PEU TELEGRAAF. I, renomen om den gevaarlijken opstand ie onderdrukken. De districten Bnraï en Bouloupari zijn instaat van beleg gesteld, en de bedreigde pun [ten bezet. Sedert zijn geen slagtoffers gevallen en de opstand is over- t wonnen. Een te Parijs gehouden handels-congres heeft motten aangenomen, Laarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van een internationaal han- Kelswetboek, en lot de benoeming van een comité besloten werd, heiast 'met het opmaken van een ontwerp, aan een in Belgie in 1880 te houden I on„rcs ,oor te leggen. Sommige leden achtten zoodanig wetboek even on- uitvoerlijk als een algemeen strafwetboek. I De Parijsclié //nachtwerkers" hebben voorloopig den arbeid gestaakt; I zij vragen hooger loon. Zij beweren dat hel werk aangegroeid is ten ge- IvoKvan de menigte vreemdelingen, welke te Parijs aangekomen zijn ter ge- (poenheid van de tentoonstelling; en vermits tevens ook de ontvangsten der maatschappij vermeerderd zijn, eischen zij verhoozing van loon. Men meent ovep |,el algemeen dat het moeijelijker zijn zou deze werkstakers te ver vangen, dan over ecnigen tijd de koetsiers. nUITiCIU/AlïD. De keizer heeft voor zijn vertrek uit Töplitz bij de tijdelijk in het I prnissische en Saksische Curhaus aldaar vertoevende invaliden een bezoek gebrast en een toespraak tot hen gehouden. Hij wenschte hun toe, dat zij allen van hel bad dezelfde goede resultaten moglen ondervinden als hij, hoewel hij erkende dat hij nog niet volkomen hersteld was. Hij noemde het eene ware ramp, die hem getroffen had. Ware het nog voor den vijand geweest, zeide hij, dan zou hij zijn wonden niet geteld hebben; maar dat zij hem door een zijner onderdanen in zijn eigen hoofdstad werden toe- gebragt. dat noemde hij bijzonder hard. De lllagdcb. Zeit. maakt de socialisten-wel openbaar, gelijk deze door de regtsgelecrde commissie uit den bondsraad is gewijzigd. Nevens eenige veranderingen van weinig beteekenis is bepaald, dat het regt om socialisti sche vercenigingen te verbieden zal berusten bij dc landspolicie en niet bij liet centraal gezag. Voorts is het voorstel van Pruissen verworpen om de vereenigingen en de pers te onderwerpen aan de controle eencr rijkscom missie. Die laak zal worden opgedragen aan eene commissie uit den bonds raad, 7 leden sterk, die aan geen bepaalde instructies gebonden zal zijn. De schilderij, die Arnold voor den Berlijnschen gemeenteraad van het congres gemaakt heeft, is af en wordt, volgens de Mordd. dllg. Zeit., door alle kenners hij zonder geroemd vooral met het oog op den korten tijd van naauwelijks acht weken dien hij er aan kon besteden. Het stelt de eerste of de laatste zitting voor, want de leden zijn allen in gala- j costuum; zij zitten om de hoefijzervormige tafel, terwijl Bismarck staande I het woord tol hen rigt. Zoowel de gelijkenis der hoofdpersonen als de uitvoering der vele détails moet treffend zijn. Volgens de Posi zal Nobiling naar een krankzinnigengesticht worden j overgebragt met last aan de aldaar fungerende geneeskundigen, om ten opzigie van den toestand zijner geestvermogens rapport uit te brengen (let socialistische blad, dc Freie Presse, is in beslag genomen wegens een artikel over de tereglstelling van Hödelten titel voerende: //De bijl van den beul", liet begon met eenige uitvallen tegen de doodstraf in het algemeen, overlaadde den schcrpregler, die //de slagting van den half- idioten Lehmann-llödel voltrok", met smaadredenen, en zeide dan: //De slag, die het hoofd van den half-idioten Lchmann-Hödel van den romp scheidde, was ceue zinnebeeldige daad. Lehmann-llödel trof men, de sociale de mocratie meende men; de onthoofding van Lelunanu-Hodel moest de ont hoofding der sociale democratie beduiden" Voorts zeide dat blad dat de teiegtslelling niet afschrikkend had gewerkt, daar eenige uren nadat de tijding er van allerwegc hekend was geworden Ie Petersburg een afschil- I weljjke dwingeland in naam van het Bussische volk. op grond van een i regtvaardig oordeel, ter dood gebragt werd, al was bet dan op