BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 26 ^Augustus J878, JV°. 200. PER TELEGRAAF. Uit Dengalen wordt gemeld, dat zeker dorp, op 8 mijlen afstands van Calcuttadoor eene menigte groote apen in bezit genomen is. Zij vielen de vrouwen en kinderen woedend aan, dreven al de inwoners op de vlugt en verteren thans de door deze achtergelaten levensmiddelen. Uit Alexandrië is hier het volgende berigt ontvangen: De onderhan delingen tusschen den Khedive, Nubar pacha en den heer Rivers Wilson, om een algemeen plan tot reorganisatie van het geheele Egyptisch bestuur te ontwerpen, worden ijverig voortgezet. De grondslagen schijnen te zijn: restitutie van alle bezittingen van den Khedive en zijn familie aan den staat; belangrijke vermindering van de civile lijst; benoeming van Nubar-pacha tot president van den ministerraad; vorming van een verantwoordelijk minis terie, waarin Rivers Wilson als minister van financiën optreedt. De onder handelingen nemen een gunsligen loop cn men gelooft, dat de Khedive spoedig de overeenkomst teekenen zal. FRAKKR IJ K. De maarschalk-president heeft weder aan tachtig personenveroordeeld wegens deelneming aau de commune, kwijtschelding van straf verleend. De Siècle deelt mede, dat de heer du Bois du Bais, zoon van het lid der conventie van dien naamaan de armen van Parijs 2 millioen fr. heeft nagelaten. Een gewezen professorPariset genaamd72 jaren oudheeft dezer dagen te Parijs teregt gestaan wegens hel stelen van een kostbaar werk uit een boekwinkel, eene reproductie namelijk van de //Heitres d'Anne de Bretagne", hel onvergelijkelijke handschrift der nationale boekerij. Parisct wist zich niet anders te verontschuldigen dan met zijnen hartstogt voor de plantkunde. De regtbank heeft den ouden heer tol eene maand gevangenis straf veroordeeld. ITALIË. Een EngelschmanKay genaamd, heeft aangeboden, de stad Florence uit haren geldnood te verlossen en al hare schulden te betalen, indien de regering er in toestemt, de accijnsen af te schaffen en gedurende een half jaar eene openbare speeltafel wil toelaten, waarvan Kay beweert, dat zij niet onzed'elijker is en veel meer opbrengst dan de staats-loterij. RIITICHLAMI. Omtrent de schitterende parade, welke Vrijdag te Potsdam heeft plaats gehad, wordt het volgende gemeld: Reeds in den vroegen morgen waren de te Berlijn en te Charlottenburg in garnizoen liggende escadrons gardes de corps, de bereden keurcorpsen van het Duitsche leger, op marschgegaan en tegen 10 uur in den morgen waren de regimenten infanterie met de ruiterij in slagorde opgesteld in den Lustgarten: de gardes de corps met de infanterie, met het front naar het paleis, waren met den reglervicugcl op de Colonadenbrug opgesteld; de cavalerie was met den rug opscstcld tegen de gebouwen der keizerlijke stallen. Van een schitterenden staf omgeven, kwam de commanderende bevelhebber in korten handgalop voor liet troepenfront aangereden. Het was de generaal-luitenant von Pape, commandeur van de 1® garde infanterie divisie. De infanterie werd gecom mandeerd door den bevelhebber der 1* garde infanterie brigade, den gencraal- majoor Bronsari von Scheilendorf; de ruiterij door den overste von Hesberg, bevelhebber van hel 2® garde-regiment. Om 11 uren verscheen, omgeven van een gevolg van vorsten cn prinsen van het kon. huis, generaals enz., Z. K. H. de kroonprins van Duitschland, vergezellende Z. M. den koning der Nederlanden. Nadat de koning met den kroonprins langs het front der troepen gereden was, begon het defileren. De kroonprins stelde zich aan de spits van zijn garde-regiment te voet, onmiddellijk gevolgd door prins Carl en prins August van Wurtem- berg, als behoorende tot den staf van dit keiz. regiment. Prins lleinrich van Pruisscn voerde de lijlcompagnie aan cn de erfprins van Heiningen het 2® bat Met getrokken degen salueerden deze vorstelijke krijgslieden achtereenvolgens den koninklijken gast Nu volgde het infanterie-bataillon onder bevel van den kolonel von Leipziger, de onderofficiersschool onder commando van den majoor von Petersdorfl en bet gardc-jager-bataillon onder bevel van den luit.-kolonel en vleugeladjudant graaf Finck von Finckenstein. Eindelijk zette de ruiterij zich in beweging. De bereden keizerlijke gardes de corps, gecommandeerd door den luit.-kolonel von Alten, gingen voorop. Dan volgden de zwaar bereden garde huzaren, gecommandeerd door den luit.