leidsche oekunt. OARER W IJ S. 1°. 170. 1878. MAANDAG 22 JULI J. He Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der I lande tuigen tan den Gemeenteraad 3.35franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huiten de erpeditieknslen. Afzonderlijke vonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenlidn is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cenls. BU dexc Courant behoort ccn Bijvoegsel. BINNLNL ANDSClltë BKRIGTEN. LEIDEN20 July. liet vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de school voor onvermogenden n". 1 alhier heeft deze weck plaats gehad in twee gedeelten. Maandag de 15' was uitsluitend aan schriftelijk werk gewijd. Van de 90 sollicitanten, die zich hadden aangegeven, verschenen 67. De overigen gaven kennis verhinderd te zijn. Acht sollicitanten wer den uiigenoodigdVrijdag den 19°" het tweede gedeelte bij ie wonen, dat uit een practiscli en een mondeling examen bestond. Het waren de hh. J E ter Gouw, F. G. A. Manders, J. Radersma, G Puyster, II C. van der lleyde. J. 15. Michels, C. van Swielen en J. A. llabig Jr. De laatste berigttc dat hij niet kon konten. Na afloop van het examen werden op de voordrag! geplaatst de hh. II. C. van der lleyde, C. van Swielen en J. B. Michels. De schoolopziener werd voor het examen hjjgeslaan door de hh. hoofdonderwijzers van Dijk, van Wijk. van der Harst, Brouwer en Wnys- tcr. De sollicitanten betuigden bij monde van den eerstgenomineerdc hunne tevredenheid over de heitsche ontvangst van wege het gemeentebestuur en over de inrigting van het examen. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 65 volwassen personen en 10 tot 15 kinderen. Een 10-jarig jongentje, dat sedert eenige dagen uit de ouderlijke wo ning aan de Uiterstegracht was vermist en waaromtrent het algemeen ge rucht liep dat hel door kermisvolk zoude zijn medegenomen, ook dat het door de policie in een kermistent zoude gevonden zijn, is heden morgen per Utreehlsche schuit van Woerden alhier aangebragt, waarhij is gebleken dat het, op den dag der verdwijning eene boodschap moelende doen, de Hoogewoerdspoort uit en naar Woerden is geloopen. Wij vernemen dat in de gemeenten Zoeterwoude en Leiderdorp ter teekening circuleert een adres aan de directie van den spoorweg Leiden Woerden, ter verkrijging van eene halte op dien spoorweg aan den Wei- poortscheu weg. Vroeger was daarop uitzigt gegeven, maar uit de in den laalslen tijd gedane aanbestedingen mag men met grond afleiden dat de directie van dat plan heeft afgezien. Iulusschen acht men in die streek het verkrijgen van die halte van groot gewigt, niet alleen voor het reizend publiek, maar ook en vooral voor het regtstreeksch vervoer van vee en landbouwproducten naar bet buitenland, dat op die wijze vrij wal gemak kelijker en doeltrellender zou kunnen plaats hebben dan nu het geval is. Men schrijft ons: Toen de boeren aan den hooibouw waren, die op perbest is uitgevallenhadden zij liefst geen regenhoewel de behoefte aan eene goede vlaag niet kon ontkend worden. Ook de tuinders verlangden tiair regen, als de ziekte onder de aardappelen hierdoor maar niet ontstaan mogt. Nu het hooi binnen is en er toch al eene menigte aardappelen is verstorven, zonder gebloeid te hebben; want het is lang gebitken dat de schimmelplant,, die op den aardappel woekert, het loof vroegtijdig doodt en bij regenbuijen zich spoedig aan den knol mededeelt, waardoor het ver derf ontstaatnu verlangt iedereen naar regen. Het is dan ook zeer droog en de moczerljen lijden er het meeste bij. Er kan gepoot noch gezaaid worden en de bloemkool is onder het gewas wel de minste. De snijboonen zijn anders mooi vooruitgekomen. Dan volgen de bouwlanden, waarop haver en boonen het ook zeer droog hebben, terwijl het grasland ook al kaal begint te worden. Wat misschien niet mag vergeten worden is dat menige ledige regenbak aan de huisvrouw kwelling baart. De Staatscourant bevat het verslag van den directeur en de leeraren van 's rijks veeartsenijschool omtrent het natuurkundig examen voor aan staande