LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 20 AUGUSTUS. 195. ST ADS-BER ÏCHTEN. PATENTBLAJJEN. BliNNENLANDSCIIE BERIGTEN. l)c law ant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, nul het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Pc prijs der AdverleutiCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Iloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 14en Augustus jl. invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1878/79, van Wijk VII, VIU en IX en restanten; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Widen. 19 Augustus 1878. DE FREMËRYWelli'. 1». B. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1878/9, voor de wijken IV en V, bij het College van zetters, in een der vertrekken van liet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 20 tot en met den 24e° Augustus 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor lninne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden, 19 Augustus 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZW1JN. LEIDEN, 19 Augustus. Z. M. de koning heeft de wet op het lager onderwijs bekrachtigd. (Reeds gisteren afzonderlijk medegedeeld). Men verwacht spoedig, waar schijnlijk reeds heden avond de openbaarmaking in de Staatscourant van het rapport van den ministerraad aan den koning ten opzigte van de adressen in zake die w et. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /26, 13.50, 3.00 en 1.35; de laagste 26, 13.50, 2.70 en ƒ1.35. Gisteren middag omstreeks 12% ure is een rijtuig, bespannen met een paard, dat aan het Rapenburg siond, door een onvoorzien toeval achteruit en in het water gereden. Het zoontje van den koetsier genaamd II. 0., oud 7 jaar, die op den bok zat, en mede te water ging, is met veel moeite gered; paard en rijtuig, bchoorende aan den stalhouder Kottncr, zijn later met veel inspanning op het drooge gebragt. In den afgcloopcn nacht, omstreeks 12'4 uur. is een man genaamd J. v. H., ten gevolge van dronkenschap, aan het Rapenburg in het water gevallen. De heer F., wonende aldaar, heeft dien man uit zijnen gevaar lijken toestand gered. De Staatscourant beval de verslagen aan den koning van de verrig- tingen der permanente militaire spoorweg-commissie, over het tijdvak van 1 Februarij 1877 tot 1 Januarij 1878. -- De personen, die verzocht hebben, als leeiling-lelegrafisl in aanmer king te komen, moeten zich voor het vergelijkend onderzoek aanmelden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal N". 22, te 's Gravcnhage, op Dingsdag 3 September e. k., des voormiddags te negen ure. Hel stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 16 Aug. van Suez vertrokken. Het f ad. verneemt dat de minister van waterstaat, handel en nij verheid bij zijn voornemen blijft eenige bekwame werklieden in de gelegen heid te stellen, op 's rijks kosten, de Parijsche tentoonstelling te bezoeken, en op een desbetreflend verzoek reeds gunstig heeft beschikt. De commissie, in de algemeene jaarvergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen benoemd, tol het doen van voorstellen omtrent de wijze, waarop over het crediel van ƒ1000 zal beschikt worden door de algemeene vergadering verleend, om knappe degelijke werklieden in de gelegenheid te stellen, de wereldtentoonstelling te Parijs te bezoeken, heeft zich aldus geconstitueerd: president de heer Perk, penningmeester de heer v. d. Meulen, secretaris mr. Katz. Verder hebben de hh. Willekes Macdo- nald, fieldt en van der Made hel lidmaatschap der commissie aanvaard. Besloten is verder: het hoofdbestuur der maatschappij in overweging te geven of de commissie zich als zoodanig namens haar aan het hoofd zal stellen van cene poging in den lande eene inschrijving te openen om par ticulieren in de gelegenheid te stellen het kapitaal waarover de maatschappij voor dit doel beschikt te vergrooten, en dus meerdere verdienstelijke werk lieden de wereldtentoonstelling