onregel matige wijze. De hoofdredacteur van het blad is gevangen genomen. Betreffende de aardbeving op Maandag II meldt men uit Keulen dat bij den eersten schok de grond in golvende beweging op en neder ging, in sommige straten zoo hoog dat de huizen stonden te schudden en de voor werpen op tafels en kasten trillende wegschoven, zelfs hier en daar omver vielen. Van verscheidene kanten heeft de Koln. Zeit. berigt ontvangen dal menschen, op stoelen zittende, heftig hccu en weer werden geschud en dat in enkele huizen stukken huisraad zijn omver gerold. Vele personen ver klaren dat het luiu op dal oogenblik was alsof zij een schok van een electriseermachine door de heeuen kregen; anderen hadden een gevoel alsof de grond hun onder de voeten wegzonk; sommigen waren duizelig gewor den. lu een aantal huizen begonnen ten gevolge der dreuning de deurschel len te luiden. Ook de klepel in een der kleine klokjes in den Domtoren heeft eenige keeren aangeslagen, lil vele woningen zijn de slingers der huisklokken eensklaps blijven stilstaan. Tegen het laatst der dreuningdie 7 a 8 seconden aanhield, hoorde men een geluid als van een onderaardscheu donder. Onmiddellijk na den schok vlugtten vele bewoners de huizen uit. Op de straat was hel echter op sommige plaatsen niet minder gevaarlijk, daar er een aantal dakpannen en schoorsteenen nedervielen. In de YVeich- serhof-straat is een vrouw, die een kind op den arm droeg, bij het neer vallen van twee schoorsteenen zoodanig getroffendat zij eenige oogenblik- ken later is overleden. In dc Si. Gerconskerk werden dc aldaar aanwezigen door liet heen en weer bewegen der pilaren zoodanig verschriktdat allen haastig naar buiten snelden. In sommige huizen zijn de muren en kamer vloeren gescheurd, iu andere de lichlkroonen nedcrgevallcn of de plafonds losgewerkt. De tweede schok, ten 11 ure 10 m., was veel zwakker. - Volgens opgave in den Invalide Itusse, zijn door de Russen in den jongsten oorlog ruim 10,000,000 geweerpatronen verbruikt, om ongeveer 150,000 Turken te dooden ol Ie verwondendus op elke 66 schoten één dal raakte. OOSTENRIJK. Tc Weenen werd dezer dagen groot opzien verwekt door de onver wachte inhechtenisneming vau 6 tot dusver algemeen geachte personenj vier kooplieden en twee advocaten. Zij staan onder verdenking van knoeije- rijen op groote schaal met pandbrieven der failtietverklaarde //Galizische Creditbank." Aan het Tagblatt wordt uit Ragusa gemeld, dat Bogidar Petrovics, bevelhebber van de Monlenegrijnsche troepen, last heeft onvangen Pod- goritza aan te tasten. Tweemalen heeft vorst Nikita aan den militairen gouverneur van Scutari, Hussem-pacha, laten verzoeken, hem de vesting Podgoritza op vreedzame wijze over te geven, gelijk dat in het tractaat van Berlijn bepaald is. Daar Hussem pacha steeds ontwijkende antwoorden gaf, heeft vorst Nikita zich met zijnen eiseh regtslreeks tot de Porte ge wend. Deze heeft mede geweigerd een bevredigend antwoord te geven en vorst Nikita heeft daarop besloten geweld te gebruiken. Petrovics heelt 8400 man onder zijne bevelen en daarmede heeft hij op 19 Augustus het beleg voor Podgoritza geslagen. Vier groote stukken geschut hebben een hevig vuur tegen de vesting geopend. De Turken hebben wakker geantwoord. Te Serajewo organiseren de Oostenrijkers thans het bestuur; de burgerij is ontwapend; het grootste gedeelte der Muzelmansche bevolking is in de stad teruggekeerd en heeft zich aan de Ooslenrijksche gezaghebbers onder worpen. Twintig dweepzieke Turken, die Ooslenrijksche gekwetsten in koelen bloede vermoordden, zijn zonder vorm van proces doodgeschoten. Onder de gevangenen, te Serajewo gemaakt, bevinden zich 2 Servische staf officieren; zjj ondergingen een verhoor en werden vervolgens naar Weenen 1 gezonden. RUSLAND. Tc St. Petersburg is met groote plegtigheid ter aarde besteld hel lijk van generaal MesenzofF, den vermoorden prefect van policie. De keizer volgde den stoel in eigen persoonvergezeld van den kroonprins. Op de ontdek- i king van den moordenaar is een prijs gesteld van 