LMBSUIIE COURANT, MAANDAG 5 BINNEN L AN DSCHE BEBIGTEN. V. 1S&. AUGUSTUS. IS7H. De Cow ant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, fr 'sjaars, huilen de eapeditiekosleti. Afzonderlijke nonimers der Courant De prijs der Advertentiën is van 1- 4 r BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 3 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1878 in den loop der maand October aanst. zullen worden afgenomen. Zij die zoodanig examen weuschen af te leggen, moeten zich vóór 20 Augustus aanmelden aan het dep. van binnenlandschc zaken, en daarbij naauwkeurig opgeven tot welk examen zij verlangen te worden toegelatenmet aanwijzing van letter en nommer der programma's. Op Vrjjdag 16 Augustus aanst. zal aan het depart, van waterstaat enz. te 's Hage aanbesteed worden de aanleg van eene telegraaflijn met één j draad langs den spoorweg LeidenWoerden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 43 tot 62 volwassen personen en 8 tot 12 kinderen. Heden is te Haarlem aangehouden een landlooper jn het bezit van een wil konijn met blaauwe vlekken (voedster); genoemde landlooper is van Leiden te Haarlem aangekomen, van welke plaats dat dier vermoedelijk afkomstig kan zijn. Inlichtingen worden verzocht aan het bureau van politie. Ten behoeve van de afdeeling «hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus" van het gymnasium Willem III te Batavia, wordt verlangd een leeraar in de Enselsche en Hoogduitsche talen en letterkunde, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken, üok zij, die voor één der beide gevraagde vakken bevoegdheid bezitten volgens de wet op het middelbaar, voor het andere volgens de wet op het lager onderwijs, ko men in aanmerking. Zij, die genegen zijn zich in de bedoelde betrek king aan 'slands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 15 Augustus aanst., aanmelden bij een op zegel geschre.en, aan hel dep. van koloniën gerigten aan de inspec teurs van het middelbaar onderwijs (adres dr. M. Salverda, te'sGraven- hage) in te dienen request. Verdere inlichtingen geeft de Staatscourant. De minister van koloniën maakt bekend, dat het voornemen bestaat twee Nederlandsche jongelieden, die den leeftijd van 22 jaren niet hebben overschreden en die aan het eindexamen der hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus hebben voldaan, praktisch en theoretisch te doen opleiden tot technische ambienaren voor het boschwezen in Nederlandsch Indië. Zij, die voor de hier bedoelde opleiding in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich, tot en met 18 Augustus 1878, bij het dep. van koloniën aan melden Het vergeljjkend examen zal plaats hebben in het laatst der maand Augustus, terwijl de opleiding in Pruisscn aanvangt met 1 November aanst. Gedep staten der provincie Zuidholland hebben bepaald dat de verkie zing van een lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofdkies district Vlaardingen, ter vervulling der vacature, ontstaan door hel overlij den van den heer A. Hoogendijk Jz., die in het jaar 1880 als zoodanig zon hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag 20 Augustus aanst., en dal de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben op Lingsdag 3 September daaraanvolgende. De algemeene synode der hervormde kerk heeft de ten vorigen jare voorloopig vastgestelde wets-ampliatie, bij welke aan de verschillende ker kelijke collegiën de bevoegdheid werd toegekend om openbare zittingen te houden, niet gearresteerd, als onnoodig, vermits het houden van openbare zittingen nergens verboden en niet strafbaar is. Zij heeft voorts den heer B. A. Overman, pred. te Heinkenszand, als secundus-secretaris herbenoemd, en in plaats van dr. Koenen, van Leiden, die bedankt heeft, tot lid-ouder ling der algemeene synodale commissie gekozen mr. E. Iv. J. Bertling, oud ouderling te Assen. De statuien en de tarieven voor de afdeeling //Onderlinge levensverze kering van Eigen Hulp" zijn door den koning goedgekeurd. Het bestuur roept nu personen or>, geschikt om de betrekking van administrateur te ver vullen. Ook worden leden der vereeniging opgero pendie in aanmerking wenschen te komen voor het secretariaatdat volgens hel besluit der jongste algemeene vergadering met /1500 bezoldigd wordt. Door de regering van Zweden cn Noorwegen is aan ons gouvernement, prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, anco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. 