veeartsen, en hel verslag van de commissie, belast met het afne men van hel veeartsenijkundig examen gedurende de jaren 1878, 1879 en 1880, aangaande bare zitting in Julij 1878. Blijkens bcrigt van Zr. M". gezantschap te Konstantinopcl van 9 Julij, heeft de Porte bij circulaire van den G"1'» te voren bekend gemaakt dal het verbod van uitvoer van lastdieren uit de vilayets Aleppo en Adana, het welk sedert 21 Junij 1873 bestaat, wederom met één jaar veileugd is, terwijl dat verbod voor hel vilayet Syrië is opgeheven. Bij circulaire van Jienzelfden dag is voorts bekend gemaakt dal de uitvoer van granen uil het vilayet Van lot nader order verboden wordt, te rekenen van den dag, welke daartoe door de overheid van dat vilayet zal worden bepaald en be kend gemaakt. Door de commissie zitting houdende te Middelburg zijn als leerling apotheker toegelaten de hh. P. N Hensen, geb. te Rotterdam; II. E. van Leyden, geb. te Krommenie; J. van der Moer, F. J. M. van Ghert, geb. te 'sGravenhage; W. Bolle, geb. te Zierikzee; S. van Dijk, geb. te Steen- wijkerwoud. Het opperbevel over de troependie van 2 tot 12 September a. s. aan de groote veldmanoeuvres op een gedeelte der kust van Zuid- en Noordhol land in verband met de zecmagt zullen deelnemen, zal worden gevoerd door den gcneraal-majoor Pfeiffer. In het ffeekbl. voor Israël, wordt het denkbeeld geopperd om den heer Godelroi door zijne geloofsgenootcn een dankadres te doen aanbieden voor de uitstekende wijze, waarop hij wederom in de tweede kamer bij het onderwijsdebat voor de eer van het Jodendom heeft pal gestaan. Het H eekbl. geeft in overweging dat zich eene commissie vorme, die het adres zal ontwerpen en bijdragen in ontvangst zal nemen om de handteckeningen in een album te verzamelen. Donderdag werd te Schoonhoven gevankelijk binnengebragt een land bouwer, wonende te Polsbroek, onder verdenking van zijne vrouw vergif tigd te hebben. Gisteren zou het lijk der vrouw worden opgegraven. In de onzekerheid vooralsnogmeldt de duist. C.waar het album Z. K. II. prins Hendrik ten geleide van het nationaal geschenk aan te bieden, zal worden vervaardigd, en bij de vrees, dat daartoe welligl builen- landsche hulp zou worden ingeroepen, heeft de heer C. Ed. Taurel een schrijven aan de hoofdcommissie gerigt, ter mededeeling, dat het album, bevattende de namen der kunstenaars, die bij gelegenheid van 'skonings 25-jarig regeringsjubilé Z. M. een reeks schilderstukken hadden aangeboden, te Amsterdam ontworpengeschreven en gebonden is. Dal dit albumvan onze eerste meesters uitgaande, door hen gekeurd en goedgekeurd, een model mogt genoemd worden van smaak en bewerking, zal ieder toegeven die het voorregt had het te bezigtigen. De dienstmaagd Ie Amsterdam, die bij het teruggeven van den gods penning een rijksdaalder van bordpapier in plaats van een echten aan een dame ter hand stelde, heeft aan de policie, die haar over deze handelwijze ondervraagd heelt, ten antwoord gegeven, dal hier eene vergissing was voorgevallen, wat bevestigd is door de huishoudster en de keukenmeid, met wie zij op dit oogenblik in dienst is. Deze toch hebben verklaard dat zij gewoon was een rijksdaalder van bordpapier, dien zij op St.-Nicolaasavond in een portcmonnaie van haar vrijer had ontvangen, steeds in den zak te dragen en dat zij alzoo dezen rijksdaalder voor een echten bij vergissing in het papier heeft gewikkeld. C.). Zie verder het Bijvoegsel) ADVERTENTIES. Bevallen van een Rotterdam, 18 G. MEES PIJNAPPEL. Dochter A. Juli 1878. Bevallen van een welgeschapen Zoon GEZAAL, geliefde Echtgenoote van Leiden, 20 Julij. AGATHA MARIA HELENA LAN- F. A. J. FORNARA. De Ondergeteekcnde berichtdat zijne Leerlingen met goed gevolg het toelatingsexamen hebben afgelegd voor de lloogere Burgerschool en het Gymnasium. Bij het begin van den nieuwen cursus, op 8 Aug. a. s., zag hij hunne plaatsen gaarne weder aangevuld. Het beperkt aantal Leerlingen maakt de gelegenheid tot opleiding aan zijne school zeer gunstig. II. H. KIEVITS.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1