EEIDSCIIE Oil RAAT. zan VRIJDAG 26 JULIJ. 174. roL. 8, Wordti lidsck tot d( I.W listiger LM g, eeg, b dat i is ee» iooge rcr- I)e Courant verschijnt dagelijksZon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, m<t Int Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.90 's jaars, huilen de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pe prijs der Advertentién is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. ST ADS-HER ICHTEN. »o, nig« PATENT BLADEN. Pe BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/9, voor de wijken 1- II en III bij hel College van zetters, in een der vertrekken van liet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van een tot drie uren, en wel van den 25 tol en met den 31'° Juli 1878; terwijl na hel verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eisehen tien cents, zonder meer. En geschiedl hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Be Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Juli 1878. V. d. BRANBELER. het lipt jne Ivc erij ten tn- P. BINNENLANDSCIIK BERIGTHN. LEIDEN, 25 Julij. De bij het 3' rog. infanterie benoemde luit.-kolonel W. G. Weier is aangewezen voor hel commando over de bataillons te Vlissingen en zal daar tevens optreden in de betrekking van garnizoenskommandaiit. Naar aanleiding van het berigt van Terschelling, dat onlangs aldaar een zonnevisch gevangen is, welke diersoort hier hoogst zelden, doch in de Indische wateren menigvuldig zou aangetroffen worden, deelt men ons het volgende mede: De beschrijving, die van het dier gegeven wordt, is volkomen juist, en nog onlangs werd er een op de vischmarkt alhier gebragt, terwijl die vLsch geenszins bij den visschersman onbekend bleek te zijn. Deze visch wordt niet veel groolcr dan een gewone schar gevangen, doch is veel breeder. Hij draagt op het midden van iedere zijde een glinste rende schijf, ter grootte van een gulden, daarom noemen de visschers hem zonnevisch. Gekookt smaakt hij vrij goed, zoowat naar tarbot, maar hjj is drooger Door de commissie, zitting houdende te Middelburg, zjjn als leerliug- a|ollieker toegelaten de hh. W. van Ecden jr.geb. te Amersfoort; J. J. Rots, geb. te Hoorn; T. Plet, geb. te Leeuwarden; P. J. L. Melz, geb. te Amsterdam. Op de wereldtentoonstelling te Parijs zijn aan vijf Nederlandsche schil ders prijzen toegekend, t. w.: de 1' medaille aan Jozef Israels, de 2' aan C. Bisschop en C. van Haanen, de 3' aan II. W. Mesdagh en een eervolle vermelding aan Jacob Maris. Aan Tadema, die als Ëngclschnian had geëx poseerd, is mede een 1' medaille toegekend. Te Delft is na eene kortstondige ongesteldheid overleden de lieer dr. L. Cohen Sluart, directeur der polytechnische school. Die instelling en ook de wetenschap in het algemeen lijden daardoor een groot verlies. Tot opzigter bij de gemeentewerken te Weesp is benoemd de heer L. Arnoldthans in gelijke betrekking werkzaam te Woerden. Volgens de Zeepost is bij bel miuisterie van koloniën berigl ontvan gen, dal de Nederlandsche sioombaggcrmolen Me rak /V'. 3, van Glasgow naar Batavia, bij Galle gestrand is. liet schip is vermoedelijk geheel weg', de bemanning is gered. Door de maatschappij /'Nederland" w ordt omtrent het stoomschip Voor waarts het volgende medegedeeld: Uil bet rapport der expertise, op 27 Mei gehouden, blijkt, dat het schip toen lag in modder en zand, ter diepte van J8 voet, met den voorsteven naar hel eiland, bel dek boven water voor- en achter-, doch in de midscheeps eenige duimen onder water, dal de scheur aan bakboordzijde onmiddellijk achter het voortuig is, en ongeveer 15 duim diep in de dekplaat, voorts regt naar beneden gaat 1G a 18 voet en over een strekkende lengte van 12 voet, 2 tot 4 voet openstaat; de dekplaat en verschansing zijn verbrijzeld en er is een andere, even belang rijke opening, eenige voeten onder het bovendek. De brug, de stuurhut, de booten, stutten en davids zijn allen gebroken. Hel oordeel der experts is, dat aangezien het schip in zekere mate beschut is door een uitstekende landpunt en op 800 voet afstand van de kust ligt, terwijl er geen werking m het schip wordt bespeurd, het mogelijk is, de gaten te stoppen en door krachtige stoompompen het water uit het schip te halen. De agenten van de Voorwaarts hielden daarop eene inschrijving voor het bergen van schip en lading, en sloten een contract met de voornaamste ingenieurs firma's van de plaats, waarbij deze aannamen, om te trachten schip en lading te bergen, tegen betaling van 37% pCt. der waarde van het geredde. Het moet daarvoor, hetzij te Pcnang of te Singajtore, geleverd worden als een eerste klasse assurantie risico, en de bergers ontvangen dan 37% pUt. van de waarde, waarop het schip in zijn gerepareerden toestand geschat wordt, met eene extra-belooning van 15000 dollars. