dienstoel ningen houdt Nadat herhaalde malen geld was vermist, deed men eergisteren eenige gemerkte guldens in de hits, die kort daarop waren verdwenen en in den zak van den concierge werden gevonden. Hij werd terstond in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overgebragt. Zaturdag II. werd in een kolk onder IJsselmitiden het lijk gevonden van een nog jeugdig inwoner dier gemeente. De ongelukkige had een bad willen nemen en is waarschijnlijk, door kramp bevangen, in de diepte gezonken. In de heidevelden, ten zuiden van hel Drunensche Verlaat, is Zatur dag door ecne onbekende oorzaak brand ontstaan, die, door een hevigen noordewind aangewakkerd, veel verwoesting in heide en bosch aanrigtte. Niet minder dan 300 Ha. zijn vernield. Zondag middag gingen vijf jongelingen in de Snrekervaart hij Bolsward zich baden. Vier konden zwemmen en terwijl deze op cenigen afstand waren, waagde zich de vijfde in het midden der vaart en zonk in de diepte. 11 jj kwam tweemaal boven en riep om hulp; zijne kameraden zwommen naar hem toe, maar eer zij hem bereiken konden, verdween hij weder en eerst na een uur zoekens vond men zijn lijk. Hij w as 18 jaren oudde kostwinner en steun zijner moeder. Voor de arrond.-regtbank te Roermond stond dezer dagen teregl zekere O. van de Wjjdeven, arbeider. Den 6d,° Junij had hij zich met den land bouwer Vaessen, bij wien hij in den kost was, naar Budel begeven, ten einde hem behulpzaam te zijn in het koopen van een rund. Vaessen had behalve eenig zilvergeld 3 bankbilletten, elk van ƒ25bij zich, die hij in een kerkboekje had gestoken. Onderweg bood zich v. d. W. aandit boekje voor V. te dragen, wat deze echter afsloeg. Na deze weigering onthaalde v. d. W. zijn kostbaas op een gesmeerd broodje, waarvan deze echter wei nig nuttigde, vermits hij hel zeer bitter van smaak vond en daarenboven onmiddellijk door pijnen en verlamming overvallen werd. In dien toestand werd hjj, Ie Budel gekomen, Ie bed gelegd en kerkeljjk bediend. V. d. W. die hem oppaste, wist nu hel kerkboekje magtig Ie worden en de drie bankbilletten daaruit te ontvreemden. Hij keerde daarna naar Weert terug, voorgevende de vrouw van den lijder met diens toestand bekend- te maken. Intusschen werd de diefstal spoedig ontdekt en de bankbilletten op den akker van den beschuldigde onder een steen teruggevonden. De beschuldigde bckeóde den diefstal, maar ontkende Vaessen te hebben willen vergiftigen; voor dit laatste feit werd hij dan ook, ilit gemis aan bewjjs, niet vervolgd. De regtbank veroordceelde hem lot één jaar cellulaire gevangenisstraf. Op 17 Juljj heeft een felle brand het stadje Vianden, in Luxemburg, geteisterd; 16 huizen zijn met schuren en stallen in de asch gelegd. Men beweert, dat de brand door kwaadwilligheid is ontslaan. 's GRAVENIIAGE, 23 July. De luit. ter zee 2' kl. D. A. Mensert, dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruit, alsmede de luit. ter zee 2e kl. J. H. Beucker Andieae en de officier van gezondheid 1* kl. W. Liltel, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. 1111. KK. HH. de prins en prinses von Wied en kinderen hebben heden ochtend de terugreis naar Neuwied aangenomen. Gisteren middag bragten zij een afscheidsbezoek bij prins en prinses Albert van Pruissen te Sche- veningen. Aan de vorstelijke personen werd aan het station door Z. K. H. prins Frederik en verschillende leden zijner hol houding uitgeleide gedaan. De vorst en vorstin zullen in September weder eenigen tijd in de residentie komen doorbrengen. - Z. K. II. prins Frederik ontving gisteren een bezoek van den Erfprins van Saksen-Meintingen en zijne gemalin, de oudste dochter van Z. Keiz. 11. den kroonprins van Duitschland. IHJITI-NLANDSCIIli BfcKIGTIvN. BELGIE Te Dendermonde heeft Zaturdag een hevige brand gewoed in de deken- labriek tusschen de cellulaire gevangenis en het kruid magazijn. De boven verdiepingen van de uitgestrekte fabriek zjjn geheel verwoest. Voorloopig wordt