Toen hij voor licl lijk van den verslagene werd gebragt, loonde hij niet de minsie ontroering. Hij was Zondag avond aan liet veerhuis te Zalt-Bommel doch werd daar niet over de rivier gezet, daar hij weigerde dubbel veer te betalen. Toen is hij naar Gameren gewandeld, waar hij met een boot zelf overroeide, in gezelschap van een anderen jongman. Te llaaften gekomen ging hij niet naar den Krobsclien steenoven, doch wel juist in tegenover gestelde rigting. naar de zijde van Tuil, waar dan ook de ontmoeting plaats had. - liet 60-jarig bestaan der Maatschappij van Weldadigheid werd Zondag te Frederiksoord op feestelijke wijze herdacht. Het terrein der feestviering, voor en bij hel logement, was op zeer doeltreffende wijze versierd; twee nette eerebogfii, waarop toepasselijke spreuken, verleenden tot dit terrein toegang. Daar vond men o. a. nog 14 oude lieden gezeten, die met hun ouders in 1818 hier werden opgenomen en die nu door commissarissen en den directeur der maatschappij op zeer minzame wijze werden toegesproken en onthaald, lil den loop van den dag werden verschillende volksspelen gehouden, vooral ten behoeve van de jeugd; ook werden al de schoolkinde ren onthaald en des avonds met rijtuig naar de verschillende gestichten teruggebragt. De draaimolen, des daags voor hel gebruik van de school jeugd bestemd, zou des avonds ter beschikking van jongelieden blijven, doch naauwelijks hadden een paar logten plaats gehad toen de molen onder het gewigt van kracht van volk, door midden brak, zonder onge lukken te veroorzaken. Verlichting van het terrein en het afsteken van cenig vuurwerk besloot het feest, dat geheel voor het genoegen der bevol king was ingerigt en overigens door een menigte vreemdelingen werd bijge woond. De muziek van liet instructic-bataillononder leiding van den heer Fischer, kweet zich voortreffelijk van hare taak. Den 1 l-'en ju]jj 's avonds is te Batavia weder een aai'dschndding waar genomen die gedurende betrekkelijk langen lijd als een golvende beweging zcr duideljjk voelbaar was. 's GRAVENIIAGE, 28 Augustus. Het heeft Z. M. den koning-groothertog behaagd in de orde van de Eikenkroon te benoemen lol Grootkruis, den schout-bij-nacht jhr. J. 11. van Capellen. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, toegekend aan: J. van Kreglen, te Groningen; W. F. II. Stark, te Amsterdam, en A. L. Verlinden, te Zevenbergen, wegens het redden van menschcn uit het water. Aan den heer mr. B. Ph. baron van llarinxma tlioe Slooten is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te Beetsterzwaag. Aan den lieer L. M. Baale is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogcre burgerschool te Groningen; en lol leeraar aan bovengenoemde school is benoemd de heer E. A. Sunier, te Arnhem. H. K. 11. prins Frederik is heden ten 1 ure uit Berlijn alhier terug gekeerd. Aan het stationsgebouw werd de prins verwelkomd door HU. KR, llll. prins en prinses von Wied met den jongen prins, hun zoon. In eene gisteren gehouden zitting van den hoogen raad heeft de lieer mr. j. j. van Geuns, laatstelijk regter in.de arrond. regtbank te 'sGraven- hage, den eed als raadsheer in het gereglshof aldaar afgelegd. Van gemeentewege worden op de tot dat einde gekozen plaatsen en van particuliere zijde langs bijna alle straten grootscbe toebereidselen ge maakt voor de feestviering van aanstaanden Zaturdag. De weg, welken de in het officiële programma vermelde stoet naar de koninklijke en prinselijke paleizen zal nemen, zoomede de onmiddellijke omgeving van het verblijf van bet doorluchtig echtpaar zullen zich natuur lijk in feestgewaad verioonen. De burgerij geeft in de nabijheid van het Voorhout, Vijverberg enz. hel bewijs van hare deelneming in het geluk van een der meest geliefde telgen uit het vorstenhuis. Een kolossale eerepoort met drie doorgangen, die de gauselie breedte van de Rjjnstraat