Unn er§eei-Ziiiv€i'iiagszout. Olympus-berg, 4000 voel boven de zee en digt bij de hoofdstad gele- „f is aan-ewezen als kantonnemenlsplaals voor de troepen. De plaats is gC"' >'ezond' heeft water in overvloed en de lucht is steeds ver>uld van de aromatische 'dampen uit de nabijliggende dennenbosschen. De firma Lucas Brothers, te Lowestoft, is belast met de vervaardiging van 18 ijzeren tenten, welke bestemd zijn voor de op Cyprus verblijvende troc- n Elke tent is 60 voet lang, 18 voet breed en 9 voet hoog. Tevens moet genoemde firma binnen 14 dagen drie wachthuizen leveren, elk 42 voet lang, 17 voet breed en 9 voet hoog. De berigten uit de Vereenigde Staten omtrent de in sommige streken lieerscbende gele koorts zijn zeer ongunstig. Zij is van kwaadaardiger karakter dan ooit te voren. 0e streken, waar zij heerschl, worden tijde lijk ontvolkt, alles vlngt wat kan. Er is gebrek aan verzorging der zieken, die echter niet veel hulp behoeven; de aangetasten sterven meestal na eenige uren Er worden geneesheercnoppassers en geneesmiddelen naar Grenada gezonden. F li A H K I.» H. De Soleil, het orgaan der constitutionele Orleanisten, betoogt dat eene verplaatsing van de meerderheid in den senaat, waartoe de aanstaande verkiezing zou kunnen leiden, eene ernstige zaak zoti wezen. Dit ligchaam toch zou in dit geval ophouden eene temperende kracht te zijn en zich op sleeptouw laten nemen door de kamer, en daarmede zou de tegenwoordige staat van zaken ten eenemalc veranderen. De meerderheid van senaat en kamer zou slechts eene enkele vormen en onmisbaar afglijden in het spoor van het radicalisme Het is in ailer belang, zegt dat blad. zelfs in dat der verstandige republikeinen, dat de meerderheid des senaals blijve ter reglerzijde; maar het moet eene meerderheid zijn, niet van strijd en worste teling en tegenstand, alleen eene meerderheid van tegenwigt en tempering, liet Journ, des Déb. is van een tegenovergesteld gevoelen. De Shach van Perzië heeft gedurende zijn verblijf in Parijs den direc teur van den zoölogischcn tuin aldaar het zeldzaamste en merkwaardigste dier toegezegd, dat in zijn rijk te vinden is, namelijk een paar dwerg- kameelen zoo groot als een bok. Woensdag morgen bood een net gekleed jongmensch een aantal Rus sische bankbilletten ter wisseling aan hij den wisselagent Levy, Met het oog van den kenner zag deze. dat de billetten valsch waren. Terstond deed hij een policie-agent roepen, die den jongen Duitscher aanhield. Men houdt zich overtuigd, thans een der leden te hebben gevat van de uitge strekte vervalschers-clnbdie alom valsche bankbilletten in omloop brengt. Naar men verneemt is koningin Christina van Spanje te Havre overleden. Maandag 11., meldt het Journ. des Déb., krabbelde bij het gehucht Meria, op Corsica, een herdershond in de aarde en bragt eenige mensche- lijke overblijlsels aan hel licht. De herder waarschuwde zijnen heer, men ging aan het graven en een vronwenlijk kwam voor den dag. Hel hoofd was bijna geheel van de romp gescheidende reglerarm afgehouwen enz. (lp eene enkele kous na was het ligchaam geheel naakt. Het is al spoedig voor dal van eene boerin herkend. Een jong Italiaansch daglooner, van den moord verdacht, is in hechtenis genomen. FIT» t: Jl F A X Den uitslag van de verkiezingen voor den rijksdag overziende, komt de Köln Zeit. tol de conclusie dat alles te zamen berekend de jegens het rijk vijandige partijen zijn versterkt. In den vorigen rijksdag toch telden het centrum met zijne Welfische hospitanten 96. de socialisten 12, de Polen 4, de clericale Elzassers en Lotharingers 11. zoodat de oppossilie, met in begrip der 3 Zuid-Duitsche democraten en den Deen Kroger, 137 stemmen had, terwijl zij er nu 142 zal tellen, in weerwil dat bet aantal socialisten van 12 lot op 9 is verminderd. Kan er tusschcn de regering en de libera len geen schikking worden getroflen, dan zou er een nieuwe ontbinding van den rijksdag kunnen volgen. Dan