CUE 0 (I li A T, i#. 181. IS7S. ImIP PH jiiSL, ZA1URDAG 3 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f'3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de eapediliekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntién is van 1-4 regelsƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCIIE BEUIGTEN. LEIDEN, 2 Augustus. De verzending der brievenmalen voor Padaug en Batavia met liet stoom schip Kingston, van de Rotterdamsche Lloyd, zal eerst op 7 Augustus aanst. plaats hebben. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren Uiterlijk in den avond van den GJ,D Augustus, en de brieven den daarop volgenden dag, des morgens vóór 12 ure, Ie Rotterdam aangekomen te zijn. De bij het 4' reg. infanterie benoemde majoor, baron Aerssen Beijeren van Voshol, is gep'aatst bij het garnizoen te Haarlem, en de 2e luitenant Kros bij dat te Leiden. De heer Godefroi, lid van de tweede kamer, heeft naar aanleiding van hel denkbeeld eener manifestatie, waaraan zijn houding bij het debat over het onderwijs-ontwerp den stoot zou hebben gegevendoor middel van het Weekblad van Israëliten zijn verlangen geuit, dat van de bedoelde mani festatie moge worden afgezien. Bij dat verzoek voegt de afgevaardigde uit Amsterdam dat hij, evenals in 1857, zich ook nu verpligt heeft geacht, met den meesten nadruk te handhaven het grondwettelijk regt der Neder- landsche burgers, die de Israëlitische godsdienst belijden, om de volkomen neutraliteit der openbare school te vorderen, maar levens rekenschap te geven van de redenen, waarom met die handhaving gepaard kon gaan be rusting in de nu reeds 72 jaren gebruikelijke formule d<r //opleiding tot alle Christelijke deugden". Thans is verschenen het programma voor het volgend leerjaar der rijkslan.'ibouwschool Het bevat o. a. een lijst van lesuren en van de te gebruiken leermiddelen, de eischen van toelating, de omschrijving van liet onderwijs, enz. Het personeel beslaat thans uit één directeur, 20 leeraren, 3 adsistentcn4 amanuensissen enz. Afgaande op de ondervinding over liet afgeloopen jaar, is besloten uitbreiding te geven aan het aanschouwelijk onderwijs in den landbouw, daar dit onderwijs op liet veld, in den stal of de schuur moet aanvullen wal in theorie in de leskamer is voorbereid. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 31 Julij van Suez vertrokken. Het geheele notariële staatsexamen is met goed gevolg afgelegd door den heer 1. J. J. van den Helmuit Leiden. Te Deventer is overleden de heer mr. G. Dumbar, lid van de eerste kamer der staten generaal De heer J. F. Vregt, secretaris van het bisdom Haarlem en kanunnik van het kathedraal-kapittel, is door mgr. P. 51. Snickers, bisschop van Haarlem, benoemd tot vicaris-generaal. De Amst. C. deelt betrellende het volkspetionnement in de zaak der onderwijs-wet mede, dat de namen der 304,179 ondeneekenareu, in 15 dikke deelcn gebonden, in even zoovele portefeuilles zijn gelegd, die keurig bewerkt zijn en waarop niet vergulde letters staal: «Smeekschrift om een school met den Bijbel". Uit elke provincie zijn de namen der onderteeke- naars in een band ol boekdeel vervat, doch wegens het groote aantal zijn de provinciën Friesland en Gelderland in twee eu Zuidholland in driedeeleo gesplitst. Laatstbedoeld deel bevat meer dan 1000 bltdzijden, in hel for maat van de GOcents-zegels. De namen van adressanten uil Amsterdam zjjn in een apart deel vervat. Voorts zijn hieraan toegevoegd: een smeek schrift van kerkeraden der Ned. herv. gemeente, van die der Christelijk gereformeerde gemeente en van het hersteld Evangelisch-Luihersch kerkge nootschap en van corporation, alsmede een register van de namen der steden en dorpen. Bij dit alles is gevoegd ecne memorie, waarin uitvoerig gewezen wordt op de geschiedenis van het onderwijs in Nederland in de laatste tijden en op het regt, dat Z. M. heeft om aan het verzoek van adressanten te gemoet te komen. Het adres zelf is gecalligrafeerd door den heer A Grevensiuk, met zijden linten, bestaande uit de nationale kleuren, doorregen en vervat in een groenen koker, in overeenstemming met de banden der boekdeelen. Het petitionnement wordt naar Apeldoorn opge zonden, om het waarschijnlijk reeds morgen aan Z 51 aan te bieden. De commissie, hiermede belast, beslaat uit 22 personen, twee afgevaardigden uit e'ke provincieaan welker hoofd slaat de heer jhr. mr. Eloul van Soe- tervvoude, voormalig lid van den raad van state, die ook tot Z. 51. het woord zal rigten. Men schrijft