vercischten, zal aan de hoogc feestclinien den fraaijen toegang naar de stad ontsluiten langs den zoom van liet llaagsche Bosch. De kolossus reikt ver boven de kruinen van de majesluctise beuken, die zich op den achtergrond in liet woud verheffen. Men is thans druk aan den arbeid om het latwerk onder groen en festoen te doen verdwijnen en hel bovenstuk met prachtig schil derwerk, wapenschilden en bloemvazen te versieren. Aan alle hoeken der straten en hooldtoegangen zullen de Nederlandsehe en l'ruissische kleuren vrolijk wapperen, sommigen aan palen met de wimpels in top smaakvol lot eene tropee vereenigd. Ceres brengt hare" hulde aan liet vorstelijk echtpaar bij de avenue van het llaagsche Bosch in het Korte Voorhout. Het schoonste en voortreffe lijkste wat de oogst dit jaar kan bieden, ooft dat den toeschouwer mis schien doet watertanden, de meest uitgezochte veldgewassen lubben de be woners van Holland's rijkste en welvarendste streken (de afd. Westland der Landbouw-maatschappij) hier opgesteld, om aan de gade van den beminden prins als het ware een denkbeeld te geven van de landbouw teelt in haar tweede vaderland De hoornen van overvloed, ter weerszijden van de wapen schilden van prins Hendrik en zijne gemalin aangebragt, welke hun rijke gaven uilslrooijen aan luide zijden in stapels kostelijk ooft, veld-, knol- en tuingewassen, tot pyramiden opgetast zullen met de attributen van den landbouw op karakteristieke wijze den toestand van een der hoofdbronnen van ons volksbestaan kenschetsen. Het Lange Voorhout zal het middelpunt der feestviering vormenin hel bijzonder des avonds, wanneer dit lustoord onder het gewelf der boomen door de duizenden lampions, in vierdubbele rijen en «en plafond" gehangen in een glans van licht zal stralen en de toonen der muziek de feestvreugde zullen verhocgen. Omzoomd met la! van vlaggen, aan den ingang der hoofdlanen prijkende met bloemkorven, gevuld met de schoonste voor: breng- selen uit Flora's hof, zal deze plek ongetwijfeld het meest bezochte punt worden. Door den oranje-boog tegenover het paleis van den kroonprins den Kneuterdijk volgende om langs den Vijverberg waar door guirlandes de muziektempel in bet rond zal worden verlicht, het Voorhout weder te be reiken. heeft men juist een cirkelgang doorloopen en de illuminatie van ge meentewege bezig tigd. Men vergete echter niet in het voorbijgaan een blik te werpen op de fontein, in het midden van de Plaats verrezen, die Zatur dag hare stralen zal werpen en een daaromheen aangelegd bloemperk verfrisschen. In de stad zelve zal men op den feestavond ook geen duistere plek vin den, want de toebereidselen, door de ingezetenen in alle straten en in de voorname wijken op grootscbe schaal gemaakt, voorspellen eene algemeene verlichting, tot zelfs in de buurten der mingegoeden. Onder de verschillende vereenigingendie op den dag der intrede blijk zullen geven van hare belangstelling in het huwelijk van Z. K. II. prins Hendrik, zal ook de llaagsche afdeeling der maatschappij van tuinbouw eene voorname plaats innemen. Zij zal aan Z. K H. prins Hendrik, die, zoo als men weet. vooral voor tuinbouw en plantkunde eene onbegrensde liefde koestert, van uil de vensters van Hd. paleis een heerlijk gezigt be reiden, door tegenover dat vorstelijk verblijf een bloemstuk op te rigtcn, dat, wat pracht en kostbaarheid betreft, ieders bewondering zal wekken. -- In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling van de maatschappij van landbouw werd met toejuiching begroet eene mededeeling van den voor zitter, mr. VV. (t. T. van Oudheusdendat a. s. Zaturdag, namens de af deeling, aan H. K. II. prinses Hendrik een fraai bouquet zal worden aangeboden. Ten opzigte van de ecrewacht, die 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik Zaturdag aanst. zouden begeleiden, zegt het Dbl.., dat dit denk beeld niet zal verwezenlijkt