mam iu;m;.\lam>sciii; bkuiüten. advektenti e n. a m m iht en worden gelooid Dom en alle amine stedelijke gebouwen zullen vlaggen en gedurende den logt zal hel klokkenspel van den Domtoren worden bespeeld, (lok zal in dc smaakvol le versieren muziektent op hel Lucasbolwerk zich bij het naderen van den stoet een muziekcorps laten hooren. Op Paushui zen wordt aan het vorstelijk echtpaar door den commissaris des koningseen collation aangeboden. De hooge gasten zullen ten 3 of half 4 ure naar Soestdijk vertrekken. Voor de arrond.-reglbank te Utrecht is eergisteren behandeld dc zaak der drie werklieden, beschuldigd van manslag door onachtzaamheid op het 8-jarig zoontje van S.dal door het omvallen van een steigerpaal werd ge dood. Het oprnb. min. requireerde voor een hunner geldboete van ƒ10 en voor de beide anderen gevangenisstraf van 8 dagen. De heer mr. van Lier trad als verdediger op. Dezer dagen is op den steenoven van den heer R. van Wijck, te Helc- ren, een man door eene modderkar overreden. Een der wielen is hem over de borst gegaan waardoor een rib in de longen gedrongen is. Zijn toestand was hoogst zorgwekkend. - Èergisteren namiddag is een goederentrein van den N'ederl. centraal- spoorwegkomende van Kampen, op ongeveer de grensscheiding tusschen Pollen en Nijkerk uit het spoor geraakt. Zes wagens zijn ontspoord, en twee daarvan hebben aanmerkelijke schade bekomen. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats Te Kollumerland zijn dezer dagen 14 kelen van de daar aanwezige polderwerkers afgebrand, waarbij ook al hun kleeding en huisraad is ver nield. Dc brand moet zijn ontslaan door het omvallen ecner petroleumlamp. Door de opbrengst eener collecte in de gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland is veel van de schade vergoed. - Berigtcn uit Zuid-Afrika van 30 Julij bevatten o, a. het volgende: De ongelukken, aan schepen in de Tafelbaai overkomen, zijn in het parlement ter sprake gebragt, en men heeft zich zeer over achteloosheid bij de dok en reddingdienst beklaagd. Een onderzoek deswege en wegens den staat der dokwerken is aanbevolen. Intusschen heeft half Julij langs de gehcele kust een allerhevigste storm gewoed, die ook gedeeltelijk binnen 's lands verwoestingen lnefl aangerigt. Te Simonsstad is den 15den binnengeloopen hel Nederl. barkschip G. U. Betzkapt. Ilinterlhiir, van Batavia naar Rot terdam, met eene lading kofïïjthee en tin, en als passagiers de heeren Tindal, de Veer en baron van Ileeckeren van Wassenaer, schip en lading zeer beschadigd Ofschoon men tegen 1 Augustus een dankdag wegens het beëindigen van den oorlog heeft uitgeschreven, zoo luiden de berigten wegens dc vijande lijkheden op verschillende punten niet gunstig. Men voorziet over korleren of langoren tijd een bepaalde hervatting van den Kafïerkrijg. Van de am nestie is weinig gebruik gemaakt. Men meent, dat de doodvonnissen, tegen een paar KalTerhoofden geslagen, niet zullen worden ten uitvoer gelegd. In het Transvaalsche blijft de spanning voortduren, en die vermindert er niet op, doordien sommige Zuid-Afrikaansche bladen het voorstellen, alsof de boeren met hunne vroegere vijanden, de Zoeloes enz., gemecne zaak maken. De Vrijstaatsche Express wederlegt dit en herinnert daarentegen aan de geruchten, die geloopen hebben, alsof sir Theoph. Shcpstone, om zijn doel te bereiken, juist tegen de boeren met de Kaders op goeden voet wilde staan. Hoe het zij, men hoopt dal hel bezoek gerst van den luit.- gen. Theziger, daarna van den gouverneur sir Bartle Frere, den Transvaal tot meer orde brengen en de gemoederen bedaren zal. 