dat echter juist bij den aanvang van het vertrek van den stoet van het Rijn-station eenigzins ophelderde. Luide toejuichingen deden zich den geheelen weg hooren, zoowel bij het voorbijkomen van Z. M. den koning als inzonderheid ook bij dat van het jonggehuwde vorstelijk paar, dat, in HD. paleis afgestapt, zich op het balkon vertoonde en de heilgroeten der onafzienbare menigte op de meest welwillende wijze beantwoordde. Bij de aankomst van het vorstelijk echlbaar aan het station heeft de Ed. Achlb. heer Burgemeester, jhr. Gevers Deynoot, het in de volgende bewoordingen toegesproken en verwelkomd. "Geëerbiedigde KoningKon. Hoogheden Prins en Prinses Hendrik dei- Nederlanden! en verdere leden van het vorstelijk huis! De gemeenteraad van 's Gravenhage, vertegenwoordigende de gansehe bur gerij, heet u Kon. Hoogheden Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden hartelijk welkom binnen de koninklijke residentie. De gemeenteraad komt u zijne welgemeende en hartelijke gclukwenschen aanbieden bij de voltrekking van het huwelijk van uwe Kon. Hoogheden. Het is aan u, geëerbiedigde Koning, en aan Zijne Kon. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden bekend dat de 's Gravenhaagsche burgerij deelt in het lief en het leed, dat het geëerbiedigd stamhuis van Oranje overkomt. De burgerij deelt thans in de vreugde van het vorstelijk huis. De burgerij juicht, omdat zij weet dat haar hooggeachte prins Hendrik der Nederlanden binnen de residentie terugkeert, vergezeld van hoogstdeszelfs gemalin, die het geluk van Zijne Kon. Hoogh. zal helpen bevorderen. De burgerij juicht te meer, omdat zij overtuigd is dat het huwelijk van Uwe Kon. Hoogheden op wederkeerige liefde is gegrond en waar liefde woont gebied de Heer zijn zegen. Moge het huwelijk van Uwe Kon. Hoogheden met den zegen des Aller- hoogsten worden bekroond, is de vurige bede van de gansehe burgerij." ïn het paleis van Z. M. den koning geschiedde de ontvangst van prins en prinses Hendrik door prins Frederik, prinses Marianne, prins en prinses von Wied en de leden hunner hofhoudingen. Zij had het karakter eener eenvoudige receptie. Het hooge echtpaar heeft zich vervolgens naar HD5 paleis begeven, waar het tot driemalen toe op het balcon verscheen en het gejuich der menigte beantwoordde. De illuminatie zal heden avond doorgaan. ENIG-ELAND. LONDEN, 30 Augustus. De directeur-generaal van de geneeskundige dienst, bij het leger op Cyprus, seint uit Larnalta van 26 dezer: De gezondheidstoestand der troe pen van het leger te Larnaka is veel verbeterd; men heeft thans 99 zieken op 1666 man. Het 42e regiment, behalve 980 man te Kerynia gestatio neerd, moet zeer weinig zieken hebben. In de meest ongezonde plaatsen telt men 26 zieken op 180 man. Sedert de landing hebben de bezettings- - .troepen 8 man door den dood verloren; aan zonnesteek overleden 3, aan koortsen 3, aan kanker 1 en aan dysenterie 1. De hitte is nog zeer groot. Door den bevelhebber van het O. I. eskader is het jaarverslag omtrent den slavenhandel uitgebragt. Hij zegt dat de slavenhandel op de kusten van Afrika zigtbaar verminderd is, en bewijst dit met cijfers. Hr. M». schepen bevrijdden in het afgeloopen jaar slechts 60 slaven tegen 438 in het jaar 1876. Sedert het openen der tentoonstelling te Parijs zijn de beroovingen op straat te Londen met een derde verminderd. De voornaamste leden van het vak bevinden zich te Parijs, waar de kansen op groote winst beter staan. De correspondent van de Daily Newsdie te Batum heeft vertoefd, meldt dat hij, zonder eenige gegronde reden, van den Turkschen bevelhebber Derwisch-pacha last ontvangen heeft om zich te verwijderen. Hij verhaalt, hoe hijvast besloten niet te wijken dan voor geweldzich in zijne kamer had opgeslotendie hijals hebbende een goeden pasals Britsch grond gebied en onschendbaar beschouwde. De officier, die last had, hem des noods met geweld aan boord van eene stoomboot te brengen, liet de deur openbreken. De correspondent gaf niet toe, en toen eindelijk de kapitein van de stoomboot vloekende en razende kwam aanloopen, omdat hij zoo lang wachten moest, vatte genoemde officier verder moed en liet den cor respondent en zijnen medgezel bij het hoofd en de beenen nemen en naar de boot dragen. FRANKRIJK. De heer Paul de Cassagnac heeft dezer dagen bij eene Bonapartische demonstratie het woord gevoerd. Hij erkende dat de tegenwoordige repu bliek niet zeer vrceselijk was. Zij is de illusie van regtschapen mannen, zeide hij, en houdt het graauw genoegzaam in bedwang; indien zij duurde, zou onze hoop worden uitgesteld. Doch hij betoogde, dat zij niet duren kon; de maarschalk zou vallen, als een hooge, door klimop verstikte boom; de senaat zou eene meerderheid der linker zijde krijgen, de conventie zou herleven en van Versailles naar Parijs terugkeeren. Zoodra nu de republiek optrad in hare ware gedaante, zou het keizerrijk niet verre zijn. Als de brand uitbreekt, dagen de blusschcrs op, zeide bij, achter den schurk loopt de policie-agent; na Robespierre komt Bonaparte en na de misdadigers van Junij 1848 komt wederom Bonaparte. Waarom zou er dan geen Bonaparte staan achter Gambctta? Naar men zegt zal Gambetta eerlang in het huwelijk treden en wel met de dochter van zijn overleden vriend Dubochet, indertijd directeur der Parijsclie gas-maatschappijen. Mej. Dubochet beschikt over een kapitaal van 18 millioen fr. Te Boulogne maakt men aanstalten om met buitengewonen luister de aanneming door de beide kamers van de nieuwe haven aldaar op 8 en 9 September te vieren. De ministers van openbare werken en van financiën zullen deze feesten bijwonen. Uit de departementen Rhone, Aisne, Loire, Isère, Dröme en Savoye zijn berigten ontvangen, dat aldaar hevige onweders gewoed hebben. Er zijn hagelslecnen gevallen van 147 gram. Ook in andere oorden des lands heeft het onweder gewoed. DUITSCHLAN». Men wil weten dat dc rijksdag door den kroonprins in persoon zal geopend wordenprins von Bismarck zou de openings-plegtigheid bijwonen. Naar men verneemt zijn de mogendheden niet voornemens dc be- leediging, haar door Turkije in dc jongste nota over Griekenland aange daan, geduldig te verdragen. Zij zouden het reeds in beginsel eens zijn geworden over eene krachtige en spoedige tusschenkomst ten behoeve van Griekenland, doch zij zijn nog in onderhandeling over den vorm, welke daaraan gegeven zal worden. De elfde Duitsche algemeene prolestantendag zal van 8 tot 10 October aanslaande te llildcsheim gehouden worden. Als eerste onderwerp ter be spreking is aan de orde gesteld"De kerkelijke leervrijheid en het ge- meenteregt." Uit Bern meldt men: Wij doorleven thans een tijdperk van hevige atmospherischc beroeringen. Uit de zwaar bewolkte lucht stort de regen bij stroomen neder en doet de becken en rivieren overloopen. De wegen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5