ten mi bevoegdheid van de minderheden in de gemeenten der Ned herv. kerk, welke in de synode der Ned. herv. kerk ter ialel gebrast en aange nomen zijn. is dat eene minderheid der stemgeregiigde leden zich, naar verhouding van hare getalsterkte, kan doen gelden bij de verkiezingen van ouderlingen en predikanten. Daardoor zal het mogelijk zijn. dat de vrije ontwikkeling der riglingen op kerkelijk en godgeleerd gebied, die thans door de kiescollegies onmogelijk wordt gemaakt, althans voor een deel plaats hebben. In gemeenten van 3, 4, 5 predikanten b. v. zal eene min derheid van 12, 1/4, 1/5 der stemgeregiigde leden, en zoo voort naar evenredigheid kunnen beschikken over één predikantsplaats en het daaraan geëvenredigd aantal ouderlingen. Over de wijze, waarop dergelijke minder heid zich moet constitueren en hare regten uitoefenen, zijn verder de noo- dige bepalingen gemaakt, die aan het oordcel der classicale vergaderingen zullen onderworpen worden. Door de vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging zijn de gcpens. luit.-generaal W. J. Knoop, de kapitein W. Iloogenboom en de kapitein van den generalen staf W. Rooseboom tot eerc- leden der vereeniging benoemd. De reden van die benoeming was voor den eerste de ijver en toewijding, waarmeé hij nu weder, evenals een vorige maal, zich de moeijelijke taak heeft laten welgevallen van lid eener com missie van beoordeeling van antwoorden op de uitgeschreven prijsvragen. De lieeren Hoogenboom en Rooseboom zijn de beide bekroonden. In de eerste week der maand October zullen op twee verschillende dagen te Parijs harddraverijen worden gehouden van paarden van zessen klaar, één onder den man en één aangespannen. Voor iedere harddraverij wordt uitgeloofdals prijs een stuk zilverwerk ter waarde van 1000 met een gouden horlogie voor den berijder, en als premie eene som van 500. Voor dezen wedstrijd worden alleen Nederlandsche paarden ingeschreven en de wedstrijd zal geheel op de gewone wijze, hier te lande in gebruik, worden gehouden. Opgave van deelneming wordt ingewacht vóór 10 Sept. e. k. bij den secretaris der commissie, den heer I'. F. L. Waldeck. Onder de voorwaarden komen o. a. voor: ieder berijder of rijder zal slechts één paard mogen berijden of rijdenvoor de harddraverij met sjeesen moet gebruik worden gemaakt van Noordhollandscbe sjeesen; ieder rijder zal zijn eigen sjees moeten leverende berijders en rijders zullen moeten zijn gekleed in zwart lluweelen buis, korte broekblaanwe kousen en lage schoenen; de berijders moeten zijn gezeten op nieuwe Oranje Friesche dekken, die door hen moeten worden medegebragt. De commissie zorgt voor: kosteloos ver voer en terugvoer van de paarden naar en van Parijs, van en tot een nader te bepalen plaats in Nederland; kostelooze stalling te Parijs; de pet ten van de rijders (hiervoor moet de maat van hel hoofd van den rijder aan den secretaris der eommissie worden opgegeven); de frontelen, rosctten en staartstrikken der paarden. Zoodra het berigt van toelating tot deze harddraverijen door de commissie aan den eigenaar van het paard wordt gezonden, moet deze aan den secretaris overmaken 200, die in haar geheel wordt teruggegeven nadat het paard te Parijs heeft medegedongen. Zoo het paard willekeurig niet mededingt, vervalt dit bedrag aan de commissie. Onverhoopte geschillen blijven ter beoordeeling van de commissie. Een kantoorbediende te Dordrecht, die in het laatst van Junij door den officier van justitie was aangehouden, onder verdenking van aldaar een valschen wissel van ruim 5000 te hebben aangeboden ter discontering en het bedrag te hebben geïnd, is weder op vrije voeten gesteld. Door wijlen den heer mr. S. E. Nijkerk is aan de Amsterdamsche af- deeling der maaischappij tot Nut der Israëliten, ten behoeve van haar schoolfonds, een legaat besproken, bestaande in een nominaal kapitaal van ƒ5000 Nat. Schuld, rentende 4 pCl. Te Zaandam is eergisteren avond, ten gevolge van het brocijen van hooieene boerderij afgebrand. Bij hel gemeentebestuur van Sncek is een schrijven ingekomen van den