leverd. Ruilen den directeur waren CO beambten en bedienden daarioe werkzaam. De invoering van bel verbeterd tonnenstelsel ging geregeld voort. In 1877 werden gemaakt 5585 last van 1770 kilógt'. compost of zoogenaamde straatvuilnis en 1268 last ier opgevangen en afgeleverd. De aanvraag overtrof steeds den voorraadop 4 Dec. 1877 was reeds alle aan wezige en nog in bet voorjaar van 1878 te verzamelen mest verkocht. De prijs, in liet voorjaar ƒ7.50, was in December geklommen tol ƒ9 per last. liet totaal der ontvangsten was 52,611.08%, dat der uitgaven ƒ32,524.79; dus meerdere ontvangst 20,08629%. 's GRAVEN11AGE, 29 Augustus. Z. M de koning heeft het grootkruis van de orde van den Leeuw van Nassau geschonken aan generaal graaf Stolberg Wernigerode, bet kotnman- deurs-kruis dier orde aan den luit.-kolonel v. d. Groeben. De ritmeester von Nijvenheim is tot ridder in die orde benoemd. Door Z. M. zijn voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het wa pen der infanterie van liet leger in Nederl. Indië, de kapitein F. \V A. baron van Dedcm van Driesberg, van het 6e reg. infanterie; bij liet wapen der infanterie van liet leger hier te lande, de kapitein J. 11. van den Broek, van het Nederl. Indische leger. De op non-activiteitstelling met 15 Sept. van den luit. ter zee 2e kl. II. L. C. Wolterbeek Muller, dienende aan boord van het schroefsloomschip Zilveren Kruis, wordt ingetrokken. Voorts wordt de luit. ter zee 2' kl. C. J. de Jong Pzn. van liet schrocfstoomschip van Galen overgeplaatst aan boord van het artillerie-instructieschip het Loo, en vervangen door den luit. ter zee 2° kl. VV. G. van Nes, en zulks met intrekking der plaatsing van laatstgenoemden ofïicier aan boord van liet schroefsloomschip Zilveren Kruis. De officier van gezondheid 2' kl. P. G. J. Vogelpoel, arts, dienende aan boord van de instructiebrik Zeehond, wordt op non-activiteit gesteld. Het Fad. meldt dat namens een veertigtal dames uit de residentie II1I. KK, 11H. prins en prinses Hendrik een geschenk zal worden aange bodenbestaande uit een kamerscherm, dat, zoowel wat conceptie als uit voering betreft, prachtig mag worden genoemd. Aan de buitenzijde is het op Oostersche wijze geheel zwart gelakt met verguld ornamentwerk en gevogelte, dat zeer smaakvol is gearrangeerd en uitgevoerd. De binnenzijde van het kamerscherm levert een even verrassenden als schoonen aanblik op. Elk der vier paneelen bevat een schilderstuk van artistendie wij in hun genres onder de besten van ons land mogen rekenendeze paneelen verte genwoordigen hoogst eigenaardig een viertal landelijke kleedcrdragtenen wel eenvan van Trigtdal van de provincie Utrecht (de omstreken van Amersfoort), een, van Elchanon Verveer, dat van Zeeland (Overflakkee) een, van Ten Kale, dat van Noordholland (eiland Marken) en een, van Sadée, dat van onze provincie (een keurig tafereeltje aan het Scheveniiigsche strand). Onder de middelste dezer heeft de heer Stortenbeker de wapens van prins Hendrik en priuses Maria geschilderd, terwijl op de beide zijpa- neelen de initialen der beide vorstelijke personen in sierlijke letters prijken. Heden werd in Diligentia alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den anti-dienslvervangingbond. De bijeenkomst werd voorge zeten door den president van den bond, den gepens. generaal-majoor M. D. van Limburg Stirum, oud-minister, die de werkzaamheden inleidde meteene uitvoerige rede, in den aanvang waarvan eenige mededeelingen omtrent de ontwikkeling van den bond voorkomen. De ligue is nu meer dan 3 jaar oud; 29 Augustus 1875 was het hoogste stamnummer reeds 3181; thans is het 8657. Verder bevatte de inleiding eene verheffing van het beginsel der onvervreemdbaarheid van weerpligt en werd de laak der ligue nader korte- Ijjk omschreven. Deze is: nog de t|itaestie meer bevattelijk te maken en hel hekrompen egoi-me der bemiddelden, dat alleen de heilzame hervorming tegenhoudt, door ruimer opvatting van eigenbelang te temperen. De presi dent gewaagde wijders van de gunstige uitkomst van de opbrengst