UU1 TENLANDSCHK IIGIUGTEN. KNOK I. A A It. LONDEN, 21 Augustus. Te Glasgow had Zalurdag jl. een manifestatie ten gunste van de «Home Rule'' plaats, waaraan ruim 5000 personen met banieren en muzikanten deelnamen. Een groot aantal dezer personen was gewapend. De genomen besluiten verklaren, dat geen andere concessie dan een nationaal parlement te Dublin zou aangenomen worden; dat het een verachtelijke handelwijze is Iersche rebellen eerst dan te begenadigen, wanneer zjj in de gevangenis door de slechte verpleging meer dood dan levend werden; en ten slotte, dat Ieren van alle geloofsbelijdenissen zich zullen vereenigen, om lerland's regten te doen handhaven. in weerwil dat de vaccine verpligtend is, zijn er sedert 1871 te Lon den 14000 personen aan de pokken overleden. Men schrijft dit toe aan de zorgelooze wijze van inenting en aan de slechte hoedaniheid der aange wende stof. Het grootste spoorwegongeluk, dat in de laatste jaren in Amerika voor viel, wordt vermeld in de met de laatste mail ontvangen Nèw-Yorksche bladen van 8 Aug. De Great-Southern expres-trein uit New-York stiet, juist nadat hij de Ohio-rivier over was, op een goederen-trein in vollen gang. Het was te laat om te remmen en de beide locomoliven verpletterden als het ware elkander. De postwaggon werd verbrijzeld en drie van de vier beambten terstond gedood. In den rookwagen zaten een 30-tal meest sla pende landverhuizers; zes dezer bleven op de plaats dood en al de anderen waren zwaar gekwetst. In den volgenden wagen zaten vrouwen en kinde ren, die allen meer of minder letsel bekwamen, terwijl er hier ook eenigen terstond dood waren Daar het ongeluk des nachts plaats had, en het ge- heelc dienstpersoneel bij de ramp was omgekomen, waren de ellende en de verwarring onbeschrijfelijk. FRANKRIJK. Te Parijs heeft zich een vereeniging gevestigd tot oprigting van een Musce des arts décoratifs", in navolging van het South Kensington Museum te Londen. Die vereeniging, aan wier hoofd de voorzitter van den senaat, de hertog d'Andiffret-Pasquier, staat, heeft in korten tijd een kapitaal van 132,000 Ir. bijcengebragt. Daarmede hoopt zij een museum te openen in een der ongebruikte gedeelten van de Tuileriënhaar door de regering met dat doel afgestaan. Voor de indceling van het museum heeft men twee hoofdklassen ontworpen: 1°. inwendige en uitwendige versiering van ge bouwen; 2°. de versiering van den mensch en van de voorwerpen die hij gebruikt. Voorts zijn er twaalf onderafdeelingen1°. bouwkunst; 2". beeld- j houwkunst; 3". schilderkunst; 4°. vaste sieraden; 5". losse sieraden; 6°. meu belen; 7". émail, glas- en aardewerk; 8". kleeding; 9'. lijfsieraden; 10°. wa- penen; 11". onderwijs; 12°. bibliotheek. Mevr. Thiers zal op 3 September eene plegtige lijkmis voor haren echtgenoot doen vieren. De geestelijkheid heeft zich bereid verklaard haar ten dienste te zijn en de kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft niet alleen de Notre Dame voor de plegtigheid ter beschikking gesteld, maar ook aan geboden zelf de lijkdienst te verrigten. Alle steden in de departementen, waar Thiers in 1871 tot algevaardigde werd gekozen, zullen bij de pleg- tighcid vertegenwoordigd zijn. De commissie voor de groote tonloonslellingslolerij heeft besloten, vier groole prijzen te geven, namelijk: diamanten ter waarde van 50000 fr. en de overige prijzen ter waarde van 35000, 25000 en 20000 fr. De trek king is op 20 October bepaald. Dc Parijsche policie bestaat uit 775G dienstdoende personen. De kos- i ten tot bezoldiging van dat personeel bedragen ruim 15 millioen, waarvan de helll betaald wordt door den staal. Onder die kosten is de buitenge wone toelage van 50 centimes begrepen, die aan de agenten gedurende de tentoonstelling toegekend is. Onder de kosten zijn niet begrepen de