worden. Een van de beste harddravers in ons land, de bekende stekelharige bles Cornelia, van den heer Doon te 'sGravenhage, is gestorven. Het dier werd voor 14 dagen, na de barddraverij te Alphen, ziek, herstelde na ecnige dagen schijnbaar, maar stortte gisteren nacht in den stal dood neder. Cornelia had den ouderdom van 15 jaren bereikt en 70 prijzen gewonnen. HU ITKN LA N L)SC11K BUKIGTK.N. e: m e is ii x ut e». LONDEN27 Augustus. In de llackney-road alhier zijn Maandag bij een brand twee kinderen in de vlammen omgekomen. Een moedig spuitgast drong door de vlammen heen, om die te bedden. Hij haalde slechts de half verkoolde lijkjes te voorschijn. Op eene Sehoische stoomboot heeft Zaturdag in de nabijheid van Fal mouth eene geweldige ontploffing plaats gehad. De kapitein is daarbij om gekomen cn ettelijke personen van de bemanning zijn zwaar gekwetst, liet bovendek en de groole mast werden geheel vernield. Men schrijft de ont ploffing toe aan eene opeenhooping van kolengas, veroorzaakt door het te lang gesloten zijn der vailttiken van hel dek. Berigten uit New-Orleans melden dat aldaar gedurende de jongstver- loopcn week 771 gevallen van gele koorts voorkwamen; 295 met doodchj- ken afloop. Te Vicksbrug waren 400 gevallen; te Memphis 144. Omtrent den toestand te Grenada weet men niets, daar de overgebleven inwoners gestorven waren of ziek lagen, en zelfs de oppassers de stad verlaten hadden. Volgens een van San Francisco ontvangen bcrigl is de keiz. prins van Japan overleden. F il A N Ei ie. ij H. Hel Journ. off. kondigt aan dat de plegtige uitreiking der prijzen op de tentoonstelling en de daaraan verbonden openbare feestelijkheden van 18 September, den dag die er aanvankelijk voor bepaald was, zijn uitge steld tot 21 October. Tot dit uitstel is in den ministerraad besloten, om dat men moegelijk de senatoren en afgevaardigden, welke dc regering aan die plegtigheid wil doen deelnemen, legen dien lijd te Parijs zou kunnen bijeenbrengen, en ook. naar men gelooft, omdat de prins van Wales ver hinderd is in de tweede helft der maand September te Parijs Ie komen. De dagbladen deelen den tekst mede van de uitvoerige rede, welke de minister de Marcère te Morlagne beeft gehouden, waar hij met veel sympathie is ontvangen, 's Ministers redevoering getuigt van volkomen ver trouwen in de toekomst van dc Fransche republiek. Het succes van de tentoonstelling is een krachtig steunpunt voor de door hem ontwikkelde stelling In de arbeiders-grèves ziet hij slechts tijdelijke verschijnselen van plaatselijken aard. Een groot aantal buitengewone werken zal bovendien vele nijvere handen eerlang bezig houden. Ten gevo'ge van de spanning, die er tusschen generaal Chanzy, den gouverneur-generaal van Algiers, en dc vertegenwoordiging aldaar ontslaan is. zal er eene belangrijke wijziging in de wijze van administratie dier kolonie plaats hebben. Chanzy, die onlangs tot ridder-grootkruis van het Legioen van Eer benoemd is, zal waarschijnlijk als gezant naar St. Peters- burg gezonden worden, ter vervanging van generaal Leflö, die wegens ouderdom lot het private leven terugkeert. Van den Franschcn gezant te Sidney is thans een juist berigt ontvan gen nopens de eerste aanleiding lot den opstand der Canak's in Nieuw- Caledonië. Den 19°'" Junij hebben eenige mannen van den Dony-slam den kolonist Chêne en diens huisgezin vermoord, wegens een geschil over een Cam.k'sche vrouw. De drie daaropvolgende dagen., 21, 22 en 23 Junij, werdin de in die zaak betrokken hoofdlieden aangehouden. In den nacht van 24 op 25 Junij stonden dc bewoners van bet Alaï-gebied eveneens op, cn vermoordden 43 gendarmes en kolonisten van Foti. Terwijl de troepen zich naar deze nieuwe rebellen rig!(en, vermoorden dc Canak's van Aoui en Poe 42 personen te Boulonpari. Terstond zijn toen krachtige maalregc-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2