te doen bezoekendan wel of enkel het mandaat der commisie zich bepalen moet tot hel ontwerpen van plannen voor de beschikking over de toegestane ƒ1000. De commissie adviseert tot het eerste De besluiten der synode van de Ncd. herv. kerk, ten opzigte van het «voorbereidend kerkelijk" examendat door de aanslaande proponenten voor de kerkeiyke hoogleeraren zal moeten afgelegd worden, zullen eerst aan het oordeel der classicale vergaderingen moeten onderworpen worden en, na definitive vaststelling door de synode van 1879, eerst in Nov. 1879 kracht van wet kunnen verkrijgen. Tol dieu tijd toe zullen de theol. candidate!), om tol hel propouenls-examen te worden toegelaten, de voor geschreven getuigschriften omtrent het bijwonen van de lessen der kerke lijke hoogleeraren moeten vertoonen. Onder de belangrijkste besluiten, door de synode verder genomen, be hoort dit, dat de voorgestelde belijdenisvragen, die tot zooveel spanning aanleiding hadden gegeven, zijn afgestemd, terwijl by het voorschrift der thans bestaande belijdenisvrageu de bepaling is gevoegd, dat deze «of soort gelijke, met het Christelijk hervormd karakter der kerk overeenkomende", vragen zullen worden gedaan. Deze poging der synode om aan het ten dezen bestaande verschil van gevoelen een einde te maken, moet de goed keuring der kerk erlangen voordat zij van kracht kan zyn. Dal zal eerst in 1879 kunnen geschjeden. Voorts zijn bij de synode in behandeling eenige bepalingenregelende de reglen en de bevoegdheid der minderheden in de gemeenten der Ncd. herv. kerk. liet doei daarvan is aan de overheersching der meerderheid, ook waar eene belrekkeiyk aanzienlijke minderheid bestaat, een einde temaken. Volgens de Aliddelb. Cour. zal door de directie en commissarissen der stoomvaart-maatschappij «Zeeland" aan Z. K. H. prins Hendrik, bij gelegen heid van zijn huwelijk, een geschenk worden aangeboden, bestaande in eene door den schilder J. F. Schutz te Middelburg te vervaardigen schilderij, voorstellende de opening der havenwerken te Vlissingen op 8 Sept. 1873 door Z. M. den koning en prins Hendrik. Het geschenk der stad Amsterdam aan Z. K. H. prins Hendrik, ten raadhuize tentoongesteldis aldaar door omstreeks 15000 personen be- zigtigd. De financiële commissie uit den Amstcrdamschen gemeenteraad heeft haar rapport ingediend omtrent bet voorstel van burg. en weth. tot het aangaan eener geldleening tot een bedrag van hoogstens 6% millioen. De meerderheid keurde het niet noodig in beschouwingen te treden omtrent het cijler der te sluiten leening, daar zij in haar vroeger rapport reeds het denkbeeld van burg. en weth. had ondersteund, om ter voorziening in de meest dringende behoeften, die zich gedurende de eerste jaren zullen voor doen, een geldleening tot een beperkt bedrag aan te gaan. De minderheid achtte een leening tot een ruimer bedrag dan het voorgestelde wenschelijk. Onder IJsscIstein zijn Zaturdag morgen twee runderen in de weide door den bliksem doodgeslagen. Te Heinenoord ontlastte zich in de vorige week eene onweersbui. Een landbouwer, die aan het ploegen was, moest daardoor ophouden. Hij zette de paarden bij elkander en ging onder hel tuighok zitten. Op eens kwam een bliksemstraal zoo digi langs hem heen, dat beide paarden neergewor pen werden. Hoewel hevig verschrikt, heeft de man geen letsel gekregen. Het eene paard was evenwel gedood, terwijl hel andere ongedeerd bleef. Op Texel is Zaturdag morgen eene groote schuur, toebehoorende aan J Koning, afgebrand, met al wat er iu was, eene massa hooi, benevens boerengereedschappen De brand is ontstaan door hel inslaan van den bliksem. Te Zierikzec heeft dezer dagen eene hoogbejaarde jufvrouw op treurige wijze het leven verloren. Hare klecderen waren in brand geraakt door een pelroleum-toesiel, waarby zij zoodanige wonden bekwam dat zij eenige uren later overleed.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1