LK1I8CH UAtfb ml OII It A Al T. kuu' MAANDAG 12 AUGUSTUS. 188. BINNENLANDSCI1E BEBIGTEN. loede,f em(le j —zjft— -- - ^SCÜSgstst venscki Boek!) Uittred- :randei De tyrant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, I vindt met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditie kost en. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents, Oe prijs der Ad verten lien is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. ikeSl W» 'oormid: "liters i !rs> en ti de Oas[ LEIDEN, 10 Augustus. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat de opening der jagt op klein wild voor dit jaar in de provincie Zuidliolland is vastgesteld op Zalurdag 31 Augustus aanstaande, met zonsopgang. Gisteren middag 2 ure is de 72-jarige M. J. M.verpleegd wordende in het Minnehuis alhier, aan de Borslelbrug, door eene vigilante aangereden, waardoor hij viel en de wielen over beide beenen gingen. De heer dr. Kim- mel, spoedig ter plaatse tegenwoordig, heeft den man geneeskundige hulp verleend, waarna hij weldra weder zijns weegs is gegaan, llardhoorigheid van den man schijnt aanleiding tot het ongeval geweest te zijn. Gisteren namiddag is een 2%jarig kind van zijne moeder, welke met een 0,1 wagen met eetwaren door de gemeente reed, weggeloopen, doch door eene af hu vrouvv aaii je Uiterslegracht ingenomen. De policie, van de vermissing ^ra 1 in kennis gesteld, heeft den vader weder in het bezit van den kleine •k' gesteld. Ik Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende "kk deze week dagelijks van 45 lot 66 volwassen personen en 8 tot 11 kinderen. 1 - Rij de gezamenlijke spoorweg-maatschappijen hier te lande bestaat het e'1 plan om bij gelegenheid van de plegtige ontvangst in het laatst van deze enu" maand van prins Hendrik met zijne gemalin en de daaraan verbonden fees- 11331 lelijkheden, pleiziertreinen 3" kl. te laten loopen naar den Haag en terug. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten tot het sluiten van eene leening, groot ƒ40000, tegen eene rente van 4% pCt,, met halfjarige cou- >0.5! pons, verschijnende 1 April en 1 October, met jaarlijksche aflossing, te be- er! ginnen met 1 October 1880, van minstens ƒ1000. De storting moet ge- s!rt sollieden 1 October e. k. Men meldt uit Apeldoorn: Gisteren voormiddag arriveerde hier de J erf-groothertog van Saksen-Meiningen, die Z. M. den koning op het paleis het Loo een bezoek bragt, en vertrok weder ten 5 uur. Zondag a. s. wor den op het Loo verwacht Z. K. H. prins Hendrik en de kommandant van het Pruissisch regiment huzaren, naar Z M. onzen koning genoemd. I Te Leersum is overleden de heer mr. F. F. Karseboom, voormalig procureur generaal hij den hoogen raad der Nederlanden. Dezer dagen zag een 5-jarig knaapje, zoon van een geacht ingezeten ;(j van Beesd, digi bij de ouderlijke woning een dartel veulen in de weide l( loopen. Uit speelzucht loopt hij het jonge dier na en pakt het eindeljjk bij den staart; doch het veulen slaat achteruit, treft het jongske in het aangezigt en verbrijzelt hem het kakebeen, terwijl al de tanden uit den mond geslagen werden. Ofschoon er wel geen doodelijke gevolgen uit zul len voorkomen, zal het knaapje hoogstwaarschijnlijk zijn gansche leven misvormd zijn. Te Molkwerum, bij Lemmer, heeft een boerin, aan haar hooijers een I borrel willende geven, hun bij vergissing een glas terpentijn toegediend. De eerste drinker, een geroutineerd liefhebber, bemerkte er niets van; een 1 tweede proclde het echter dadelijk. De persoon, die de terpentijn heeft ge bruikt, verkeert in gevaarvollen toestand 's GRAVENIIAGE, 10 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd tol adelborst 1' kl.de adelborsten 2C kl., le afd., van het kon. instituut voor de marine: G. P. van Hecking Colen brander, F. Pinke, J. J. W. II. van der Toorn, II. O. W. Planten, A. C. A. Eschauzier, H. W. Tijdeman, J. Ilartog, G. S. 11. Burgerhout. W. Naudin ten Cate, H. J F. Michelhoff, G. D. Sangster, J. W. Termylelen, E. A. Steinmetz, W. H. Wichers, H. M. E. van den Brandeler, J. W. Doyer, L. E, van Diggelen, P. van den Broeke, A. Leyh, II. E. Bunnik. W. van Voss, H. J. Wichers, G. Fabius en A. M. P. C. van de Laar. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot apotheker 2C kl.de apotheker 3' kl. A. H. van Doorn, van dat personeel. De officier van gezondheid 1kl II. L. Reeder, dienende aan boord van het schroefstoomschip van Galen, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 1' kl. J. B. Coomans de Ruiter, en de officier van gezondheid le kl. dr. F. M. Cowan, dienende aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, wordt overgeplaatst aan boord van het fregat Evertsen. Voorts wordt de luit. ter zee 1' kl. II. A. Sirks, behoorende tot de rol van het wachtschip le Willemsoord, geplaatst als officier-instructeur bij het kon. instituut voor de marine aldaar, en vervan gen door den luit. ter zee 2e kl. L. G. Krol. Het geregtshof te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de zaken jl. Woensdag en Douderdag behandeld, als: II. K.te llillegersberg, beschuldigd van valsch getuigenis ten voordeele van beklaagden voor de regtbank te Rotterdam afgelegd. Het hof oor deelde dat ten deze niet aan het leggen eener valsche verklaring kon worden gedacht, omdat besch.nog vóór het sluiten van het onderzoek der zaak door de regtbank, uit eigen beweging tot de mededeeling der waarheid was gekomen, en ontsloeg besch. mitsdien van alle reglsvervolging. L. W., le llillegersberg, door de regtbank te Rotterdam veroordeeld we gens mishandeling zijner vrouw. Ilcl hof besliste in hooger beroep dat bekl. het hem ten laste gelegde niet met boos opzet heeft gepleegd; het vernietigde het vonnis en sprak den bekl. vrij. G. W. en J. G. le Brouwershaven, door de regtbank te Zierikzee veroor deelt ter zake van elkander te hebben mishandeld. Het hof heeft het vonnis vernietigd; J. G. veroordeeld tot dezelfde straf hem door de regtbank opge legd en G. W. in 2 boeten, een van ƒ10 en een van ƒ15, verwezen ter zake van het toebrengen van slagen en kwetsurenhet laatste door le schieten met een pistool, dat het hol niet bewezen achtte uil wettige zelf verdediging te zijn geschied. De nieuwberoepen predikant bjj de Ned. herv. gemeente alhier, dr G.. J. van der Flier, laatstelijk te Delft werkzaam, zal morgen avond in de Groole Kerk worden bevestigd door d'. L. ten Bosch, pred. te Oegstgecst, en aanstaanden Woensdag avond in hetzelfde kerkgebouw zijne intreêrede uitspreken. Men verneemt nader dat de twist, ontstaan tusschen twee jagers bij het aardappelen-schillen in de Oranjekazerne, gelukkig niet zulk een noodlot- tigen afloop had als werd medegedeeld. De wonde, door den messteek toegebragt, wordt niet gevaarlijk geacht. BUlTENLANDSCilE BERIGTE.Y ENCELAND. LONDEN, 9 Augustus. 11. M. de koningin heeft aan admiraal Hornby de Bath-orde 2e kl. verleend. De hertog van Edinburg, die gedurende de spanning, welke tusschen Rusland en Engeland bestond, in een hoogst onaangename verhouding ver keerde. heeft, na een deel der ontscheping van de troepen op Cyprus te hebben geleideen verlof van zes weken gekregen. Hij is terstond naar Coburg vertrokken, waar zijn echtgenoote vertoeft. De Morning Dost schrijft in een artikel, waaraan men een officieusen oorsprong toekent, het volgende; Bosnië en de Herzegowina werden door Oostenrijk weggenomen, zonder dat men de Muzelmansche bevolking heeft geraadpleegd. Geen plebisciet is gevraagd of verlangd. Een vorst kan zijn onderdanen niet afstaan, gelijk men een schaap uit de kudde wegneemt; evenmin mag men dien onderdanen de gelegenheid onthouden, hun meening uit te spreken. De Engelsche gevclmagtigden hadden te Berlijn geen andere keus, dan zich aan een gebiedende noodzakelijkheid te onderwer pen, zij zijn geenszins verantwoordelijk voor de aangelegenheden, welke tot zulk een noodzakelijkheid voerden, en die in 1865 een aanvang namen, toen Oostenrijk het eerst de beroeringen in de naastbij gelegen provinciën aanstookte. Graaf Andrassy is de oorzaak van die reeks schanddaden en misdaden, welke tot de jongst verkregen oplossing geleid hebben; de Ettro- pesche vrede is verzekerd, doch Oosienrijks rust is feitelijk in gevaar. Door het ^/Central Criminal Court" te Londen is Woensdag jl. vrijge sproken de heer King, handelaar in droogerijen. die violetpoeder voor uit wendig gebruik in zulke male met arsenicum had toebereid, dal men daaraan den dood van ettelijke kinderen toeschreef. In het arsenaal te Woolwich woedde Woensdag drie uren achtereen een vrij hevige brand, waardoor een aantal schrijven, op welke de proef nemingen met zwaar geschut plaats hebbenvernield werden. Dezer dagen is nabij Mingo, in Ohio (Vereenigde Staten), een sneltrein

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1