LMDSCRE COURANT. 203. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. IS/K LONDERDAG 29 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 Augustus. Gisteren avond had in de stads-zaal de uitreiking der prijzen plaats aan de bekroonden bij de tentoonstelling van bloemen door den werkenden stand gekweekt, welke plegligheid werd opgeluisterd door een concert van het muziekcorps der diensld. schutterij, onder directie van den lieer Locher, aangeboden door burgemeester en wethouders. Na de uitvoering van het eerste gedeelte van het programma had de prijs-uiideeling plaats, die ver- rigt werd door den waarnemenden burgemeester, den wethouder de Fremery, als eere-voorzitter der commissie. Vooraf verklaarde deze dat hij die taak met genoegen op zich nam, want het was eene aangename taak anderen gelukkig te maken; hij vertrouwde dat allen tevreden zouden zijn, niet alleen die prijzen hadden behaald, maar ook die niet zoo gelukkig waren geweest, daar zij de overtuiging hadden gekregen dat de jury zich met de meest mogelijke onpartijdigheid van hare taak had gekweten. Hij had ver nomen dat de commissie ditmaal was afgeweken van de gewoonte om voor werpen van nut of weelde als prijzen uit te reiken, maar daartoe iets ge kozen had van meer blijvende waarde, l. w. spaarbankboekjes. Hij hoopte dat dit eene aanmoediging zou zijn om in dagen van voorspoed iets af te zonderen voor minder gelukkige dagen, of wel tot grondslag mogt strekken van een kapitaaltje noodig voor beroep of bedrijf. Hij hield zich Overtuigd dat allen, bij het verlaten der zaal, erkentelijk zouden zijn voor de zorgen der commissie om hun geluk te bevorderen. Bij de daarop gevolgde uitreiking der prjjzen werden de bekroonden van alle zijden toegejuicht. Na de uitreiking der prijzen rigtte de voorzitter der commissie, de kapi- tcin-adj. Kraal nog een woord tol de aanw ezigen. Hij geloofde naar het hart van allen te spreken wanneer hij er op wees hoe gelukkig het voor het volk was dat de eerste autoriteit der gemeente had op zich genomen aan het hoofd dezer zaak te staan, üe heer de Fremery had die taak op waardige wijze verrigt, en ook het door hem gesprokene had dezen stond tot een feestavond gewijd. Hij betuigde daarvoor den eere-voorzitter dank, waar mede de aanwezigen door hunne toejuichingen zich vereenigden. De zaak, zeide spreker verder, had niet tot stand kunnen komen zonder de mede werking van velen en daarom achtte de commissie zich vcrpligt haren dank Ie beluigen aan hel dagelijkse!) bestuur en de leden van den gemeenteraad, voor de genoten ondersteuning, aan het bestuur van het 4,le regiment in fanterie, dal zoo welwillend de muziek had beschikbaar gesteld, aan hen die door de versiering der zaal hadden bijgedragen om de zaak te doen gelukken en aan hem die de gedrukte diploma's voor de bekroonden had beschikbaar gesteld. In het bijzonder hragt hij hulde aan de commissie van beoordeeling der ingekomen planten. Hij wist dat er hij sommigen twijfel was gerezen omtrent de beoordeeling van planten door bijzondere personen ingezonden en die van kweekers afkomstig warenmaar hij uioest verklaren dat die afzonderlijk met elkander waren vergeleken en beoordeeld. Hij had de jury gedurende 3% uur werkzaam gezien en moest hulde brengen aan de onkreukbare onpartijdigheid, waarvan, zij bij hare moeijelijke taak de blijken had gegeven. Na afloop van haar onderzoek had zij nog 12 prijzen aange vraagd, die dan ook door de commissie beschikbaar waren gesteld. Men had het dus aan haar te danken dat het aantal prijzen vermeerderd was. Het moest gezegd worden dat de bekroonden een harden dobbel hadden ge had tegen over hunne mededingers, want al het ingezondene kon den toets doorstaan. Ten slotte sloeg de spreker nog een blik op de zaak der volksbijeenkom sten in het algemeen. In de naaste toekomst lag weder het houden van lezingenom het volk iets goeds te doen hoorendat kon medewerken tot de algemeene ontwikkeling. Met het oog daarop verzocht hij de personen die de commissie daarin tot hiertoe hadden ter zijde gestaan, daarmede wel te willen voortgaan en haar op die wijze te blijven steunen. Sedert hij lid der commissie was geworden, had hij haar archief nagegaan om zich op de hoogte van het verlcdene te stellen en daaruit gezien dat de volksbijeen komsten haar 25-jarig bestaan reeds waren ingetreden. Daarin lag voor de commissie een spoorslag om krachtig voorwaarts te gaan, en hij verzocht aller medewerking om haar in hare pogingen te schragen. De spreker