PER TELEGRAAF. k- de halve batterijdie juist eenige oogcublikken te voren met 240 man in- ï- fuiterie lot ontzet der troepen uil Gradisea was aangekomen', de bevel- I voirende artillerie-luitenant, de opeenbooping van opstandelingen ziende, doelt niet wetende, dat in bet gebouw een hospitaal was, liet op dit punt vuren De artillerie, die het hospitaal redde, hragt ook in tijds redding aan voor het zwakke garnizoen van Banjaluka, hetwelk zonder deze tijdige hulp zich "ecu hall uur meer zou hebben kunnen staande houden. Hoe hard nekkig zich dit tegen de overmagt verdedigde, kan alleen hieruit blijken dat van 800 man ongeveer 250 gedood of gewond werden. 1 Hongarije heeft een zijner politieke mannen, tevens zijnen uitslekend- sten geschiedschrijver verloren: Michael Horvathbisschop in parlihus van Trebi"ne in de Herzegowina, overleed den 19dcn Augustus Ie Carlsbad in den ouderdom van 69 jaar. In zjjne jeugd legde hij zich toe op de godge leerdheid en in 1848 was hij kanunik te Budapeslh. Vurig aanhanger van dc nieuwe begrippen, werd hij in dat jaar door Eülvös, toen minister van eeredienst, tot bisschop van Csanad benoemd, en in 1849 trad hij, vriend van Kossuth, als minister van openbaar onderwijs in liet voorloopig bewind van Hongarije op. Na dc nederlaag van den opstand werd llorvath bij ver stek ter dood veroordeeld. Sedert leefde hij in het buitenland en gedurende zjjne ballingschap schreef bij de Algemeene geschiedenis der Honganrsche ■natie. In 1867 keerde hij in zijn vaderland terug en tot zijnen dood hield hii zich voornamelijk met godsdienst-onderwerpen bezig. OOST-IIVHI E. BATAVIA. 24 Julij. Een schrijven van den gouverneur van Atchin van 3 Julij bevat het volgende: Eene aanzienlijke vijandelijke magt houdt thans nog de berg hellingen bezet tusschen de passen van Glétaroen en Glé Loeda. Eerstge noemde pas wordt goed door ons bewaakt. Op de Boekit-Terin waar uien beter dan op Boekit-Daroeli 's vijands doortoglswegen kan waarnemen en bestrijken, is heden een stuk geschut gebragt. De van uit de zuid- oosterliuie afgezonden troepen houden met een schakel van hinderlagen de berghelling aan deze zijde bezet. Sedert gisteren schijnt dientengevolge het heen- en wedertrekken van vijanden daar te hebben opgehouden. Behalve de kampongs Lamlong en Samporoek is het gebied der IV Moekims nog geheel door dc bevolking verlaten. Zij bevindt zich met Toekoe Tjoet Ban- tah en de andere hoofden in Lepoeng. Tegenover onze liniën is de vijand voortdurend ourustig. Veel bedrijvigheid wordt bij hem waargenomen. Van den gouverneur van Atchin en onderhoorigheden is het volgende berigt ontvangen: Kota-Badja, 12 Julij. Volgens verschillende herigten zou Habib nogmaals inval vv illen beproeven en zou hem hulp uit de bovenlanden en van de west kust toevloeijen; zijne bedreigingen doen den terugkeer der uitgewekenen sleependc blijven. Het elfde en het vijftiende bataillon benevens de troepen uit de zuid-ooslerlinie zijn voorldnrend in beweging tot zuivering van het terrein. De gezondheidstoestand is gunstiger, hel zieklecijler stationair, hei sterftecijfer hoog. - tVoIgeus de Java C. was er tot 17 Julij in Atchin niets bijzonders voorgevallen. - In een particulieren brief uit Atchin wordt het volgende medegedeeld: Habib Abdul Racbman is wijsselijk van Kroeng Raba teruggetrokken, hij begon «el wal lastig te worden. Verbeeld u, hij schreef den kommandant van de benling een briefje, waarin hij dezen in hel open veld lot een kamp uitdaagde. Toen hij daarop natuurlijk geen antwoord ontving, schreef hij ten tweeden male een brief, waarin hij den kommandant aanraadde de ver sterking Ie verlaten, aangezien hij die wilde bezetten. Hij zou aan de ge- heele bezetting vrijen en onverhinderde» aflogt geven, maar de benling, zoo had hij besloten, zou, op welke wjjze dan ook, door hem genomen worden. Een dagorder voor het Indisch leger van 6 April beval een staat der in het jaar 1877 uit het leger verwijderde personen, die ten gevolge van de wijze, waarop zij uit de.dienst zijn geraakt, niet meer voor de krijgs