-kolonel von Krosigh, de garde ulanen met hunne beweeglijke vaantjes, waarmede zij langs den koning defileerden, het le regiment onder bevel van graaf von SchHessenhet 3® onder bevel van den luit.-koloneI graaf von Scbliessen broeder van den vorigen. Het defileren der infanterie geschiedde eerst met gepresenteerd geweer, daarna compagniesgewijze met het geweer geschouderd. De cavalerie ging eerst stapvoets, vervolgens in draf of in galop, verdeeld in halve escadrons. De kroonprinses van Duitschland en de groothertogin van Saksen volgden het militaire schouwspel voor de ramen van het Stadtschloss. OOSTENRIJK. Naar men uit Ragusa aan de Nd. Allg. Zeit. meldt heeft men onlangs in de hoofdstad van Montenegro den luit.-kolonel van Thömmel, diplomatiek agent van Oostenrijk, duidelijk te verstaan gegeven, in welken zin men de zoo vriendschappelijke bezetting door de Oostenrijkers aldaar opvatte. De Wojwode Lazar Sotschitza zeide den overste van Thiimmel ronduit, dat hij zich niet moest voorsteilen, dat de Herzegowiners tegen Turkije in opstand gekomen waren, om zich eene andere heerschappij van vreemden te laten welgevallenzij hadden hun bloed voor hunne vrijheid en niet ter wille van Oostenrijks belangen vergoten en zij aarzelden geen oogenblik die vrijheid tegen iedereen te verdedigen, die het waagde haar aan te randen. TURK 1.7 E. Een correspondent van de Daily News meldt ons uit BatumDe haven en de stad van Batum kunnen de Russen bezetten, als zij verkiezen. En zij kunnen zelfs een cordon trekken om de vijandige districten, llaar over Trebizonde en van daar landwaarts kan den opstandelingen veel bij stand worden gezonden. Er zijn er nu 15,000 onder de wapenengele gerd aan de grenzen en de hoofden zeggen, dat nog dagelijks versterking komt. De bevolking is zeer krijgshaftig en goed gewapend naar 's lands wjjs. Natuurlijk hebben zij voorraad genoeg, ook van ammunitie, en er schijnt dus eene worsteling voor de deur te staan, als die met de Circas- siërs; eene worsteling, die nog wel den tegenwoordigen Europeesehen vrede kan overleven. Terwijl ik zit te schrijven lost een stoomboot van s 1000 ton onder mijn venster en eenige dagen geleden kwamen 60 nieuwe artillenepaarden. Alles ziet er zeer verdacht uit en ik kan slechts nog maals als mijne overtuiging uitsprekendat Turkije al het mogelijke doet om den opstand aan tc moedigen en te ondersteunenterwijl het voorgeeft geheel anders te handelen. De correspondent kreeg een afschrift van een stuk, door 104 hoofden en notabelen geteekend. In dat stuk zeggen de Lazen, dat Rusland met al zijne legers niet in staat is geweest, Batum te veroveren; dat de bevolking van Lazistan 200,000 zielen telt en niemand er aan denken kan zulk een aanzienlijk getal personen aan het despotisch gezag van Rusland uit te leve ren. Zij hopen op ondersleuning van Engeland en zeggen, dat het noodlot dwingt tot gewapend verzet, Het stuk is gerigt tot de Engelsche correspon denten te Baten en eindigt aldus: Gij, die hier te Batum zijt. weet dit alles en kunt onze verklaringen waarderen. Zeg aan de bevolking van Engelandhoe bitter noodig wij nieuwerwetsche geweren hebben en hoe welkom ook andere hulp wezen zal, om de Russen te kecren. BERLIJN, 23 Augustus. De !\ordd. Ally. Zeit. verneemt, dat de Turk- sclie circulaire over de rectificatie der Grieksche grenzen gisteren te Berlijn is overhandigd. De redactie van het stuk schijnt verscheidene phases door- loopcn te hebbenvoordat zij te Konstantinopel definitief werd vastgesteld. De mogendheden, die het tractaat van Berlijn onderteekenden, zullen zich verpligt zien tc overwegen, welke houding zij in deze quaeslie, waarvan zij bij het tractaat zich een gemeenschappelijke behandeling voorbehielden, zullen aannemen. LONDEN23 Augustus. Van heden avond ontving R. Off. uit Alexandria berigt, dat het lieden ochtend medegedeelde nieuws omtrent de onderhan delingen der enquête-commissie met den Khedive zich in hoofdzaak beves tigt. Men houdt zich onledig met het ontwerpen der daarop betrekking hebbende stukken, welker inhoud officieus aan de verschillende consuls is medegedeeld. LONDEN, 24 Augustus. De Standard meldt, dat eerstdaags een nieuwe Turkschc leening te verwachten is, gewaarborgd door de Britsche regering, welke waarschijnlijk de regeling van de financiën van Klein-Azië op zich neemt. PARIJS, 23 Augustus. De twee onder-gouverneurs van hel //Crédit fon- cier", de heeren Soubeyron en Levier, zijn ontslagen; de hceren Evèque, lid der kamer, en Legnay, oud-prefect, zijn in hnnne piaals benoemd. VVEENEN. 