verklaarde vervolgens de tentoonstelling gesloten. Na eene korte pauze hragt de muziek de tweede afdceling van haar pro gramma ten uitvoer; de toejuiching, die zij bij hel einde van de verschillende nommers mogt oudervinden, was niet onverdiend. Aan onderscheidene officieren der marine is, op hun daartoe gedaan verzoek, vergund de eerstdaags in Zuid- en Noordholland te houden leger- manoeuvres bij te wonen als toeschouwer. Volgens de /V. C. heeft Z. K. 11. prins Hendrik voor eene uitnoo- diging om met zijne gemalin aan Rotterdam een bezoek te brengen be dankt wegens het vermoeijende van de reeks van feestelijkhedenwelke het hooge echtpaar reeds heeft moeten bijwonen en welke nog verder te wachten staan. Zijn wij wel onderrigt, zegt genoemd blad, dan is er sprake van eene aanstaande echtvereeuiging van Z. M den koning met II. D. tl. de prinses Pauline Emma Augusta Hermina van WaldeckPyrmont, geboren 19 Octo ber 1855, dochter van den regerenden vorst van Waldeck. Door den gemeenteraad van Delft is aangenomen een voorste! van curatoren van het gymnasium tot reorganisatie dier inrigting volgens de nieuwe wet. T-n gevolge dier aanneming zal hel aantal docenten met drie vermeerderd worden, en wel met een leeraar in de Ned. taal en aard- rjjksktmde, jaarwedde ƒ2000: een leeraar in wisk. en wisk. aardr.jaar wedde ƒ2000een leeraar in de nat. historiejaarwedde 400. De jaar wedde der vijf thans in functie zijnde leeraren wordt verhoogd. Uit Bleskensgraaf meldt men aan de IV. ft. C.: Vrijdag jl.kregen twee zwagers, op het land werkende, twist, welke zóó hoog liep, dat zij elkander te lijf gingen en de een den ander deerlijk mishandelde en hem met een kloet op drie plaatsen gevaarlijk aan het hoofd verwondde. De gekwetste werd in eene schouw naar zijne woning vervoerd, waarna den geneesheer B. de Haan alhier verzocht werd hulp te verleenen, welke hoog noodig was. Die geneesheer echter weigerde zijne hulp, waardoor men ge noodzaakt was geneeskundige hulp te zoeken in het ruim drie uren van daar gelegen Nieuwpoort. De toestand van den mishandelde was niet zon der gevaar. Te Amsterdam waren sedert eenigen lijd allerlei valsche zilveren, soms ook gouden muntstukken in omloop, zonder dat men wist, van waar zij kwamen. Zaturdag 11. is liet aan de policie gehikt, in de Westerstraat het huis te ontdekkenwaar de munt in het klein werd nagemaakt. De vermoedelijke dader is naar de gevangenis overgebragt. Hij had voor on geveer vier weken een achterkamer in de Westerstraat gehuurd en gaf zich uil voor een goud- en zilversmid. Zijne wijze van leven had achterdocht verweju, vooral na het langzamerhand in die buurt in omloop komen van valsch geld. Men bader de policie opmerkzaam op gemaakt, die de woning liet bewaken, maar alstoen vertoonde de man zich niet op den openbaren weg. Zaturdag jl. vervoegde zich aan het bureau der 5de secfie op de Noor- dermarkt een persoon, die den commissaris mededeelde dat de bewuste per soon op eene aangewezen achterkamer zijn ambacht uitoefende. De com missaris spoedde zich derwaarts en vond werkelijk den zonderlingen bewoner bezig aau de uitoefening van zijn bedrijf; op de vraag van den commissaris, wat hij daar deed, antwoordde hij: ik ben bezig om koekjes te bakken. Hij hield zich voornamelijk bezig met het namaken van guldens en rijksdaalders, waarvan nog eenige bij hem werden gevonden. Zijne vormen waren galva- noplastisch vervaardigd. Te Zaandam is gisteren morgen brand uitgebarsten in den oliemolen »De Jasper". Molen, schuren en een aanzienlijke voorraad koeken, enz., zijn een prooi der vlammen geworden. In de vorige week kwam in eene herberg, even buiten Brummen, een onbekend persoon, di.e aldaar eenige verlering maakte; toen hij die wilde betalen, zeide lijj geen ander geld te hebben dan een tienguldenstuk en vroeg om dit te wisselen. De vrouw van den herbergier, dit aannemende, liet het bij ongeluk vallen en het muntstuk viel in drieën, hel was zoo het scheen van glas vervaardigd. De onbekende heelt zich uit de voeten weten te maken. Omtrent den te Ilaaften gepleegdcn moord wordt nader medegedeeld dat de verslagcne Klaas van Bogchelen heel. Ofschoon bij nu en dan te veel sterken drank gebruikte, stond hij bekend als een goedaardig man. Zekere Tennis van Brakel, ruim 20 jaren oud, wordt verdacht de dader te zijn. In verhoor genomen door den regter-commissaris en den oflficier van justitie uit Tiel, ontkende hij alles en beweerde hij van niets te weten.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1