dienst te water of te land mogen worden aangenomen. Hun getal bedraagt 279 pesonen, waarvan 2 Afrikanen, 2 Ambonezen, 30 Belgen, 5 Duitschers, 30 Franschen, 70 Inlanders, 75 Nederlanders, 1 Noor en 3 Zwitsers. Mevr. van Nispen, gcb. van Lawick van Pabst, heeft uit naam van cenige Balaviaschc dames bij circulaire de Nederlandsche vrouwen te Batavia en te Buitenzorg opgeroepen ten residentiehuize, ter bezorging van een hu welijks-geschenk der Indische dames aan prins Hendrik en zijne bruid. Met dit voornemen in kennis gebragt, heeft mevrouw R. van Lansberge hare ingenomenheid daarmede betuigd en het patronaat der vereeniging aan vaard. Aan de prinses zal een album in prachtband worden aangeboden, met pholographische 'afbeeldingen van Javaansche oudheden, Indische na- tuurgezigten en inlandsche typen vergezeld van eene passende opdragt in schoonschrift, door de dames-contribuanten onderleekend. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 1 commies op het resid.-kantoor te Batavia C. Beynon; aan den adj- translaleur voor de Javaansche taal te Soerakarla W. L. J. tlanssens. Ont slagen: eervol, de commies 1' kl. hij de post- en telegr. dienst G. van Beu- ningen van llelsdingen; uit de dienst der Bataviasche havenwerken, de machinisten VV. Voorburg en W. R. baron van lleeckeren van Brandsen- btirgde hoofdonderw. bij de openb. lagere meisjesschool te Samarang mej. A. M. Keyser. Benoemd: tot adsist.-resident van Ambarawa, dc adsisl.- resident van Malang W. F. K. L. de Vogel; tot leeraar in de Engelsche en Uoogduilsche talen bij de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Samarang S. Wagenaar- lot l'D commies op het resid. kantoor te Batavia, ile ambtenaar op non activiteit O. K. van der Meer Mohr; lol griflier bij den landraad te Pasoerocan, de ambtenaar op wachtgeld F. G. C. Mooijaart; tot voorzitter van de landraden te Ponorogo en Madioen, de omg. regter in dc 2' afd. op Java en Madura mr. A. A de Vries; tot voorzitter van de landraden te Demak en Poerwodadi, de voorzitter van den landraad te Po norogo (Madioen) mr. A. de Vries; tot omg. regter in de 2' afd. op Java en Madura, de'voorzittcr van de landraden te Demak en Poerwodadi mr. J. M. Brooshoofttot adj.-translatcur voor de Javaansche taal te Soerakarla, de ambtenaar op wachtgeld G. J. A. Wilkens; bij den raad van justitie te Sa marang, voor den lijd van vijf maanden, tot buitengew. lid, de tijd. subsl.- audit.-militair hij den krijgsraad te Willem I mr. A. J de Geus; tot buitengew. subsi.-griffierde ambtenaar voor de regt. magt mr. C. W. baron van lleec keren; tot ondcrw. le kl., de ondcrw. 2' kl. mej. A. J. Moreau; tolonderw. 2' kl., de onderw. 3e kl. mej. A. M. Mikkers, M. L. Sleinbuch en B. A. 11. van Gharldorp. Geplaatst: als hoofdonderw. aan de le openen openb. 2e lagere meisjesschool le Batavia, de onderw. 2e kl. mej. E. H. Zaalberg, thans le hulponderw. aan de openb. lagere meisjesschool aldaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2eD luit. der inf. A. van der Lee; aan den I*0 luil.-kwartierm. bij de mil. administr. R. W. A. flarmsen. Ontslagen: op verzoek, eervol, de officier van gezondh. 2' kl. H. M. Numans; de kapt. der inf. J. R. Engel hard; de burg. schrijver 4e kl. bij de mil. administr. J. A. Evenwel. Be noemd: tot 2e" luit., de sergeanten A. W. Paalman, A. Dekker, C. Rolda- nus, F. H. C. F. D. von Gemmingen, W. N. WinlershovenA. W. Gijsberti Ilodenpijl, H. A. A. Meijer, E. T Valette, H Eekhofï', C. N. J. lvepper, M. 11. J. van Swighem, F. P. J. Berg, de wachlm. G. F. van den Ende en de adj.-onderofficier, dd. officier, H. F. T. van Blokland; tot magazijnm. 3ekl. (2e luit.) bij de art., de magazijnm. 4' kl (adj.-onderofficier) G. Schieferli. Bevorderd: bij het wapen der genie, lot kapt., de 1" luilt. J. II Bik, M. P. M. Kuyll en F. J. Haver Droeze; tot 1'° luit., de 2' luilt. J. G. II dc Voogt, M. A. J. de liaan, J. J. A. Muller en E. Tielenius Kruytliod; bij het wapen der art., tol kapt., de le luitt. J. C. Sohns, K. A. M. van Meurs en G. 1'. G. A. Scherer; tot len luit., de 2C luit. J. L. Swart; hij het wapen der inf., tot kapt., de le luit. G. J. Albrechl; lot 1'" luit., de 2' luilt. 