LEIDSUHE C OII It AIT. VRIJDAG 23 AUGUSTUS. V. 198. ST ADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. BI NN EN LA N DSCÜE BERIGTEN. fhanjJ IS7S* kaiiii beste t Me pi; 'eren lie Courant verschijnt dagelijks, Zen- en leesldagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3afranco p. p. /3.8S. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de ea geditiekostcn. Afzonderlijke nonwiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pc prijs der Ad verten tien is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1878/9. voor de wjjken IV en V, bij het College van zetters, in een der vertrekken van liet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 20" tol en met den 24e° Augustus 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 19 Augustus 1878. Mr. P. C. L1BRECHT LEZWIJN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 26 Augustuse. k., des namiddags te twee uren. 1". Vaststelling van drie dubbeltallen voor de benoeming van zetters voor 'sR'jks directe belastingen. (160) 2'. Verzoeken van i. Boudri en J. J. C. Klijnée, om stoepen te leggen. (153) 3'. Idem van F. L. Musen en J. Cartonter bekoming van gemeentegrond. (157) 4'. Idem van J. C. Van der Tas en G. Splinter, om twee bruggen te leg gen en een spoelstoep te maken. (159) 5". Verzoek van W. Haanstra, om ontslag als onderwijzer aan de Kweek school voor ouderwijzers. (158) 6°. Slaat van af- en oversehrjjving op de gemeente-begrooting voor 1878. (154) 7". Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1877. (155) 8". Suppletoire begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1877. (148) 9'. Rekening van Vrouwen-Kraammoedersover 1877. (147). 10'. Idem als voren van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (136) 11°. Idem als voren van hel R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. (149) 12°. Idem als voren van het R. K. Armbestuur. (150) LEIDEN, 22 Augustus. Het Staatsblad n". 127 bet at de wet van 17 Augustus 1878, houdende herziening der wet van 13 Augustus 1857, lot regeling van het lager onderwijs. Tot lid van de provinciale staten van Zuidholland is in hel hoofdkies district Vlaardingen gekozen de heer P Kikkert Hz. De Staatscourant bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuidhollaud. Daaromtrent wordt o. a medegedeeld: Tarwe. De berigien omtrent deze graansoort luiden ditmaal, schier alge- meeu, onverdeeld gunstig. -- Kogge. Ook omtrent deze graansoort zijn de berigten beduidend gunstiger dan ten vorigen jare. Hoewel niet veel ver bouwd wordende, staat de rogge in het Westland goed te velde; dit is mede liet geval in het land van Voornc en Putten en op Goedereede en Overflakkee, waar in beide streken op een middelmatig beschot wordt ge rekend. - Gerst. Deze doe! in het Westland een redelijken oogst ver wachten en staat in Voorne en Putten minder te velde dan gewoonlijk; de wintergerst zal meer productief zijn dan de zomergerst; toch wordt aldaar van beide soorten een bevredigend resultaat verwacht; op Goedereede en Overflakkee slaat zij beter dan sinds jaren het geval was. Haver. De mededeeliugen omtrent dit product kunnen mede als bevredigend worden aangemerkt. In liet Westland belooft zij een ruim beschot en staat uil- muntend te velde; in Voorne en Putten is het mede veel uitgezaaid, doch in hoedanigheid zeer ongelijk; er wordt aldaar een niet groot beschot ver wacht. Clas. Uitmuntende uitkomsten werden van de verbouwing van dit product verkregen. Echter werd gevreesd dat de prijzenmet uitzon dering op Gocderecde en Overflakkee, vrij algemeen aanzienlijk minder zouden zijn dan in vorige jaren. Koolzaad slaat op de zwaardere klei gronden in Putten meer productief dan op de liglere landen in Voorne. Enkele stukken in Putten hebben reeds uu 34 a 38 hectoliter per hectare opgeleverd; een algemeen voordeclig rendement wordt aldaar verwacht; ook op Goedereede en Overflakkee en in den Hoekschen Waard mag de stand van dit gewas gunstige uitkomsten doen verwachten. Hennep. In den Alblasserwaard wordt op niet meer dan 1/3 van een matig gewas gerekend. In de Vijf Heerenlanden staat dit product mede zeer slecht Ie velde, welke omstandigheid voor die streek van zeer ongunstigen aard is en haar bedui dende verliezen doet vreezen. Aardappelen. Omtrent deze aardvrucht luiden