de schade op 200,000 frs begroot. ENCEIjAMD. LONDEN, 22 July. Een oud gebruik brengt mede dat hij, die een belangrijk internationaal tractaat naar Engeland overbrengt, daarvoor een gift krijgt van 500 4'. Na het tcekenen van het verdrag van Berlijn was het natuurlijk terstond de vraag, wie ditmaal de gelukkige zijn zou, aan wien dit buitenkansje te beurt viel. Van de kabinels-koeriers, de zoogenaamde //Queen's Messengers", waren er op den dag der ouderteekening drie te Berlyn aanwezig en elk hunner hoopte natuurlijk uitverkoren te zullen worden. Beaconsfield en Salisbury bepaalden echter, dat hun beide vertrouwde secretarissen, de lilt. Montague Corry en Philip Currie, de gift te zamen zouden deelen. De moordenaar, die in Wales den werkman Watkins, zijn vrouw en drie kinderen vermoordde, is gevat. Hij was een Spanjaard, genaamd Jo-1 seph Garcia, die den dig vóór den moord uit de gevangenis te Newport ontslagen was Hij had, toen hij geval werd, de laarzen van den ver moorden man aan en droeg in een reiszak al den huil door hem behaald, namelijk een vrouwenmanteltje, een borstel, hel werk van een klokeenige handschoenen, kousen en zakdoeken, en ongeveer Iwee gulden in zilvergeld. FKANHRIJH. De hertog van Chartres, broeder van den graaf van Parijs, is lot ko lonel bevorderd. De Siècle geeft zijne afkeuring over die benoeming ie kennen. In minder dal acht jaren is de hertog van Chartres nu opgeklom men van kapitein tol kolonel. De republiek overlaadt de familie Orleans met brzonderc gunsten, en tol dank daarvoor mak.n hare leden gemeeue zaak met de vijanden der republiek. De Coiirr. ile Paris meldt, dat de prins van Wales, die zich weêr te Parijs bevindt, aan Gambetta het verlangen heeft te kennen gegeven, om op nieuw een onderhoud met hem Ie hebben. Met dat doel heeft hij hem genoodigd Zaturdag het ontbijt bij hem te komen gebruiken in het Hotel Bristol. Gambetta heeft aan dien wensch voldaan. Door de prefectuur van policie is afgekondigd, dat. te rekenen van 5 Augustus, alle genommerde rijtuigen te Parijs, open of gesloten, en hetzij daarin voor 2, 3, 4 of meer personen plaats is, voorzien moeien zijn van een hlaauw geschilderd beweegbaar bordje of vlaggetje, waarop met witte letters «louc" geschreven slaat. Zoodra het rijtuig genomen is, verrijst dit sein. Het vlaggetje verdwijnt zoodra het rijtuig vrij is. Is het rijtuig vrij, dan moet het rijden. Het is eene poging tot bescherming van het publiek tegen de buitensporige eischen der koetsiers. Reeds vroeger is gemeld dat de gemeenteraad van Marseille, toen de maire geene voldoende opheldering gaf over zijne afwezigheid tijdens de in die stad voorgevallen ongeregeldheden, eene resolutie heeft aangenomen, waarbij het gedrag van den maire werd afgekeurd Dit besluit nu is door den prefect vernietigd, op grond dat de raad, den maire Ie dezer zake opheldering vragende, zijne bevoegdheid is te buiten gegaan. De maire toch ontleent zijn gezag niet aan den gemeenteraad, maar aan de regering. Dr. Crevcaux, door de regering uitgezonden om het binnenland van Fraiisch-Guyana te onderzoeken, is naar Parijs teruggekeerd, nadat hij eene der moeijelijkste reizen heeft volbragt, welke de onldekkingsgeschiedenis van Zuid-Amerika heelt aan te wijzen. Toen hij aan den hem gegeven last voldaan had om in hel Tumuc-Humac-gebergte door te dringen, besloot hij, deze keten over te gaan en naar het dal van de Amazonen te reizen, eene poging, die in de laatste 3 eeuwen herhaaldelijk, maar Ie vergeefs beproefd was. üischoon door al zijne gezellen, met uitzondering van eenen enkelen neger, verlaten, gelukte het hem na het overwinnen van tallooze bezwaren en gedurende eenen marsch van 16 dagen in eene geheel onbewoonde land streek, kampende met den honger, de bronnen van de Jari te bereiken, van waar eene kanoe-reis hem naar de Amazonen-rivier bragt. ITALIË. In Italië blijft de ontevredenheid aanhouden; men had gedacht dat ook Italië door het Berlijnsche