der bondschriflen en vermeldde met leedwezen, dal noch op de adressen aan den koning van 1876 onder het vorig bewind, noch op die van November 1877 de regering cenig tcckcn voor of tegen heeft gegeven. Door den secretaris werd het verslag van het hoofdbestuur over het derde dienstjaar overgelegd. Dat stuk behelst de uitwendige geschiedenis van den bond en van het beginsel der persoonlijke dienst, vooral op politiek gebied, en geeft vervolgens overzigten van de werkzaamheden van het bestuur en van de afdeelingen. De negende algemeene vergadering der Nederl. jurislen-vcrecniging is heden alhier in de Trèveszaal geopend door den lieer mr. G. de Vries Az. lid van den raad van state, met een welkomstgroet aan de leden. Hij her innerde dat sedert de eerste algemeene vergadering, ook te 'sGravenhage gehouden, de kunst om 'l aangename dezer bijeenkomsten met het nuttige te verbinden niet was achteruitgegaan, maar geen vooruitgang was te be speuren geweest in de trouwe opkomst der leden. Dit betreurde hij zeer. Iloe grooter aantal leden tol de besluiten medewerken, hoe meer kracht die toch zullen hebben. Lag de oorzaak in de jaarlijks verschillende plaats van bijeenkomst? Zoo ja, dan moest de thans gekozen gemakkelijk te bereiken plaats tot een trouwe opkomst hebben aangevuurd. Of was de reden gelegen in verflaauwing der belangstelling? Hoe zou dit mogelijk zijn waar juist de loop der zaken tot dubbele inspanning aanspoort om de be lemmeringen te boven te komen, die het gewenschte doel. de herziening onzer wetboeken, in den weg staan. Reeds had men een hinderpaal welen te overwinnen, namelijk het parlementair voorschrift, dat sluiting der zitting sluiting der werkzaamheden medebragt. Het streven moet zijn de herzie ning der wetboeken onafhankelijk te maken van de afwisseling van het hoofd van het departement. De voorzitter vertrouwde dat de thans te nemen besluiten op nieuw zonden bewijzen dat onze wetboeken niet meer beantwoorden aan de behoeften van den tegciivvocrdigen tijd. Hel bureau werd zamengesteld uil de leden van bet bestuur, aangevuld door de heeren m's. Knottenbelt, Lobman, II. P. de Kanter en M. de Pinto. Op voorstel van hel bestuur werd besloten a. s. Zaturdag geen vergadering te houden, met het oog op den feestelijken iutogt van prins Hendriken zijne gemalin in de residentie, liet onderwerp van strafregl, voor dien dag aan de orde gesteld, is verdaagd tol het volgend jaar. Voor dezen dag was aan de orde de volgende vraag: Moet het verhoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blijven? Zoo neendoor welk beter middel zou het kunnen worden vervangen Is hel in elk geval wen- schelijk, dat de regter de bevoegdheid hebbc partijen voor zich te doen verschijnen, ten einde over en weder te worden geboord? De uitslag der uitvoerige discussiën was dat de vereeniging met 58 tegen 4 stemmen het behoud van het verhoor op vraagpunten volgens onze wet geving afkeurde en met 52 tegen 8 stemmen voorstond de invoering van het Engelsche stelsel van "cross-examination". HUITEiNLANDSCHE BKIUGTEN. EAGELAN». LONDEN28 Augustus. De correspondent, dien de Daily-News op Cyprus gehad heeft en die thans op Malta is, de heer Forbes, houdt vol, dat zijne berigten omtrent den slechten gezondheidstoestand der troepen op Cyprus eerder beneden dan boven de waarheid zijn geweest. Op 14 Aug. waren er slellig meer dan 25 pCt. van de troepen ziek. Daar zijne berigten van onjuistheid en over drijving beschuldigd zijn, geeft hij thans de officieren op, die hem op Cyprus hebben ingelicht, verhaalt hij wat hij zelf gezien heeft en beroept zich op de officiële verslagen. Uit Nicosia schrijft men aan de Daily NewsAan de personen die op Cyprus eene rijksbetrekking zoeken kan ik zeggen, dat alle plaatsen reeds vervuld zijn en het aantal denkelijk niet zal worden vermeerderd. Mannen van zaken, die handelsbetrekkingen wenschen aan te knoopen, moeten uit eigen oogen zien. Het eiland is arm, op hel oogenblik zeer arm en er zijn hier ter plaatse zeer wakkere lieden, die in alle nieuwe