50000 roebels. Tot de policie in het buitenland is bet verzoek gerigt om krachtige medewerking. Blijkens uit het Russische hoofdkwartier in Turkije te St. Petersburg ontvangen officiële beriglen. bevinden zich nog 21000 zieke Russische sol daten ten zuiden van den Balkan, 5000 in het noorden en 6000 onder de reserve-troepen. Hoe aanzienlijk deze cijfers ook mogen wezen, toch wordt er bijgevoegd, dat de sterfte in den Iaatslen tijd is verminderd, liet getal der lot nog toe te water naar Rusland getransporteerde zieken bedraagt 27000 man. Naar men verneemt is de oudste zoon van 's keizers broeder Constan- tijn, grootvorst Nicolaas, chef van het Schirwan'sche regiment infanterie, in ongenade gevallen en van zijn waardigheden ontzet. WEENEN, 27 Augustus. Aan de Pol. Corr. wordt uit Belgrado gemeld dat de vorst hel ontslag der ministers heelt aangenomen, en aan Ristic de vorming van een nieuw kabinet heelt opgedragen. BERLIJN, 27 Augustus. De bondsraad heeft de wet belrefTende de socia listen aangenomen volgens het ontwerp der commissie. LONDEN, 27 Augustus. De Globe berigt hel faillissement vail Jackson Beyer C\handelaars in granen, met een passief van 150,000 BERLIJN, 27 Augustus. Volgens een particulier telegram uit Weenen aan de Mordd. dig. Zig., heeft Andrassy Zalurdag in den ministerraad dc noodzakelijkheid betoogd dat met de Porie eene overeenkomst gesloten worde, waarbij de souvereiniteil van den Sultan over Bosnië zou erkend worden, doch, tegenover den eiscli van de Porie lot vaststelling van een termijn voor de Oostenrjjksche bezetting, bepaald worde dat die bezetting voorloopig, dns voor onbepaalden tijd, worde toegestaan. MADRID, 27 Augustus. Er is quarantaine uitgeschreven voor alle schepen, die uit Marokko komen, waar de cholera heersclitin Spaausche havens. LONDEN, 28 Augustus. Dc Times zegt dat Engeland nooit weder een Turksche leening waarborgen of liet sluiten er van bevorderen kan. De financiële morijelijklieden, waarin de Porte verkeert, mogen niet vermengd worden met dc politiek, welke aan de met Turkije tot stand gekomen con ventie ten grondslag ligt. PARIJS, 28 Augustus. De Turken zijn op Grieksch grondgebied versche nen bij Pahma en Domoko. Een botsing tussclien de inwoners en de Otlomanische troepen was hiervan hel gevolg. Door de regering zijn maat regelen lot handhaving van de orde genomen. Het berigt van de terugroeping van Kumundnros wordt tegengesproken. Burgerlijke Van 22 tot en met 28 Augustus 1878. BEVALLEN: A. J. Groenendijk, geb. Silvester, Z. J. C M Niewold, geb. Uljee, Z. II. de Leeuw. geb. Sacksionie, Z. G. Devilee, geb. Macco, D. J. G. du Pree, geb. Kling, Z. -- J. van der Blij, geb. Vogelzang, D. H. Wcsler- huis, geb. Mussche. G. Wijnbeek, geb. Chaudron, Z. M. G. Gubbi, geb. Kichcler, D. M. Olieslagers, geb. Lagas, Z. J. M. I. Filbry, geb. van den Bcrgli. Z. -— A dc Jong, geb. Rietkerk, Z. II G. Segaar. geb. van den Berg, Z. M. van der Wiel, geb. Bedier. D. J. Hakkenberg, geb. Gans, W. Lacourt, geb. van der Grind, Z. E. J. C. van der Voorden, geb Wenne- kers. D. T. P. C. Molkenboer, geb. van Dooremaalen. D. L. Hakkaart, geb. de Vrind, Z. G. G. Ossevoorl, geb. Flippo. I). T. J. Middeldorp, geb. Zappey. D. J. Weber, geb. Versmaten, D. - A G. van Beek, geb. Simouis, D. GEHUWD: J. den Ouden, wed', en G. van den Bosch,jd. B. Tegelaar, wedr. en II. Wilschut, wed'. VV. van der Blij, jm. en A. W. Trouw, jd. OVERLEDEN: A. II. Rcdeker. Z., 6 m. \V. E. Smit. geb. van der Meer, D. levenl. M. G. Zuurdeeg, geb. van der Voorden, Z. levenl. - A. Duk. 34 j. F, M. J. Taverne, 49 j. G. Lok, Z.. 4 m. P.Sehee,58 j.S. Donk, 26 j J C. Jloefsmil, 1).. 9 m. - w. van Rooijen, Z.. 2 j. J. M Knaap, D.. 17 m. j M. E. Robijn, geb. Frankhuizen, levenl. J. II van Leeuwen. 51 j. C. I Arnoldus, Z., 14 j. A. de Goey, geb l'ruyn, 75 j. - M W F. Bolster, Z 6 m. J. ilaubrich, 39 j. J. J. Langguth, geb. van Oudshoorn, 61 j. J. de Gruiter, 69 j. A. Klein, 32 j. M..A.F. Homttlle. I)6 m W llarle- veli, D 18 m.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3