congres op de eene of andere wijze zou be voordeeld wordenliefst door het gebied van Triest en Trente van Oosten rijk al te nemen. Die ontevredenheid geeft zich in verschillende wijzen lucht. Te Florence is een groot aantal billenen op de muren geplakt, waarin de vrijmaking van 'Triest en Trente geëischt werd. De politie heeft de billenen afgescheurd. Spoedig daarna is eene demonstratie op touw gezet in de Arena Goldoni. Aan de binnenkomenden werd een strooibillet over handigd, waarop het volgende te lezen was: //Burgers! Triest en Trente zijn onze zusters. Oostenrijk houdt ze onder zijne heerschappij en verplet tert ze. Wij willen ze vrijmaken lieden vragen wy het; morgen, zoo onze stem in den wind geslagen wordt, zullen wij ze voor het gemeen schappelijke vaderland met krachtdadiger middelen opeischen. Dat is de wil en de pligt van alle vrye zonen van Italië. Florentijners! Hoort gij niet de zuchten onzer dappere broeders van de Rhetische en Julische Alpen? Zult gij uw bloed, uw arm weigeren om ze te bevrijden? Neen. Het Florence, dat wijzen kail op üante. op Macchiavelli, op Capponi, op Michael di Lando, op Farinata, op Ferrticcio en op Nicolini, is niet ontaard. Hel staat thans gereed om geloften te doen. morgen om zijn bloed te storten voor de be vrijding onzer broeders van Triest en Trente. Leve Italië! Leven en hopen onze onder vreemde heerschappij zuchtende broeders!" Te Ravenna deed hel publiek in den schouwburg de kreten hooren: «Weg met Oostenrijk! Leven Triest en Trente!" TVUH IJ E. Uit Konslantinopel wordt gemeld dal hel zenden van troepen naar Thessalië gestaakt is, op aandrang van de ambassadeurs der verschillende mogendheden, die hun best doen om eene botsing tusschen Griekenland en Turkije te vermijden. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 22 Julij. De keizer is lieden met een expres-trein naar Babels- berg vertrokken. De Keic/isanz. maakt een besluit bekend, waarhij het verbod van uitvoer van paarden, te rekenen van heden, opgeheven wordt. LONDEN, 22 Julij. In hel lagerhuis heelt sir S. Northcote de beraadsla ging over de motie van lord Hartingloh op den 29"' dezer bepaald. De hh. Kenealy (liberaal) en Plunkrlt (conservaliel) deelen mede, dat zij amende menten, waarbij vertrouwen iu de regering wordt uilgesproken, zullen voorstellen. De heer Smith antwoordde op de vraag van den heer Montagu, dat hij niet twijfelde, of Rusland zou een bevredigende verklaring geven van het beschieten eener Eugelschc sloep. De heer Stanley verklaarde, dat de afdanking van de eerste klasse der reserve en van de militie-reserve is gelast. LONDEN, 22 Juljj. De koningin heeft aan lord Beaconsfield de orde van den Kouseband verleend. Met de gebruikelijke plegtigheid werd hjj heden ochtend te Osborne als lid der orde opgenomen. ROME, 23 Julij. De Uirillo zegt dat de regering het vaste besluit ge nomen heeft, elke manifestatie, die de openbare orde zon kunnen storen, tegen te gaan De regering kent hare regten en pligten jegens een bevriende regering, en is besloten haar te handhaven. KONSTANTINOPEL, 22 Julij. De Russen hebben Schumla bezet, welke plaats door de Turken ontruimd is. De Turken zijn teruggetrokken naar Varna De Russen zullen de omstreken van Konslantinopel verlaten na de ontruiming van Varna. De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije zal spoedig worden ge- teekend. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Junij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Mad. Ch. Martin Duval. wed. Ondzen, Roest en Kooij, allen te Amsterdam; A. Opwin kei, te Breda; mij. Vlasveld. GustP. Zuider- wijk. uievr. F. 11. Gu detnnnd, allen te 'sGravenhage; Broun, te Haarlem; F. J. Sp.cht, te 's Bosch; A. Veldhuizen, te Hoorn; G. van Egmond, te Koudekerk; mej. II. M. Molenaar, T. A Mathot, heiden te Leiden; Meppe, te Lier; J. P. Hemelt, mej. A. E. Dreeuwes, beiden te Nieuwcr-Antslel;

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2