bezol diging van den prefect van policie en van de ambtenaren op de kantoren der prefectuur. Te Cesson is de ketel van twee sloommaaiwerktuigen gesprongen, waardoor 6 menschen in stukken vlogen en 4 anderen gewond werden. M.n houdt het er voor dat de veiligheidsklep, om stoom te sparen, was vastgezet. Garibaldi heeft een brief geschreven, waarin hij nadrukkelijk zijne afkeuring te kennen geeft over hel bondgenootschap der drie keizers en over de onderhandelingen lusschen Bismarck en het Vatikaan. Hij ver klaart verder, dat hij niets verschrikkelijks ziet in het programma der Duilsche socialisten en stelt ten slotte voor een »anti-diplomatiek congres" lc Parijs te houden, onder voorzitterschap van Victor Hugo. RiriTSCHLAN». Men verwacht dal in de aanstaande zitting van den rijksdag geen ander ontwerp van cenig belang zal worden aangeboden dan de socialisten wet. Hel gevolg hiervan zal zijn, dat bij de eerstvolgende zitting de rijks dag een eigenaardig karakter zal verloonen. Zoodra de zitting is geopend, zal het ontwerp tot beteugeling der socialistische woelingen ter tafel wor den gebragt. Hel huis zal het ontwerp verwijzen naar eene commissie en dewijl men als zeker mag onderstellen, dat bedoelde commissie vrij wat tijd zal behoeven om hare taak te voleindigen, zal de rijksdag niets te j deen hebben dan het onderzoeken der geloofsbrieven. Is dit afgeloopcn, dan schiet er geen middel over om eenigen parlementairen arbeid voort te zetten. Ten gevolge daarvan zullen de meeste leden, naar men verneemt, weder op reis gaan na den atloop van de eerste werkzaamhedentotdat later de eigenlijke arbeid kan aanvangen. Prins Frcderik Leopold, aanslaande zwager van prins Hendrik der 1 Nederlanden, heeft door een val van de veranda aan het jaglslot Glienicke bet eene heen beneden de knie gebroken. De zilverleeuwin in de Berlijnsche diergaarde heeft, tot groole verba zing der zoölogen, vijf levende jongen ter wereld gebragt. Van de Westkust van Afrika zijn te Liverpool voor de Hamburger dier gaarde aangebragt drie gorilla's en vijf cliimpansé's. Naar men uit St. Petersburg meldt heelt de moordaanslag op generaal Mesenzod onder de volgende omstandigheden plaats gehad: De generaal was gewoon vroeg op te slaan en eene wandeling te doen. Veelal ging hij dan tevens naar eene kapel, om zijn gebed te doen. Dit had hij den 16" Aug. des morgens ten 9 ure, onder geleide van den gepens. luit.-kolonel Maka- roll, zijn gewezen wapenbroeder, insgelijks gedaan, waarna op den terug weg, op het trottoir der Italianskaja, twee elegant gekleede heeren naar hem toekwamen, een van welke hem een dolkstoot toebragt. De luit.-kolo- nel poogde den dader te vatten. Bij die beweging werd er een revolver schot op hem gelost, en ofschoon de kogel miste, was echter door het schot zijne aandacht zoodanig afgeleid, dat de beide aanvallers haastig in een gereed staand rijtuig konden slappen, waarmede zij in een oogenblik uit het gezigt waren. Een soldaat, die in de verte alles had gezien, liep nog op een draf de equipage na, maar viel ten laatste uitgeput neder. Zoo wel hij als MakaroH'hadden opgemerkt, dat het rijtuig met flinke paarden was bespannen, de tuigen met zilver beslag gemonteerd waren, alsook dat een der beide heeren een grijzen paletot aan had. Generaaf Mesenzofl' had zijne tegenwoordigheid van geest behouden. Naar zijne woning vervoerd, werden een paar heelmeesters geroepen, die al spoedig verklaarden dat zij de wond wel gevaarlijk, maar niet doodelijk achtten. Tegen verwachting werd echter reeds na een paar uren zijn toestand bedenkelijker, in den namiddag volgde eene hevige pijn, en omstreeks half 6 ure was de lijder bezweken. TURKIJE. De Oostenrijksche gezant, graaf Zichy, heeft van de Turksche minis ters eene mededeeling ontvangen, strekkende om te