minister van binnenlandsche zaken, waarin deze een rijkssubsidie van hoogstens 50 pCt. toezegt, indien door den gemeenteraad wordt besloten een gymnasium op te rigten naar de eischen van de wet op het hooger onderwijs. -r- Te Leek had Zaturdag hel volgende voorval plaats: Twee jongens gingen uit voor hun pleizier en klauterden in een dikken boom. Een hunner verdween plotseling en zonk een goed eind in den boom neer, die tot zijn schrik zeer hol was. Gelukkig was zijn makker kloek genoeg om direct hulp te roepen. Eenige mannen besloten nu den boom boven 'sjongens hoofd, dal men door een reet zien kon, af te zagen. De kruin werd afge zaagd en vervolgens de knaap naar boven getrokken. Zondag avond stonden drie vrouwen aan de Wouwpoort te Bergen op Zoom bijeen. Een huzaar, met een slagtersmes gewapend, joeg de vrouwen die dit zagen, schrik aan, waarop een daarvan wegliep. De huzaar liep haar achterna en bragt haar aan de linkerpols eene wond toe, ter lengte van 4 centimeter, die hevig bloedverlies tengevolge had. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige lutlp verleend. De dader zal voor den krijgsraad lereg staan. 's GRAVENIIAGE22 Augustus. De kan erheer-ccremoniemeester heelt bekend gemaakt, dat voor reeds ten hove gepresenteerde, alhier woonachtige ambtenaren, gewezen staats dienaren, gepensioneerde officieren, alsmede voor particulieren, die wen- schen deel te nemen aan de Cour van voorstelling en gelukwensching welke op Dingsdag dm 3leo September e. k. aan liet paleis van Z. K. II prins Hendrik der Nederlanden zal plaats hebben, aldaar lijsten zullen ge reed liggen van den 22st" Augustus al tol en met den 24-"n daaraanvol gende, des namiddags ten 4 ure. Bedoelde heeren zijn uitgenoodigd zich daarop in te schrijven, met vermelding hunner qualiteit. cu zich den 3d,n September aanslaande, ten half vier ure des namiddags, aan genoemd paleis te willen bevinden, in gala gekleed. De luit. ter zee 2' kl. F. van den Berg is, op zijn verzoek, eervolI uit de zeedienst ontslagen en benoemd lot 1'° luit. bij het wapen der artil. lerie van het leger in Nederl. Indië; aan den officier van administratief kl. J. A. Kruyt is, op zijn verzoek, toegekend een verlof voor den tijd va) een jaar, onder stilstand van non-activiteilstractementen zonder opklim, ming in de rangljjsten lot officier van administratie 2'' kl. is bevordert de officier van administratie 3< kl. J. W. Groeneyk. Door den minister van marine is de benoeming van de jongelingen C. H. de Boer en J. A. P. Fabius lot adelborst 3* kl. bij het kon. instituut voor dc marine te Willemsoord, met bestemming voorde mariniers, tet gevolge van hunne aanstelling tot kadel bij de kou. militaire akademie tJ Breda, op hun verzoek ingetrokken, en zijn lot adelborst 3" kl. voor dei; mariniers benoemd J. C. J. B. A. de Josselin de Jong en G. A. Linckers. Door den minister van koloniën zijn dc bh. W. P. de Wolf! vat Westerrode, jhr. van der Wijck J. A. Rochussen Jr.I. A. van Rijn vat Alkemade, P. C. de Geus. M. J. A. KrusemanP. L. ten Cate, J. C. F Manden, J. J. van UufTel, W. Bollinger, C. F. R. Ockerse, A. van Senden, T. L. SlollcnhofF, A C. de Heer, A. Meilink, II. Cornets de Groot, G. 1 11. Peltzer, J. J. P. Cambier. F. L. K. Storm van 's Gravesande, mr. J, Dumon, mr. J. L. T. Rhemrev, mr. R. M. van Haagen, mr. H. Z. A. Gutte ling' mr. G. P. H. van Maarseveen en mr. J Spruyt, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden be noemd: de negentien eerstgenoemden tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst, en de zes laatstgenoemden tot regterlijk ambtenaar daar te lande. Nader verneemt men dat Z. K. H. prins Alexander zich over Parijs naar Zwitserland begeeft, om aldaar twee maanden te verblijven. - Eene afschuwelijke misdaad was gisteren aan het onderzoek van het geregtshof alhier onderworpen. Het betrof nl. eene moeder, die haar bijna v driejarig kind het leven had benomen Niet dus de zoo dikwerf helaas voorkomende kindermoord door de ongehuwde moeder, maar een moedwil lige doodslag werd aan de nog jeugdige