LUIBSGIIE COURANT. r.w WOENSDAG 7 AUGUSTUS. 11°, 184, l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, mil hel Verslag drr llanilelivi/rn van ilen Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de eapeilitiekoslen. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, Cents. De prijs der AdverlcnliÉii is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 43 -44 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag STADS- KICK IC (ITEM BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 18 del wet van den 14',en September 1866 (Staatsblad n". 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van liet krijgsvolk in de transporten eu leveranliën voor 's Konings legers of vesLingeii gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor bet verleenen van inkw artiering en onderhond in aanmerking komen is opge maakt, op de Kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van lieden, ge durende veertien dagenop de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht dat hij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met- ol uitbesteding bij- de op de lijst voorkomende personenvan de inkwartiering en bet onderbond, mits zij van den wen se b daartoe kennis geven aan den Burgemeester vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied bij gebreke waarvan zij verplicht zjjil aan de vordering tot inkwartiering en onderbond ie voldoen in limine woning. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 6 Augustus 1878. E. KIST. Secretaris. BfNNENLAiNDSCHE BERFGTEN. LEIDEN, 6 Augustus. Aan de O. C. meldt men dat bij het gemeentebestuur alhier reeds een tweede aanvrage is ingekomen om concessie tot den aanleg en de exploi tatie van een paardenspoorweg door deze gemeente. Volgens het f ad. verzekert men dat de minister van oorlog spoedig na het hervatten zijner werkzaamheden een belangrijke reorganisatie van de geneeskundige dienst zal voordragen, met een belangrijke traclements- verhooging, ook bij de wapens der infanlerie en cavalerie De heer K. T. van Ljjuden geeft in het Uil. van 's Gr. verslag van de audiëntie door Z. M. den koning aan de commissie van het volkspetitiou- uement Zaturdag li. verleend. Daarin komt o. a. het volgende voor: .Met kennisgeving van bel doel der audiëntie, die moest worden aangevraagd op deti volgenden echtend, werd de aanvraag, daartoe gedaan, reeds vroegtijdig beantwoord met berigt, dat Z. M. de commissie ten 2 ure zou ontvangen. Op den bepaalden tijd kwam m<n aan het paleis, nam aldaar de lijsten der 304-duizend petitionnarissen in de folio banden, daarvoor keurig provincies- gewijze gereed gemaakt, mede en schaarden zielt de 25 leden der commissie iu de audiëntiezaal, ter ontvangst bestemd. De koning binnentredende in burgerklceding, zooals ook der commissie de zwarte rok was toegestaan, ontving eerst van de vertegenwoordigers der kerkeraads-adresseu deze stuk ken, door d«. P. vail Son met een korte toespraak aangeboden. Daarop wendde Z. M. zich tot den heer jhr. Elout van Soeterwoude, voor zitter der commissie, die, in aansluiting aan liet zooeveu gesprokene en namens de 304-duizend petilionarissen ook voor 115-duizend hunner kinderen sprekende, hel smeekschrift voor de school met den Bijhei den koning eer biedig aanbood. De voorzitter deed dit met verwijzing naar bet smeek schrift zeil in een uitmuntende vrije toespraak, die, hoewel 20 minuten tijds vragende, den koning onverdeeld met de meeste aandacht deed luisteren meermalen blijkbaar door teekenen van instemming gevolgd. Het antwoord des konings, aan de commissie hierop gegeven, was treilend iu de hoogste mate Het welde uit de volle borst eener sympathieke overtuiging, werd met den gloed en den ernst van bet hoog belang der zaak wegslepend uit gesproken in bewoordingen zooals deze Oranje-vorst het geheim bezit tot zijn volk te sprekenen met een »leve Nederland" door den koning be sloten. waarop de commissie haar 'leve de koning, leve Oranje!" met geestdrift liet volgen. Het past niet om meer in bijzonderheden dit konings woord hier te herhalen, maar wij zouden de tegenstanders van dit volks- petitionncment het hebben willen doen hooren, verzekerd dat niemand er tets op zou hebben kunnen aanmerken dan dat geen vorst niet meer liefde over de belangen van zijn volk kon spreken. Men meldt uit Hazerswoude aan de Std.: Donderdag II. viel hier een kind