zal wel al het mogelijke worden gedaan om hel aantal liberalen nog meer te verminderen en dat der con servation nog uieer te versterken, maar zeker zou de regering zich hij nieuwe verkiezingen blootstellen aan hel gevaar dat de jegens het rijk vijandige partijen, vooral de socialisten en ultramontanen, een nog aanzien lijker versterking verkregen. De Oermania beweert dal de centrum-partij in den rijksdag thans 105 leden lelt en dus de sterkste der partijen is. Z. M. de koning der Nederlanden is Donderdag namiddag ten 4 ure te Potsdam aangekomen, begeleid door den kroonprins van Pruissen, die Z. M. te Wildpark had opgewacht. Aan het station waren aanwezig de Pruissi- sche prinsen, met prins Hendrik der Nederlanden, den erfgroothertog van Oldenburg, den hertog van Connaught, piins Augustus van Wurlemberg en den erfprins van Saksen-Meiningen. Bij het station stond eene eerewacht van het 1' regiment der garde, voorts stonden 400 officieren op het perron geschaard. Z M. de koning der Nederlanden verscheen in Pruissische huza ren-uniform met. een ordekruis op de borst. Prins Hendrik der Nederlanden was gekleed in admiraals-uniform met de insignia der orde van den Zwar ten Adelaar. De kroonprins van Pruissen droeg het grootkruis der orde van den Nedcrl. Leeuw. Dij de aankomst van Z. M. speelde de militaire muziek het Wilhelmus. Z. M. heeft bij de ontvangst herhaaldelijk 11D» broeder prins Hendrik, vervolgens prins Karei van Pruissen omarmd en na prins Erederik Karei ook den erfgroothertog van Oldenburg, den erfprins van Meiningen enz. de hand gedrukt. Vervolgens heeft Z. M. met den kroon prins van Pruissen over de troepen op hel perron etne revue gehouden, waarna de generaals door den kroonprins aan Z. M. werden voorgesteld. Daarna nam Z. M. met den Pruissischeu kroonprins plaats in een rijtuig, met vier zwarte paarden bespannen, lil hel daaropvolgende rijtuig zal prins Hendrik der Nederlanden met prins Karei. Langs den geheelen weg van het station tot het Stadtschloss, alwaar Z. M. afstapte, stond eene digt opeengedrongen menigte geschaard, die Z. M. luide toejuichte. liet zesde congres der internationale vereeniging voor de hervorming en codificatie van het volkenrcgt is thans te Frankfort bijeen. Op voorstel van sir Travers Twiss heeft het congres eenstemmig de wenschelijkhcid uilgesproken, dal het Suez-Kanaal en dergelijke internationale openbare werken ook in tijd van oorlog geheel vrij verklaard zouden worden. Drie heeren uit Berlijn hebben een reis gemaakt langs de grenzen lus'sclien Italië en Tyrol, waarvan de afloop allertreurigst is geweest. Dr. Karl Sachs, adsistent bij het Physiologisch Instituut van den geheimraad du Bois-Reymonden Paul lleinitz, afkomstig uit Lückenwalde, zijnopden togt over een gletscher, bij Bormio, naar beneden gestort. De andere reis genoot, dr. Salomon, adsistent hij de universiteits-klinick in de Berlijnsche Charité, heeft een been gebroken en ligt te St. Calarina in het ziekenhuis. De lijken der eerstgenoemden zijn niet gevonden. O OSTENKIJ K. Het bemagligen van de hoofdstad van Bosnië was binnen weinige uren te Weenen bekend; de vroegere berigten omtrent de geleden tegenspoeden hadden echter dagen noodig om die plaats te bereiken. Men verneemt dat in een ministerraad is besloten het bezettingsleger in Bosnië aanzienlijk te versterken. Behalve de 4e divisie, waarvan reeds vroe ger sprake was, zullen er nog zes gemobilliseerd worden, zoodat nog on geveer 100,000 man op voet van oorlog gebragt worden. Bovendien is bepaald, dat er Honved-trocpen ter gezamenlijke sterkte van 16,000 man opgeroepen zullen wordenom in de comitalen langs de Bosnische en Ser vische grenzen de vesting- en garnizoensdienst te verrigten in plaats van de naar Bosnië vertrekkende garnizoenen. Dit laatste zal onder de land bouwende bevolking groote ontevredenheid verwekken. De financiële ge volgen dezer maatregelen zullen ongetwijfeld later nog wel eenige