LEIDSCHE €011 RAAT. ZATURDAC 27 JUL1J. STADS-HER 1CHTEIN DIA' NE NL, AN DSC 11E BEKIGTEN 1878. 1°. 175. De Courant verschijnt dagelijksZou- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.80, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke vommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Adverleuliëu is vau 1- 4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat hel kohier der plaatselijke directe belasting voor 1878 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den 16den Juli 1878, en aan den Gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder vprplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BR AN DELERBurgemeester. Leidex, 26 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. PATEHTBLABEK. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde patcnthladen over hel dienstjaar 1878/9, voor de wijken I, II en III bij het College van zetters, in een der vertrekken van liet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van een tot drie uren, en wel van den 25"1 tot en met den 31" Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leides, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 26 Julij. Tot predikant bij de Retnonslr. gercf. gemeente is uil het vroeger ver melde drietal beroepen dr. J. A. Beijerman, proponent. -- Op Maandag 5 Augustus zal door den directeur van 's rijks magazijn van militaire kleeding enz. te Woerden o. a. aanbesteed worden de levering van 1000 cenmans en 150 tweemans wollen dekens. Door den minister van koloniën wordt de aandacht van Nederlandsche geneeskundigen gevestigd op de gelegenheid, om zich, ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geneeskundigen in verscheidene afdeelingen van Java cu Madura en de buitenbezittingen, tol uiloefening van dat vak en het opzigt over de vaccine, in die afdeelingen neder te zetten. Voor ieder dezer afdeelingen wordt aan één geneeskundige, die onderworpen is aan de voorschriften betreffende de burgerlijke geneeskundige dienst in Nederl. Indië, verzekerd eene toelage van 200 'smaands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen. Voorts wordt van soiivernementswege verstrekt: overtogl naar Batavia als gouvernements-passagirr der eerste klasse, ook voor het wettig gezin; en eene gratificatie voor uitrusting ad ƒ1000. Deskundigen, die genegen zijn te worden gesteld Ier beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden bestemd ter vervuiling van beschikbare plaatsen als burgerlijke geneeskundigen daar te lande zijn uitgenoodigd zich bij een op zegel geschreven request tol liet departement van koloniën te wenden. - Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leer lingen aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onder wijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouween verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwo nende leerlingen aan de lessen deelnemen. De vereischle ouderdom is van 20 tot 35 jaren. Belanghebbenden zijn itilgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden tnsschen 1 en 15 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zjj hare woonplaats hebbenvoor Zuidliolland dr. L. J. Egelingte 's Gravenhage. Z. M. de koning heeft benoemd tot secretaris der Nederlandsche handelmaatschappij den heer J. Hudig Dz. Voor eene door den minister van oorlog benoemde commissie is te Am sterdam een vergelijkend examen gehouden van jongelieden om tot militair student te worden toegelaten. Dat examen was ditmaal vergelijkend, om dat er van de 30 adspirantcn slechts 8 voor de landmagl konden geplaatst worden, en nu behalve in de bij de wet geëisehte vakkeu ook examen is afgenomen in liet Grieksch cn het Engelsch. De oorzaak van de weinig beschikbare plaatsen is daaraan toe te schrijven, dat er noch bij de marine, noch voor onze koloniën plaatsen zijn opengesteld. De betrokken ministers willen trachten artsen te verkrijgen, die aan dc Nederlandsche hoogescliolcn gestudeerd en voor het geneeskundig staats-examen het diploma verkregen hebben. Door de ;V. R. C. wordt medegedeeld het volgende rapport van de Marine Court of Inquiry, gehouden te Penang omtrent de aanvaring van het stoomschip Khedive en het stoomschip Voorwaarts, op 28 Mei 11. Naar aanleiding van de getuigenissen der opvarenden van de Khedive zijn ondergeteckenden tot de conclusie gekomen, dat de gezagvoerder en stuur lieden van dien bodem geen schuld aan de aanvaring hebben. Het komt ons voor, dat de beide schepen zoodanig tegen elkander in lagen, dat wan neer ieder zijn koers gehouden had, zij elkander, doch slechts op zeer geringen afstand, zouden hebben misgeloopen. Het komt ons waarschijnlijk voor, dat de derde stuurman van het Ned. schip, die op dat oogenblik de wacht had, zijne positie misrekenende en eene aanvaring vreezende, ver keerd deed met te bevelen het roer van de Voorwaarts aan bakboord te leggen, waardoor de aanvaring onvermijdelijk werd door voor de Khedive t'e willen overgaan. Wij geven daarom de overgelegde certificaten aan de gezaghebbenden van de Khedive terug. Te Rotterdam is gisteren omstreeks 2 ure een hevige brand uitgebro ken in een pakhtiispandgelegen aan de zuidzijde der Scheepmakershaven, bij de Pottebakkersteeg. Het pand was verdeeld in drie afdeelingen. Van de waterzijde werd door iemand op de aldaar aanwezige brug bemerkt, dat er op de tweede verdieping in het oostelijke gedeelte van het gebouw brand was ontstaan en onmiddellijk zag men aldaar de vlam in volle werking. In een schier ongelooflijk korten tijd zag men tevens het vuur door het ge- heele pand voortwoeden. Even snel sloegen de vlammen door in den zijge vel, die, achter het hoofdgebouw, slechts door een smallen gang van de huizen der steeg gescheiden was. In weerwil van de spoedige en krachtige maatregelen der brandweer, is het geheele pand, waarin vlas, graan, zaden, tabak enz. lagen opgeslagen, geheel vernield. Van den Helder meldt men dat hij menschengcheitgen aldaar nooit in zoo korten tijd zooveel water viel als op 25 Julij; eene wolkbreuk ont lastte zich boven de gemeente, zoodat het water, dat door den dijk niet kon worden verzwolgen, op menige' plaats zich een doortogt baande naar de kelders of laag gelegen vertrekken der woningen, die beneden aan den dijk gelegen zijn. In een van dezen werd een der stedelijke brandspuiten aangebragt, zoodat na een arbeid van uren het overtollige water was weggepompt. De ziektetoestand van den oudste der verminkte Zweedsclic adel borsten. Scliutz, heeft een ongunstige wending genomen. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Voor het geregtsliof te Leeuwarden stond eergisteren teregt II. N. arbeider te Kalkwijk, beschuldigd dat hij den 22" April 11. Jan Grashuis heelt aangegrepen, met het hoofd tegen een muur geworpen en daarna met zijne gebalde vuist hevig tegen bet hoofd beeft geslagen, door welke mis handeling genoemde Grashuis zulke ernstige kneuzing en inwendige ver wonding beeft bekomen dal bij dientengevolge op 28 April jl. is overleden. Het bleek dat Grashuis, een man van 64 jaren en die veel misbruik van sterken drank maakte, den bescii. heelt gescholden en beleedigd, waar door deze, driftig geworden, hem aangreep, tegen een muur wierp en hem, nadat hij gevallen was, een slag met zijn vuist hjj het oog heeft gegeven. De gevolgen leidden tot eene hersenvliesontsteking, welke zich uitstrekte tot in het begin der rnggemergholte, en deze ontsteking zou de oorzaak zijn van den dood van Grashuis. De advoeaat-generaal mr. G. A. Visscher requireerdc dat besch. zou woiden schuldig verklaard aan manslag en, onder aanneming van vele verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 1 jaar celstraf. De verdediger bestreed het overtuigend bewijs voor moedwil en beweerde dat besch. hoogstens ten correctionele kon veroor deeld worden. Uit 's Herlogenbosch meldt men omtrent het on weder, dal aldaar beeft

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1