aan het V. D.: Van November 1877 tot en met Junij 1878, dus acht maanden achtereen, was de gemiddelde temperatuur te hoog, Julij daarentegen te koud en wel gemiddeld 0 37 gr. Celsius. Van den 17^° tot en met den 25e» waren warme dagen, vooral den 22en was het zeer warm, op den middag kwam een positive afwjiking voor van ruim 8 gr. De hoogste thermometerstand 30.1 gr. kwam op dezen dag voor, terwijl de laagste 8 5 gr. op den 4(D werd afgelezen. De gemiddelde stand in de afgeloopene ntaand was 18.02 gr. en verschilde met het voorgaande jaar slechts 3 honderdste deelen van één graad. De koudste Julij-maand 15.97 gr. had men in 1867, de warmste 2182 gr. in 1852 De hoeveelheid regen 28.9 inSI. was gering en bedroeg nog niet eens de helft van de hoe veelheid die men volgens 30-jarige waarnemingen had mogen verwachten. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een voorstel van twee leden om op kosten der gemeente eenige bekwame handwerkslieden naar de tentoonstelling te Parijs te zenden. De verloting van voorwerpen, aangekocht op de te Amsterdam gehou den tentoonstelling van werkstukken door den werkman in vrijen tijd ver vaardigd, zal den 7J"> Augustus plaats hebben. Het aantal genomen loten bedraagt omstreeks 4000. Uit Tiel meldt men dat de erfgenamen van wijlen den heer mr. O. C. J. Ilegendijk van Domselaar zijne stichting, bestaande in 70 huizen, geschon ken hebben aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar. Uit Hardenberg meldt men dat zich onlangs aldaar en in de omstre ken vreemdelingen vertoonden, die bjj de neringdoenden kwartjes, guldens of rijksdaalders van een zeker jaartal tegen agio wilden inwisselen. Dings- dag was daar weder dusdanige troep, naar het scheen Duiischers, die, na aan verschillende winkeliers een bezoek gebragt te hebben, bij de wed. van B. rijksdaalders inwisselden tegen ƒ2.60, en bij die gelegenheid ƒ16 ontvreemdden. Juist wilden de wisselaars in hunne drie kermiswagens ver trekken, toen de diefstal werd ontdekt: door een menigte menschen werden zij nu verhinderd te vertrekken en na lang tegenstreven besloten zij de ƒ16 terug te geven, waarna men hen ongemoeid heeft laten gaan. De heer E Kaspers, te Reidervvolderpolder, deed dezer dagen de on aangename ontdekking dat een zijner knechts, eerst sedert eene weck bij hem in dienstverdweenen was met een zijner paardencliais met tuig en een hectoliter koolzaad. De dief is echter later te Aurich, in Duitschland, aangehouden. Te Leeuwarden is AVoensdag 11. geopend de 33° algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap. Dc voorzitter, de heer A. van Otterloobragt bij zijne openingsrede de beraadslaging in de tweede kamer over het wets-ontwerp op het lager onderwijs in herinnering en drukte de ingenomenheid van het genootschap met de aanneming van dat ontwerp door genoemde kamer uilal mogt het naar liet inzigt des genootschaps ook waar zijn, dat bij dit ontwerp aan zeer regtmatige eischen, óf zeer sebrekkig, óf in het geheel niet was voldoen. In de eerste plaats werd besproken de onderwijzers spaarbank. Met algemeene stemmen werd de vilgende motie aangenomen: de directie en de werking van de ondërwij- zers-spaarbank verdienen het volkomen vertrouwen van de leden des genootschaps. Hel noordelijk zendingsfeest is Woensdag nabij Winschoten gehouden. Op drie onderscheidene spreekplaatsen, elk van een muziekcorps voorzien, werd door een 12-tal personen hel woord gevoerd, waaronder ook de Duit- sclie predikant Axenleld te Godesberg, en buiten hel programma een Griek- sche priester, wiens kort opwekkend woord door een der andere sprekers werd overgezet. In de pauze deden zich een paar zangvereenigingen hooren. Met de feest- en gewone treinen, alsmede met een 600-tal rijtuigen, waren p. m. 6000 feestgangers aangebragthet getal opgekomenen in zijn geheel werd op p m. 12000 begroot. Een aantal feestelingen begaf zich 's na middags, meest' met rijtuigen, naar het uur ver gelegen Heiligcrlee ter bezigliging van het monument ter eere van graaf Adolf van Nassau. Onge veer 800 personen bragten dien dag een bezoek aan hel gedenktreken. In de keuken der kazerne te Middelburg kregen dezer dagen een paar militairen twist. Onder de worsteling viel een pot met kokend water over hen, waardoor beiden ernstige brandwonden bekwamen. Een hunner is thans aan dc gevolgen bezweken. 's GRAVENIIAGE2 Augustus. Z. 51. de koning-groothertog heeft benoemd in dc orde van de Eiken-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1