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 24 Juljj van Port Saïd vertrokken; de Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Ba tavia is op 23 Julij Point de Galle gepasseerd. Bij het doorvaren van de spoorwegbrug te Delft had eergisteren avond een schipper het ongeluk met de borst tnsschen de brug en de pomp van het vaartuig te raken. De schok was zóó hevig, dal de pomp is gebarsten. De man is inwendig erg gewond naar het gasthuis gebragt. In de gisteren te Haarlem gehouden zitting van den gemeenteraad zjjn benoemd: tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium en leeraar in de geschiedenis aan de h. burgerschool met 3-jarigen cursus d'. R. P. F. Reudler, te Hoorn; tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium de heer II. A. J. Valkeina Blouw, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Deven ter; lot leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de h. burger school met 5 jarigen cursus de heer T. Nolente Zutphen; tol leeraar inde Fransche en Hoogduilsche taal aan de h. burgerschool met 3-jarigen cursus, de lieer G. Lammerschop, te Warfum; tot leerares in de wiskunde en het boekhouden aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes mej. J. A. Bazendijkte Rotterdamen tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan deze school, aan welken leeraar tevens het onderwijs in die vakken aan andere openbare scholen der gemeente kan worden opgedragendr. P. G. Buekers, te Enkhuizen. -- Te Haaften heeft eergisteren een zwaar onweder gewoed, vergezeld van hagel en slagregen. Vrceselijk waren de slagen, die elkander bijna zonder tusschenpoozen opvolgden. Op verschillende plaatsen sloeg de blik sem ino. a. in een hooiberg met ongeveer 40000 kilo hooidie dadelijk in vlam stond. Gelukkig is het daarbjj gebleven. Maandag II. is te Ommerschans de reeds voor een paar jaar ontruimde, doch tot heden steeds niet gesloopte timmerwinkel ingestort, juist toen zich daarin de rijks-veldwachter Debo met een verpleegde bevond. Eerstgenoemde raakte er onder en werd er in bewusteloozen toestand, bloedende, onder weggehaald. Zijn toestand is van ernstigen aard. Zondag II kwam aan het station te Rosendaal met den van Rotter dam komenden trein, in gezelschap van een Franschman, naar men zegt, gepens. Oost-Indisch soldaat een minderjarig meisje aan. te Rotterdam in een bierhuis tehuis behoorende, waaruit zij zich 's morgens heimelijk had verwijderd, om zich met eerstgenoemde te Brussel te vestigen. Beiden werden door den maréchaussee, belast met de dienst aan het spoor, aan wien de vader van de minderjarige nog juist bijtijds had getelegrapheerd om deze aan te huildengearresteerd en alzoo in hun voornemen verhin derd. De minderjarise is den volgenden morgen door hare ouders terugge haald, terwijl de Franschman, in wiens valies ontvreemde voorwerpen van de ouders van het meisje schijnen te zijn gevonden, gevankelijk naar Breda is overgebragt. Dingsdag middag is boven Roermond een vrecsclijk onweder losgebar sten. Uit bet zuidwesten opkomende, kwam het later veel heviger uil het oosten terug, gepaard met een geweldigen slagregen en een weinig hagel. Alles dreunde van de ratelende donderslagen. Op verschillende plaatsen in en om de stad is de bliksem ingeslagen, o. a op den toren van de Munster kerk, waar hij langs den afleider verdween. Van een paar woonhuizen in de onmiddellijke nabijheid van de stad zijn de schoorsleetien en eenig uit stekend muurwerk en van de Tnrkschrood\er\erij mede een hooge schoor steen getroffen, zonder dal cr brand ontstond Zoo hevig was de regen, dat ouder Maasniel een in brand geslagen huisje letterlijk uitgeregend is. De dierentemmer, die bij een der te Maastricht plaats gehad hebbende vertooningen van hel circus Sanger door een der leeuwen werd gewond, zal nog wel een maand onder geneeskundige behandeling moeien blijven. Hij heeft o. a. een beet in het been gekregen en zal zijn leven lang wel kreupel blijven. Zijn vader en broeder, die hetzelfde gevaarlijk bcdrjjf uit- oefendenhebben er beiden het leven bij gelaten.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1