's GRAVEN1IAGE, 24 Augustus. Door Z. M. is aan den heer D. Mair, vice-consul van Oostenrijk te llellevoetsluisverlof verleend tol het aannemen van het ridderkruis der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn be noemd: tot derden onderwijzer dr. A. Rutgers. Jecraar aan de rijks-hoogerc burgerschool te Amsterdam, en tot vierden onderwijzer L. A. E. van der Ley, hoofdonderwijzer te Katwijk. Van de ministeriën, de openbare gebouwen en van vele woningen wapperde heden ter gelegenheid van het huwelijk van Z. K. II. prins Hen drik", de nationale vlag. -- Z. M. de koning kan niet door den keizer van Duitscbland begiftigd zijn met de Prnissische orde van den Zwarten Adelaar, om de eenvoudige reden, dat lid. lot die hooge onderscheiding reeds lang benoemd is. Z. M. zal, naar men ons onderrigt, nu den kelen dier orde, welke hij nog niet bezat, hebben bekomen. H. K. II. prinses Marianne is gisteren avond ten half acht ure uit Wiesbaden op haar buitenverblijf Rusthof, lij Voorburg, teruggekeerd, liet blijkt mitsdien dal de tante des konings dezer dagen niet buitenslands ging ter bijwoning van de huwelijks-plegligheid van Z. K. 11. prins Hendrik. Ten onregte is berigt, dat de buitengewone voorstelling, door de di rectie van het Nederlandse!) tooneel aan prins en prinses Hendrik aange boden, in den avond van dm dag der intrede van het vorstelijk paar, 31 Augustus, alhier zal plaats hebben. Met zekerheid verneemt men, dal deze gelegenheids-voorstelling op Vrijdag 6 September in den alsdan versierden kon. Holl. schouwburg zal gegeven worden, welke met de tegenwoordigheid der hooge feestelingen zal worden vereerd. Z. M. de koning zal dien avond niet in den schouwburg verschijnen, zoodat er geen gala-voorstelling zal zijn. Behalve dat de hof-tooneelspeelster mevr. Scehach den afscheidsgroet van het Duitsche vaderland aan prinses Maria van Prnissen zal overbrengen en mevr. Kleine-Gartmann een welkomstgroet in de nieuwe zetelstad zal voor dragen, wordt ook in dien feestavond onder leiding van den componist met vol orchest ten ge'.ioore gebragt de jubel-ouverture van Jos. Marlensopge dragen aan en welwillend aangenomen door Z. K. II. prins Hendrik. BELGIE. Dc vrouwenstoet, die de koningin het diamanten diadeem en den kanten sluijer ging aanbieden is Donderdag ten 2 ure in het paleis ont vangen. De koningin heeft enkele woorden geantwoord op het adres, het. welk haar door mevrouw Anspach was voorgelezen Haar antwoord kwam hierop neder: Ik dank u van ganscher harte voor uw welwillende woorden en voor het heerlijk geschenk, waartoe gij allen hebt bijgedragen. Niets was mij meer tredend dan dit blijk uwer sympathie, nadat ik 25 jaren in uw midden heb gesleten. Vijf en twintig jaren heb ik trouwens niet noodi» gehad om van hart en ziel Belgische te worden. Toen ik in 1853 het ge. bied van mijn nieuw vaderland voor het eerst betrad, had ik het reeds lief en die band is naauwrr toegehaald door de blijken van gehechtheid, die ik van u ontving, door dc deelneming, welke gij mij steeds bcloondel in lief en leed. Met vreugde kan ik verklaren: ik hen eene Belgische vrotm evenals gij, en de schitterende demonstratie van heden zal een der aange naamste herinneringen blijven in mijn leven. De vrouwenstoet, door muziek begeleid, leverde door het verschil in stand en kleeding een verrassend gezigl op. Naast de vrouw van een bur gemeester zag men een boerin met een bruin wollen kleed of eene vrouw met eene reusachtige muls, zooals die in sommige streken gedragen wordt. Enkele vrouwen droegen zelfs boodschappen-mandjes aan den arm. De al gevaardigden der provincie Antwerpen trokken vooral de aandachtdaar de vrouwen, die haar uitmaakten, de