de berigten vrij verschillend. Zij geeft in het Westland een goed gewas en best beschot, doch de lage prijzen doen dit voor die streek zoo belangrijk product zeer onvoordeelig zijn. Vooral de uitvoer naar Engeland is onbeduidend, doordien de prijzen, die er voor worden besteed, uiterst gering zijn. De gevreesde ziekte heeft zich reeds weder vertoond, en reeds op sommige stukken de knol aangetast. Dit laatste is ook het geval in den Alblasserwaard, waar dan ook de afkomst van de vroege soorten, zoo wel wat qualiteit als quanlileit betreft, niet meer dan middelmatig is. liet natte en ongunstige weder, gevoegd bij het plantachtige van den bodem ge durende het poten, deden de vroege soorten in Voorne en Putten bijna geheel mislukken. De latere soorten zijn goed gegroeid, terwijl van de dusgenaamde "Jammen" een gunstig resultaat wordt verwacht. In Voorne echter, waar op de liglere gronden meer bijzonder de fijnere soorten wor den geteeld, is de verwachting minder gunstig, omdat ze daar reeds mgercnr deels aan loof en knol door de ziekte zjjn aangetast Op Gocderecde eu Overflakkee, in den Hoekschen Waard en in de Vijf Heerenlanden wordt deels cene geringe, deels eene matige opbrengst tegemoet gezien Erwten en booncn. Zoowel omtrent erwten als ten opzigte der verschillende booji- soorten zijn ook ditmaal vrij gunstige berigten ingekomen. In liet West land wordt van paarden- en duivenboouen een uitmuntend beschot verwacht. Op Voorne en Putten werden zij in den laatsten lijd door de zvgarte luis aangetast, zoodat zij weinig gepeuld en bladerloos staan. De bruine booiien echter staan aldaar zeer goed. Boomvruchten. De pluk der appelen en peren, alsmede die der steenvruchten belooft op verschillende plaatsen voor- deeliger te zijn dan ten vorigen jare het geval was. De appelboomen in het Westland zijn goed geladen; de peren doen aldaar mindere uitkomsten verwachten. De wijngaarden staan uitmuntend, terwijl aalbessen en andere kleine vruchten cene goede opbrengst hebben opgeleverd. Hooi- en wei landen. Ook nu weder mogen met betrekking tot de graslanden buitenge woon schoone uitkomsten worden geroemd. Het prachtige weder tijdens den hooibouw vergemakkelijkte het binnenhalen zeer. Rij eene gisteren te Amsterdam door den directeur en kommandunt der marine gehouden aanbesteding, was voor de levering van 35000 meter kardoessaai de minste inschrijving die van de firma P. Glos en Leembrug gen, te Leiden, voor ƒ2675. - Het stoomschip /'rins van Oranje is op 21 Augustus te Batavia aan gekomende Madura, op weg naar Batavia, is op 20 Augustus te Port- Saïd aangekomen. In de vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heelt dit bestuur zich onbevoegd verklaard aan de commissie, benoemd in de jongste algemeene vergadering tot het ontwerpen van de noodige schikkingen, om voor het in die vergadering verleend crediet van ƒ1000 ecnige degelijke werklieden in de gelegenheid te stellen de Parijsche wereldtentoonstelling te bezoeken, magtiging te verleenen in naam der maatschappij pogingen aan te wenden om voor dit doel meerdere gelden te verzamelen. Men verwacht nu dat de commissie uit eigen initiatief aan haar voornemen zal uitvoering trachten te geven, om nog andere werklie den op kosten van particuliere bijdragen in de gelegenheid te stellen de wereldtentoonstelling te bezoeken. Een feil is het ook, dat de minister van waterstaat, handel en nijver heid zich reeds met den heer Perk, president der commissie, heeft in ver binding gesteld, met verzoek om aan hem, minister, een voordragt te doen van 6 werklieden uit de bekroonden op de tentoonstelling van voorwerpen door den werkman in vrijen tijd vervaardigd, onlangs in hel Park gehou den om deze lieden in de gelegenheid te stellen op kosten van het rijk naar Parijs te gaan voor de bedoelde tentoonstelling. Tevens zouden pogin gen in het werk worden gesteld in overleg met de patroons te treden, opdat de werklieden, wicn deze onderscheiding van rijkswege te beurt valt, ook gedurende hun afwezigheid hun loon behouden. Verder stelt de minis ter de voorwaardedat minstens een van die 6 werkiieden zich in de Fransche taal moet weten uit te drukken. (\.v.d D.) Dc hoofdgedachte van de reeds vermelde bepalingen, regelende de reg-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1