23 Augustus. Blijkens officiële opgave in de Wiener Zeit. zijn in de gevechten, tot en met den 16®" in Bosnië geleverd, van de Ooslen- rijksche troepen gesneuveld 161 man, gewond 676 cn vermist 139. ST. PETERSBURG, 24 Augustus. Bij de rijksbank is den 29e°. 30®n en 31'° Augustus a. s. opengesteld de inschrijving op een nieuwe 5 pCt. leening, ten nouiinalen bedrage van 300 millioen roebels, uit te geven in obligatiën van 100 cn 1000 roebels, aflosbaar in 49 jaren. Inschrijvingen worden aangenomen te St. Petersburg, Moskon, Nischninovogorod, Riga, Charkow, Kiew en Odessa. De koers van uitgifte is 93 pCt. De storting moet ge schieden: 12 pCt. bij de inschrijving, 11 pCt. tusschen 1 en 9 September; 70 pCt. den lr° lot den 5'®° van elke maand a 10 pGt.de rest den 5d«° April 1879 ALEXANDRIE, 33 Augustus. Officieel. De khedive heeft heden aan den heer Rivers Wilson vormelijk verklaard dat hij al de conclusiën van het rapport der commissie van enquête aanneemt. Hij heeft Nubar-pacha tiitge- nooriigd een ministerie zamen te stellen, en Nubar-pacha heeft zich hiertoe bereid verklaard, liet kabinet moet de conclusiën in toepassing brengen en hervormingen voorbereiden, die het goede beheer van 'stands zaken verzekeren. Brund te I.eiden op deu 24sten Augustus a0 13S1. [u een Handschrift, op perkament, van de Hooglandsche of S'. Pancras- kerk, thans in hel Stedelijk Archief, bevattende de namen van overledene personen die giften aan die kerk hadden gegeven, komen eenige aanleeke- ningen van historischen aard voor, die door den auteur incident ia genoemd worden. Op bl. 74 vermeldt hij een' brand, die te Leiden plaats had. aldus: '/In het jaar 1381, op den 24®®'° Augustus, omstreeks middernacht, is in //onze stad Leiden een hevige brand uitgebarsten zoo als daar sedert 62 ja- '/reu, (toen, volgens het verhaal van enkele oude lieden een groot deel der //stad1) door brand vernield is,) niet had plaats gevonden. De brand begon //in het achterhuis waar Ysebraud. lloffelandszooueen bastaert, ptaeh te //wonen, aan den Rijn, en was, volgens zijn zeggen, niet aan het vuur in /zijn huis, maar aan kwaadwilligheid te wijten, hoewel niemand dit gelooft; "Want hij beweerde 3 a 4 dagen na den brand in het riool van zijn huis »een potje gevonden te hebben vol zwavel en pekdraadmaar de regters en //anderen, aan wie hij het vertoonde, oordeelden uit blijkbare teekenen dat //dit nietig en verdicht was. Men acht dat de brand wel degelijk uit het //vuur in zijn huis ontstaan is, hoewel hij, ik weel niet waarom, steeds //daartegen murmureert. Bij dezen brand zijn ongeveer achttien of twintig //huizen vernield, te beginnen bij de Roggenbroods-steeg2) aan den Rijn tot //aan het huis van Pieter Gobburg3), dat er niet onder begrepen is, en rug- //waarts voorbij de Stinkstceg4) tol en met het Raadhuis5) aan de Breestraat «/waar genoemde brand gestuit is door eenen steenen toren6), waarin het uurwerk met de klokken hangten mede door de krachtige hulp van het ,/vulk dat overal met water en brandladders zijn best deed.. In dien brand //zijn drie fatsoenlijke jonge lieden, die in een afgebrand huis roekeloos lang //verbleven, door het instorten van een steenen muur verpletterd en gestikt; //de vierde kwam er met het leven af." - Omtrent den brand van 1319 is niets bekend; hij zal waarschijnlijk in het oudste deel der stad hebben plaats gehad. 5j De Roggenbroods-steeg moet achter het Stadhuis gelegen hebben. 3) Hij was Schepen van Leiden. De geleerde Philips van Leyden was zijn oom. Het bedoelde huis behoorde in 1446 aan Dirc Koenbegrensd aan eene zijde door het ledige erf daar hel oude wanthuis gestaan hadnaast den toren van het Raadhuis. 'f De hier genoemde Stinksteeg moet ook achter het Raadhuis gelegen hebben; doch het terrein aldaar is in verloop van tijd zoo veranderd geworden dat men zich geene voorstelling kan maken hoe het er in 13bl heeft uitgezien. 5) Hieruit zou volgen dat het toenmalige Raadhuis ook in 1381 door den brand "6j Deze toren, waarin het uurwerk met de klokken hong, werd het Klokhuis ge- noemden was een grafelijk leengelegen op den hoek van de Maarsmansteeg en Breestraat, thans bewoond door den Heer Ziegelaar. Voor 1247 hong er reeds een klok ten dienste der stad. (Zie v. Mitns, Hand vesten van Leiden, bl. 500), Luiden, 24 Augustus 1878. R- E- Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5