kleederdragt der Vlaamsche dorpen vertoonden. Sommige rijke boerinnen flonkerden van diamanten. De koning heeft op de redevoering, welke bij het feestmaal der alge- meene raden werd gehouden, o. a. het volgende geantwoord: Ik heb mij, binnen de grondwettige perken, aan de ontwikkeling van het land gewijd, Mijn vurige wensch is om België op den weg van vooruitgang te zien voort schrijden hel land, dat uitmuntend geplaatst is, deel le zien nemen aan de groote beweging van ons tijdvak en liet de achting van Europa te ver werven. Het kan verzekerd zijn daarbij niet te zullen verontrust worden door beroeringen van buiten, mits het zijne internationale verpligtingeo lilijve vervullen en zijn grondgebied wele te doen eerbiedigen, opdat het nimmer en voor niemand een overlast worde. België kan op deze wijze en ten allen tijde met zijne vreedzame ontwikkeling voortgaan. Na afloop van het bedoelde feestmaal, waaraan een. honderdtal gasten deelnam, maakten 1111. MM. een wandelrid door de als in een vuurzee her schapen stad. die een - tooverachtigen aanblik opleverde. Nogmaals reden de koning en de koningin door de stad na afloop van de gala-voorstelling, welke in de Monnaie aan de vertegenwoordigers van het buitenland en aan de gedelegeerden der Belgische cementten werd aangeboden. Den volgenden avond bij een oplogt met fakkels zullen in een rijtuig de twee oudste ech telieden van België plaats nemen, ill. de heer Lome en zijn vrouw. Deze oudjes tellen te zaraen 184 jaren en zijn sedert 62 gehuwd. Jufvr. Lome is gediplomeerde vroedvrouw en gedecoreerd met het kruis voor burgerlijke verdiensten le UI. Voor het koninklijk paleis zullen de oudelui uitstappen en een bouquet aanbieden aan de koningin. ENGELAN». LONDEN, 23 Augustus. Dc drie leden van liet ministerie, die afgevaardigden zijn voor Lan cashire, de heeren Cross, Stanley en Sandon, zijn door den burgemeester van Liverpool aan een maaltijd onthaald, waarbij zij alle drie het woord hebben gevoerd. De heer Cross beantwoordde een dronk op «Ilarer Ma- jesteils ministers" en bepleitte het staatsbeleid der regering ten aanzien van de Ooslersche quaestie. verklarende, dat niet alleen de eer des lands gehandhaafd was. maar dat er ook alle reden was om aan le nemen, dat Éngelands positie en strijdkrachten thans naar eisch werden gewaardeerd, en dal de thans verkregen vrede van duurzame» aard zou zijn. [lij be treurde de uilgaven, welke hel staatsbeleid der regering ten aanzien van de buitenlandsche zaken had noodig gemaakt, betoogde het doeltreffende van de verdecling der betaling over eene reeks van jaren en gaf de toezeg ging, dal, nu eenmaal de vrede gesloten was. alle oorbare zuinigheid zou worden betracht. In gelijken geest liet zich ook lord Sandon uit (Zie verder hel llijvui esel) ÏIJFENTWIATIG-JARIGE ECHTIEIIEEAIGING Uil van |tj H. S A S S E H. J. T Uit ION. iS*a Leiden, 25 Augustus 1878. gtet Receptie 28 Augustus, Ouden Rijn 4. V&L Voorspoedig bevallen van een Zoon J. M. I. FILBR1J v. d BERGH. Leiden, 23 Augustus 1878. lieden overleed mijn jongste Dochtertje JOHANNA CATHARINA, in den ouderdom van ruim 9 maanden. W. H. H0EFSM1T. Leiden, 24 Augustus 1878. C. M. IIOEFSMIT, van Rooyen. ,7Igemeene hen n isgering. lieden overleed na een geduldig lijden, in den leeftijd van ruim 52 jaren, tot diepe droefheid van mij en mijne drie kinderen, mijn geliefde Echtge noot de lieer JOANNES HERMANUS VAN LEEUWEN. Zij, die den over ledene van nabij gekend hebben, zullen beseflëu hoe onherstelbaar mijn verlies is. Wed. A. J. VAN LEEUWEN, Leiden, 24 Augustus 1878. geb. Koeliioef.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2