in het water. Spoedig kwamen meuschen aansnellen, evenwel niet om te helpenwant zij hieven aan den kant staan. Eindeljjk kwam een vrouw vau 72 jaren, de wed. J. van Beek, die te wafer ging en het kind redde. De te Amsterdam gevestigde sociaal-democratische vereeniging heeft ecne huishoudelijke vergadering gehouden tot vaststelling der statuten. De vereenigingdie eerst den naam droeg van "Gemengde Vereeniging" wil nl. in tegenstelling van het alg. Ned. werklieden-verbond- dal volgens haar te uitsluitend de belangen der ambachtslieden op hel oog beeft, en zich niet genoeg op staatkundig gebied beweegt, - een genootschap, waarin niet alleen handwerkslieden maar ook onderwijzers, kantoorbedienden, winkel houders en ieder die met bare beginselen homogeen is, lid kan worden. Zjj heeft beproefd als afdeeling van bet Nederl. werkliedenverbond te worden erkend, hetgeen echter niet gelukt is, wrjl het cenlraalbestuur van dat ver bond van oordcel isdal de belangen der vakafdeelingen zouden worden benadeeld, wanneer niet in de statuten de bepaling werd opgenomen, dat ieder die lid wilde worden in de gemengde vereeniging tevens lid moet ziju van zijn vak vereen ig ing zoo die althans beslaat. [Hhl.) Te lboek in Waterland is gisteren morgen, door broeijen van hooi, brand ontstaan in de hofstede bewoond door J. Hofman, liet gebouw is geheel uitgebrand, doch het belendend perceel, dal reeds aangetast was, bleef behouden. In den nacht van 3 op 4 AHg. werden er te Beemster 7 schapen uit eene weide gestolen. De dief voerde die naar Hoorn, om ze aldaar op de markt aan den man te brengen. Dadelijk trok zijne zonderlinge houding de aandacht der policie, die hem in verhoor nam en hem terstond tot be kentenis bragt. Te Zwolle zyn Zondag bij gelegenheid van de kermis met verschillende treinen uit Kampen aangekomen p. m. 1400 personenterwijl met de rader- stoomboot nog een 800-tal personen kwamen. Die ruim 2000 Kampenaars zijn Zondag avond met den laaislen trein weder vertrokken; men bezigde daarvoor slechts 38 wagons, zoodat enkele wagons zoo vol waren, dat velen ter naattueriiood een staanplaatsje hadden. In strijd met bet regle ment op de spoorwegen, was in 17 wagens iu bel geheel geen licht, zoo dal iedereen kan begrijpen hoeveel verwarring er moest heerschen. De policie heeit dan ook tegen de spoorwegdirectie proces-verbaal opgemaakt. Maandag morgen, omstreeks 7 tire, werd aldaar brand bespeurd in een koekkraam op de Melkmarkt, van W. van Overbeek uil Deventer. De vlam nam zeer snel toe. Door de wakkere hulp van eenige in de nabijheid zjjnde personen zijn de man en de vrouwdie in de kraam waren en nog sliepen, naar builen gehaald; beiden hebben eenige brandwonden bekomen, en de vlam gebluscht. Er is veel van den voorraad beschadigd. Onder Haren is Zondag nacht, bij het woeden van een hevig onwe- der, eene boerderij door den bliksem getroffen. In een oogenblik stond alles in brand, zoodal huisschuur, meubelen, een paar runderen enz. een prooi der vlammen werden. Door den kuntoiircgler Ie Onderdcndam is Zaturdag II. vonnis gewe zen in zake de kerkvoogden der Ned. lierv. gemeente aldaar, eischendc kerkdijken huofdelijken omslag van den beer M. De grmagtigdc der eisclters stelde: dat geboren zijn uit Nederl. lierv. ouders en gedoopt zijn in de kerk een regtsbaud deed ontstaan, ook zonder eenige nadere aansluiting. De gedaagde trachtte aan te tooiiendat die meening in strijd is met ons burgerlijk regt en dat de wel staat boven, niet onder kerkelijke reglemen ten. De kantonregter stelde de eischers in bet gelijk en veroordeelde alzoo gedaagde, die deuzelfden dag liet insinueren, dat hij niet geacht wilde worden lid of lidmaat te zijn van de Ned. lierv. gemeente van Onderden- dam, noch van de Ned. lierv. kerk in het algemeen of van eenige kerkge meente, welke ook. Door het opeub. ministerie bij de arroiid.-regibank te Maastricht is hooger beroep aangetcekend tegen ite uitspraak dier regtbank, waarbij de kapelaan Gorten wegens liet geleiden eener, naar liet oordeel van liet openb. ministerie, niet-wettige bedevaart van alle reglsvervolgiug is ontslagen. 's GRAVENI1AGE, 6 Augustus. Z. M. de koiiing-groothcrlog beeft benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot Grootkruis: graaf von Scheler, luitenant-generaal, militair gouverneur

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1