D. van der S. len laste gelegd. Van het nu overleden kind was zij in December 1875 bevallen, terwijl zij nog ongehuwd was. De vader verliet haar en van daar wrok en haat tegen dit kind. In September 1877 huwde zij den arbeider O. te Ammers- tol en toen nam zij dit kind, hetwelk eerst bij hare moeder verpleegd was, bij zich in huis Volgens verscheidene buren, die dit ook thans als getuigen verklaarden, werd het kind door de beschuldigde zeer slecht be handeld en zelfs gedurig mishandeld. Menigmaal werd haar dit door eene der buurvrouwen verweten en dan was haar antwoord dat zij met haar kind doen konde wat zij wilde. Op den lld« Junij jl had het kind den stoel, waarop het zat, bevuild. Hierover was de beschuldigde zoo zeer in woede ontstoken, dat zij het eerst sloeg, en toen het daarop nog harder begon te schreeuwen, met stoel en al omverwierp, zoodat het achterhoofd legen den steenen vloer gespleten werd en het kind spoedig daarna over leed. Tegenover de buren, die daarop toeschoten, hield de besch. vol dat de steel bij ongeluk was omgevallen toen zij het kind sloeg, doch voor den regter-commissaris te Rotterdam bekende zij met opzet den stoel te hebben omvergeworpen. Ter leregtzitling kwam zij op die bekentenis terug en hield zij weder vol hetgeen zij reeds aan de buren verklaard had, ook alle vroegere mishandeling ontkennend. De reeds lang bij het kind waar genomen blaauwe plekkeu schreef zij aan klieren toe. De deskundigen evenwel hadden bij de lijkschouwing geen spoor van klieren gevonden, ter wijl de mishandeling door de verschillende getuigen breedvoerig werd vol gehouden. Echter had geen hunner haar ooit zien, maar wel hooren slaan. Advocaat-generaal mr. Gregory achtte de schuld van het de besch. ten laste gelegde voldoende bewezen, oordeelde dat deze ontaarde moeder met opzet haar kind had tegen den grond geworpen, waardoor de dood is ver oorzaakt, en eisebte hare veroordeeling tot 7 jaren tuchthuisstraf. Mr. H. J. van Buren,-uit Rotterdam, trad als verdediger op. De uitspraak is bepaald op Zaturdag aanst. Voor hel hof verscheen heden eene 52-jarige dame, die Ie Schevenin- gen huishoudster is bij zekeren heer van R.. die aldaar op eene villa woont. Deze dame was onlangs door dc llaagsche reglbank lot twee dagen een zame opsluiting veroordeeld, omdat zij in de maand Junij jl. aan den com missaris van politie te Scheveningenden lieer L. G. Vernee, in en voor diens woning hel woord//lasteraar" had toegevoegd. De appellante hield nu, evenals voor de reglbank, vol dal zij dit woord niet genoemd had, maar alleen had gezegd //het is beter te eerbiedigen dan eene vrouw te lasteren Deze uitdrukking was door haar gebezigdomdat zij meende zich te bekla gen te hebben over een door dien ambtenaar omtrent haar uitgebragt rap port Mr. J. van Gigch trad als haar verdediger op. De adv.-gen. mr. Gregory requireerde bevestiging van het llaagsche vonnis. Hij was van meening dat, in weerwil der antecedenten van de beklaagde, de han deling welke zij tegenover den commissaris gepleegd had haar strafbaar maakte en wel teregt, zooals de reglbank beslist had, ingevolge art. 222 C. P. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanst. De kar.tonregler heeft heden een der twee bouwers, die een week te voren teregt stonden wegens overtreding van de nieuwe verordening regelende de bouwpolicie, van de drie hem bij dagvaarding ten laste gelegde feiten vrijgesproken, en den anderen bouwondernemer, wegens overtreding van eene bepaling der voormelde verordening, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ10 en een dag gevangenisstraf. D'. J. Herman dc Ridder mogt gisteren gedachtenis vieren van zijn 25-jarige evangelie-bediening bij de Remonstr. gerei, gemeente alhier. Tal rijk waren de bewijzen van deelneming, welke hij hij deze gelegenheid ontving. De bewoners van de Hoogstraat zullen in den avond van 31 dezer hunne hulde aan het vorstelijk echtpaar brengen door eene plafond-illumi natie, afgewisseld door eene Venetiaansche verlichting.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2