11. G. L. Frackers, J. Franken, L. Lange en R. Paehlig. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land aan den 2fn machinist hij de marine E. J. D Hoenaan den opziglcr bij de directie der. fabrieken voor de marine en het stoomwezen te Soera- baija II. Ide. Benoemd: tot adj.-bouwk., de hoofdopzigter bij de Batavia sche havenwerken C. van der Sterr; tot opzigter. de opzigters 3e kl. bij den waterstaat A. W. J. Gossow en C. H. N. van Ivuyk. WËENEN, 26 Augustus. De Pol. Corr. meldt uit CettinjeNa den on- gelukkigen afloop "van de opstandelingen te Slolac hebben vele Turksche vlugtelingen de wijk naar Montenegro genomen. De vorst van Montenegro heeft daarop last gegeven hen te interneren en voor alle vlugtelingen, die de demarcatielijn overschrijden, Niksie als plaats van internering aangewezen. BRUSSEL26 Augustus Lord Torrington heeft aan de koningin van België een brief van koningin Victoria ter hand gesteld, waarin deze Jiaar begiftigt met de orde der Indische Ster. BERLIJN, 26 Augustus. De Nordd. Allg. Zeit. meldt, op gezag van een particulier telegram uit Weenen, dat hel gerucht, volgens hetwelk de quaestie omtrent de Turksch-Oostenrijksche overeenkomst aanleiding heeft gegeven tot eenige oneenigheden in de regeringskringen en dat dienten gevolge dc positie van den minister-president Andrassy bedreigd zou z(jn, ten cenenmale ongegrond is. BERLIJN, 26 Augustus. Volgens de Post moet de moordenaar van gene raal MesensofT (chef der geheime rijks-policie te St. Petersburg) een Diiitschcr zijn, en wel dezelfde, die, eenige maaden geleden, teKiew den moord heeft gepleegd op baron lleylingkolonel der gendarmerie. KONSTANT1NOPEL24 Augustus. De hervormingen in Azië, door Enge land bij de Portc aanbevolen, betrellen de instelling van gendarmerie, belasting, regtbanken en een hof van appèl. De Porie verklaart, niet de middelen le bezitten om dc hervormingen ten uitvoer te brengen Zij vraagt mitsdien medewerking van Engeland om een leening te kunnen sluiten, gegrond op de inkomsten van Cyprus. LONDEN, 27 Augustus. De Daily Telegraph meldt uit Konstantinopel van den 26sl">: De commissie ter zake van den opstand in het Rhodope- gebergte acht hel wensclielijk, dat een permanente internationale commissie van toezigt ingesteld worde tot het uitoefenen van de plaatselijke policie in Oost-Rumelië. WEENEN, 26 Augustus Het Fremdenblatt verklaart, op grond van inlichtingen uit de beste bronnen geput, dat hel gerucht betreflende het beslaan eencr kabinetscrisis ten eenenmale ongegrond is; niet eender minis ters heelt ontslag gevraagd, NEW-YORK, 26 Augustus. De minister van Financiën heeft de amortisatie van 5 millioen dollars staatsobligatien aangekondigd. BERLIJN, 27 Augustus. De koning der Nederlanden is heden morgen om 8 uur over Arolsen naar het Loo vertrokken. Prins Frederik is voor nemens van avond om 10 uur naar 'sGravenhage terug te keeren. Prins en prinses Hendrik vertrekken Donderdag morgen vroeg naar het Loo. BELGRADO, 26 Augustus. Volgens berigten van Zwornikow is Szapary van Dohoj naar den linkeroever van de Bosna teruggetrokken en deed hij de bruggen, ten einde de gemeenschap van het leger te beschermen, sprin gen. Serajewo zou van twee zijden bedreigd worden. Het zenden van Oostenrijksclie versterking is bespoedigd. De opstandelingen nemen in aantal toe. PiiOGKAlIlllA VIN lHïllïKt tTVOIÏKlXGivV. Musis Sacruiu. Donderdag 29 Augustus, te balfacht, door de Staf- muziek van het 4' Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grgntzius. lc Afd.: 1. Marsch. M. Ivrein; 2. Ouverture solenuelle, van der Biest; 3. Walzer //Aus dem Reiclie der Tone". Faust; 4. //Gross aus der Feme", Verhulst; 5. Potpourri //Le Domino Noir", Dunkier. 2e Afd.: 6. Ouver ture //Fra Diavolo", Auber; 7. Cavatine (Pision-Solo), Suppé; 8. »Le Rêve", Dunkier; 9. Potpourri sur des motifs de l'opéra de Marschner: //Das Schloss am Aetna", arr. Dunkier.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3