betoogen dat zoolang geene overeenkomst met Oostenrijk betreffende de bezetting van Bosnië is gesloten, de Porie onmagtig zal zijn den opstand Ie onderdrukken, welke voornamelijk door inlandsche troepen van dat vorstendom wordt ondersteund. Graaf Zichy heeft daarop geantwoord, dat verder bloedver gieten Oostenrijk zal noodzaken Bosnië en de Herzegowina niet slechts te bezetten, maar bjj regt van verovering te behouden. Men verneemt dat ook het vorstendom Samos den Sultan de gehoor zaamheid heeft opgezegd. De volksvergadering, 36 leden sterk, is als ge woonlijk bijeengekomen en de vorst Konstantijn Photiades hield de gewone openingsrede. Als gewoonlijk kwamen daarin allerlei verklaringen voor over zijne trouw aan de Porte. In het antwoord der 36 echter, dat met eenparige stemmen werd aangenomen, werd gezegd, dat men liet daarmede volstrekt niet eens was en toen werd na eenig debat met de grootste be daardheid een nieuw eedsformulier aangenomen, waarin van den Sultan, of van den vorst, niet meer wordt gesproken en eenvoudig trouw aan het vaderland wordt gezworen. Dit vaderland is Griekenland. In verschillende provinciën des rijks heerscht volslagen regeringloos heid en worden de bevelen van de Porte in den wind geslagen. Overal word geplunderd en verwoest. Dc militairen vermeerderen de wanorde, erkennen hunne chefs niet meer en sluiten zich aan bij benden, die het land afloopen. Twee bataillons der Turksche garde hebben bevel ontvangen zich naar Smyrna en Samos in te schepen. PKIt TELEGItAAF. BERLIJN, 21 Augustus. De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat het protest der Porte, waarvan herhaaldelijk melding is gemaakt, hier nog niet is ont vangen en dus ook wel nog niet aan andere regeringen zal zijn medegedeeld. BOMBAY, 21 Augustus. De opvolger van den Emir van Kaboul is den 171"" dezer overleden Het is mogelijk dat de Engelschc missie, die in het begin van September naar Kaboul zou vertrekken, ten gevolge van ditover- lijden de reis uitstelt. WEENEN, 21 Augustus. De Pol. Corr. meldt dat Hafiz-pacha den 18de" dezer zijn bivouac heeft opgeslagen bij Blazni. Volgens tijdingen uit Cattaro is bij Pozdgoritza lusschen Turken en Mon- tenegrijnen een gevecht begonnen. RAGUSA21 Augustus. 5000 opstandelingen zijn bjj Stolatz volledig geslagen. STOCKHOLM, 21 Augustus. Het internationale congres voor de hervor ming van het gevangeniswezen heelt zich gisteren geconstitueerd. KONSTANTINOl'EL20 Augustus. De ministerraad heeft zich heden bezig gehouden met de conventie betredende Bosnië, welker onderleckening ver traagd is door nieuwe moeijelijkheden. Men gelooft dal hel verzet der Bosniërs zal voortgezet worden. De keizerlijke Russische garde zal den 27'" dezer maand vertrekken. KONSTANTINOPEL20 Augustus. Dervisch-pacha heeft aan de inwoners van Balum te kennen gegevcu, dat de Russen den 27'" dezer maand de stad zullen binnentrekken. Van wege het stedelijk bestuur is aanzegging gedaan dat vaartuigen zullen komen om diegenen weg te voeren, welke niet in de stad willen blijven. BELGRADO, 21 Augustus. Vorst Milan heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarbij de onafhankelijkheid van Servië afgekondigd cn het leger op voet van vrede tertiggebragt wordt. LONDEN. 21 Augustus. De heer Cross, minister van biniienlandsche za ken. lieeft in een toespraak, ter gelegenheid van een feestmaal te Liverpool, de hoop te kennen gegeven, dat de thans verzekerde vrede duurzaam zal zijn, en verklaard, dat het in de gegeven omstandigheden de eerste pligt der Engelsche regering is de staatsuitgaven zooveel mogelijk in te krimpan. PARIJS, 21 Augustus. Dc toestand van de ex-koningin Christina,, te Havre, is hopeloos. Prins Alexander der Nederlanden is lieden hier aangekomen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3