zorg baren. De Pol. Corr. wil weten, dat Uadschi Loja, het hoofd van den op stand in Bosnië, bevel gegeven heeft om alle Oostenrijksche officieren, die zijnen manschappen in handen vallen, op te kuoopen. TURK IJ F„ Uit Konstantinopcl wordt het volgende gemeld; De Porie heeft aan Hafiz-pacha opheldering gevraagd betreilcnde de deputatie, uit Serajewo aan generaal Philippovitch gezonden. Tevens lie It de Porie liet bevel herhaald, om van elk verzet al te zien en de Oostenrijkers als vrienden te ontvan gen. liet blijkt echter, dat liet gezag der Pcrte niet langer door het voor- loopig comité' erkend wordt. Geen enkel telegram van de Porie aan de bevolking wordt openbaar gemaakt zonder de magtiging van een der zestig hoofden van de opstandelingen. Twee Turken en twee Christenen zijn op gehangen, omdat zij weigerden de belasting te betalen, welke hun door de hoofden der opstandelingen was opgelegd. Onder de opstandelingen wordt hel logenachtig bcrigt verspreid, dat de Croalische troepen van hel Oosten rijksche leger weigeren aan hunne officieren te gehoorzamen en in massa deserleren De Porie zelve heeft den Oostenrijksch-llongaarschen ambassadeur haren twijfel te kennen gegeven, of bevelen, uit Konstantinopel gezonden, eenigen indruk op de opstandelingen zullen maken. De commissie, aan wie het onderzoek was opgedragen naar den toe stand der Egyptische financiën, heeft haar rapport den onderkoning over handigd. De conclusie strekt, dat de onderkoning al het land, dat hij in bezit heeft genomen, moet teruggeven. PER TELEGRAAF. PARIJS, 22 Augustus. Aan een diner, dat gisteren gehouden werd te Laon, heeft de minister Waddington het woord gevoerd. Hij zeide o. a dal men ten onregte een ongunstig oordeel uitspreekt over het Berlijnsche congres Wanneer het tractaal in zijn geheel tot uitvoering is gebragt, zal men zien, dat dit de eenige duurzame oplossing is van de Oostersche quaes lie. LONDEN, 22 Augustus. Men meldt het aanstaand vertrek van den heer Smith, eerste lord der admiraliteit, naar Cyprus, tol het maken van eene inspectie-reis op het eiland. WEENEN, 22 Augustus. De veldmaarschalk Johanovich meldt uit het legerkamp bij Stolac. dat gisteren de stellingen der opstandelingen voor Stolac na een hevig gevecht van vele uren genomen zijn. en dat de ge meenschap met de in liet stadje opgesloten bezetting hersteld is. Het ver lies der Oostenrijkers bedroeg 10 dooden en 32 gewondendal van den vijand was zeer groot. Verscheiden hoofden der opstandelingen, o. a. lias- san en Bcgovic, zijn gesneuveld. Bij de inneming van Serajewo maakten de troepen 27 kanonnen, vele wapenen, vaandels en een groote hoeveelheid ammunitie buit. LONDEN. 23 Augustus. Daily News meldt uit Berlijn van gisterenEen Turksclie nota is ontvangen, waarin de Porte verklaart, dat zij tot de overgave van Batum bereid is, doch de onderhandelingen met Griekenland stellig weigert. BERLIJN. 23 Augustus. Aan Z. M. den koning der Nederlanden werd gisteren, kort na zijne aankomst, de orde van den Zwarten Adelaar, de hoogste Pruissische orde, veleend. Heden voormiddag ten 10 ure had er te Potsdam eene schitterende parade plaats, die door den koning der Ne derlanden en prins Hendrik der Nederlanden werd bijgewoond. Ten 4 ure is er groot diner met meer dan 200 gasten. Heden avond gala-voorstelling in de opera ADV E R E fN i I E N. T. M. CORNELISSEN en Echtgcnoote betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij htm vijfentwintig jarig huwelijksfeest. Leiden, 22 Augustus 1878. Hel echte, algemeen gunstig bekende Universeel-Zuivcringszout, een zeker middel tegen maagkwalen, zuur. braking, hartwater enz.is thans echt verkrijgbaar in 1,4 pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 2872 Cent en heele pakjes a 50 Cent, te Leiden bij RE¥ST «f* KRAK, Da- zerswoude bij A. fitLLE Benthuizen bij Wed. C. DEN BOUW MEESTER Katwijk bij Wed. J. DE GROOT.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3