6 Cents. gels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. wegens het vervaardigen en te gelde maken van valsche wissels, de uitleve ring aangevraagd van E. d. G., Belg, vroeger te Antwerpen onder-directeur van de bank //du Crédit Commercial", laatstelijk gewoond hebbende te Stockholm. Voor zijne aanhouding is eene premie van 10000 fr. uitgeloofd. Te Rotterdam, Zwolle en Nijkerk zijn valsche 25-centstukken in be slag genomen, alle met de beeldlenis van koning Willem III en het jaar tal 1849. liet stoomschip Prinses Amalia is op 1 Augustus te Batavia aange komen. De Prins Hendrikop weg naar Nieuwe Diep, is op dien dag Kaap St. Vincent gepasseerd. Te Nieuwkoop is, ten gevolge van het broeijeu van hooi, een boeren woning in de asch gelegd. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden inschrijving tot het aanleggen en exploiteren van tramwegen daar ter slede, is de hoogste aanbieding ge daan door W. D van Mourik, te Drumpt, en K. B. de Bruyn C".te Tiel, ad ƒ106,000. Bij de talrijke en herhaalde diefstallen, meldt hel IV. v. d. P., die in de laatste tijden aan spoorwegen plaats grepenis het gelukkig te kunnen vermelden, dal door de policie te Amsterdam dezer dagen is aangehouden een persoon, die zich de vrijheid had veroorloofd de onafgesloten goederen loods van de llollandsche jjzeren spoorwegmaatschappij, waarin de ijlgocdc- ren worden opgeslagen, binnen te treden, daaruit onopgemerkt een onbe heerd colli met manufacturen, ter waarde van circa ƒ153, verzonden door de //Bon marché" le Parijs, op zijn schouders te zetten en ergens te ver bergen, na uit het pak eenige goederen te hebben genomen. Toen hij trachtte die stukken manufacturen aan den man te brengen, stelde men niet veel vertrouwen in de zaak. Een policie-agentdie ingelicht werd dat de bewuste persoon goederen ver onder de waarde te koop had aangebo den, vroeg opheldering, waarop de man spoedig door de ben viel. Van den Helder meldt men dat gisteren, onder begeleiding van ecu treurmarsch door het stafmuziekcorps der kon. Ned. marine de plegtige teraardebestelling van den overleden Zweedschen adelborst Schiitz plaats had. Aan het kerkhof te Huisduinen gekomen, schaarde de stoet zich om het graf en werd het saluut-sehot gelost. Daarna deed de heer Dahl, Noordsch predikant te Amsterdam, de gewone liturgie zijner kerk en riep in de Noordsche taal met het bekende //Stof zijt gij en tot stof zult gij weder- keeren" een laatst vaarwel namens ouders, broeder en zuster aan den afge storvene toe. Daarna bragt hij in het Hollandsch den dank der familie aan allen, die met zooveel hartelijkheid en toewijding den overledene hadden verpleegd De plegtigheid was bij de betoonde belangstelling even weemoe dig als vertroostend voor den vader, die, begeleid door den Noordschen vice-consul, den heer Hugenholtz, zijnen zoon had grafwaarts gebragt; ireflend was zij ook voor den adelborst d'Arbin, die bij de groeve van zij nen wapenbiocder als herstelde mogt staan. Te Utrecht is eergisteren avond ten 8 ure brand ontslaan in eene meubelmakerij op liet Geerte-kerkhof. De vlammen deelden zich spoedig mede aan een daaronder gelegen loodgieterswerkplaais. Met behulp van zeven spuiten was men het vuur ongeveer een uur daarna meester, doch niet dan nadat alles was uitgebrand. Niettegenstaande een en ander verze kerd was, moet de schade aanzienlijk zijn. Door de policie te Utrecht is eergisteren de sergeant der artillerie P., eenige maanden geleden van den cursus te Delft gedeserteerd, opgespoord, niettegenstaande hij het op zijne kousen op een loopen had gezet. Meerma len had men vruchteloos de arrestatie ondernomen; op verzoek der familie werd hij nu per vigilante naar de hoofdwacht vervoerd, alwaar hij in de arrestamenkamer werd gebragt. Nadat de wacht, die hij den brand was uitgerukt, weder in de hoofdwacht was teruggekeerd, was hij op nieuw outvlugi. Men meldt uit Apeldoorn van gisteren: Heden namiddag, ongeveer 5 urekwam Z. M. de koning uit hel buitenland alhier terug. Aan het sta tion werd Z. M. ontvangen door den heer burgemeester der gemeente en den heer rentmeester van het paleis en domein hel Loo en een aantal be langstellenden In een open rijtuig gestegen reed Z M naar het paleis, onder de hoera-kreten van de verzamelde menigte. Allerwege toonden de uitgestoken vlaggen en w impels de ingenomenheid onzer burgers met Zr. Ms. terugkomst. lieden nacht, ongeveer 12 uur, zag men bijzonder sterk bliksemlicht,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1