behoeften spoedig en flink zullen voorzien. Die een Eldorado zoeken in hel uitzenden van Engelsche goederen, behooren eerst eens ernstig te overleggen wat het grootst mogelijk verbruik wezen kan van 3 Engelsche regimenten en een paar dozijn Engelsche ambtenaren. Dan zijn er, die op Cyprus een veld hopen te vinden voor persoonlijke nijverheid en ondernemingsgeest, met of zonder kapitaal. Die zonder kapitaal komt, zal bier niet veel kans hebben. Al wilde bij alleen met de spa werken, dan zou bij nog leelijke concur- i renten vinden in lieden, voor wie 5 piasters daags een weelderig inkomen is. En voorloopig zie ik, ook al geen groote vooruitzigten voor avonturiers met eenig kapitaal, een helderen kop en een paar ijverige handen. Misschien komt hun lijd; voor een beperkt getal; maar die lijd is er nog niet Eerst moet men land kunnen koopen. En voorloopig gaat dit niet, omdat eerst zekerheid van regjstitels moet zijn verkregen. En dan nog zal men putten moeten graven en besproeijingskanalen. Want naast den Turk is droogte de vloek van het eiland en zijne vroegere vruchtbaarheid dankte het aan zorgvuldige besproeijing. Dan heeft men nog geen handenarbeid. Ik geloof niet, dat Cyprus met voordeel te bebouwen is, dan door vreemden, met Chinesche koelies, op groote schaal. Moet ik een raad geven, dan is het die van de zaken nog een jaar aan te zien; men behoeft niet te vrcezen, dat anderen vóór zullen zijn. Dan nog moet men zich op veel teleurstelling voorbereiden en met een zeer matige uilkomst tevreden zijn. Het geneeskundige blad The Lancet deelt het volgende mede omtrent eenige merkwaardige gevallen van liougen leeftijd. Volgens de slerfie-slatis- liek voor Engeland en Wales gedurende 1876 zijn in genoemd jaar 183 mannen en 409 vrouwen gestorven, die een ouderdom van 95 jaar en daar boven bereikt hadden. Veertien mannen en 43 vrouwen waren meer dan 100 jaar oud geworden Honderd jaar oud stierven 4 mannen en 21 vrouwen; in den ouderdom van 101 jaar 2 mannen en 7 vrouwen; 5 mannen en 4 vrouwen werden 102, 2 mannen en 3 vrouwen 103, 2 vrouwen 104, 3 vrouwen 105. 1 man en 2 vrouwen 106 en 1 vrouw 108 jaar oud. Zes dezer hoogbejaarden, 1 uian en 5 vrouwen, stierven in de Londensche dis tricten. F li 1 K K IJ li. Brj de uitreiking der prijzen aan de bekroonden op de tentoonstelling wil men hel nijverheidspaleis op zoodanige wijze inriglen, dat er plaats is voor 21000 personen. Een orkest van 1600 personen zal muziek en zang uitvoeren, als: 350 muzikanten en zangers van de officiële concerten op het Trocadero, 150 muzikanten van de »garde républicaine'' en van drie infanterie regimenten 1000 leden van liedertafels en nog 100 andere zan gers. De president der republiek zal eene rede houden en vervolgens de prijzen uitreiken. liet programma voor dezen feestdag is aldus zamengesteld: te 12 uur des middags worden de poorten van hel industriepaleis voor de genoodigden en het publiek geopend. De senatoren, afgevaardigden, leden van den alge- meenen raad, van het corps diplomatique enz. nemen plaats. Te half twee zet de stoet, die in »hct groote Salon" zich gevormd heeft, zich in bewe ging. en wel in de volgende orde: de beambten der tentoonstelling, het hoofdbestuur der internationale tentoonstellingen, de buitenlandsche com missarissen, de internationale juryde inzenders, die eereprijzen en gouden medailles verkregen hebben. Te 2 uur verschijnen de president der repu bliek, de vreemde vorsten en de ministers. De minister van handel en landbouw zal het rapport over den arbeid der jury voorlezen. Een aantal exposanten heeft zich bij den heer Kranlz beklaagd over het uitstellen van de prijsuitdeeling. Zij herinneren er aan, dal deze uit- dceling in 1867 den l n .lulij plaats had. en verzochten, dal ten minste de namen der bekroonden bekend gemaakt zouden worden, ten einde het publiek bij zijn aankoopen een zekeren gids te verschaflen. De lieer Kranlz heeft beloofd, dit verzoek aan den minister van koophandel voor te dragen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2